Fotboll

Grupper · 16966 inlägg · 42 ämnen

Premier League


Sv: Premier League
scim: ja, det är väl så det lätt blir i sista matchen.

Fulham vann!

Sv: Premier League
LL:

Reading och Birmingham som följer med Derby ner i år mao.

Sv: Premier League
Tre mål av Afonso Alves, 8-1 nu.

Sv: Premier League
LL: Man måste imponeras av Fulham ändå. Det var inte länge sedan de var så gott som uträknade och sen går de och vinner fyra av fem matcher på slutet.

Sv: Premier League
scim: ...och nu kvitterade Bolton mot Chelsea. Inte för att det spelar någon roll, men i alla fall.

Sv: Premier League
JD:

Vändningen mot City var nyckeln till att man klarade sig kvar, grymt strongt och hatten av för Hodgson.

Sv: Premier League
scim: Att Birmingham åker ur borde öppna för Sebastian Larsson i en annan PL-klubb.

Och där är det klart, Man United är PL-mästare. Härligt!

Sv: Premier League
Haha, krossen avslutas med att spelarna attackeras av Cityfansen när de ska tacka fansen. Därmed sjunker nog laget som en sten i fairplayligan ;)

Sv: Premier League
Poffa: ja, Larsson spelar knappast Championship-fotboll nästa säsong.

Sv: Premier League
scim: jo, det gör de nog :-)

För ett par säsonger sedan slog Arsenal Everton på Highbury med 7-0 i sista matchen för säsongen. Everton-spelarna kastade upp tröjorna på bortaläktaren, men supportrarna kastade tillbaka dem :-)

Sv: Premier League
Poffa:

Grattis alla unitedfans.

Det roligaste med den här PL omgången var att Torres slog van nistelrooys rekord i antal gjorda mål under en premiärsäsong. torres hamnade på 24.

Sv: Premier League
Intressanta (?) kuriosa från säsongen:

Man United förlorar fler matcher än alla tre övriga "big four". De förlorade fem matcher, medan Chelsea och Arsenal förlorade tre var och Liverpool fyra. Det som fällde Chelsea och Arsenal var således för många kryss.

Chelsea vann flest bortamatcher, 13 stycken. Flest hemmamatcher vann följaktligen ManU med 17 stycken. Chelsea må inte ha förlorat hemma på länge, men de är "bara" delad trea i antal hemmasegrar (13) med Liverpool.

De enda lag som gick obesegrade på hemmaplan var Chelsea och Arsenal. Inget av dessa lag förlorade någon match överhuvudtaget (alla cuper och allt inräknat) på hemmaplan.

Sv: Premier League
Underbart härligt United!!
ska fira segern med en härlig middag


Oj oj oj oj

Sv: Premier League
Helt underbart, nu blir det till att fira. Glory glory!

Sv: Premier League
LL:

Ikväll avgörs det vilket lag som får möta Bristol City i kvalet till PL. Hull eller Watford? Klar fördel Hull eftersom de vann försa mötet med 2 - 0 ? Kul med Stoke och Hull i PL, lite udda lag.

Sv: Premier League
Än kan Nick Barmby 1 - 1 mellan Hull och Watford. Nån som vet hur gammal han är nu ? Börjar väl bli i henkes ålder ?

Sv: Premier League
mattias - 74: Man kan aldrig komma ifatt nån i ålder:)

Full name Nicholas Jonathan Barmby
Date of birth 11 February 1974 (1974-02-11) (age 34)
Place of birth Hull, England
Height 5 ft 7 in (1.70 m)
Playing position Midfielder/Striker
Han var bäst på plan i den första Spursmatchen jag såg live. Mot B´burn 1995.

Sv: Premier League
Frisco:

74 :a ?? Känns som om han varit med i en evighet =)

Sv: Premier League
Poffa:

Hade inte Ronaldo skrivit på ett långtidskontrakt med United ?

Sv: Premier League
mattias - 74: ifjol skrev han ett 5 årskontrakt hoppas att han stannar

Sv: Premier League
NordaBoy:

Får man lämna en klubb så där bara om man har ett långtidskontrakt ??

Sv: Premier League
En knäpp Thailändare verkar ta galenskaperna till nya nivåer.

Sv: Premier League
mattias - 74:

"Får man lämna en klubb så där bara om man har ett långtidskontrakt"

Klart man kan, men då måste ju klubben gå med på att sälja. Du vet väl att det är det som kallas köpa en spelare. Man betalar för att andra klubben ska gå med på att släppa honom trots gällande kontrakt ;-)

Sv: Premier League
Rytter:

tycker åndå det verkar skumt att man skall kunna säljas trots att man är en klubb bunden i flera flera år.

Sv: Premier League
mattias - 74:

"tycker åndå det verkar skumt att man skall kunna säljas trots att man är en klubb bunden i flera flera år."

