Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Jag har fortfarande förtroende för Micke Sundlövs arbete som sportchef och hoppas han ska fortsätta i den befattningen också kommande säsonger. Men jag menar att det var ett misstag att inte värva vid senaste fönstret, och det misstaget kommer att skapa stora problem för oss framgent. Jag tror inte att vi kommer att gå till slutspel. Vi kommer att få problem att undvika kvalspel.
Observera att detta alltså är vad jag tror. Vad jag hoppas är en helt annan sak, det tror jag de flesta här förstår. Om ni har svårt att förstå den subtila distinktionen så kan vi väl skriva ett brev eller bubbla mig nästa gång vi båda är online. Ibland kan det faktiskt vara så att framsteg kräver att dewt finns folk som inte säger ja och amen till allt, utan som uttalar kritik. Organisationer som har starka ledare med ett gäng ja-sägare runt sig får ofta problem. Åke Ortmark skrev för några år sen en bok som heter Ja-sägarna, kolla in den. Riktigt bra.
Alltså, mitt supporterskap är det inget som helt fel på. En del av detta supporterskap innefattar, som jag definierar det, inte bara att nicka medhåll och applådera allt som sker, utan också att genom kritisk diskussion faktiskt bidra till att göra klubben och verksamheten bättre.