Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Et tu Brute: I samma veva bildades storkommunen Sundsvall inklusive bland andra köpingarna Njurunda, Matfors, Alnö och Skön. Sundsvall Hockey är från Skön exempelvis. Kovlands IF däremot var sammanslaget med Sundsvalls kommun redan på femtiotalet så det är stans äldsta lag.
Timrå diskuterade också att slå samman med Sundsvall men Hässjö/Tynderö kommun (Kusten mot gränsen till Härnösand) kunde tänka sig att gå upp i Timrå men inte i något så avlägset som Sundsvall. Så Timrå kommun blev kvar därute vid kusten med Sundsvalls kommun i söder och Väster och Ångermanland i norr.
Dream Team skrev:
"Timrå IK har, och kommer förhoppningsvis aldrig spela sina hockeymatcher utanför Timrås kommungräns."
Hehe, här nere är det det omvända. Samtliga lag som idag är HV71 har sitt ursprung i Huskvarna, från den tid då staden var egen kommun.
Efter Rosenlundshallens tillkomst 1958 spelade dock alla Huskvarnalag där, alltså på Jönköpingssidan av den gamla kommungränsen.
Just 1971 blev också Jönköping en tätortskommun. Man slog samman Jönköping, Huskvarna, Gränna, Tenhult, Norrahammar och Bankeryd till en och samma kommun.
Sedan dess spelar lagen på rätt ställe. Huskvarna är numera en församling i Jönköpings Kommun ;-)
Fast visst kan det vara ett känsligt ämne, speciellt för de äldre i Huskvarna. När HV omnämns som jönköpingslag så är det många som spräcker en ven i pannan och det hörs ett dovt mullrande från kyrkogården :-)
Dream Team: www.tikare.se/historia/Arforar/1942-1966/index.php
Hemmamatch där Bolagsverket ligger idag. Förmodligen Giffarnas hockeyplan då.
Metal Guru: Vsst har Marcus många poänger i det han skriver. Men frågan gällde väl aldrig upptagningsområde till matcher, eller hur? Det gällde väl istället nån slags likställande mellan Sundsvall och Timrå som orter, men där skiljs ju alltjämt kommunerna åt. Iaf ett tag till. Självklart är det så att många åker från Sundsvall och ser Timrås matcher. Förmodligen många fler än den omvända resvägen till Gärdehov.
Timrå IK har, och kommer förhoppningsvis aldrig spela sina hockeymatcher utanför Timrås kommungräns. Det är just det som nog många reagerar över när det sägs t.ex:
"- Ja, ikväll väntar en sjunde och direkt avgörande kvartsfinal här i E. ON Arena uppe i Sundsvall..."
Skulle inte tro det...
Metal Guru: Jag förstår inte varför detta inte går in hos folk i allmänhet och hos hockeyintresserade i synnerhet - Timrå och Sundsvall är två helt olika kommuner som inte på något sätt har några band emellan varandra. Att Timrå är en betydligt mindre kommun än Sundsvall som ju är en stad är helt klart. Men detta gör väl inte Timrå till en förort på något sätt. Jag förstår inte var du får detta ifrån.
Josefsson2: Timrås spel i powerplay har inte rosat marknaden direkt. Djurgården etablerade i alla fall ett visst tryck i torsdagens match. Men det är inte det som stör mig utan domarens inkonsekvens att döma efter hur spelet ser ut. Jag får känslan av att det många gånger handlar om någon form av godtycklighet i besluten när det ska vara utvisning eller ej.
Domaren ska sätta en nivå i matchen som spelarna kan spela efter, hela matchen. Tar man en utvisning för något förväntar jag mig att man tar det under resten av matchen vid en liknande situation. Behöver jag säga att jag ogillar den oskrivna regel som tillämpas av de flesta domare i slutperioden, att hellre fria än fälla. Är det utvisning ska det också vara det. Jävla löjligt att döma annorlunda i slutet av en match.
Hoppas på en stenhård fight där Timrå går vinnande ur striden. Jag gillar slutspelshockey och ser gärna fler matcher med Timrå.
Danne_l: Problemet ligger inte i antalet utvisningar, utan när domaren beslutar sig för att ta dem. Det måste finna en strategi för vad domaren ska ta och inte. Samma förseelser, under en och samma match, som ena gången frias men andra gången fälls gör det svårspelat. Hur ska spelarna känna vilken nivå domaren sätter i en match? Dessutom, i Lärkings fall, skiter han i solklara utvisningar som definitivt skulle renderat i ett straff medan han tar för skitsaker andra gånger. Konsekvensen saknas totalt.
I torsdagens match, där Dif fick fler man utvisad totalt får man inte glömma att Timrå hade bra koll på läget fram till en Timråspelare blev utvisad, rätt eller fel kan diskuteras. Om det var en korrekt utvisning såg jag åtminstone två utvisningar innan, som orsakades av Dif-spelare som Lärking blundade för. Eller rättare sagt, såg, men sket i. Sånt kan avgöra matcher.
nu fyller vi globen i semin...