Frölunda HC

SHL · 60613 inlägg · 3407 ämnen
« · 69913 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: VF vs Modo
Nu drar jag o jobbar nåra timmar och sen direkt till scandinavium. Räknar med ett knökat hockeytempel idag!
Cya alla there!

FORZA FRÖLUNDA

Sv: VF vs Modo
Det är en bra fråga, det kanske inte finns några FBK:are på denna sajt? Fast det verkar ju väldigt otroligt, dom har ju ett hyffsat supportergäng runt om i landet!

I alla fall så är det ju tur att vi har en för Frölunda, detta goa gäng!

Sv: VF vs Modo
Varför finns det ingen gäst bok till Färjestad?
Fast mig gör det inget eftersom att det är roligare att skriva i Sveriges bästa lag:s gästbok!!!!!

Hejja Frölunda!!!!!!!

Sv: VF vs Modo
Blir det SM-GULD till Frölunda så blir det an stor pava skumpa, det kan jag lova!!!

Sv: VF vs Modo
nah jag dricker VB(Victorian Bitter) eller Guiness :D

Sv: VF vs Modo
lite för varmt...
XXXX hjälper nock

Sv: VF vs Modo
klart jag tänker på svedala, varje gång det blir lite för varmt, tänker jag på kylan hemma, då blir det mycket bättre igen :)

Sv: VF vs Modo
Lite klipp och klistra som ger lite kul kuriosa inför kvällens drabbning i vårt hjärtas borg, Scandinavium!

Connys kommentarer inför matchen:

– Alla spelare är friska och tillgängliga till semifinalen mot Modo. Det kommer säkerligen att bli tufft men vi har ett lag som säljer sig dyrt.

– Det känns riktigt bra men vi möter ett lag som är bättre än Djurgården som vi slog ut i kvartsfinalen. De har kvicka spelare och snabba spelvändningar och vi måste ha full kontroll på dom.

– Fredagens match är väldigt viktig. Kan vi vinna den sätter vi press på Modo. För vår del gäller det att vi koncentrerar oss på vårt spel. Vi har allt att vinna och inget att förlora.


Läste något om att Modos femmor är jämnare och mer målfarliga!?!

Kolla in detta då!

Skador: Truppen är skadefri

Preliminär laguppställning:

Målvakt:
35. Henrik Lundqvist

Backpar och centrar:
6. Magnus Johansson - 23. Ronnie Sundin - 30. Jonas Johnson
55. Pasi Sormunen – 8. Christian Bäckman - 34. Mikael Andersson
5. Jan-Axel Alavaara – 25. Timmy Pettersson – 20. Joel Lundqvist

Ytterforwards:
24. Niklas Andersson - 13. Jens Karlsson
26. Peter Ström - 10. Pelle Prestberg
11. Magnus Kahnberg - 19. Jari Tolsa
17. Alexander Steen – 14. Patrik Carnbäck
Reservmålvakt:
32. Petter Rönnqvist

Extraforward:
16. Juha Ikonen

Extraback:
9. Nicklas Rahm

Vem i detta goa gäng är inte farlig framåt?
Vem i detta goa gäng är inte en bra deffensiv back?
Dessutom några bra offensiva backar!
Vilen av dessa målvakter håller inte hög klass? (Räddningsprocent hittills i slutspelet, Henke ca 97% på 3 matcher, Petter 100% på 1 match)

Man kan vara ödmjuk, det är det inget fel i. Modo har ett riktigt bra lag, men det har vi med!!!

På jobbet har jag varit kaxig och tippat 3-0 till Frölunda ikväll. Optimistiskt, javisst! men gud vad gött det vore!

Hålla nollan i första matchen, då blir det stora självan i Modo!

Sv: VF vs Modo
var rädd att du skulle säga så...
ta en bira och tänk på oss i det gamla landet!
Och VF: Lycka till!

