Fotboll

Grupper · 16898 inlägg · 42 ämnen

Inlägg: 881560

Sv: Premier League
"Givetvis påverkar det att byta hemmaplan, det kan du fråga vilken idrottspsykolog som helst om"

Ja visst påverkar det, men jag tror knappast att man kan skylla på att det påverkar säongen mer än marginellt (någon poäng). Arsenal är helt enkelt inte är bättre än så här, och det största problemet Arsenal har haft i år är att man har varit för dåliga på bortaplan helt enkelt för att kunna utmana Chelsea och United. Det skiljer inte mer än några poäng nu (5p till united som kan bli 8p om dom vinner mot West Ham). Om man då räknar att United och Chelsea har ett hemma facit som får betraktats som normalt för ett topplag så hade det inte spelat någon roll ifall Arsenal haft samma facit som dom (dvs runt 5-8p mer på hemmaplan), dom hade fortfarande inte kunnat utmana i ligan.

Största problemet är helt enkelt bortaspelet, Arsenal har på sina matcher skrapat ihop 25p som kan jämföras med Uniteds 41p och Chelseas 40p.

Om du går tillbaka till säsongen 05/06 så kan du se att Arsenal skrapade ihop 45p hemma under den säsongen, alltså endast 4p mer än denna säsongs 41p.

Oj vilket rejält poängtapp måste jag säga, endast 4p mindre i år jämfört med förra året, det var verkligen där Arsenals försök att vinna ligan gick upp i rök.

Och vi kan fortsätta vidare om du vill. Säsongen 04/05 44p på hemmaplan, 3p mer än i år alltså. Säsongen 03/04 när Arsenal gjorde en strålande säsong på hemmaplan och var obesegrade fick dom ihop 49p alltså helt otroligt mycket mer än årets 41p. 02/03 fick dom ihop 47p, 01/02 blev summan 40p alltså sämre än årets fiasko säsong på hemmaplan (enligt Wenger). Ja du kanske ser vart det lutar åt nu. Men jag kan summera det åt dig om du vill.

Arsenal har alltså haft ett facit som kan räknas som ganska normalt på hemmaplan för dom, skillnaden mellan olika säsonger är inte stor. Tycker knappast att man kan skylla på att man är ovan arenan endast för att poängtappen kom i början av säsongen. Arsenal har tappat ungefär så mycket poäng som man kan räkna med på hemmaplan under en säsong.

I mina ögon är dagsform och skadeläge fan så mer avgörande för när man tappar poäng. Och faktum är ju att Arsenal inte alls verkade vara i form när serien startade.

Om Wenger hade sagt så här hade jag hållt med han helt och hållet:
-"Våra största problem i år har varit avsaknaden av Henry samt vårat usla bortaspel. Att endast skrapa ihop 25p (kan bli 28p) håller inte om vi vill vara med i toppen och utmana"

"Givetvis påverkar det att byta hemmaplan, det kan du fråga vilken idrottspsykolog som helst om"

Nu har jag iof inte så mycket fakta att gå på, men ta modo som exempel. När dom i år bytte till Swedbank arena så inledde dom med 4 raka segrar, däribland mot de tippade topplagen LHC samt FBK. På de första 10 spelade matcherna var facitet 7-1-2. Inte illa för ett lag som nyss flyttat till en ny arena och inte känner sig hemma, eller?

Nu har jag inte helt färskt i minnet hur det gått för andra hockeylag som bytt till en ny arena men jag tror att de flesta, typ LHC, Brynäs, FBK, HV 71 gick rätt bra när dom flyttade in i sin nya arena.

Manchester City flyttade ju för ett par år sedan in i sin nya arena. Scim kanske kan svara på hur det gick för dom de första matcherna efter dom bytte hemmaplan.

Så jag tror att du inte har så mycket för ditt påstående att "Givetvis påverkar det att byta hemmaplan, det kan du fråga vilken idrottspsykolog som helst om". Jag tror att det mycket väl kan vara lika mycket positivt att byta arena (om inte mer).