Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Luleås nyvärvade spelare (tjeck?) fick kontrakt säsongen ut + nästa säsong enl. media. Nu är det tydligen oklart om han har blivit värvad eller inte. Gahn gick från ssk till tik mitt under säsong. Om det är uthyrning eller köp vet jag inte. Det här betyder väl att man kan köpa och sälja spelare när som helst, hur som helst och var som helst. Den 31 januari är deadline för övergångar för innevarande säsong men nog förhandlas det året runt om kommande säsonger. Det här gäller givetvis klubbar med pengar. För Brynäs gäller helt andra principer.