Sv: VF vs Modo
hehe, men jag byter inte, klarar mig iaf tills slutspelet 2003/2004 då jag kommer hem till Sverige igen

Sv: VF vs Modo
nä, prosit (atjoo!), men det finns ju annat än hockey. Jag byter gärna vistelseort

Sv: VF vs Modo
sant så sant men det blir spännande i vilket fall :) önskar jag kunde vara hemma i sverige o se matcherna live bara, finns ju inget vettigt hockeylag här

Sv: VF vs Modo
Tycker nog att MoDo verkar ha ett jämnare lag. Alla femmorna är försedda med matchvinnare. Men, Frölunda övertygade mot DIF. En oviss semi, om än med MoDo somm knappa favoriter (har ju också fördel av en extra hemmamatch).

VF vs Modo
Tjosan från ett varmt Australien..
Följer spelet med längtan här nereifrån... Hoppas VF vinner naturligtvis då jag växte upp o bott i Götet de senaste 25 åren :) Men jag hoppas oxo att det blir en god o rättvis match med bra spel från båda lagen :)

Sv: SM-GULD
Tycker det vore dumt att hålla VF som favoriter bara för att dom piskade DIF. Ett DIF som uppenbarligen hade stort fel i maskineriet. MoDo får anses som favoriter, men knappa sådana.
För övrigt skall det bli intressant att se hur Henke klarar av pressen, har ju onekligen fått ovanligt mycket uppmärksamhet den senaste veckan.
Tips idag....4-2

Sv: SM-GULD
Klinth> Tycker du egentligen gör en klockren analys av läget. Tror mycket att slumpen avgör samt kanske en spelare med en individuel prestation samt laget som gör första målet. Jag undrar hur VF kommer spela om do inte gör första målet som dom gjorde i alla matcher dom vann mot DIF.

Sv: SM-GULD
Jenza & MoK GG> Favoritskap hit och favoritskap dit, i ärlighetens namn så får vi nog erkänna inför varandra att denna semifinal kan sluta hur som´helst. Lagen är ganska så jämnstarka, med ett antal duktiga hungriga juniorer som spelar ihop med ett gött gäng mer efarna spelare. Målvaktsidan kan möjligen vara lite + för Frölunda. Har haft en hel del heta diskussioner med en polare som håller på Modo, och vi har blivit ganska så överens om att det snarare blir en blandning av slumpen i kombination med om någon enstaka individ i endera laget som kan lyfta sig själv några snäpp som kommer att avgöra detta. Var det två år sedan som en av Sedinarna "rövade" in ett mål? En sådan sak kan avgöra!

Frölunda måste förmodligen, trots sittt starka bortaspel mot Djurgården, vinna idag, att lyckas bryta mer än en bortamatch kan bli ruskigt svårt!

HEJA FRÖLUNDA

Sv: SM-GULD
Jenza> Även om VF piskade upp DIF får jag nog hålla MoDo som lite mer favoriter just på grund av att dom kom 2a i tabellen. Det gör man ju oftast inte utan anledning om man säger så.

Sv: SM-GULD
jenza> serien är passe nu, det dom grundar på att frölunda är favoriter är att ingen räknade med att dom skulle piska upp dif med 4-1 i matcher.

Sv: SM-GULD
gustavoc: Du skriver "frågan é bara om frölunda kan klara att ha ett tungt favoritskap på sig". Du menar alltså att VF är favoriter. Har du helt glömt att Modo kom 2:a i serien, 12 poäng före VF?

Sv: SM-GULD
BILJETTERNA SLÄPPS DIREKT EFTER ANDRA KVARTSFINALEN E AVGJORD OM DET STÅR 1-1 I MATCHER ANNARS SÅ FORT DEM VET ATT DET KOMMER BLI EN FJÄRDE SEMI I GBG

Sv: SM-GULD
Matchen spelas på torsdag om det inte redan har avgjorts....

Sv: SM-GULD
vet nån när biljetterna till matchen i scandinavium på onsdag släpps?

Sv: SM-GULD
Inga modoiter skall få höras i scandinavium på Fredag. Alla VF fans på plats ska skrika sig hesare än hesast. jag tänker iallafall skrika mer än vad jag borde, det skall vara stämmning på hockey.
Hoppas att hela publiken ställer up på T.ex. vågen! det var ett tag sedan jag såg den rulla i hockytemplet! Om Vf går till final, kommer hemmamatcherna att spelas i borgen då???? nån som vet. fick höra det av en kompis igår!

