westerlind: Om du passerar just det bolaget så kan du där, och endast där, köpa 3 sorters öl med balla (lokala) namn. Bedarö Bitter, Landsorts Lager och Indianviken Pale Ale. Dom tillverkar flera sorter men dom säljs bara på lokal.
Lagern var sisådär och jag är ingen fan av Bitter & Ale. Men brorsan diggar dom.
Salle: Bolaget är som alltid en säker källa till förnöjelse. Själv var jag för två månader sedan på Folkets Hus(?) just bakom bolaget och såg mina barndomskompisar Mats Karlsson från "220 Volt" och Lage från "Smalare än Tord" som spelade gamla hårdrocksklassiker. Miljön var verkligen underbar: Övervintrade hårdrockare mellan 30 och 45 som tjoade och njöt av varje riff och solo. Till min förvåning påstod bägge gitarristerna att de hade haft mycket nöje av publiken, men än mer nöje av frösöbon som med stort engagemang dansade runt med kärlekstörstande ensamma mammor. Jag vet vem han var, men tänker inte avslöja namnet.
Dream Team: Skall man införskaffa en Mustang, då har jag både hört och läst mig till att en 67a skalöl man köpa. Ni som kommer ihåg pappers 10an ? En sådan skall man hålla upp mot hästen på framskärms sidorna. Då skall dom vara lika lång. Då är det den rätta 67an och den har tydligen ett bra adra hands värde. Typ kan annvändas istället för pensionsförsäkring.
Salle: Jo, Mustanger gör sig väl bäst i andra färger, inget snack. Nån expert på Forrdar är och har jag aldrig varit. Folks hemsidor ska man väl bevisligen inte alltid lita på, för här har uppenbarligen ett tydligt fel begåtts! Rätt ska vara rätt - Frella, din bild kan således inte godkännas. Eftersom du var först att posta en "korrekt" Shelby, Salle, går turen över tilll dig.. ÖNSKA!
Dream Team & Frella: Ingen ordning alls. Det där är ju som om man skulle önska en Volvo 164E och man godkänner en 144 GL. Och jag som trodde att du Dream Team hade lite koll åtminstone.
Salle: What? Ja, jag är heller ingen expert på Mustanger, så jag kan givetvis ha fel. Men rubriken till bilden sa att det var en sån som jag skrev tidigare...
westerlind: Där borta brukar jag sällan vara. Det blir oftast bara Hamnen, torget (bolaget, apotek och ett fint kondis) och Kvantum. Men det är en fin sommarstad om/när man rör sig utanför de "ordinarie" målen. Men den är tämligen död om vintern säger dom.
Det där med Kavntum och intressanta kroppar kan jag hålla med om på mitt sätt sett. Bankomaten duger men Marlboro suger. :-)
Salle: När "the original" TV-serie var som mest på i det då extremt odigitaliserade TV-sverige var ju Strasky & Hutch-hypen bland kids i allmänhet i det närmaste total. Den serien plus "larmet går", "alias Smith and Jones" och "den osynlige mannen", var ju saker det helt enkelt inte var möjligt att leva utan! Minns att jag hade en sån där Torino dels som byggmodell sen givetvis som vanlig leksaksbil. Himlen var nära, någon..? ;-)
Vi fortsätter bil- och -70-talstemat! En bild på en Ford Mustang Shelby GT500 Fastback, årsmod -69, som står parkerad i vad som ser ut som en rondell, är vad jag vill se!
Salle: Det här var på "Nära dej/Skottes" en bit väster om centrum, dvs på Hamnviksvägen 24. Sedan var jag på ICA Kvantum, men där var de mer intresserad av min kropp än min intelligens. Men de hade en mycket bra bankomat och deras Marlboro kan jag rekommendera starkt.
westerlind: Vilken butik var du på? Vi hamnar oftast på Ica Kvantum och där finns det många fina tjejer (och säkert killar med) som jag inte skulle förknippa med dylika samtal. Men då är ju jag oftast där på sommaren med en massa feriearbetare. Och på koopra i centrum är inte mejeridisken nära läsken.
Jag var en sväng till Nynäshamn idag. Till min förvåning hamnade jag med hon som packade upp filmjölk och han som levererade Coca-Cola i ett samtal om universums uppkomst. En part hävdade att gud låg bakom allt, den andra att allt uppstod genom 'Big Bang'. "Jaha", sa jag. "Gud är jag osäker på, men teorin om 'Big Bang' låter intressant, den kan kanske stämma. Säg att 'Big Bang' är en trolig teori, vad fanns före?" " Vadå fanns före?" sa då båda i kör. "Ja, eller menar ni att varken tid eller rum existerade före det?" sa jag. Då var filupppackerskan tvungen att lägga ifrån sig kanelbullen och fundera en stund. "Det fanns ingenting före" triumferade hon. "Nähä", sa jag. "Men om ingenting fanns, var kom 'Big Bang' ifrån - från tomma intet?"
Nu blev de rejält fundersamma på vilken skum figur jag var. Naturligtvis kunde jag inte hålla mig utan frågade dessutom: "OK, vi struntar i skapelsen, vi lever här i vårt lilla trevliga universum: Men vad finns utanför universum?" "Vavavadå, utanför universum, det finns väl ingenting utanför det?" "Nä, det är möjligt" sa jag, "men hur vet vi det?. Och om det inte finns någonting bortanför universum, är det bara vakum där, eller vad menar ni?"
Jag är en hopplös jävel - misstänker att det finns en och annan i Nynäshamn som sitter och grubblar på en del existensiella frågor just nu.
Själv ser jag fram emot en skoningslös krossning av knäckebrödsätarna på måndag...
Dream Team: Eddie körde som alla TV/Film-deckare omkring i en cool bil. Vaddå, är inte en Ford Cortina (Taunus) Mk3 Estate med vinyltak från slutet av 70-talet coolt? Nåväl för att fortsätta min tanketråd så leder detta mig till att se en Ford Torino från en annan känd TV-deckarserie.
Salle: Jepps, det var skosnöret jag sökte efter. En riktigt trivsam TV-serie när det begav sig, vill jag minnas. Ja, på den tiden då det bara fanns två kanaler att se i dumburken. Heja monopol-TV!