Fotboll

Grupper · 16851 inlägg · 42 ämnen

« · 2559937 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Premier League
{10299}: Att hålla på Leeds är ju intressant. När man åker ur PL förra säsongen så hoppades i alla fall jag någon slags omtag. Men dom drömmarna var ju helt förgäves. Efter en tveksam start på ligaspelet så deltar man som alla andra lagen i England i ligacupen. Just ikväll så ligger man under mot Salford City, 0-1 efter första halvlek. Nu när jag googlar klubben ser jag att man är ägda av fanimej halva gamla Manchester United. Till exempel: Bröderna Neville, Nicky Butt (vet jag inte om han lirat i Man U iofs?), Paul Scholes och David Beckham. Var för sig 10% av klubben. Så tillsammans alltså 60%, alltså mer än halva klubben. Hyfsat bra nöjesprojekt att driva en skitklubb till framgångar.

Näe, ja e inte bitter!!! 😡🫣😆😂🤭

Leeds kvitterar, 1-1 nu!!!

Sv: Premier League
{204}: Helt okej men inte så speciellt xD

Sv: Fotbolls-VM 2023 Damer
SuneMangs: Stoppa pressarna!! Modern till fotbollspresidenten i Spanien (som tvingade till sej en kyss) har låst in sej i en kyrka och hungerstrejkar.

Världen gick ju hyfsat vidare efter atombomberna, men detta är nog slutet på allt

www.expressen.se/sport/fotboll/marca-luis-rubiales-mamma-i-hungerstrejk-/

Sv: Diverse
{8225}: Svarte Marcus är en gud. Precis som Blåvitts behövde Marcus också lite tid för att pricka in formen tills den behövdes som mest.

Men som säger, Marcus Berg i landslaget lämnade mycket att önska. Jag skiter i om han springer två mil per match och öppnar ytor för medspelare. Är man forward ska bollen sitta i nät, det är ingen halvmara det handlar om.

Sv: Diverse
Håller absolut inte på Änglarna, tvärtom. Men lite vackert att den bespottade målsumparen Marcus Berg , hittat nätet efter många års målsumpande.

Är väl bara Albin Ekdahl som varit mera kall som målskytt i landslaget, senaste decenniet?

Sv: Premier League
{10299}:

Skapligt inhopp av Nunez

Sv: Superettan
SuneMangs: Jag sa ju att nyförvärven skulle räta upp skeppet. Tre assist och ett mål från dem i dag, sen har de fått fart på Berg också.

Men jo det löser sig.

DJn i Giffarnas bås dock... Där känns det avsevärt mycket mer bräckligt.

Sv: Premier League
{10299}: Oddsen på den vändningen? Haha

Sv: Premier League
{204}: Helt sinnessjukt!!!!

Sv: Premier League
Ishak menar jag inte Gordon

Sv: Premier League
{10299}:

Inte jag heller men domarn dömer, experterna var överens, dock måste jag erkänna att VanDijk har tappat rejält sedan han kom.

Tror man tar rött för att Gordon är före i situationen, och van dijk stämplar honom säker av misstag innan han tar bollen

Tror de tar det som en frilägesutvisning men man har sett värre situationer som inte blivit något alls

Sv: Superettan
{10299}: Jag var aldrig ens orolig att Blåvitt skulle åka ur, eller hur var det nu?

Marcus Berg är en gud.

3-0 på lillebror. Det blir inte bättre.

Sv: Superettan
{204}: Marcus Berg on fire!

Sv: Premier League
{204}: Tycker inte det där var rött...

Sv: Superettan
Rip Kirby:

Antingen underskattar Utsikten världens bästa Brage ;)

eller så börjar de förlora " medvetet " för att man inte har råd att gå upp? Vem vet, hur ser ekonomin ut?

Brage har iaf bra sponsorer ifall de skulle gå upp i SSAB och Borlänge Energi som har rejält med ekonomiska muskler.

Publiksiffran idag är den sämsta i Superettan trots att serieledarna är på besök?

Tråkigt tycker jag.

