Fotboll

Grupper · 16885 inlägg · 42 ämnen

Premier League


Sv: Premier League
Frisco:

3-1, Cole är tillbaka och då har vi en tendens att vinna, speciellt om Villa spelar Mellberg som mittlås. Känns väl lite oroande på vår egen backsida med både Nedum Onouha och Richard Dunne på skadelistan, men Sommeil har ju fungerat bra tillsammans med vår jätte Distin hittills (När får Distin en chans i landslaget?). I övrigt så har vi ytterligare skador på mittfältarna Trevor Sinclair och Claudio Reyna, men våra ynglingar Ireland/Croft har varit mycket bra hittills och det ska bli kul att få se dessa båda från start. Sedan får man hoppas att Musampa spelar lika bra som mot Arsenal samt att firma Cole/Vassell återupptar sitt fina samarbete!

Dagens startelva för City har f.ö. endast kostat City £11milj i värvningskostnader, smått otroligt, men inte förvånande med tanke på att man har en av Englands just nu bästa akademier ;)

Sv: Premier League
scim: Tackar så mycket. Lika kul varje gång att se dessa ord om PL och lag no 1 i Manchester. Hoppas för din skull att tipset slår in.

Sv: Premier League
Frisco:

Släkten är värst, Vassell gör 1-0 efter fyra minuter efter en grov försvarstabbe av Villa.

Sv: Premier League
scim: Mellberg?

Sv: Premier League
Frisco:

Nej, Samuel, han nickade den över egen utrusande målvakt och snabbe Vassell hade bara att lägga in den i öppet mål. Situationen stressades dock fram av Vassell.

Sv: Premier League
Haha, släkten ÄR värst. Vassell återigen målskytt.

Sv: Premier League
scim:

Framspelningen av Cole var av yppersta världsklass :-)

Sv: Premier League
mattias - 74:

Där reducerade Villa efter en hörna som kom till efter en solklar offside...surt och inte speciellt rättvist.

Sv: Premier League
scim:

Jaha, 3-1, det femte resultatet jag tippar rätt den här säsongen utan att spela några pengar på det...jag är en idiot.

Sv: Premier League

scim:

På det kan jag bara svara ja.


Sv: Premier League
Poffa:

Fast idag var det inte mitt fel, jag försökte komma in på Unibet men det var något fel på sidan...sheize

Sv: Premier League
Poffa:

Hursomhelst måste jag skriva några rader om matchen. City gör en strålande första halvlek, spelar fullständigt ut Villa. I andra faller man tillbaka och bestraffas genom att åka på en reducering efter en felaktigt dömd hörna (offsiden var solklar). Sedan berövas City på en straff men fortsätter att åtminstone spela jämnt med Villa och kan något turligt öka ledningen till 3-1 vilket var tur för mina nerver...

Jag blir f.ö. nästan tårögd över att se på City laguppställning idag...på mittfältet ställer man upp med tre unga, egna talanger, som dessutom gör en riktigt bra match. Dessutom har man ytterligare en mycket lovande BWP på bänken som gör ett kort men bra inhopp, Jordan startar på högerbacken och gör en helt godkänd match. Utöver dessa så har man Nedum Onouha som defintiift skulle få starta som mittback om han var kurant, samt ytterligare talanger som står och knackar på dörren, Micah Richards, Willo Flood och många många fler. Tittar man vidare på tabellen så kan se att vi ligger fyra, bakom Tottenham endast på målskillnad, ja, då blir man smått euforisk.

En sak är säker, City är ett lag att räkna med framöver!

Sv: Premier League
Kan ju ta och kommentera dagens matcher:

Arsenal - Sunderland: 1
Formsvaga Sunderland bör bli en munsbit för Arsenal där Henry är tillbaka...ettan känns bergsäker.

Blackburn - Charlton: X2
Blackburn har börjat rätt bra och är rätt starka hemma på Ewood, men man möter nu seriens starkaste bortalag med 5 segrar på lika många försök. Spelar Bent som varit borta pga en förkylning så känns segern säker för Charlton...annars är det lite mer öppet.

Fulham - Man C: X2
City har aldrig förlorat mot Fulham i Premier League och bör inte göra det idag heller med den starka form man visat upp. Kan Cole liksom Vassell förra matchen mot Vilal sänka sitt tidigare lag?

Newcastle - Birmingham: 1
Känns nästan lika soklar som Arsenal, Newcastle har kommit igång på allvar och Birmingham har flera spelare skadade samt 4 raka förluster i bagaget. Jag vill dock varna lite för Birmingham...de har ett betydligt bättre lag än vad resultaten visar och det bör vända snart.

