1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778837 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3028856

Sv: A proposito de nada
ME88x: Enligt den här sidan har Carlsson tjänat 1,36 miljoner USD. Skatt och levnadskostnader på det och kvar blir långt ifrån 50 miljoner SEK.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: det där beloppet är nog enbart vad LC tjänande på det senaste 2-års kontraktet med Barracuda.

Enligt denna sida är ”career earnings” $2,839,851. Så klart inget man kan leva på livet ut efter hockeyn. Men han är ju knappast barskrapad. Jag är fortfarande oerhört besviken på sveket.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vet inte var den infon kommer ifrån. Jag har gått igenom hans olika kontrakt under åren och det ger i SEK +50 milj.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lite off topic..
Har en nära vän som är Djurgårdare.
Han drabbades nyligen av en allvarlig form av cancersjukdom och kämpar just nu med behandlingar på sjukhus..
Av någon anledning har Wikegård fått reda på detta och han sände ett ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)