Café

Grupper · 49980 inlägg · 1048 ämnen

Elkostnad...jag fattar ingenting


Elkostnad...jag fattar ingenting
För ett tag sen fick jag en faktura från Vattenfall på el under tiden vi bodde på Rundvägen, från första maj till sista januari. Fakturan var på 928:-. Häromdagen fick jag en till faktura för samma sak, men denna var på 2010:-.

Jag försöker tyda fakturorna och gissar att den första är vad de trodde att vi hade gjort av med, och den andra ska korrigera för att vi gjort av med el än vad de trodde.

Men på riktigt...brukar de verkligen gissa så grovt fel? Måste jag ringa de som leverar vår el nu och be dem gissa lite extra högt, så vi slipper fler sådana här piss-fakturor?

(Jag hatar det här med att betala för el. Jag fattar väldigt lite av vad det är som kostar och vad det kostar, vad fakturorna egentligen betyder och andra sådana där fåniga små saker. Blä.)

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Visst måste du ringa och öka på din förväntade förbrukning annars riskerar du att råka ut för samma smäll nästa år. Vattenfall kan säkert hjälpa dig att komma fram till hur mycket ström ni gör av med på ett år ungefär.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Lumber Jack:

Nu har jag inte Vattenfall längre, men frågan kvarstår...hur kan de räkna så grovt fel? Är det för att någon pensionär som inte vet vad TV och dator är har bott i lägenheten innan?

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Jag glömde att räkna med siboratorn i källaren. När jag fick slutfakturan för året visade det sig att jag förbrukat nästan dubbelt så mycket el än det jag hade räknat med. Nu går det inte ens att göra sitt egna sprattelvatten längre. Och avregleringen som skulle bli så bra...

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Förmodligen. Jag flyttade själv in i en lägenhet där strömförbrukningen nära nog var noll innan och fick fläska på med vad jag ansåg vara rimligt. På så sätt har jag sluppit någon större smäll. Problemet är som jag ser det att man ska betala i förväg.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek: Ja det är ju förjävligt att husbehovsbränningen förbjöds 1860. Men i Vitryssland är det tillåtet, troligen det enda som är tillåtet där också.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Lumber Jack:

Eller också har de räknat på hur mycket el som gjordes av med månaderna precis innan vi flyttade in...då stod lägenheten tom, med undantag för de sista veckorna när de renoverade. Fast så korkade kan de väl inte vara?

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Korkade eller inte. Det är tragiskt att de allra flesta får lära sig att uppge sin förbrukning den hårda vägen. Man kan ju tycka att det ligger i elbolagens intresse att upplysa sina kunder om hur det hela fungerar. Så mycket mindre tjafs de skulle besparas. Men nu vet du till nästa gång.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Lumber Jack: Eeh, så mycket tjafs de skulle besparas...

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Lumber Jack: Ändå tillhör det väl sunt bondförnuft att kolla igenom beräknad förbrukning själv. Då jag flyttade in i den här lägenheten för drygt två år sedan så fick jag uppge beräknad förbrukning. Jag vill minnas att jag räknade ungefär 5% fel, vilket är rätt okej.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Poffa:

Det märks väl att man inte är bonde då. Det är aldrig någon som har frågat vad jag beräknar att jag har för förbrukning.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla:
Jag har fått en elräkning på...

43598:74

vid ett tillfälle på min eluppvärmda villa.

Det ni :0)

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Jag fick dessutom ett förbrev från vattenfall, där de mellan raderna 'bad mig sitta ned' när jag öppnade deras kommande elräkning...

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Det är sjukt hur det blivit. Elektricitet är numer en klassfråga, typ på samma sätt som soppan du tankar i bilen. Det är inte själva produkten som kostar slantar utan biprodukten.

Människor räknar i kronor och ören. Man tjänar si på att göra så o.s.v. Tänk om det fanns uträkningar som berättade hur mycket pengar man tjänar på att dra ner en grad på elementet eller helt sonika skippa badet framför en dusch. Det är många tusenlappar...

Nytt för vår tids generation är också platt-tv grejen. De drar enormt med energi, något som de som "budgeterar" hushållsel inte räknar med. 

När det gäller kärnfrågan, el, finns inte så mycket annat att säga. Gilla läget - och du får el. Protestera - ingen el och märk själv hur jävligt det kan vara... 
Avregleringen har fungerat lika bra som fruns Skoda 1100 GL, det vill säga inte alls.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek: Bensinen har historiskt sett sällan eller aldrig varit billigare än nu.