West Ham - West Bromwich: 1X
Westham har spelat stabilt på slutet samtidigt som WBA har fyra förluster på fem matcher...dock en imponerande seger mot Arsenal. WH bör vinna men Earnshaw kan nog ställa till det för Repka som varit allt annat än stabil på sistone.

Portsmouth - Wigan: 2
Pompey fortfarande utan hemmaseger mot ett Wigan som går som tåget. Heja Wigan.

Sv: Premier League
Min tips är väl inte helt offside ännu, Arsenal vinner enligt beräkningarna, har 2-0 i paus och Sunderland lär knappast orka vända.
Charlton ligger dock under mot Blackburn med 2-1 efter två snabba mål av Emerton/Dickov samt en reducering av Hughes i 36'.
City ligger under med 2-1 borta mot Fulham efter två mål av Steed Malbranque, otroligt typiskt att Steed målar x2 när Citys tränare Pearce fler än en gång försökt värva honom till City, rykten gör gällande att han kommer göra ytterligare ett bud när januarifönstret öppnar. 20-årige Lee Croft reducerade för City i sin andra match från start, kul.
Newcastle har ännu inte målat på Birmingham och jag har inte sett något från matchen men jag tror fortfarande att dom vinner.
Westham verkar ligga närmast en seger mot WBA.

Mitt 1-3 tips till City är dock helt kört...

Sv: Premier League
Yes! Chelsea förlorade så nu får Arsenal behålla rekordet i antalet matcher i följd utan förlust :-)

(i alla fall i något år till...)

Sv: Premier League
LL: Kul för spänningen i PL att Chelsea förlorade. Fast jag tycker nästan de var värda en pinne efter deras andra halvlek. Starkt dock av United att stå emot pressen.

Man slutar aldrig imponeras av detta Wigan...

Sv: Premier League
Ikväll spelar Bolton-Torrenham.
Vad tror ni om matchen? ska man våga spela på en Tottenhamseger?

Sv: Premier League
Portello: Givet att Spurs vinner :)
1-2 Jenas och Defoe gör målen.

Sv: Premier League
Salcin: Funderar på att lägga några olika spel.
Tycker att X ser rätt lockande ut också.

Vet du hur skadeläget är i lagen? Såg att Davids var tillbaka i Tottenham.

Sv: Premier League
Nu är jag inne i världens oflyt när det gäller spel med pengar men jag skulle nog inte välja att spela alls på den matchen. Bolton är bra hemma och spelar ett spel som ställer till problem för bättre, spelande lag. Tottenham har väl spelat sådär på bortaplan och tagit två vinster mot hemmasvaga Charlton och Aston Ville, inte så meriterande mao. Lägg därtill att Tottenham inte vunnit i Bolton på 10 år.

Nä, skulle jag spela något så skulle jag spela en etta.

Sv: Premier League
scim: Så mao ska jag inte följa ditt råd? ;)

Tror nästan jag ska spela på oavgjort.

Sv: Premier League
Portello:

Bolton har Fadiga, Campo, Giannakopolous och Hunt på skadelistan, de två senare kan ev. vara tillbaka ikväll men förmodligen inte.

Tottenham har Gardner och Routledge borta.

Sv: Premier League
Portello: Ser ganska bra ut för Spurs iaf.

Sv: Premier League
scim: Var visserligen mot Portsmouth och som du sa Charlton borta som Spurs vunnit. Mot Villa blev de bara 1-1.
Vinsten mot Portsmouth var förövrigt Spurs första på 49 år när gäller bortavinster.

Sv: Premier League
Salcin:

Ajdå, så går det när man tror att man kan lita på minnet ;) Nåväl, att vinna borta mot Portsmouth är ju inte så imponerande heller, även om man verkar ha haft svårt för det ;)

Sv: Premier League
scim: Jag behöver ju inte lita till minnet, har ju en fusklapp i att noterar alla Spurs matcher i min profil :)

Sv: Premier League
Håller tummarna för att Jermaine Jenas skjuter 750 kr till mig ikväll.
bet 50 som förste målskytt.

Sv: Premier League
Bolton - Tottenham känns väl som en riktig kryssmatch men usch vad trist det är att tippa kryss när man ska se matchen. :)
1-1?

Sv: Premier League

Salcin:

Den femtiolappen kunde du skänkt till välgörenhet. Skaplig strut av Nolan.


Sv: Premier League
Ojoj, vilken rökare av Nolan!
Just när man höll på att somna så small det bara till.

Sv: Premier League
Poffa: Var ett fint mål, minst sagt.