Sv: SM-GULD
Visst blir Modo tuffa att möta, visst. men i år har ni inga sedinare som kan göra mål med arslet eller några sådana grejer. hoppas också att spelet i semin mot Modo kommer att bli renare, för om ni använder er av Dif fasoner så vet jag att 12000 frölunda fans kommer att bua ut er på fredag. Ni modoiter har haft det lättare för Fbk i år, så om ni skulle vinna mot VF kanske ni kan rubba dem. Men det som talar för VF är att: visst har man haft svårt för Modo de senaste åren, men absolut inte lika svårt som för DIF.
Kollar man på statistiken de 2 senaste säsongerna så har faktiskt VF plus statistik mot er. Ni har ett tungt, rappt och hungrigt lag visst. men vi har ett lag med 2 supermålisar (Och kom inte o säg något om det, minns ju själv hur uppskriven petter blev när han spelade i modo) ett tungt försvar med 3 landslagsbackar, sveriges bästa center i Jonas johnsson, en först klassig tekare i juha Ikonen, en av elitseriens bästa anfallare i Niklas Andersson och ett helt gäng med hungriga juniorer ledda av veteraner som Carnbäck och Micke Andersson. Helt klart finns ambitionen att slå ut modo, frågan é bara om frölunda kan klara att ha ett tungt favoritskap på sig? hur det än går, har VF imponerat på mig, mer än något annat lag ( jag är visserligen partisk), vem trodde på allvar att Vf skulle mosa svenska mästarna? VA?????????????

Kom igen VF, Kom igen!!!!

Sv: SM-GULD
Ska vi sluta dröma nu?

Nä, vi ska köra så fjädrarna ryker!

Forza Modo!

Sv: Matchrapport
Jenza> Givetvis skall jag se matchen. Men nån annan får skriva matchrapport. Var vanliga matchrapportör har förhinder imorgon.

Sv: Matchrapport
Varför inte se matchen?

Matchrapport
Någon här inne som har lust att plita ner en matchrapport efter morgondagens match? Maila isåfall mig!

Sv: SM-GULD
Jenza> Ja den var snygg den när Alavaara avgjorde :) Visst är det nya matche nya förutsättningar. Inte alla som inser detta speciellt inte media. Men tror inte många lyssnar på vad dom tror och tänker faktiskt. Iaf inte jag. Iofs är jag mest van att dom skriver ner Frölunda. Bara skönt att dom skriver något positivt nån gång med.

Tror som dej att VF är piskade att vinna imorgon. Gör dom inte detta får vi det tungt. Tror dock VF har en god chans att slå MoDo pga av 2 st bättre målvakter samt en hittils imponerande defensiv och många spelare som kan göra mål. Samt att vi i min mening får tillbaks en av elitseriens bästa spelare i Niklas Andersson. Vi får se, ha det!

Sv: SM-GULD
Jag såg den match där Alavaara avgjorde. Det är möjligt att ni blivit bättre sen dess men det var då det. Nu är det nya matcher med nya förutsättningar. Vad händer med erat spel i motgång tex? Det kan vända fort men enligt media så är ni tydligen bäst! Alla tycks ha glömt att Modo faktiskt kom två i serien.

Varför jag tror att Modo vinner är först och främst för att jag är modoit. Sedan tycker jag vi har en bredare trupp och jämnare spel. Alla typer av spelare och en hel del matchvinnare. Vi har ju också fördel av flera hemmamatcher vilket jag tror fäller avgörandet. Ni är nästan piskade att vinna imorgon annars blir det tufft!

Vad talar för er?

Sv: SM-GULD
Jenza> Klart torpedhockey och blixhockey är olika saker precis som Evenssons sk mokasinhockey :) Såg du nån av VFs kvartsfinalmatcher? Isåfall måste väl även di blivit lite imponerad av VFs defensiv och målvakternas insatser. Vad tycker du gör att MoDo är ett bättre lag än VF?

Sv: SM-GULD
Torpedhockey är något helt annat än blixthockey. Och är det något man blir less på så är det väl surret om Frölundas plötsliga "starka defensiv". För att inte tala om era "världsmålvakter". Problemet är att den här gången möter ni inga mätta stockholmare. Vänta bara till på fredag...

