1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 780874 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3042609

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Just ja, visste att det saknades någon på listan.

Hur någon kan tro att Brynäs kommer bli bättre nästa säsong är ganska svårt att förstå. I så fall måste man in med rejäla förstärkningar nu.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Frågan är egentligen om vi var så dåliga förra säsongen. Vi fick en usel start där främst Delia kastade in puckar. Vi hade bra underliggande statistik och efter jul typ bästa lag. Skulle Chrona bli en hit är mycket vunnet. Jag vill inte måla fan på väggen en, med två bra offensiva värvningar kan det bli helt ok och mer därtill. En bättre start än förra säsongen skulle betyda mycket.

Sv: A proposito de nada
Peja: Det som känns mest konstigt är att Svedman sagt att man höjer budgeten för att kunna vara ett stabilt topplag, spelarbudgeten alltså, men det märks inte på spelarna man tagit in. Känns som att något är lite snett just nu.

Sv: A proposito de nada
Peja: Detta är ett gammalt hederligt hantverk av en Brynäs sportchef som följer en rödtråd.
Vi sparar ett par hål i första och andrakedjan så att juniorerna får chansen högre upp under säsongen
Denna strategi har visat sig fungera utmärkt 2012 och 2017 och kommer funka igen är sportchefens filosofi.
Övriga ledningen är mycket nöjda med strategin då den frigör pengar till annat.
Att satsa stora pengar på en vagn istället för loket är alltid en smart strategi.

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej som du är inne på gör man försvagningar på i stort sätt samtliga byten. Förutom möjligen Rindell - Witkowski. Men med tanke på målvaktsspelet så känns det ju som en väldigt märklig analys att plocka bort en defensiv back och ersätta med en som är känd för sina usla defensiv.
Men det är väl lite det som är mitt stora problem med Alcén. Finns ingen strategi eller identitet utan man värvar spelare och ledare som man lyckas få tag på istället för att fylla på med de som är klippt och skurna för det spel som Brynäs som förening vill spela.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vi hade Välimäki - Done Deal (fortfarande kontrakterad ännu nästa säsong). Sen landar vi Rindell och det får ändå ses som en styrka pga läget.

Att backsidan är en misär är en tråkig take, vi har två offensiva urkrafter på blå ... | Läs mer