1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 780874 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3041200

Sv: A proposito de nada
Samsung: "Vi är supportrar, vi betalar för kalaset, och självklart ska vi kunna kritisera Alcens resultat."

Och har jag förbjudit dig eller nån annan att göra det då?
Om du eller nån annan blir provocerad av att jag eller nån annan tangentbordstyckare engagerar sig och har åsikter om vad andra tangentbordstyckare anser, då har man hittat fel.

"med den logiken skulle ingen någonsin få klaga på en bilmekaniker, en läkare eller en hantverkare som missköter sitt jobb."

Fortfarande: har jag förbjudit dig eller nån annan att tycka att Alcen missköter sitt jobb?
Jag påpekar bara att det är oseriöst att kritisera ex Alcens arbete med ex värvningarna, innan man ens vet nånting om hur turerna har gått mellan honom och tilltänkta värvningar som han försökt få hit.
Och exakt samma sak gäller oavsett om det gäller honom, nån bilmekaniker, läkare eller hantverkare.
Om jag är missnöjd med nåt jag beställt eller betalat för så tar jag först reda på vad som har hänt och lyssnar på den kritiserades förklaring.
DÄREFTER tar jag ställning till om kritik mot jobbet är befogad eller inte.
Svårare är det inte, hur svårt det än är att i realiteten få en förklaring från den man kritiserar.
Och får man inte det så återstår kanske inte så mkt än att killgissa, gnälla och dra slutsatser utifrån det.
Som det generellt sett fungerar överlag på såna här forum, och sen får väl alla tycka vad man vill om det...

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Huge: varför måste allt vara så seriöst då? Kan inte vi andra få va här också utan att drabbas av dina dryga översittarfasoner? Jag har hört den här raspiga skivan i 25 år snart och det fanns en tid då jag var på din sida. Jag bytte ju till och med nickfrån Silf för att inte blandas ihop med de värsta gamnackarna. Jag har aktivt stått på din sida i diskussioner. Jag tycker fortfarande en del som du men i takt med stigande ålder kanske så har jag tröttnat på ditt rigida försvar av allt Brynäs gör. Snälla kan du inte tona ner den dryga speglande retoriken? Är det fortfarande så kul att till varje pris provocera?
Ha en bra dag, du och alla andra. Själv ska jag åter konstatera att Brynäs form påverkar mina värden. Känsla av att de är sämre igen

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi hade Välimäki - Done Deal (fortfarande kontrakterad ännu nästa säsong). Sen landar vi Rindell och det får ändå ses som en styrka pga läget.

Att backsidan är en misär är en tråkig take, vi har två offensiva urkrafter på blå ... | Läs mer