Helg Ernest: Jo förvärmare är effektiva specielt när det gäller oljebrännare och således också dieslar. :-) Men nån förångning är det ju långt ifrån. Och det var ju just detta som Smokey insett. Det krävs ju en massa av bränslets inbyggda energi att omvandla "sig själv" till gas i förbränningsteget. Om det redan är gas eller nära gasfas så "tjänade" man energi där helt sonika.
Kör några atombomber över Iran så slipper alla alla problem. Iranska befolkningen får äntligen sin frihet att börja om. Det är ett pris de tycker är värt. Vem vet. Det kan bli det perfekta sättet att rätta till problem.
Men nån förångning är det ju långt ifrån. Och det var ju just detta som Smokey insett.
Det krävs ju en massa av bränslets inbyggda energi att omvandla "sig själv" till gas i förbränningsteget. Om det redan är gas eller nära gasfas så "tjänade" man energi där helt sonika.