Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Lumber Jack:
Personligen tycker jag "...and justice for all" är en av de bättre skivorna. Sedan blev det väldig mainstream, men visst jag lyssnade även på "the Black Album" och hittade flera favoriter där. Men med "St Anger" så fick jag lite ståpäls igen, tyckte de kom tillbaka till de rötter som de byggde"...and justice for all" på.
Så de som anser att "skiten" är bra kan inte kallashardcorefans? Även om de köper alla de skivorna? Kan köpa att de tappade de ursrungliga harcorefansen.
Finns givetvis folk som trycker att dansband är den ultimata musiken. Jag förstår det inte men som sagt...smaken är som.
Men i stort sett säljer du inga skivor om du inte tilltalar någon grupp av människor. Du fyller definitivt inga stadions om du inte tilltalar en grupp människor.
Det finns (ofta) ett samband mellan dålig musik och musik som säljer. Musik som säljer är oftast musik som spelas för människor som inte lyssnar utan bara hör på musiken. En jävla skillnad.
Fråga Bröderna Hårdrock.
Jag gillar det jag gillar oavsett om de är "mainstream" eller ej. Det är musiken som är viktig, inte hur rika/fattiga artisterna råkar vara för dagen.
Samma som att diskutera huruvida en musiker är bra eller dålig. De som är framgångsrika har en tendens att bli toksågade och utsedda till historiens mest inkompetenta av "pöbeln". Avundsjuka alltså, för man säljer inte tonvis med skivor eller drar 10.000-tals åskådare/gig på att vara usel.
"Men jag vet inte vad jag kan få ut av att föra den här disskutionen med en kille som gillar Sonata Arctica och Hammerfall ;) De tillhör båda en lätthånad genre :)"
Många hånar för att andra gör det. J
ag gjorde ett test på en kompis en gång(han avskydde Hammerfall innan).
Jag skjutsade han hem från stan och satte på en bränd skiva i cd-spelaren. Det gick två låtar innan han frågade vad det där var för något.
Gillar du det? Frågade jag.
Ja det är riktigt bra, aldrig hört innan. Vilka är det?
Jag svarade Hammerfall och han blev genast lite blek. Bara någon dag innan hade han förklarat hur illa han tyckte om dom.
Hur som helst, efter det har jag faktiskt aldrig hört han säga något illa om dom. Han hade helt enkelt inte gett dom chansen innan utan bara hängt med strömmen. Och så tror jag det är, eller jag är övertygad om att det är så, bland många andra Hammerfall-"hatare".
Har du lyssnat på St Anger mer än en gång?
Jag tycker den är bättre än sina två föregångare, och definitivt ett steg i rätt riktning.
Frantic, St Anger, Unnamed Feeling och Dirty Window är jättebra. Sweet Amber, Shoot me again, Some Kind of Monster, Invisible Kid och My World är bra. Purify däremot kan nog vara Metallicas sämsta låt någonsin, så det gäller att vara beredd då Unnamed Feeling går mot sitt slut :D
Men jag vet inte vad jag kan få ut av att föra den här disskutionen med en kille som gillar Sonata Arctica och Hammerfall ;) De tillhör båda en lätthånad genre :)
Maidens trogna skara uppskattar att de kör samma race hela tiden. Precis det jag menar, har snacka med en del metallica freaks som anser att dom tappade många trogna fnas när dom släppte Load Reload och St Anger, Den sistnämnda plattan är rent ut sagt för jävla usel!
Jag har de 5 första skivorna i mitt arkiv och det är hur bra som helst, men sedan är det bara uppförsbacke
skall tilläggas att jag har en förkärlek för finsk musik just nu ! Entwine, diablo, sonata arctica m.fl. För att återgå till Maiden så har dom till skillnad från Metallica hållt samma nivå i snart 30 år. Metallica har ju bytt stilar titt som tätt. Efter The Black Album har det bara gått utför tycker jag!
Maidens senaste studioplatta Dance Of Death är ett mästerverk!
Paddan: Platsar väl bäst i Golf-boken men...
[url=www.bulletinboardforum.com/4187-fuzzy_golf_ace.html]Köp en lott[/url]
Metallica har också två generationer fans så jag tror inte det gör Maiden större...ja, sen har ju Metallica sålt nästan dubbelt så många skivor med ;D
Maiden däremot får alltid cred för att de håller sig till samma koncept. Det är en underlig värld vi lever i. Jag brukade älska Maiden och bangar inte på att se dem live. Men jag håller dem någon storlek under Metallica eftersom jag redan vet på ett ungefär hur nästa album kommer låta :)
Sen att alla fan av mer melodiska band kallar det musikaliskt bara gitarrsolona är tillräckligt svulstiga men ändå inte uppskattar Hammet är för mig ett mysterium.
Men visst, jag gillar verkligen Sabbath, och några få låtar med Priest :)
Champinjoner skall man äta, inte röka.
Du vet mycket väl att jag är utsänd av Brynäs IF som missionär i hockeyns utkanter. Jag är beredd att acceptera att vissa illaluktande och hårdnackade barbarer från civilisationens gränsland i Gullänget ska smutskasta mig och försöka förlöjliga mina heliga åtaganden. Men jag har bestämt mig, jag vill rädda Ångermanland från MoDo.