Nu fattar jag inte riktigt vad du menar? Man köper ju spelare som har kontrakt dom som är utan signar man på fri transfer. Visst vanligast är ju att man säljer spelare som har 1-2 år kvar på kontraktet för att inte riskera att dom går gratis senare. Så i Ronaldos fall som har 5 år kvar på kontraktet, så kan man räkna med att det kommer vara en skyhög prislapp ifall Real vill köpa honom. Transfer summorna hänger ju till viss del ihop med kontraktslängden.

Sv: Premier League
Rytter:

Jag menar varför skriver man kontrakt i flera år och ändå väljer att kanske lämna efter bara 1 säsong som i Ronaldos fall. Nu tror ju int ejag han lämnar men enligt några på Uniteds forum skulle prislappen ligga på lite över 1 miljard kronor.

Skriver man ett kontrakt med en klubb så skall man väl spela där anser jag eller gör du inte det ?

Sv: Premier League
mattias - 74:

"Skriver man ett kontrakt med en klubb så skall man väl spela där anser jag eller gör du inte det ?"

Nej det gör jag inte, ett kontrakt binder spelaren till klubben under längden på kontraktet. Så vill inte United sälja får Ronaldo stanna där i 5 år. Vill däremot spelaren lämna och klubben kan tänka sig att sälja ifall köparen betalar det man begär ser jag inga problem i att man säljer spelaren. Skulle United få ca 1 miljard för honom samtidigt som han vill lämna, så är det lika bra att sälja och ta pengarna istället för att ha en grinig spelare i truppen.

Det verkar vara så att du tror att Ronlado själv kan välja själv ifall han ska lämna eller inte.

Sv: Premier League
mattias - 74: Vad är skillnaden på att köpa/sälja en spelare som har två år kvar på kontrakt, jämfört med att köpa/sälja en som har fem år kvar på kontraktet?

Och må faan ta den som svarar "tre år".

Sv: Premier League
Poffa:

Jag menar som jag krev i mitt tidigare inlägg det är ingen skillnad på 2 eller 5 år. Skriver man kontrakt med en klubb skall man spela där så länge man skrivt kontrakt för, så enkelt är det. Då skall man inte kunna säljas. Varför tycker du man skall kunna säljas eller ha rätt att byta klubb.

Sv: Premier League
mattias - 74: För att det fungerar så i övrig handel med arbetskraft (nej, jag menar inte slavarbete), kanske?

Sv: Premier League
mattias - 74:

Så du menar att ifall en spelare skriver på för säg 3 år ska han inte kunna säljas under den tiden menar du?

Ok, får ta ett exempel så kanske du fattar hur sjukt det du säger låter.

Säg att Liverpool värvar en relativt okänd spelare från Ryssland, han är ung och lovande och dom skriver ett 4-års kontrakt med relativt hög lön (för en ung spelare). Det visar sig efter 1-2 år att han inte alls var vad Liverpool sökte, han klarar inte av tempot i PL och har inte utvecklats som man hoppades.

Men det finns däremot andra klubbar i Italien och Spanien eller i Championship som är intresserade av att köpa honom, eftersom de tror att han passar bättre in där. Ska då Liverpool inte få sälja honom? Ska de måsta ha en spelare i truppen och betala lön till honom fast han inte kommer ta en plats?

För ska det vara som du säger ska det ju gälla åt bägge håll, en spelare kan inte säljas när han har kontrakt är alltså vad du vill ha som regel?

Sv: Premier League
mattias - 74: Det är fritt att bjuda på spelare och det är fritt att anta eller förkasta budet. Vad är problemet?

Sv: Premier League
T T:

Inget problem med det jag har bara min åsikt i frågan !

Sv: Premier League
mattias - 74:

"Inget problem med det jag har bara min åsikt i frågan !"

Skulle gärna vilja veta varför du tycker att det skulle vara en bra regel. Jag personligen tycker det låter helt sjukt. Övertyga mig gärna om att det är en smart ide.

Sv: Premier League
Rytter:

Jag tycker bara det. Du får gärna tycka det är sjukt för du och jag är sällan överens om nånting i denna bok. Jag tycker bara att om en klubb väljer att helt själva fråga denne spelare i detta fallet ( ronaldo ) om han vill skriva på ett 5 års kontrakt och han nu gör det så skall det efteråt inte gå att bryta. Svårare än så är det inte tycker jag ! varför skall spelare hoppa fram och tillbaks mellan klubbar trots att de själv valt att skriva kontrakt på flera år. Om man som i roanaldos fall känner att man är mogen för en flytt varför inte skriva på för 1 eller 2 år och flytta när kontraket upphörts?

Sv: Premier League
Nog för att City har problem i dagsläget men man får väl glädja sig över att man skeppade iväg den här idioten i tid (länk)

Sv: Premier League
mattias - 74:

Det hör väl inte hemma i den här tråden så jag flyttar den.