Forza Modo!

Sv: SM-GULD
Jenza> Vad trött man blir på alla dessa begrepp, torpedhockey, blixthockey, schakalhockey etc. Sen vet ju alla hur bra DIFs torpedhokey fungerade mot VF. Kan ju hoppas blixthockey falerar lika mycket den.

Sv: SM-GULD
Imorgon vinner Modo!!!!! Å sedan är det bara två hemmamatcher så ska avverkas, längtar till att få sätta mig i kempis se på blixthockey!

Forza Modo!

Sv: SM-GULD
Källa> Vad gjorde VF mot FBK som inte har betydelse förra säsongen?

Sv: SM-GULD
Jag håller med dig. Ni som är på matchen måste göra ert bästa för att hjälpa VF att vinna!!! Vinner dom inte i morgon, blir det svårt, men inte omöjligt!!!!!!!!!!!!!

Hejja Frölunda Indians!!!!!!!

Sv: SM-GULD
Vi måste vinna minst en match i kempe hallen, visst kan det bli svårt men inget lag é bättre än VF just nu, eller jo kanske, FBK bjöds ju inte på något vidare motstånd. Bara vi vinner nu på Fredag så ska det väl inte vara några problem, eller?
Jag sitter vid klcken och nu får faktiskt alla ta sitt ansvar och resa sig upp och heja fram VF till seger!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kom igen nu FRölunda, vi vinner det här!!!!!!!!!!!!!

Sv: SM-GULD
Hoppas Frölunda vinner i morgon!!!!!!!!!!

Hejja Frölunda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sv: SM-GULD
Miff tjejen Vi har inga skadade målvakter Petter e tillbaka Henke är lite små skadad och kan spela så oroa dig inte. haha

Sv: SM-GULD
MoK GG. Det gjord Frölunda också förra året mot Fbk men åkte ut så det har inte nån betydelse

Henke spelklar
Henke har varit spelklar hela tiden, han har vilat för att ömheten i handen skall försvinna bara. Hörde intervju med honom i radion i söndags och han sa då själv att det inte skall vara några problem att spela på fradag utan det är upp till Conny vem han väljer.

Så som läget är nu är hela laget på fötter igen!

Sv: Ingen borta klack dåligt?
Klinth> Det är väl så att Henke inte tränar för han känner fortfarande av smärtorna i handen. Han kan inte greppa pucken riktigt. Men Petter är ju frisk. Tror Petter kómmer stå, han får nog en extra kick av att stå emot MoDo. Sen vill jag ju gärna se Henke i båset. Frisk och kry.

Sv: Ingen borta klack dåligt?
Det är faktiskt lite synd att det är så mycket "skitsnack". Man får läsa mycket dynga innan man hittar det som är intressant.

Är det någon som har någon mer kunskap om hur det står till med Henke? Jag vill inte ha samma svar som man får om man läser Aftonbladet eller Expressen, för de gissar bara. De har ingen susning om hur det egentligen är!

Gött att Nicke är tillbaka i alla fall, och Petter verkar ju vara frisk också!

Behövs fullt manskap nu på Fredag!

Sv: Ingen borta klack dåligt?
darkiceman> om man noga begrundar inläggen personen i fråga skriver , dvs högst 1 mening i alla gästböcker och sättet hon skriver dom på så kan man ana att personen inte är så gammal. slutsats: man får ut mer av att prata med en lagårdsvägg.

Sv: Ingen borta klack dåligt?
LumberJack> Så klart det var! Låg själv på I 21 då :)

Sv: Ingen borta klack dåligt?
miff bruden. Vilka lag är i semi?

Sv: Ingen borta klack dåligt?
Det är lite synd för er att I21 och T3 har lagt ned i Sollefteå, på 80-talet och tidigt 90-tal var det ibland rejäla VF-klackar i Kempis.

Sv: Ingen borta klack dåligt?
ojojoj...ok.. fattar om de inte är nån som åker dit...

Sv: Ingen borta klack dåligt?
Miftjejen> Det är typ 100 mil så räkna att det tar kanske 12 timmar i normalfart med stopp etc.

« · 69913 · »