1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 757580 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2968485

Sv: A proposito de nada
hanelugn_112:

Jag är med dig i ditt tänk, men jag tror vi borde flytta ned fler spelare i hierarkin så vi får in mer spets - som om de inte håller och så kanske de platsar som 2-3 linan och vi kan flytta upp motsvarande din planering. Jag tror inte vi får låna LP ett år till så mitt ser ut ungefär såhär (går alltid att vaska om, ingen är självklart sämre än någon annan och ska med automatik tillskrivas en 5a)

Källgren / Clara (ny)

1a 5a
Ny / Ny / Ny
Ny PP-Back / ny två-vägs

2dra 5a
Silver (f.l.) / Larsson /ny
Axla A / Hägg

3de 5a
Trivingo / Ny / Bellows (f.l.)
Berra (f.l) / Kinnvall

4de 5a
Rödin / Ölund / Lindblom
Norlinder / Djoos

Extra
Fjällby / Hillström osv osv

Sen, jag tror mindre o mindre på att bryta kontrakt (köpa ut), jag tror mer på att ta in en extra och konkurrera ut någon upp på läktaren som till slut vill bort o få speltid (borde bli mindre peng för utköp på kontraktet som är kvar då)
Jag hoppas vi får testa Källgren nu i vår, och ta beslut utifrån det. Vi vet ff inte vad som var skada o vad som var ”nivå” hos oss
Djoos kommer ju att sitta kontraktet ut. Varför skulle han vilja bryta det? Har han ens ishockey kvar på bra nivå efter att det går ut?

Sen tar vi in junisar så ska det vara till j18-20 o som inte lovas plats i laget.
Det har gått sisådär med junisar in i laget som ska spela på utvecklingspotential. Vi har fått fram bra spelare, men också dem som typ enbart varit utlånade eller knappt spelat - eller som värst gjort laget sämre än det behövde vara på den positionen.