Djurgården Hockey

SHL · 6815 inlägg · 783 ämnen
« · 347623 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Björn Bjurling
Frasse: men bjurling har gjort fint fint i från sig denna säsong =D de va kul att höra att han blev kandidat till året rookie,,tror att han kommer vinna faktiskt =D han har bra chanser iaf =D=D

Sv: Björn Bjurling
zigge: Hahaha :D

Sv: Espen Knutsen?
DIForever: varför skulle den inte stämma?

Sv: Björn Bjurling
DIForever: /länk: Ämne för Snacka om Nyheter, ex:

"Säg det inte högt, men priset Du får är en Pensionsförsäkring i Skandia, men det stannar mellan oss! " ;-=

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
heart: mjo, de me,,men jag tänkte mer på att börja vinna, detta var ju vår andraraka förlust =/ innan dess vann vi ju över fbk men innan fbk föll vi mott ssk lr hur de va :P

Sv: Espen Knutsen?
Frasse: Jahaja, där ser man... hoppas att det stämmer bara.

Sv: Espen Knutsen?
En länk till om Espen för er som ännu inte har sett den.

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
difzi: Precis, inga mer tacklingar mot huvudet på motståndarna

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
heart: kom ihåg att ni bara hyr den *s*
nä ,em ni gjorde ett fint jobb,,dif måste skärpa sig nu

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
matsby: Jajamen! Vi tog er :-]

Fjärde platsen ä vår!! =)

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
fd skuggan:
Jisses,,,
då är du välommen i vår klack med en röd vit tröja :-)

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
Frasse: Ja, Vinnerborg var ta mej f*n det sämsta jag sett på länge. Jag brukar verkligen inte irritera mig på domarna och tycker att jag har en nykter syn på utvisningar annars, men igår var bara för mycket! Han var så okonsekvent och DIF-fientlig att man bara kunde skratta åt det. Han ogillar verkligen Djurgården och det syntes.
OM det stämmer (som jag läste i ett annat forum) att han sagt till Jonathan Hedström "Håll käften jävla idiot, eller ska du ha en tia till?" efter andra periodens slut så är det illa.

Nu vill jag inte alls ta ifrån Timrå deras insats. Dom spelade en härlig, fartfylld hockey och jag hoppas att OM vi inte skulle nå ända till final, hoppas jag att Timrå knäpper FBK eller Indianerna på näsan. Dom spelar enligt min mening mycket roligare hockey än fjolårets finalister.

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
Sannerligen en tung förlust i en match mellan två för kvällen jämna lag.
Att avgörande mål tillkommer av en tillfällighet (?) är väl typiskt på der här typen av match.
Kul att se Robban tillbaka på isen med nr 31 på ryggen, även om han inte direkt dominerade så tillförda han rutin i massor.
Robban har aldrig varit snabb på skridskorna tidigare och inte har det blivit bättre med åren, men ge gubben ett par matcher och han kommer hålla rent framför kassen.

Måste passa på att gratulera Marcus Vinnerborg till ännu ett glänsande framträdande.....
Hoppas att karln får fortsätta att döma alla matcher som Mesta Mästarna deltar i för då är man säker på att man åker hem med ett leende på läpparna ;)

Sv: Björn Bjurling
henrik:
Det var någon stackare som försökte och det sluta med att han fick 105 kilo Nordmark som fotbojja ;)

Sv: Björn Bjurling
OskarB:
Kan håll med om att mitt förra inlägg om Bjurling lät som en dålig bortförklaring men med tanke på att HV fullständigt körde över Djurgården i söndags så måste jag medge att det hade med all säkerhet inte spelat någon roll huruvida linserna var med eller inte.

Sv: Björn Bjurling
Hmm... vad försöker kostymnissen göra egentligen? :D

Se länk

Sv: Björn Bjurling
zigge: Två är avstängda, mycket riktigt. Vad vill du kalla de skadade spelarnas åkommor då? Självmål? Vad jag har förstått av bläddret i tikboken så var det en mycket väl avvägd vallning från Mathiasson vi fick se, men det kanske inte var så ändå när allt kommer omkring?

Sv: Björn Bjurling
Aik_nisse: Kan Du utveckla det där lite mer???
Förut halvblind, ikväll självmål...börjar gå taskigt för Bjudning nu.
Skador i DIF? Vill kalla det för 2 avstängda jag.

Sv: Björn Bjurling
Zcootah: Vad glad att vårat lag från norr var snälla med gubben och inte tacklade honom.

Sv: Björn Bjurling
Kul å se farbror nordmark på isen igen :) Dags för Garpen nästa match? ;)

Sv: Björn Bjurling
Frisco: jag säger bara Bjurling det är tjänstefel att man inte tar me han
Ps spelar hockey i hans moderklub KIsta Hc

Sv: Björn Bjurling
OskarB: Om han bryter lätt så kanske det blir svårt för backarna att förstå vart han vill att de ska ta vägen. ;)

Sv: Björn Bjurling
Frasse:

Enligt Björn själv (i samma artikel som du hänvisar till) så är synfelet endast ett lätt brytningsfel och borde inte ha påverkat alls. Killen hade väl en dålig dag helt enkelt, sånt händer.

Sv: Backar...
Frasse: Kanske vi får se Pekka dra på sig utrusningen om Hento går sönder. Jag menar, Kan Robban så kan väl Pekka! ;)

Sv: Backar...
Frasse: det är klart

Sv: Robert Nordmark
DIForever: Jajamen.. Timrås Sanny Lindström trycker upp han i sargen som ett frimärke :-D

Sv: Backar...
Frasse:
Staffan Kronwall skall självklart vara med också :)

Sv: Backar...
Swordster:
Luktar VM i åttor runt backarna i kväll!

