1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778804 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 95051

Sv: 6,5 miljoner
Tor Karlström: Det är inte så att jag är emot en ny arena. Det är ett måste att investera i en sån inom de närmaste åren om Brynäs vill hänga med på elitnivå. Jag vänder mej bara emot resonemanget om att Brynäs först måste ha sin nya hall innan man vill satsa mot tabelltoppen igen. Brynäs IF kommer ju inte att ha nån ny arena klar inom i varje fall de närmaste tre åren. Ska satsningen på laget därför behöva ligga i stort sett nere dessa tre år? Det vore nästan som att begå "självmord", tycker jag. Nej, ett slagkraftigt topplag måste byggas upp redan inom de närmaste två åren. Faktum är ju att de närmaste 2-3 åren, i den ekonomiskt upptrissade verklighet som nu råder i elithockeyn, blir riktiga ödesår för Brynäs och de andra klubbarna i högsta serien. Hänger man inte med nu i konkurrensen kan man stå utanför elitserien redan i mitten på det här decenniet. Det är bara att se verkligheten i vitögat. Och behöver Brynäs nåt hockeypalats om klubben år 2005 inte längre finns kvar i elitserien?

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Kanske inte så svårt för Leksand att göra vinst när de har massa sign off-bonusar som andra har i budget och betalar ut medan de skapar avbetalningsplaner över x antal år? De skjuter ju upp stora utgifter som andra hade betalat samma år.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)