Måste skriva en rad efter dagens mirakulösa City-poäng mot hittills obesegrade Everton. City gör tydligen en fullt godkänd match men Everton tar rättvist ledningen genom succéförvärvet AJ stax innan halvtidspaus. I andra tvingas City byta sin 4-5-1 uppställning och slänga upp två forwards vilket förvandlar matchen från medioker till underhållande med chanser åt båda håll. Everton ser dock ut att dra längsta strået fram tills att en lång krossboll når Samaras, som nickskarvar till en i straffområdet ståendes Micah Ricards. Citys lilla underbarn gör inge misstag och dundrar in kvitteringen på volley, i 94e matchminuten!
Det kan även sägas att Weaver återigen gör en fantastisk match i Citytröjan och till de som inbillade sig att Isaksson på nått sätt skulle vara given förstemålvakt i City säger jag bara: Glöm det. Weaver är så otroligt mycket bättre än vad Isaksson någonsin kommer bli.
scim: EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA!!
"Om jag tar något beslut i dag går jag ut med det i "Fotbollsmåndag", säger han. "Fotbollsmåndag" sända i TV4 klockan 22.35 i kväll."
Spänningen är oliiiiiiidlig.Hela Världen står stilla o väntar på att klockan skall slå 22.35,Cnn,Cbs,Sky sports o Nackasändarn sänder live utanför TV4 huset:)
Hedman platsar ju fan inte i BK Brallans Korpgäng ens......
Att det skulle vara Newcastle är väl bara spekulationer som grundas på att Shay Given är borta i c:a 6 veckor? De nuvarande ersättarna Harper och Krul måste ju anses som 10ggr bättre än en Hedman i toppform, om han nu någonsin haft en sådan.
Första Premier League-vinsten för Arsenal på Emirates Stadium är nu ett faktum. 3-0 till sist. Kan ha varit en väldigt viktig seger trots i ärlighetens namn rätt klent motstånd. Får se om man orkar sitta uppe och se eftersändningen i natt på Canal+. Fast den börjar 00.30 i natt så det vete fan.
Men stryktipset gick som vanligt. Åtta rätt på mitt 64-raders. Satte spikarna på Chel$ea, Arsenal, ManCity, Villa och Palace. Jag satte alltså fem av sju spikar, men bommade tre av sex halvgarderingar... Vilken sopa man är.
wap.hockeysnack.com Alonso gjorde han årets mål när han skjöt från mera än halva plan? Pool vann mot Newcastle och matchen började sändas efter derbyt igår
City håller traditionerna vid liv genom att återigen åka ur tidigt ur ligacupen, nu mot giganterna Chesterfield. Även Fulham och Boro passade på att få lite extra ledighet mot mindre kvalificerat motstånd (Wycombe & Notts County).
Ett problem bara: bilderna på en uppgiven Alex Ferguson uppmanar inte alls samma känsla av tillfredsställelse som för fem-sex år sedan. Snarare lite medömkan.
Nåja, matchbilden i sig överträffade då i alla fall mina vildaste förväntningar, det såg riktigt bra ut och visar hur bra det kan se ut när Arsenal kan få lite djup i spelet, slipper att förlägga spelet på den sista tredjedelen av plan och vågar skjuta.
Känns dock ändå som att man har större chans att gå långt i cuptävlingar med motstånd av hög kvalitet, än att på fullt allvar kunna hota i ligan. Det kommer att bli fler 1-1-matcher mot mittenlag.
Ja det var riktigt läckert. Men men som jag sa trodde på torsk,
Lehmann varnad efter 5 minuter efter att ha tagit bollen utanför straffområdet. eller ?? såg ut att vara på gränsen men han klagade inte så det var säkert ok!
mattias - 74: "2 heta drabbningar i dag ! Chelsea - Liverpool och senare Manchester United - Arsenal! Godis för oss fotbollsälskare!"