Här har du en bra sida för energibesparing som besvarar bl.a. dina frågor.

www.energiradgivningen.se/

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek:

"Nytt för vår tids generation är också platt-tv grejen. De drar enormt med energi, något som de som "budgeterar" hushållsel inte räknar med."

Ta inte i så du spricker nu, det handlar om några hundralappar per år vid normalt användande.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
scim: En hundring/månad för en större teve (typ 42 tum och över). Å andra sidan kan man lätt sänka värmen i huset/lägenheten eftersom teven ger fett mycket värme.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek:

Jag som brukar sitta med filt över mig när jag ser på TV. Kanske måste sätta mig närmare TV:n.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek: Låter väldigt mycket. För jag antar att TV:n inte står påslagen hela tiden. En 42" Plasma som man tittar på i 5 timmar/dygn kostar ungefär 550 kronor, baserat på förbrukningen för min TV.

Då ska man dessutom dra bort några hundra för den gamla TV:n som definitivt inte gick på luft.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Poffa: 750 ska det stå, inte 550. Slarvfel..

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek:

Nu verkar du ha gått på Aftonbladets sensationsjournalistik. För det är direkt osant såvida du inte arbetar hemma heltid som filmrecensent.
Hursomhelst är det en summa som är försumbar jämfört med det man betalar för de kanaler man tittar på.

Dessutom alstrar min 42" Plasma TV inte märkbart mer värme än min förra Sony 32" CRT.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Äh, det räcker att klippa ögonhål i filten om du vill se vad som visas på teven. Samtidigt har du då också skapat en chick Urban Burkha

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
scim: Njae, jag har verkligen försökt få en seriös bild av det som kostar pengar hemma. Eftersom jag har det thysscka alternarivet ställde jag frågan till dem. Som svar fick jag att dagens "hushållsel" består av så mycket annat, datorer, laddandet av mobiltelefoner m.m. att det gärna drar iväg. Den siffra mäklare och andra anger är inte alls i överensstämmande med de fakta som faktiskt är.

Jag kan inte leva utan el, trust me. Däremot är det horribla summor energibolagen tar ut.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Metal Guru: Ja, den summan bräcker jag inte. Den sista januari betalade jag en elräkning på 7laxar och nu den sista mars ska jag betala en på 8papp, just pga oaktsamhet. 15 000:- på 4 mån får mig att fundera. Jag har vattenburen elvärme och förbrukar ca 22000kwh om år på en 100kvm villa byggd -84. Det är det där j***a flexipriset som Eon har, grishögt på vintern när man förbrukar mycket och billigt på sommaren när man inte gör av med så mycket el.


BTW vad heter hudiks lokala blaska?

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba: Kan bara rekomendera en så häringa maskin, www.hockeysnack.com/medlem/Per+HApps/filarkiv.php?showfile=px21.jpg

Med den har jag i princip kapat mina uppvärmningskostnader till en tredjedel. Till stor del beroende på att jag signade ett treårsavtal på pellets med BIO-Norr i H-sand.

Pellets för 10.000 i stället för olja/el för 30.000.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba: www.ht.se

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: hahaha! Amatör. Skaffa en fru, som jag har gjort ungefär, som jobbar med just det där. Sen låter du henne förklara exakt hur det ligger till. Jag lovar. Du blir inte det minsta klokare efter det, snarare tvärtom.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
NuMo: Ähhhm? Knas, håll ut, 1 juli 2009 kommer du inte längre bli överraskad, dock fortfarande skinnad på pengar.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla:
På många håll så byter elbolagen mätare nu och då får man en aktuell avläsning för varje faktura. Mätaren läses av automatiskt på nåt sätt varje eller varannan månad.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Tubest: Min far läser av mätaren och skriver in ställningen på en web-sida och får sedan en "korrekt" räkning till månaden efter. Fast sånt är ju tufft för dom som bor i lägenhet då mätarna oftast inte finns tillgängliga.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Salle: Jag tror att alla ska ha tillträde till elcentralen.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
zigge:

Det där tycker jag låter jättebra. Ska försöka hålla ut tills juli 2009. En konstig sak är att när jag tecknade elabonnemang i Härnösand en gång i tiden så tyckte jag att jag faktiskt till slut hade klurat ut hur man tyder de där räkningarna... Men det verkar ha gått över.

