Salle: Sorry, läste aldrig reglerna. OK, här kommer en glad Svehla. Dock inte den bilden jag helst skulle vilja se vilket jag hade hoppats att någon annan skulle kunna visa mig.
Magnus: Hmmm. Du önskade "en glad Robert Svehla gjöra ett viktigt mål i ett slutspel ". Din bild visar ryggen på Svehla & Helminen som troligen gratulerar nån annan som gjort mål.
Jag tycker nog detta luktar armhävningar... Nån annan med en åsikt???
Magnus: Men en förutsättning när man önskar en bild måste väl vara att bilden man söker faktiskt finns, eller har jag fel? Man kan ju inte kasta ut en fråga och hoppas på att någon annan har den. Ja, det kan ju vara en helt omöjlig önskning man vill se, om jag får dra det hela till sin spets.
Tävlinsledningen ser också armhävningar som enda alternativet. Det är frågan om det inte är 100 stycken också. 50 för att inte kunnat visa bilden, 50 extra för det där om landsortsgäng och 1994.
Poffa: Hehe, jag har tabbat mig. Men jag kan få fram den där bilden om ni ger mig några minuter. Känns bara så drygt och gå in och rippa den nu. Helst skulle jag vilja se den bilden som var i tidningen dagen efter. Men just DEN har jag inte.
Magnus: Läs reglerna igen. Eller så läs här "Bilden man efterfrågar får inte vara omöjlig, (t ex att begära en bild på något som inte finns eller på något som bara en själv kan ha tillgång till)."
Salle: Jepps, det var skosnöret jag sökte efter. En riktigt trivsam TV-serie när det begav sig, vill jag minnas. Ja, på den tiden då det bara fanns två kanaler att se i dumburken. Heja monopol-TV!
Dream Team: Eddie körde som alla TV/Film-deckare omkring i en cool bil. Vaddå, är inte en Ford Cortina (Taunus) Mk3 Estate med vinyltak från slutet av 70-talet coolt? Nåväl för att fortsätta min tanketråd så leder detta mig till att se en Ford Torino från en annan känd TV-deckarserie.
Salle: När "the original" TV-serie var som mest på i det då extremt odigitaliserade TV-sverige var ju Strasky & Hutch-hypen bland kids i allmänhet i det närmaste total. Den serien plus "larmet går", "alias Smith and Jones" och "den osynlige mannen", var ju saker det helt enkelt inte var möjligt att leva utan! Minns att jag hade en sån där Torino dels som byggmodell sen givetvis som vanlig leksaksbil. Himlen var nära, någon..? ;-)
Vi fortsätter bil- och -70-talstemat! En bild på en Ford Mustang Shelby GT500 Fastback, årsmod -69, som står parkerad i vad som ser ut som en rondell, är vad jag vill se!
Salle: What? Ja, jag är heller ingen expert på Mustanger, så jag kan givetvis ha fel. Men rubriken till bilden sa att det var en sån som jag skrev tidigare...
Dream Team & Frella: Ingen ordning alls. Det där är ju som om man skulle önska en Volvo 164E och man godkänner en 144 GL. Och jag som trodde att du Dream Team hade lite koll åtminstone.
Gavelo: Japp. Ett exempel är att man t.ex. inte räknar BLM-upploppen, som orsakade 19 dödsfall, över 2000 skadade poliser och tiotals miljarder kronor i skador, som vänstervåld. Vid ett dåd skrek mördaren "We've got a Trump supporter" innan han sköt, och inte ens det räknades som vänstervåld.
Man kunde ha trott att det var din trädgård.