Tränaren i Utsikten var otroligt ärlig och gratulerade Brage och sa att deras killar skulle skämmas.

Sv: Superettan
{204}: Hoppas kan man ju alltid 🤭😂

Sv: Superettan
{204}: Ruskigt starkt att göra 3-0 på seriesuveränen med en man mindre 👍🔥🤘

Sv: Superettan
3 - 0

Nu tror jag Utsikten missar allsvenskan

Sv: Superettan
{10299}:

Och där kom 2 - 0 ;)

Sv: Superettan
{204}: 1-0! Snyggt! :D

Sv: Superettan
SuneMangs:

Brage har 0-0 hemma mot serieledarna med 10 man efter 60 min, hoppas man kan ta poäng här.

Sv: Fotbolls-VM 2023 Damer
{204}: Jag skrev i PL-tråden. Men jag har märkt att HS bakar in allt under "Fotboll" när man skriver i någon av fotbollstrådarna från mobilen. Skriver jag på datorn så går det in i tråden jag väljer.

Sv: Premier League
Dagens matcher.

1500

Burnley - Aston Villa

Sheffield United - Manchester City

17.30

Newcastle - Liverpool

Sv: Fotbolls-VM 2023 Damer
SuneMangs:

Håll dig i rätt tråd för bövelen ;)

west han avhandlas i PL tråden ;)

Sv: Fotbolls-VM 2023 Damer
Silly: Är du president i Spanska fotbollsförbundet?

Sv: Fotbolls-VM 2023 Damer
Då avslutar vi Premier League-säsongen nu tycker jag, så är alla nöjda och glada. Tack för god match och välkommen tillbaka nästa säsong, då vi försvarar vår första ligatitel.

För övrigt helt sjukt att vi dödade Brighton-spöket, på bortaplan dessutom.
Uppladdat:

500x0-screenshot2023-08-26-23-07-00-081comgoogleandroidgooglequicksearchbox.jpg


Sv: Fotbolls-VM 2023 Damer
{8225}:

Nu är vi 1:a i världen,
Enligt FIFAS senaste ranking lista!

Bra jobbat flickor!
Jag köper chips i kväll så kan ni komma och hälsa på farbror!

Sv: Diverse
Rip Kirby: Isländska är ett så vackert språk

twitter.com/ruvithrottir/status/1693711984821154102

Sv: Premier League
{204}:
" WH vann rättvist, en seger för fotbollen"

Är ju bara en annan grupp oligarker som ägare.

"
What is Kretinsky like as an owner?

Sparta Prague are the most successful football club in Czech history, with 36 league titles, but the most recent one came in 2014. It is not for want of investment from Kretinsky, but they have suffered while fierce city rivals Slavia Prague and new kids on the block Viktoria Plzen dominate.

?He?s one of the most successful businessmen in the Czech Republic,? says Filip Horky, a Sparta fan and journalist who works for Czech media outlet Flash News, of Kretinsky. ?But he isn?t universally loved by supporters. He?s made a lot of mistakes, like the hiring and sacking of managers. They were really bad decisions and they set the club back. We started to lose our identity, which made supporters angry.
"

Sedan hela London Stadium-skandalen på det.

Nä, 51%-regeln är den enda vägen ut.

Lyssna på
pod.space/whenwewerekings/202-51-procentsregeln

Sv: Premier League
Chelseas miljardförvärv orsakar straff för sitt eget lag, så glad att Liverpool inte tog honom för den prislappen, Chelsea har värvat för 4,7 MDKR i sommar och Caicedo kostade 1,6 MDKR, Vart gåt gränsen för FFP?

Borde inte City och Real varit straffade för längesedan?

West Ham avgör dessutom med 1 man mindre, fan vad jag njuter när jag ser lag värvar såhär och misslyckas

WH vann rättvist, en seger för fotbollen

Sv: Superettan
{204}: Det enda Dalarna behövs för är att revoltera mot höga skatter, fogdar och utländska tronpretendenter, det är sen gammalt.

