scim: visst fanken stannade väl Ronaldo upp i ansatsen till straffen? Det får man ju inte göra, jag tycker att det borde ha varit frispark för City där. Jag vill till och med minnas att det ska vara gult kort också på en skytt som stannar på väg mot bollen.
Nu menar jag givetvis efter skadeläget, och då trodde jag inte Ferdinand skulle spela. Citys backlinje håller riktigt hög klass, men dessvärre finns det inte mycket uppbackning ifall man skulle drabbas av skador.
scim: Jag pratar om att Ball inte har det lätt mot Ronaldo. Visst, Ronaldo har inte kommit till mycket men det beror ju på att Ball har gjort två tuffa närkamper som borde renderat i gula kort, en situation där Ball borde haft rött (stämplingen) och att han orsakade en onödig straff.
Jag missuppfattade din första mening och tänkte fel, därför skrev jag ordmärkare. Jag ber om ursäkt för det.
Känns skönt att Vidic och Ferdinand spelar idag, måste ju vara ett av ligans bästa mittbackspar. Tycker dom kompletterar varandra på ett strålande sätt.
Tjänstefel att låta Vassell lägga straff, han är ju så osäker i avsluten, finns mängder med rutinerade spelare som borde ligga före i kön, Mpenza Sinclair och Dickov för att nämna några.
Håller med. För första gången i mitt liv ska jag hålla stenhårt på Arsenal.
Har ni föresten läst AB idag, Mikel verkar vara en riktigt bitter person.
– Vi förtjänar att vinna. De har haft tur, säger han.
– Vi förtjänar att vinna med tanke på vårt hårda jobb, inställningen, skadekrisen och en massa annat, säger han till The Sun.
Visst alla lag har tur under en säsong, men jag tycker nog att Chelsea har varit minst lika tursamma, hur många gånger har dom inte avgjort en match i de absolut sista minuterna denna säsong?
Jag tror nog United kände sig hotade när City hade straffen, och hade man bara valt en annan straffexekutör hade matchen slutat 1-1. Dessutom så gör ju United en rätt slätstruken insats också, Isaksson tvingas ju faktiskt inte till en enda räddning.
8 mållösa hemmamatcher stämmer, vårt anfallspel klickar rejält, bara Mpenza som har lite firepower. Förhoppningsvis blir det bättring till nästa säsong ifall klubben köps upp (vilket är sannolikt).
Instämmer, West Ham är helt klart det Londonlag man vill ha kvar i ligan av de som är indragna i bottenstriden. Alla andra lag som är inblandade får mer än gärna åka. Jag tror jag hoppas på att Sheffield U och Wigan trillar ner, även om det är osannolikt. Men så länge West Ham är ett av de lag som klarar sig kvar så är jag nöjd.
scim: nja, Wigan har den goda smaken att alltid förlora mot Arsenal hur dåligt Arsenal än spelar, så jag vill ha dem kvar i ligan. West Ham däremot är ett riktigt bogey team för Wenger o co (enda laget som har vunnit på Emirates, tex), så de får mer än gärna åka all världens väg...
West Ham har ju skaffat sig ett rätt fint utgångsläge efter två mål av Tevez. Övriga matcher med nedflyttningskandidater inblandade är fortfarande mållösa.
3-0 nu av Noble. Vi kan nog kallt räkna med West Ham i Premier League även nästa säsong, härligt. Om man tänker på det så är det en jävla bragd med tanke på den minst sagt prekära situation man befann sig i för bara någon månad sedan.
scim: ja, West Ham lär nog klara sig nu. Men det var fasen vad Bolton verkar vika ner sig (ser iofs inte matchen, men 3-0 efter en halvtimme mot West Ham???), betyder det verkligen så mycket att Big Sam har kastat in handduken?
Läste att Ball kan komma och straffas i efterhand för stämplingen på Ronaldo i början på matchen. Har själv inte sett situationen, hur såg det ut? Var det så fult att det borde ha varit ett rött kort?
Måste ju säga att Ronaldo är en av de spelarna i PL som tas hårdast, och ofta väljer dommaren att fria. Visst Ronaldo när han kom till england och var riktigt ung hade en väldigt ful ovana att filma rätt mycket och förstärka situationer. Detta är en del i hans spel han har förbättrat rejält de senaste säsongerna, men tyvärr så verkar hans rykte som filmare (som han i början förtjänade) sitta kvar väldigt djupt hos dommare, motspelare samt andra fans.
Tyvärr så är det så att i många situationer när han ska ha frispark eller försvararen ska ha kort så väljer dommaren att fria. Anledningen till detta tror jag till stor del beror på hans rykte som en konstant filmare.
Nu såg ju dommaren iof inte stämplings situationen med Ball, men av rapporterna och webradion (dom är iof extremt partiska) jag lysnade på så verkade det som Ball mer än en gång hade gjort sig förtjänt av ett kort.
Ronaldo är fortfarande en filmare av rang, även om han skärpt sig (i den takt han mognat och växt som spelare). Idag hade han en par, tre filmningar i närkampssituationer som domaren inte uppmärksammade.
Att hans filmande skulle upphört för några säsonger sedan rimmar ju illa med att hans filmningsförmåga peakade vid senaste VM, då han mer eller mindre låg konstant och därmed gjorde sig ovän med alla engelsmän bortsett från de som kommer från någon västlig förort till Manchester. Det är ju inte för inte han buas ut så fort han får bollen.
Att spelare tar honom tar honom extra hårt är väl en naturlig följd av att hans regelbrott inte bestraffas av FA. Jag vill att man ska ta hårdare tag till filmningar och i högre grad stänger av filmande spelare i efterhand, för det händer ju knappt idag.
Utöver situationen i början som kommer bestraffas med avstängning så gick Ball in hårt i några närkamper men Halsey hade en väldigt hög nivå och släppte det mesta. Bland annat Scholes hade fått ett par gula ifall bedömningsnivån legat på icke-derby nivå.
Rytter: "Tyvärr så är det så att i många situationer när han ska ha frispark eller försvararen ska ha kort så väljer dommaren att fria. Anledningen till detta tror jag till stor del beror på hans rykte som en konstant filmare."
Rykte??? Snubben är bland det värsta världen har skådat, Wilton Figureido inräknat. Sparka ut idioten från England och låt honom hålla på med sina apkonster i Portugal eller nåt.
sylf: Han är också en av världens bästa spelare. Det är filmningarna som drar ner betyget, men när han är på spelhumör finns det i dagsläget ingen bättre i världen.
Och West Ham imponerade. 3-1, slut. Och Upton Park exploderar i sång, igen. Jag hoppas att det här innebär att West Ham spelar PL-fotboll även till hösten.
Och där fick United tillbaka lite retroaktivt sedan Roy Keanes mordförsök.