Så fick Defoe ett mål felaktigt bortdömt.

Sv: Premier League
Poffa: Jo, är inne i ett extremt antiflyt vad gäller spel, vilar nog till 12/11 innan tar nya tag, brukar ha bättre flyt med resultat i landslagsfotbollen.

Sv: Premier League
Portello:

Tyvärr visade det sig vara matchavgörande eftersom Bolton vann med 1 -0..

Första bortafölusten men ni kommer igen...

Bara arsenal sjunker som titanic bara.....

Sv: Premier League
mattias - 74: Tottenham hade en boll i ribban på stopptid, men närmare än så kom dom inte.
Matchen var sannerligen inte mycket att hurra över.

Sv: Premier League
Portello:

Nej jag såg ribbskottet eller vad man skal kalla det... Men vad gjorde finnen ?? :-)

Sv: Premier League
mattias - 74: Surt av bara helvete att losa ikväll, enbart vinst gäller mot West Ham nästa match för att hänga med i toppen.

Sv: Premier League
Portello: Än en gång kan man konstatera att linjedomarna spelat ut sin roll. Någon teknisk lösning vore att önska, 2 ggr var han väl felaktigt avvinkad Defoe, ena skulle han kommit fri, det andra gjorde han mål...

Spurs byte från Edman till Lee har väl inte direkt fallit väl ut, Lee är faktiskt komplett oduglig.

Sv: Premier League
Frella: Keane lämnar Manure. Bra, QPR kan behöva täckning om Bircham blir skadad.

Sv: Premier League
Sitter och ser på andra halvlek av Wigan-Arsenal. Inte alltid så välspelat, men vilken match! Även om jag håller på Arsenal så måste jag säga att jag är grymt imponerad av Wigans spel. En helt otrolig kämpaglöd, och Arsenal är bitvis oerhört tillbakapressade. Arsenal leder med 3-2 för närvarande men hemmalaget saknar inte tillfällen till kvittering, liksom att Arsenal har haft ett par riktigt fina tillfällen till 2-4.

Sv: Premier League
...fast man blir ju gråhårig av att se Pascal Cygan på banan. Han har en härlig inställning och ger alltid järnet, men han är så erbarmeligt långsam att han aldrig hinner fram i tid till situationerna vilket ger motståndarna massor av gratislägen. Arsenal behöver verkligen få tillbaka Ashley Cole i backlinjen.

Sv: Premier League
Finns det något värre än övertidsmål i röven, 1-1 mål i 3de övertidsminuten för West Ham så var drömmen om toppstrid spräckt iår igen..

Sv: Premier League
Salcin:

Förbannad onödigt övertidsmål dessutom. Först bjuder man på en hörna sedan skiter man fullständigt i att markera samtidigt som Robinson simmar runt i straffområdet.

Sv: Premier League
Polisen i England har publicerat en "League of shame" över vilket lags supportrar som beter sig sämst vid tågresorna till och från matcherna. West Ham toppar, med Sunderland, Man U och Leeds på släptåg. Övriga på listan är Millwall (förvånande? nej), Arsenal, Chelsea, Newcastle, Wolves och Liverpool.

När jag var över i höstas så råkade jag faktiskt på några överdryga Man U-supportrar från Durham som betedde sig riktigt svinigt på tåget, gick från vagn till vagn och försökte provocera folk. Jag satt dock kvar på min plats, stolt med City-kepsen på huvudet.

Det var snorungar, bör tilläggas.

Sv: Premier League
scim:

Inga större skrällar idag i england..

Wigan - tottenham 1 - 2

Machester City - Liverpool 0 - 1 :-)

Arsenal - Blackburn 3 - 0

Räknar med att Chelsea vinner matchen som börjar nu bortamot Portsmouth

Sv: Premier League
mattias - 74:

Nåväl, det var iaf inte Peter Crouch som gjorde målet.

Sv: Premier League
scim:

Nej det var riise :-) Kanonvänster efter nyggt väggspel av gerrard

Sv: Premier League
scim: Äntligen en seger som visar att fotboll ändå är fotboll.

Sv: Premier League
NuMo:

Du menar Tottenhams seger över Wigan som antyder att Wigan inte längre kommer vara en kraft att räkna med i toppfighten? Eller Charltons fjärde raka förlust som innebär att deras höstform dog ovanligt tidigt i år? Kommer Charlton ta någon fler seger innan serien är slut? Inte många iaf.

Sv: Premier League
scim: Skön undanglidning. Du kanske skulle ha blivit fotbollspelare i stället för akademiker.

Sv: Premier League
NuMo:

Förklara istället vad du menar.

« · 605884 · »