Hur vore det om ni började med sånt ni faktiskt är bra på, så det blir lite ordning i Svea rike igen? 😉

Sv: Superettan
Silly: Det är helt orimliga segrar som Gefle tagit. Krysset mot ÖFK lika så. Blir intressant att se om det går att fortsätta trotsa naturlagarna.

Du har fortfarande inte svarat på vem som slog hörnorna. ;-)
Samt dagens öpnnande till 1-1.

Sv: Premier League
{204}: För inte tala om Tottenham!! Viken match de gör ikväll men framför allt vi spelar bra utan Harry Kane Skönt.

Sv: Superettan
Perfekt dag för mig. Sverige vinner, Gefle vinner, Dortmund vinner och Spurs vinner! :D

Sv: Superettan
{204}:
Gefle IF rockar .. 2 pinnar nu upp till 4: an.
Alla tränare och experter tippade dem sist!
😉👍

Sv: Superettan
Rip Kirby:

Dalarna är bäst oavsett vad ni andra tycker ;)

Sv: Superettan
{10299}: Avdelningen närmast sörjande.. 😁🤭😉

Sv: Superettan
{10299}:

Jag är Dala patriot, Leksand och Brage ;)

Mora skiter jag i, Borlänge Hockey ligger nära till hands då jag är uppväxt 100 meter från ishallen och sett spelare som Ritola, Magnus Hedlund, Daniel Nordqvist, Lasse Jonsson, Daniel Hermansson mfl sett utvecklats. Vi är stolta över dessa spelare i Borlänge

Sv: Superettan
{204}: Vem bryr sig om Brage förutom du på denna sida? ;)

Sv: Superettan
Rip Kirby: Haha.. Nu missade ju M.B straffen, med tanke på mitt lilla försöka att vara rolig 🤭😁😆
Men avgjorde matchen det gjorde han ju ändå!

Sv: Superettan
{10299}:

Vem bryr sig ;)

Sv: Superettan
Rip Kirby: Jag sket i blåvittångesten för en gångs skull och tog istället med dottern och for till Gävle på årets internmatch "svarta mot vita". Riktigt roligt för henne att se första matchen live och dessutom bjöd Lindbäck på stort publikfrieri när han showade friskt.

Edit: Brände inte Berg straffen förresten? Som jag fattade det drog Mucolli iväg en missil som Rossbach var på, gick sedan vidare i ribban och ner till Berg som nickade in 2-1?

Sv: Superettan
{204}: Fyfan vad flyt Gefle har nu då! HAHA

Sv: Superettan
Pinaceae:

Likadant för Brage, polaren är tränare för Brages f 17 tror han skulle göra det bättre än Kleeber

Han är omtyckt och är otroligt duktig

Driven och engagerad

Sv: Superettan
SuneMangs: Jag har ju sagt åt dig att det löser sig för blåvitt! ;-)

Giffers däremot... DJn har spelat färdigt, in med en tränare tack.

Sv: Superettan
SuneMangs: Jag har en 15-åring son som håller på Blåvitt. Kan säga att det var r e j ä l ångest under den första halvleken idag 🫣 Men desto skönare med den avslutningen för honom.
#marcusbergtvåettpåstraff❤️

Sv: Superettan
Pinaceae: Som hälsing identifierar jag mig mer som norrlänning än sydbo. Har aldrig kunnat relatera till saker i syd som saker i norr.

I övrigt tog Blåvitt sin andra (!) raka seger efter att för andra (!) matchen i rad ha vänt 0-1 underläge till 2-1 seger. Än finns det hopp.

Sv: Superettan
Pinaceae: IFK Holmsund och IFK Luleå har var sin säsong också.

Sv: Superettan
{10299}: Även Umeå på 90-talet.
Sedan Brynäs och Sandvikens storklubbar ännu längre tillbaka.
IFK Sundsvall också förstås.

Enligt Movits börjar dock det riktiga Norrland först i Sundsvall.

Sv: Superettan
{204}: Ska vi byta tränare med varandra?
XD

Douglas måste gå, han också.

« · 2559937 · »