1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746637 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 704138

Sv: A proposito de nada
Clarence: "Men en klubb som säsong efter säsong självgott och kaxigt pratar om att "allt annat än en final är ett misslyckande", en sån klubb kan i varje fall jag aldrig ha några känslor eller sympatier för."

Då utgår jag ifrån att du om ett par år, när vi själva förhoppningsvis också kan vara "kaxiga" och "självgoda", inte heller kommer att ha några sympatier eller känslor för Brynäs... ;-)

Snacket om självgodhet och kaxighet kunda jag mkt väl ha ställt upp på, ifall det nu var så att dom inte har eller har haft täckning, sas.
Men har man bara täckning så är det väl helt naturligt att man går ut med att guldet är det enda som räknas. Ett resonemang som jag för övrigt tror gäller för ALLA lag, oavsett täckning eller inte. Bara det att de lag som realistiskt sett inte ska ha ngt med guldet att göra, mer uttalar sig för att det är kutym att inte visa sig slagna på förhand.