Nothing Else Matters är förmodligen an av de bästa hårdrocksballader ja nånsin hört. men så är det ju bevisat att de bästa balladerna görs av hårdrocksgrupper också!! Finns massa exempel! Stairway to heaven eller min personliga favorit Fade To Black. Hetfield visar att han besitter fruktansvärt bra sångkvaliteer..
Nä, nu har du fel igen. Saxat från www.brynas.se:
"1998-99 Brynäs slår MoDo i SM finalen och vinner sitt tolfte SM guld. Femma i serien. Pär Djoos och Janne Larsson sätter nytt assist-rekord med 43 assist var. Janne Larsson vinner poängligan med 16+43."
Härliga minnen.
Di Leva:
Men din rymdblomma, att du inte inser att du, trots att du lever i stora staden, är hopplöst efter på alla plan. Jag lyssnade på System of a Down ungefär när du lämnade nappstadiet. Vill minnas att jag tank... lånade deras självtitulerade platta redan vid slutet på förra årtusendet.
Men jag håller med, "Battery" är ett mästerverk. Fast det beror inte på Hetfields brölande stön - snarare är det den underbart massiva hårdrocksattacken som ger mig ett småleende i mungipan. Visst, jag är lite gammaldags och gillar band som kombinerar tyngd och attack med artisteri, såväl avseende gitarrer som sång.
Band som t ex Metallica där både sångare som musiker enbart låter som flistuggen i Timrå har jag altid haft svårt för - jag vill ha flistugg plus musikalitet: t ex Judas Priest, Accept, Black Sabbath, Deep Purple m fl.
Roskilde har jag också från dansk radio, och blir man inte tokig då speakern inte är med på breaket på Harvester of Sorrow och sittar och surrar precis då Hetfield börjar med "AAAAALL HAVE SAID THEIR PRAIERS"
Kan du på något vis fixa hela Metallicas spelning från Monsters of Rock 91 i Moskva skall jag kyssa dina fötter. De är i sin prime där! Taggade som fan för spelningen, Hetfields röst fortfarande i sin prime plus att låtmaterialet från efter Black inte existerar ;D Plus att publikhavet är enormt och militärens batongviftande bidrar till den speciella stämmningen. Jag har bara de tre första låtarna dock :(
Tar resten i mail =)
Lumber Jack: "Paddan är som vanligt ute och simmar då O-ringen är en utförsbacke i norrgående riktining." Jag förstod väl att något blev fel när jag skulle försöka mig på geografi så där tidigt på morgonen.
Deas: Hela Monsters från Moskva -91 har jag förmånen att inneha. Är du sugen att få den så är jag inte omöjlig.. ;-)
Spelningen på Roskilde 2003 var en riktig höjdare att upplvea på plats. Glädjen blev fullkomlig när jag kom över den inspelning som Danmarks radio gjorde, och även den är komplett. Då i ljudform, men man kan inte få allt.. ;-)
Om de dessutom var sura över sin image efter Black album hade de väl inte gått åt det håll de gjorde med Load och ReLoad då de är mindre metal än sin föregångare.
Load är för övrigt en bra skiva som jag verkligen gillat om någon annan grupp än Metallica gjort den :) På ReLoad är samtliga 4 singlar bra men St Anger var ändå ett steg i rätt riktning. Albumet innehåller 4-5 riktigt bra låtar och känns mer som Metallica än sina två föregångare. Skivan tar lite tid dock, men den växer :)
Westerlind: Jag tänkte hoppa på dig om att vara ett fan av töntiga, melodiska band men skippar det eftersom du själv erkänner senare i ditt inlägg ;) Hetfields "ölhävar-röst" (eller hur du nu uttryckte dig) är numera borta så du kanske skulle uppskatta "nya Metallica" om du såg dem live. Själv sörjer jag att han sjunger annorlunda nu. Det är bra till balladerna och några andra låtar men mästerverk som Battery, MoP, Blackened, Harvester of Sorrow, Creeping Death och For Whom the Bell Tolls är inte alls lika bra då han sjunger ut dem istället för att vråla :)
Min personliga favoritspelning med Metallica är den första från Live Shit Binge & Purge, från Seattle 89. De har börjat spela i lite lägre tempo än tidigare och Hetfields röst är perfekt. Ja alla spelningar mellan 88 och 93 är ju faktiskt underbara :) Finns det föresten någon här som vet vart jag kan få tag på hela spelningen från Moskva 91? Den skulle kanske slå den från Seattle 89 bara jag fick tag på hela nån gång!
I länken är Friscos förslag till etapper igen. Vore kul att få höra om det liknar vad PH tänkt, eller om han har någon annan idé?
Jag blev också nyfiken på hemfärden. Blir det cykel hem också (det är ju utför hela vägen, så det borde inte vara så jobbigt), kommer PH att ha en följebil som han åker i hem, eller tar han bussen (kostar extra att ha med cykel på bussen, tror jag)?
PH, berätta nu!
Skall tilläggas att skivorna No Prayer for the dying och Fear of the dark är riktigt bra också men sedan Bailey kom med var det katastrof. Gick inte en enda konsert med dom när han var bakom micken för jag tyckte det lär för jävligt, trots att jag är ett stort maiden fan !!