Final 5 Frölunda - Färjestad
Det hade varit intressant om ett matchstraff hade hunnit utdömas under samma tid, tas det straffet tillbaks också då i samband med att klockan dras tillbaka?
Det låter sunt, men om det hade godkänts. Då hade VF förlorat tid för att kvittera, eller drar de tillbaks klockan...
Antar att samma sak gäller för FBK som VF. Alltså hade det blivit mål efter situationen hade det dömts bort om det blev mål i första läget. Men om videogranskning visade att det inte blev mål, som i detta läge, hade målet godkänts...
Bara ett antagande som sagt men de verkar vara det enda rimliga...
Ja de var som sagt bara en tidsfråga. Skratta eller gråta, vad ska man göra?
Skönt att höra att Mats och Håkan försvarar Ledin indirekt genom att ge kritik till TV 4.
Lumber Jack: Jag försvarar inte Ledins ordval men inte för inte är han oerhört nyttig för vårt lag.
Dawidovski:
"Fyra spelare tränade inte i går och alla är tveksamma för spel. Wahlberg hade feber även i går, Hlinka är axelskadad, Lintner höftskadad och Öhman problem med sina ljumskar."
Skrivet 2002-04-05
Dawidovski:
MODO Hockey har idag förlängt kontraktet med vår Slovakiske landslagscenter
MIROSLAV HLINKA.
Kontraktet gäller för säsongen 2002/2003.
- Hlinka har under hela slutspelet visat vilken duktig center han är och han kommer att växa in ytterligare i den "svenska kostymen" nästa säsong, säger MODO Hockeys sportchef Bengt Hedin.
- Centerrollen är en svår och ytterst viktig position, varför det känns oerhört skönt att Hlinka valt att stanna hos oss, fortsätter Hedin.
Hlinka åker nu vidare för spel med det Slovakiska landslaget och
uppladdningen inför VM i Göteborg!
Skrivet på modohockey.se 2002-04-08
Tror båda blev avstängda av modo, dels pga. att wahlberg gått ut med nån flytt till annan klubb, och att då modo-ledningen tyckte att det störde slutspelet för modo!
Tror det var likadant med Hlinka.
Eller så kan man göra som modo gjorde i finalen 02 mot FBK, man stängde av slovaken Hlinka och svenske passningskungen som lirade i bry denna säsong? (kommer inte på namnet nu...)
Att göra det i avgörande finalmatcher var oerhört korkat tycker jag, men det gick ju som det gick också för modo, och ingen tackade väl modo för det agerandet heller, så vad det ska vara bra för i avgörande matcher det vet inte jag.
Håller motvilligt med er =)
Naturligtvis ska det tas till hårdare straff när det skriks åt en funktionär. Det var oerhört korkat gjort och det fattar han faktiskt själv också...
Förstår dock hans frustration men Ledin är som han är, adrenalinet pumpar över och han slänger ur sig saker som han skulle kunnat låta bli. Men det enda han vill är ju att FBK ska vinna...
Bara att acceptera, tycker klubben agerat utmärkt i ärendet men en avstängning från FBKs sida vore det mest korkade jag sett i mitt liv. Ett eventuellt guld betyder mer. En tillsägning och krav om ursäkt tycker jag var lagom. Bra agerat av Loob!
Sibbe:
Om jag får svara så säger jag så här:
Jag hade blivit upprörd och tyckt det var otroligt dåligt. Sådan ord ska leda till 10 minuter för missconduct. Skillnaden är dock att det skriks mellan spelare, något som förmodligen är vanligare än många tror. Här skrek Ledin det hela mot en funktionär, vilket i mina ögon är betydligt värre. Därför borde det vara ett hårdare straff än om det skriks mellan två spelare.
Mitt sätt att se på det hela.
Skulle du vara lika upprörd om Lundqvist "stå upp din j*vla f*tta" hade fångats av kameror?
Jag tycker att Ledin ska stängas av för barnsligt och omoget, för att inte säga direkt stötande uppträdande. Han drar inte bara ned sig själv och sin klubb i rubriksnusket utan även svensk hockey i stort. Vore det lite ruter i Färjestad skulle man föregå förbundet och satta honom brevid truppen.
Du tycker att det räcker med lite gymövningar och en tillsägelse över telefon. Vi har inte samma syn på hur mycket man får skämma ut svensk hockey utan att kraftfulla reprisalier utfärdas helt enkelt.
Dawidovski:
Du är helt otrolig. Jag frågade allmänt, redan igår, till alla och envar om någon kunde svara på denna fråga. Som motfråga undrade du om jag ville ha Ledin avstängd och jag svarade NEJ!!! Sedan förklarade jag frågan igen, så att alla skulle förstå.
Ditt svar då blev: "Vi diskuterade inte samma sak, så varför frågade du mig om ledin?"
Om vi inte disskuterade samma sak, varför undrade du om jag ville ha Ledin avstängd?
Läs igenom allting, när du då tror att du förstår sammanhanget... Läs igen.
Ja, du själv gjorde ju det!
citat"Jag undrade om det var skillnad på att skrika till videodomaren, jämfört med att skrika till någon av de tre på isen."
Dawidovski:
Vem har frågat dig om Ledin? Nu yrar du värre än vanligt.
Det döms inte mål om det saknas 2 - 3 mm heller, ingen del av pucken får ha kontakt med mållinjen!
ett par centimeter? prova med 2-3 mm, då hade det garanterat dömts mål.
Det hör till saken att han inte var i det styrkerummet, men jag tycker organisationen visat vad dom tycker om Ledins agerande på många sätt. Inte minst Loobs samtal till Ledin med krav om ursäkt och skärpning.
Vi diskuterade inte samma sak, så varför frågade du mig om ledin?
Frågade bara om du ville få honom avstängd, sen verkar det som att det är mer ok att skrika till videodomaren än de 3 på isen, för annars hade väl ledin och halva FBK fått matchstraff va? eller är detta ytterligare en del i mutskandalen, där FBK mutat domarna?
Sen att man bänkar en spelare som patera till fördel för Mikael Johansson är också ett bevis för ruter.
Det är helt ointressant utifall att många i FBK tror att pucken var inne, det är måldomaren som avgör och därmed punkt. Igår är den enda gång jag sett ett lag spårat ur efter en målkamerabedömning.
Dawidovski:
Tveksam? Hur mycket brytningsfel har du? Och nej, jag försöker inte få Ledin avstängd. Jag undrade om det var skillnad på att skrika till videodomaren, jämfört med att skrika till någon av de tre på isen.
Själv har jag aldrig sett en så tveksam situation, med en annan måldomare hade det säkert kunnat blivit mål.