Café

Grupper · 49823 inlägg · 1046 ämnen

Ersättningsord för svordomar


Ersättningsord för svordomar
Många har väl hört de någorlunda vanliga "Järnspikar" eller "Häll vete i en säck" men har ni några andra sådana här ersättningsord för kraftuttryck man inte vill uttala?

Anledningen till att jag frågar är min mamma och mormor alltid har sagt "Jäpite-Lasarus" och jag undrar nu om det är fler som hört det eller om det är något dom har hittat på själva? Kom gärna med era egna varianter på uttryck.

Sv: Ersättningsord för svordomar
Stigsson: Gävle skit också!

Sv: Ersättningsord för svordomar
Stigsson: En klasskompis fick en sladdsyster när vi gick i 5:e klass så hon var ju som mest mottaglig under våran "värsta" period. Då bestämde dom att ersätta alla fula ord med "fjäril". Detta följdes rätt strikt och alla runt omkring hängde på.
Tills en dag då jäntungen en dag klämde ur sig ett "fjäril också" när hon tappade en glass på marken.

Sv: Ersättningsord för svordomar
Stigsson:

Min mor säger "farao också!", det låter himla fånigt.

Sv: Ersättningsord för svordomar
knaskamilla: Det är ett derivat på "Fy Farao", vilken är en omskrivning på grundyttringen "Fy Fan".

Sv: Ersättningsord för svordomar
knaskamilla: På min sektion i Swedbank Arena är det ett gäng som under matcherna pratar med spelarna, domarna och sig själva mest hela tiden och avslutar varje mening med I HELVETE. Vad skulle de kunna säga istället?

Sv: Ersättningsord för svordomar
Metal Guru:

Jo, men "fy farao" låter ju ändå lite vettigare. Tycker jag.

Frisco:

Fan, satan, jävlar, järnspikars?

« · 950550