1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 769756 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3007165

Sv: A proposito de nada
Honken72:

Jag satt igår och funderade på om och när Leksand mot alla förmodan skulle komma tillbaks till SHL om vi åker ur denna säsongen.

Känns som om det kommer ta evigheter när klubben är så misskött som den faktiskt är under många många år.

Krävs att man skaffar personer inom föreningen som vet hur man hanterar pengar och inte bara slänger massvis med miljoner i sjön och ger mediokra spelare monsterlöner " Cehlarik " för att nämna någon

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Ni behöver en Svedman han kom från Ikea. Hoppas ni kan hitta en duktig företagsledare ev från Clas ohlson. Hockeyklubbar idag är bolag

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: "Krävs att man skaffar personer inom föreningen som vet hur man hanterar pengar"

Leksand borde nog kolla mer på Brynäs, som gått från usel ekonomi till ett framgångsrikt bolag. Det är viktigt vilka som sitter i toppen, och jag är övertygad om att en lågmäld figur som Svedman är en nyckel i denna framgång.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Jo detta är nog tyvärr de sista vi ser av Leksand i SHL på väldigt länge. Känns riktigt tragiskt.
Kommer ni ekonomiskt klara nedflyttningen eller kommer ni behöva börja ännu längre ner?