1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 754551 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2959475

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Klart ska han ha kritik, jag pekas sju själv ut agerandet vid straffen som var dåligt rakt av. Men hann vann ju målvaktsmatchen, inte med längder men tillräckligt.

Förövrigt hade Källgren ett par avgörande räddningar som kanske inte syntes bra i TV men som på plats var enorma. Han spelade bättre än % som sagt.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Trollcarl: Tycker Källgren var 3/5. Helt okej. Kändes som att Örebro kom till få chanser men att det blev svåra lägen för Källgren nästan varje gång. För att vara ett lag med många ”bra defensiva backar” har Brynäs förbluffande svårt att spela ett bra försvarsspel.

Det som gjorde att Brynäs kunde vinna till slut var att breddspelare (Vesel, Scott, Fjällby) äntligen levererade framåt. Då får laget en helt annan offensiv slagstyrka.

Sv: A proposito de nada
Trollcarl:

Lucas Petersson målskytt nyss och tar Sverige till en 3 - 2 ledning