Salle:

Hm? Rapporterar han alltså till sin elleverantör den exakta förbrukningen en gång i månaden?

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Japp eller om det är en gång i kvartalet. 
Om det sedan "korrigeras" emot en uppskattad förbrukning eller om han betalar i efterhand för förbrukad el vette f-n.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Salle:

Det låter intressant, vilket elbolag? (Vi har faktiskt elmätaren precis utanför vår dörr. Tror vi.)

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: På www.eon.se kan du lämna mätarsällningen, men det kan du nog hos dom flesta.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
knaskamilla: Jag tror det är Vattenfall. Han fick då tillbaka pengar från dom efter nåt långt (>24 timmar) elavbrott ifjol.

Hans elmätare är utomhus och han såg hemskt rolig ut när han med en ficklampa i munnen läste av och skrev ner nuffrorna på ett papper. För av nån outgrundlig anledning gick han alltid ut på kvällen. Fast nu finns det en lampa där.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba: Synd bara att dom slösar pengar på en massa onödigt, så att man inte kan gynna dem.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Lumber Jack: Precis! Så resonerade jag också då jag bytte bank för ett tag sedan.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
250kg kärlek: Vad tyckte Handelsbanken om att du lämnade dem?

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba: Något som är intressant med Eon (vet inte om det är lika på de andra bolagen) men då en kompis har Eon och råkade ut för 6 dagar utan ström så skulle han enligt avtalet få tillbaka en mängd pengar. Men de (i detta fall Eon) drar inte av det på nästa räkning eller liknande, utan de säger att enligt avtal så kan de vänta 1 år med sådan återbetalning och först då får han pengarna tillbaka. Intressant att kräva in nya pengar när man är skyldig att betala tillbaka för att man inte lyckats göra sitt jobb och få tillbaka strömen inom 24 timmar.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
MorganaLefaey: Ja, man har länge funderat på att byta bolag. Det är väl av lathet det har rullat på. På pricerunner kan man jämnföra de olika bolagen mot varandra, men man bör göra av med mycket el för att det ska märkas i plånboken.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba: Då man gör av med 29.000 kwh per år så blir allt dyrt. Tyvärr lite dyrt också att göra om till vattenburen värme så att man kan ta pellets eller bergvärme eller något.

Kör nu med vattenfall och tycker det är ganska rolig (eller tragiskt) att grannen har samma och har halva min kostnad då han bundit sitt en lång tid när priserna var billiga.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Poffa: Det här med arenanamnen tar knäcken på mig. Jag har tvingats sluta äta kexchoklad, bytt VVS-prylar i hela kåken, som sagt bytt bank, ändrat mitt kaffedrickande, valt en annan tablett som fräschar upp andedräkten, bytt ut hela kontoret.

Det är väl bara matvaruinköpen som fortfarande fungerar som tidigare, trots COOP arena.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
MorganaLefaey: Min granne har ett likadant hus byggt samma år och han har satt in en luftvärmepump och en kamin, jag måste gå och lyssna med honom vad det har gjort på hans elförbrukning. Relativt billiga investeringar.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba: Jo en luftvärmepump ligger högt uppe i prioteringarna nu. Såg att de nu fixat större sådana som ger ännu mer vinst. Men då det nästan inte kostar någonting alls de kommande månaderna så tänkte jag vänta en 2-3 månader och se om priset sjunker.

Tyvärr så måste jag dra helt ny skorsten mm om jag skall ha in en kamin, men funderar ändå på det då man äger lite skog så kostar ju energin ingenting alls efter det. Finns ju de som ger ganska rejäl och långvarig värme.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
MorganaLefaey: En bekant skulle köpa upp sig på en luftvärmepump och gick runt bland grannar och vänner för att höra sig för om det var fler som gick i samma tankar. Dom blev en hel hög och kunde därför pruta ned priset med en massa sköna tusenlappar. Ett tips.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
Lumber Jack: Det kan vara en tanke. Dock så tror jag de flesta runt en redan har då man ser en hel del sådana där lådor utvändigt på deras hus. Men skadar alldrig att kolla.

Sv: Elkostnad...jag fattar ingenting
73Sjöbba:
Jag har knappat in mätarställningen i slutet på månaden i två år och betalat för det jag förbrukat. Jobbigt? Nä inte särskilt.

« · 862394