Men en trolig huvudvärksframkallare för alla oss som håller på Arsenal. "10-15% chans" att Henry spelar och även klar frånvarorisk för en annan av dina favoriter: RvP.
Vilket lämnar oss med Adebayor, Baptista och Walcott för anfallet.
Vete sjutton om jag inte vill se Walcott ensam, fiskandes, på topp och absolut inga intentioner till ordnat spel. Undrar om monsieur håller med om min taktik?
Usch och fy. Tänk om man kunde få hålla en sådan här dag som idag med enbart glädjeämnen för en gångs skull.
Inte konstigt att det går tungt för Arsenal. De hade inte råd att betala Ashley Cole vad han tyckte att han var värd. Vem fan kan klara sig på endast £ 55000 i veckan egentligen ?
scim: Bullards olycka såg riktigt otäck ut. Det såg för mitt lekmannaöga ut som om benet gick rätt av, och risken är väl att även korsband och ledband och hela baletten åkte i samma veva med tanke på hur totalfel benet vred sig under honom.
Om detta resultatet på stryktipset står sig så blir det 12 rätt för undertecknad...hade kunnat bli 13 ifall inte Newcastle lekt pojklagsfotboll sista 10 idag mot Fulham...hade 1X där...
Läskig skada på Bullard förresten....frågan är om han någonsin kan komma tillbaka.
Dragan 2k: För övrigt ett intressant reportage om Man Uniteds korean Park. Man värvar svenskt reportage med intervjuer med honom och kommentarer från koreanska fotbollskollegor och koreanska fans.
Synd bara att ens försteåelse av koreanska inte är vad den borde.
Äh försök inte vara snäll nu, nog ska Arsenal ha alla tre poängen med sig hem efter bortamatch mot City - i värsta fall - 1. Det är ju ingen direkt hemlighet att City har haft grymma problem med Arsenal dom senaste hundra åren.
Nä, så mycket mer fart blev det inte. Två pinnar på tre matcher, och då har man inte ens mött särskilt bra lag. OK, torska borta mot City är väl kanske inte så hemskt illa men hemma mot Villa och Boro ska det vara vinst, varken mer eller mindre.
Jaja, vad är väl en bal på slottet? Nu får det bli till att fixa lite käk och kolla på United-Tottenham.
Straff för Arsenal - feldömt som jag kunde se det. Nä förresten, nu såg jag reprisen och det var nog korrekt i alla fall. 1-1 i alla fall. Kan det bli lite fart på spelet nu kanske?
"SHOOOOOOOT" vrålar 60.000 pers när Hleb får bollen i straffområdet - men för hundrade gången den här matchen slår han en chanspassning i blindo i stället...
scim: nej, det blir ju nästan panik när de får bollen i närheten av boxen. Man ser ju att så fort Arsenal får minsta rörelse i spelet så blir det hönsgård i Boro-försvaret, så man tycker ju att Arsenal borde kunna se till att springa lite mer och skapa fler chanser.
Och nu hade Hleb ett grymt skottläge innan för boxen men han väljer att passa till RvP som hade ett betydligt sämre läge. Sanslöst. Självförtroende verkar inte vara på topp direkt.
LL: Arsenal bör nog reda ut det här ändå, man har det mesta av spelet och inte ens herrarna Huth/Woodgate kan hålla emot hur länge som helst. Riktigt bra förstärkningar för Boro dock.
Blääääh, 0-1. Arsenal är tillbaka i det spel man hade under sina allra sämsta stunder förra säsongen. Försvarsspelet är hur darrigt som helst och offensivt ser man inte en enda rejäl löpning från någon spelare. Fabregas är en grym passningsläggare, men har han ingen att passa så hjälper ju inte det.
Det kan även sägas att Weaver återigen gör en fantastisk match i Citytröjan och till de som inbillade sig att Isaksson på nått sätt skulle vara given förstemålvakt i City säger jag bara: Glöm det. Weaver är så otroligt mycket bättre än vad Isaksson någonsin kommer bli.
Forza Nicky!