{8225}: Kvällens sista låt(från mej, tror jag). Tillägnar den Stoppel och hans lag. Ni betedde Er svinaktigt efter första matchen i finalserien, men denna gång lyckades inte NI få med er etablissemanget, märkligt nog. Kan få äta upp detta om nåt år, men från hjärtat, hoppas Brynäs eller Löven går upp
KulaShaker: Detta var efterfest på min tid, när lokalerna stängde köpte vi korv o mos, eller hälta hälta, o sen spisade kompisen denna låt, alltid. Sedan körde han låtar från denna man också, och i efterhand, lite underskattad faktiskt, mer intelligent än man kunde tro
Dessutom är just denna versionen nästan bättre än originalet enligt mig, Axl gör hela låten, synd han blivit kass på äldre dagar och inte kan sjunga öht.
Hade jag varit äldre hade jag förmodligen försökt vara på plats ;)
{204}: Har aldrig, av någon anledning, gillat Queen, Genesis o Bond-filmer. Lite sjukt i min generation. Men såg en dokumentär om Mercury o den var fascinerande.
Valfritt så avslutar vi aftonen eller påbörjar den helt nya dagen med en hursomhelst tvättäkta kvalitetssång. Svenne Rubins ger här sina allra bästa fisketips och utröner varför wobblers är att föredra som fiskedon.
eltifoso: Tears for fears. En grupp som serverat fans runt om i världen hitlåtar som på riktigt är odödliga. Den här, från 1985, börjar närma sig 40 år. När den kom ut var jag, tyvärr, allt för hjärntvättad med den tidens synthmusik vs. hårdrock. Jag var långt ifrån en tonåring i nitar och läder, men hade trots allt gjort mitt val. Därför dröjde det en liten bit upp i vuxen ålder innan jag fick nöjet att upptäcka allt som jag missat.
Men "Shout", som låten heter, var den första låten jag hörde med bandet. Snacka om klassisk låt som aldrig har känts för gammal.
www.youtube.com/watch?v=NHCs41V43LU