Jag har ingen enkelt svar på den frågan. Samtidigt ser jag det som sunt ur ett ligaperspektiv att det är ett fåtal lag som dominerar, då det generellt är ett tecken på en stark liga (jämför med allsvenskan där det är på målsnöret år efter år).

Jag tror inget av lagen efter topp-fyra kommer kunna utmana om ligatiteln inom en överskådlig framtid, men jag tror att det är mycket möjligt att lag som Everton och Aston Villa kan vara med och utmana om europaplatser om deras ägare har tålamod att låta lagen växa kontinuerligt (dvs inversen av Thaksin).

Sv: Premier League
scim: nu beror det väl på vad man menar med "överskådlig" framtid, men jag tror att alla ur "big four" kan falla ganska snabbt.

Vad händer med Arsenal/ManU den dagen Wenger/Ferguson går?

Vad händer med Chelsea när Abramovitj tröttnar på att kasta miljard efter miljard i ett svart hål?

Vad händer med Liverpool om arenabygget dröjer ytterligare och ägarna är mer upptagna med att kasta paj på varandra än att driva klubben framåt?

Osv osv. Man kan nog rada upp ganska många frågetecken för alla fyra klubbarna och jag tror inte alls att det krävs så mycket som många verkar tro för att bryta dominansen.

Sv: Premier League
...och här är fler frågetecken för framför allt ManU och Chelsea:

www.guardian.co.uk/football/2008/may/20/premierleague.chelsea

1.5 MILJARDER pund i skulder. Det är nästan 20 miljarder kronor. Enbart räntorna på Uniteds skulder var över en miljard, och bara en del av de räntorna betalades. Chelsea är väl utom fara så länge Abramovitj är kvar, men sedan? Hur länge kan Uniteds skulder (som är till banker och andra långivare till skillnad från Chelseas lån från ryssen) öka utan att långivarna börjar kräva att de säljer spelare för att minska skulderna?

Sv: Premier League
LL:

Möjligtvis att något av lagen som utmanar byter plats med något av lagen från toppfyra, men att något annat än dessa fyra lag ska vinna Premier League inom, låt oss säga tio år, ser jag som högst osannolikt.

Att ha stora skulder är inga problem så länge man äger en arena som säkerhet och betalar av lånen enligt plan och det är knappast några problem för United och Chelsea. Innan Thaksin tog över City hade man skulder på uppemot en miljard och det var aldrig tal om någon kris trots att man faktiskt inte ens äger sin egen arena.

Sv: Premier League
scim: nej, för att något annat lag ska vinna krävs ju i princip att alla fyra faller igenom.

Men vad gäller skulderna så är väl Uniteds problem (eller snarare potentiella problem) just att de inte betalar av dem enligt plan, och Chelsea klarar sig så länge inte ryssen lessnar. Arsenal har miljardlån (i kronor alltså, inte i pund) för Emirates, men de lånen betalas av som de ska och minns jag rätt så ska de vara betalda om mindre än fem år.

Fast tolka nu inte det här som att jag säger att de är på väg utför, jag menar bara att det finns fler potentiella fallgropar än vad det kanske kan se ut som.

Sv: Premier League
Två nyheter i PL...

Vi välkomnar Hull till PL. Detta efter 1-0 mot Bristol City idag.

Och så en stor nyhet, om än inte helt överraskande. Chelsea har sparkat Avram Grant. Tydligen var inte två andraplatser tillräckligt bra för att han skulle få fortsatt förtroende. Enligt uppgifter har Grant förnedrat Abramovitj, eftersom Chelsea förlorade CL-finalen i Abramovitjs hemstad.

Sv: Premier League
Poffa:

får vi ett nytt Derby nu i Hull ? De måste ju satsa bättre än vad Derby gjorde om inte de skall gå samma öde till mötes.

Sv: Premier League
Svennis till Chelsea enligt några engelska källor. Grant till City också kanske. Intressant byte om det blir så. Jag som fullkomligen avskyr Chelsea och älskar Svennis får en jobbig säsong som kommer :)

Sv: Premier League
mattias - 74: Älskar Svennis? Nä han som sabbar både Isaksson och kanske Sveriges chanser..

Sv: Premier League
renen:

Svennis kan väl inte rå för att Isaksson inte platsade i City.

Sv: Premier League
scim:

Nej City hade en bätrre målis och det rår knappast svennis för.

Sv: Premier League
mattias - 74: Det går ju att släppa han till en annan klubb.

Sv: Premier League
renen: Så Svennis skulle, för Sveriges skull, bett Man City att sälja/låna ut Isaksson? Och eftersom han inte gjorde det är Svennis den vi ska skylla på om målvaktssidan är ett problem i EM?

Sv: Premier League
renen:

Är det egentligen någon klubb som visat intresse och varit beredda att betala ett marknadsmässigt pris?

« · 1038462 · »