liepins: Det är ett känt faktum att folk drar folk. Men Åke Bergendahl lyckades med sitt uppsåt att få bort klacken från Globen och det kommer att dröja innan dessa återkommer.
carina: Det är ju knappast klacken som man skall arbeta på utan energin måste ju ligga i att få tillbaka publiken överhuvudtaget. Igår hade ni tydligen en liten klack(som för övrigt hördes två ggr i tv) men övriga Globen var mer eller mindre pinsamt tom. Vet du hur många säsongsbiljetter det sålts?
Frölunda85: Man jobbar ju för fullt ifrån föreningens håll med att försöka få tillbaka klackfolket. De har bl.a. fått oförskämt billiga biljetter, men de verkar finnas ett motstånd hos dem då de blev bortkörda från hockeyn under tidigare år. De tar ett tag att bygga upp samarbetet man vill ha antar jag.
Jag börjar nästan bli orolig för er...när ska alla Djurgårdare börja gå på matcherna???Tycker synd om erat lag. Nu får ni ta och dra er i kragen och få ett fullsatt globen med bra stämmning, som det var för några år sedan
Det jag hörde på radion idag gjorde mig lite fundersam... "Bjurling får en passning från mittzon och det ser ut som om han glömmer bort att han har pucken och glider tillbaka in till målet och håller på att schabbla in pucken, men den glider precis utanför stolpen." Min första tanke var: VA!!?? Det där låter ju helt sjukt, det kan inte ha hänt...om det gjorde det så...jaa, jag vet inte vad jag ska säga.
KeiBee: vänd siffrorna så närmar du dej slutresultatet, 2-5 till FBK i en match där FBK var bäst trots att DIF inte hade nått flyt precis. X-tra skönt att vinna detta prestigémöte med klara siffror. 3-2 i matcher till oss nu. Hoppas på 4-2 i matcher efter säsongens sista möte oss emellan (i serien då) i omg 45 den 13:e februari då ni gästar LLA.
"Kisa" Magnusson död. Sångerskan (och DIF:aren) har hittats död, det står att läsa i dagens tidningar. Hon har varit med på flera DIF-låtar mestadels från 70- och 80-talet. Den jag minns mest är "Gamla fina Djurgårn vann ..." Frid över hennes minne.
Idag tar vi emot kaffepaketen igen...och jag tror på en jämn och tuff match - som vanligt mot FBK - och att vi drar det längsta strået och vinner med 4-2 igen.
carina: jo de é skönt me en seger! och mot fbk vinner vi me... é de vår sjätte seger nu? Våra mestare é tillbax...vi kanske vinner sm...nja...men vi kommer längre än i fjol.
Härligt med ytterliggare en seger även om spelet med undantag för första perioden inte var av högsta klass. Skönt att se att det finns fler spelare än Ottosson och Linkan som kan göra mål och vilka mål sedan ! Joenvääres mottagning och fint av Wannheinen var riktigt läckert. Trattnigs mål var inte mycket sämre och dessutom ett psykologiskt väldigt viktigt mål som föll när matchen stod och vägde.
Plusbetyg till en hårt arbetande PA Lundström (en av de absolut bästa matcher jag sett honom göra) och till Joaquin Gage i målet. Dessutom skall Micke J ha en eloge för sin kämpainsats.
Hoppas nu att man i nästa hemmamatch kan spela med samma fart och fläkt som man gjorde under första perioden i går och att man inte faller in i det "säkerhets spel" som präglade 2 och 3 perioden.
Dags för Wikegård,Garpenlöw och Nordmark att träna byten med sina spelare. Det går inte att dra på sig utvisningar för felaktiga byten i varje match......
Gunilla: Nej, nej...det blir ingen "Lahtinen effekt" för SSK...1:a och andra perioden är jämna och det kommer att stå 1-1 inför 3:e. Med 7 minuter kvar att spela gör Linkan mål, Gage storspelar, SSK tar ut målvakten men DIF avgör matchen genom att göra mål i tom kasse!
Jag tycker oxå att den här segern var j*****t skön, och som det lät på radion så var det en välförtjänt seger...det kändes kul o höra. En sak som var ännu roligare att höra: "Djurgården jobbade äntligen som ett riktigt lag, ett kollektiv..." nu kanske man kan höja sina förväntningar lite.
Jag tycker oxå att "Fimpen" (som några andra) är en av mina favoriter, vilken slitvarg...perfekt torped.
Var det många Djurgårds fans där? Läste att DIF spelarna hyllade de "tillresta supportrarna". Vart går nästa "sambaresa"?
Ford Prefect: Ja det är klart ni har ett sådant facit med ett topplag i elitserien....eller...nej vänta nu. Vad har de för placering nu igen? :P (kände också ett tvång av något slag ;) )
fd skuggan: Glad att fler börjar uppskatta Staffan Kronwalls arbete, en spelare som jämförs för mycket med Ronnie P. pga. fysiken, men är begåvad med ett rejält mycket bättre spelsinne dock...
Ojojoj, vilken spännande match! Vilken kämpainsats! Och jag säger bara en sak....Fimpen Eklund! Dom som ifrågasatt honom fick truten igentäppt idag. Har aldrig sett nån slita som han gjorde idag. Rena rama Ölvestad-klassen på honom. Dom spelar väldigt lika faktiskt. Annars var Tjärnqvist, Ottosson, Gage (som vanligt) och Staffan Kronwall fullkomligt briljanta.
Leksand var också riktigt vassa. Deras 2-0 mål var ett av dom snyggaste i år.
Trots att säsongen hittills innehåller en hel del bottennapp så är det omöjligt att inte gillarna grabbarnas nuvarande moral. Gång efter annan vänds underlägen till segrar och poäng. Idag, 0-2 och 1-3, slutresultat? 4-3 förstås. DIF är härliga.
Frasse99: Ja man får väl gratulera er till segern igår, den vara rättvis vad jag har hört, men imorgon blir det tuffare för er för då ska det återigen dansas daladans i eran glob.
"Bara leksingar, överallt leksingar" kommer skalla ut över globen.
Härligt att hockeyn är igång igen! Saken blev inte direkt sämre av att man fick se ett hel laddat Djurgården trampade gasen i botten från början i denna match. Skönt att se en sådan som Christian Eklund som inte tvekar en sekund innan han slänger handskarna och tar en fight med Forslund även om utgången av den fighten inte direkt gick Christians väg.... Bara att ta med sig den första perioden och bygga vidare på det spel man hade i den och denna säsong kan få en rolig avslutning :)
CFricke: Problemet för Djurgården är att man tyvärr som läget är nu inte har ekonomin för några spektakulära nyförvärv. Påhlsspn skulle kost 200K att lösa från Modo och sedan skulle han nog kosta uppåt 100k i månaden och denna typ av pengar har klubben inte idag.
Arthur Dent: Waltin hade ett kontrakt på 1+1 år som sportchef. Detta kontrakt sträcker sig över denna säsong och sedan är det upp till båda parter att ta ställning till eventuell förlängning.
Här i Gbg har vi väl lita av tvärtom. Mycket folk men inte lika många som vill stå i klacken.