1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 771301 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3010816

Sv: A proposito de nada
munkas: Lugn munkas, brynäs är ett slutspelslag, det är ett par personer här inne som skrivit detta.....

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978: Annars kan man ju titta i tabellen efter slutspelad serie istället. Det visar tydligt vilka slutspelslagen är. Senast jag tittade var Brynäs ett av dem.

Finns det någon annan åsikt?

Sv: A proposito de nada
Kolla repriserna.

1a målet är försvarskallabalik, folk står och glor på inget.
2a målet ska källgren ha, pucken ska inte komma förbi honom han står typ utanför målet. Men samtidigt ska backran täcka upp det misstaget.
3e igen varfan är markeringarna på bortre stolpen?
4e Källgren sitter vid första stolpen trots blå spelare är långt ut, han lätt kunnat gå ut och attackera så hade inte passningsvägne mot bortre funnits, men ännu en gång, lite backup av backen som måste ha sin markering.
5e. Backarna igen som bara låter folk vandra in. Källgren går ut mot vad som i 99,9% av fallen är ett skott, som han måste göra, att blå spelare får fri gata att vandra in och runt är försvaret igen.

Säga vad man vill om Källgren, han gör inte sin bästa säsong, men förfna det är inte lätt att vara målvakt i Brynäs. Kombination av bristande målvaktsspel och försvarsspel blir en perfekt storm där allt kollapsar. Skulle säga att ansvaret är 50-50 ungefär på försvar och målvaktsmisstag.

Ni pratar om att målvakter måste göra idioträddningar ibland, på samma sätt måste fna försvaret täcka upp när en målvakt tar fel beslut, men ingen av parterna gör något av det.

På samma sätt som försvaret kan bli ängsligt och tveksamt av en svag målvakt, så går det åt båda håll. Källgren blir också tveksam och osäker för han känner inget som helst stöd från försvaret.