Sv: Backar...
Swordster:
Ronnie "Rågsved" Pettersson, Daniel Fernholm,Robert Nordmark ! , Niklas Falk . Även Mikael Johansson kan spela back om så behövs.

Sv: Backar...
Frasse: Vilka backar finns det att tillgå då?

Robert Nordmark
Jahaaja, då gör "Robban" en tillfällig comeback p.g.a. av alla skador på backarna. Det kanske smäller i sargerna ordentligt ikväll :)

Sv: Backar...
Robert Nordmark gör comeback i kväll ..... bäva månne Prestberg ;)

Sv: Tre kronor
fd skuggan:
Inte för att vara petig men denna tråd bör från och med nu ligga under just Tre Kronor då den mer och mer handlar om just landslaget än Mesta Mästarna ;)

Sv: Tre kronor
Ford Prefect: Vilka röjde i senaste upplagan av Tre Kronor?? Mesigt ofysiskt spel präglade laget. Det ENDA som fungerade var spelet fram till mål och det skapades massor av chanser. (Kolla skottstatistiken ska du se) men skotten kom från för dåliga vinklar och för långt avstånd eftersom ingen ville röja och bereda väg!!

Avslutarna var för mesiga, det håller jag helt med om, men motståndarna gjorde oss mesiga eftersom ingen vill ta skiten framför mål.

En kombination av våra analyser ligger kanske närmast sanningen, eller, haha?

Sv: Tre kronor
fd skuggan: Jag håller inte med dig där. Avsluten är tama för att landslaget saknar distinkta avslutare. Dessutom tycker jag inte alls att det skapas massor med chanser.
Grötare har vi tillräckligt många.

Sv: Tre kronor
Ford Prefect: Målskyttarna finns, men det behövs folk som röjer framför mål och bereder plats för målskyttarna. När ingen är beredd på skitgörat framför mål blir chanserna till avslut värdelösa och tama. Chanser har ju inte fattats tidigare, men avsluten blir tama när motståndarna röjt bort alla framför mål och fixar fri sikt för målisen. Simple as that!

Sv: Backar...
Ford Prefect:
Du händer det inte mycket på isen då

Sv: Backar...
WarhawK: Det domaren inte har sett har inte hänt. Mycket enkelt.

Sv: Backar...
Ford Prefect:
Det går inte lösa problemen själv ju med alla värdelösa dommare , kastar nån handskarna och ska lösa det som dom stora pojkarna gör så är det ju matchstraff direkt , så det med anmälningar kommer man inte ifrån förren det finns regler som gör det går lösas själv eller bättre dommare

Sv: Tre kronor
fd skuggan: Nej, vad Tre Kronor saknar är målskyttar. Hardy kan fortsätta ta ut grovjobbare tills hela laget står framför mål men det lär inte hjälpa när han vägrar plocka med sig folk som vet hur man hänger in den.

Sv: Backar...
Frasse: Ja de där jävla anmälningarna i efterhand är ett otyg. För några år sen var det nån tomte i Brynäs organisation som såg en match mellan två andra lag och lämnade in en anmälan. Jag höll på att skämmas ögonen ur mig.
Anmälandet hit och dit tar på nåt sätt bort fair play. Min pappa lärde mig att det är bättre att lösa sina problem själv än att springa hem och skvallra, eftersom skvallret alltid är partiskt och utelämnar min egen del i det hela.

Sv: Björn Bjurling
Frasse: Trodde det där med linserna inte var på allvar men om det nu var det så har ju materielaren fått en ny uppgift. Ha alltid med linser i reserv till den snurrige målisen!

Sv: Björn Bjurling
Frasse:

Stackars Petter. De ställer hellre en halvblind än honom...

Sv: Björn Bjurling
Danne_L:
De kunde ju inte gärna ställa en stackare med taskig rygg även om det visade sig att just denne spelare skulle vara lagets bästa i matchen....

Sv: Imorrn tar Timrå Dif!
difzi: Inte om Björn Bjurling blir Björn Bjudning igen ;-]

Sv: Björn Bjurling
Frasse:

Men varför ställer man en halvblind målvakt då?;)

Sv: Björn Bjurling
zigge:
Enligt Björn själv (intervjuad i gårdagens DN ) så spleade han matchen utan kontaktlinser.... inte lätt att rädda puckar när man spelar halvblind .

Sv: Tre kronor
Carina: Verkligen! Som Frasse skrev i et annat forum så har Kollar Tomas Holmströms roll i landslaget, och vem är mer lämpad än Kollar? Utmärkt val. Tung och jobbig. Precis vad Tre Kronor saknat.

Sv: Tre kronor
svedas: Varför gnälls det inte på alla de spelare som har sämre facit än Kollar och som även de blev uttagna? Varför haka upp sig på bara Djurgårdaren?

Och gnälla på Stefan Petterssons uttagning? Snälla nån.....

Sv: Backar...
Frasse: Håller helt med. Det håller på att bli en kärringsport. Hockey ska vara farligt och göra ont, det är det som är tjusningen. Det handlar knappast om några livshotande skador direkt. Naturligtvis ska saker som Oduyas grej beivras, men det räcker ta mej fan med matchstraff.

Det är vältränade killar med massor av skydd ute på rinken. Dom klarar av smällarna. Varendaste match förekommer saker som skulle kunna rendera i avstängningar. Låt oss slippa det och låta spelarna själva ta ansvar.

« · 347623 · »