Db_04: Hv71´s laguppställning imponerar inte på mig i alla fall... knappt slutspel eller ingemansland. Kvalplatserna är ju vigda åt Mora och Djurgården! :D
kungsbacka: Har för mig att han sagt nån gång att han vill spela för Leksand i Elitserien. Att han lämnade LIF var ju pga att han var tvungen att spela i eliten för att Boston fortfarande skulle vara intresserade (eller något i den stilen). Dessutom tvekade han väl ett tag angående vad han skulle välja. LIF i allsvenskan eller ett annat lag i elitserien.
Håller med Db_04 om att han med största sannorlikhet kommer spela i nordamerika, men annars har jag svårt att tänka mig att han skulle vilja spela MOT Leksand i elitserien.
Db_04: tack för det nordgren o lindström e klara nu handlar det om hedström som jag ser det är det 60% att han sticker o lycka till isåfall tycker dom flesta timrå supportrar.i år e jag nog nöjd med en ev. slutspelsplats.
Db_04: Nej nej nej och åter nej... de 4 "topplagen" är inte så överlägsna som alla verkar tro. Hv71 får svårt att ta sig till slutspel. Annars ser det ut ungefär som man skulle kunna tänka sig förutom att mora är alldeles för högt upp. Dom borde ligga näst sist med den truppen dom har.
maki: Jag hoppas inte att det blir Hedberg.....men visst han är ju ett hyfsat alternativ....skulle va riktigt skönt med en rutinerad och stabil sista utpost....typ en Tim Thomas eller Jan Lasak....men dom är nog alledes för dyra
Mange_Leksing: Det är frågan om 1, målvakt ..1 back , 1 center , 1 ytterforward..
Dom namns som nämnts är (Bara lösa rykten) Tim Thomas (Mv) Jokerit/Boston Jan Lasak (Mv) Pardubice Byron Dafoe (Mv) Atalanta Trashers (Har blivit dementerat i tidningen)
Henri Laurila (B) Ilves Lars Jonsson (B) Timrå
Jari Viukhola (Fw) Kärpet (Har blivit dementerat i dalademokraten) Mikael Samuelsson (Fw) Södertälje.... har också blivit dementerat ?
de är dom rykten jag hört....
Tidigare rykten som blivit avskrivna är Stefan Hellkvist , F (valde sedlarna i Olten) Steve Kariya , F (valde Espoo Blues) Tomas Duba , Mv(valde Saipa) Johan Franzén , F (valde Hv71)
65selander: Jo....Joonas var är en bra spelare....han va bra även i dom finska lejonen i sweden hockey games för 5-6 år sen....men alledes för mycke skador.... Och dom där Brynäsarna vill vi nog inte ha:) ni får prova me mora
Ingen som hört något om nån målvakt än ?? Hörde lite namn förut, men det har varit tyst om det ett bra tag nu.....Vi behöver ju också backar och forwards, var det 2 backar och 3 forwards Masken snackade om......Jag hoppas verkligen att dom spelare som värvas till LIF nu är dom "stjärnspelare" som det snackades om, direkt när vi gått upp igen.....Fast jag litar på Masken.....tycker han gör ett bra jobb......trots all kritik....
wap.hockeysnack.com Jääskiläinen var väl iaf en bra hockeyspelare om han inte var skadebenägen vilket Masken visste. Om LIF skulle gå kräftgång igen så har jag svårt att se att Masken får vara kvar. Annars så har vi nog ett gäng Brynäsare till ni kan få ta över nästa säsong.
Db_04: som supporter har man rätt att ställa krav om dom supp. som e missnöjda med honom skulle låta klubben få veta vad man tycker här inne på H.S så verkar det vara delade meningar bort med masken och leksand blir ett topplag resurser finns ju använd dom rätt så
kungsbacka: Det är väll många Leksingar som vet att en annan sportchef skulle kunna gö ett bättre jobb än masken men samtidigt så vad kan vi göra åt det? ....Masken blir kvar minst 1 år till och vi hoppas han gör de bästa av situationen
87bth01: jo det är väl bra om jag skulle hålla på leksand så skulle inte jag ha förtroende för masken man ska ha känsla för att köpa rätt det e ju inte bara att köpa bra spelare o tro att allt löser kemin mellan spelarna ska ju funka och jag menar att dom sista åren har han köpt ganska många spel. utan att lyckas så bra jag förstår inte varför ni ändå tror på honom.
maki: ummm... du glömmer att han har ett helt gäng som hjälper honom med det arbetet! Trots det får han betalt som om han vore bäst i Europa, typ - vilket han bevisligen inte är...
kungsbacka: Man kan ju se det som att Masken var tvungen att handla. Pga av artistskatter kunde man inte hålla kvar Kucharcik, Huna eller magnussen. Pga artiskskatter kan inte Nemecek eller Benysek ansluta till laget förrän en bit in i serien. Därför måste man ha en bred trupp.
Visst, man har värvat, men en nykomling behöver det. Dessutom så blir det större omsättning på spelare nu när NHL-säsongen va inställd och nu kommer igång igen. Jag tycker Masken gör ett mycket bra arbete...
Mats GBG: handla handla handla handla han börjar faan imig likna en shopping galen kärring i hollywood det är väl bättre att han försöker få ihop ett lag av dom spelare han har nää än en gång masken har ni fått för era synder och han kommer att bli erat fall egentligen synd för jag vill ha leksand i elitserien o det e sant.
"Jag skulle tippa att inom en månad vet vi vilka spelare som finns tillgängliga, säger ”Masken”. Leksand jagar nu utöver en ersättare till backen Zidlicky även en målvakt, en center och en ytterforward. Det har dykt upp ett par intressanta namn under dagen, avslutar ”Masken” hemlighetsfullt."
Niklas Eriksson, 36, blir den 12:e svensken i Serie A till hösten. Den rutinerade forwarden fick som bekant inte förlängt av Leksand och söker sig nu utomlands.
- För två-tre veckor sedan kontaktade Lars-Erik Lundström (före detta HV 71) mig och nu har vi kommit överens om ett ettårskontrakt, säger Eriksson till Dalars Tidnignar. Den relativt kortväxte och landslagsmeritade Erikssonnoterades för 37 poäng på 35 matcher i Allsvenskan senast. 1994-95 gjorde han sin bästa elitseriesäsong med hela 43 poäng på 39 matcher i Leksandsdressen. Kommande utlandssejour blir hans andra, då han tidigare provat på spel i SM-Liiga.
Piggyhill: det finns ett annat alternativ som kommit upp som förslag... ett "wall of fame" där fler betydelsefulla spelare/ledare kan hyllas. Jag personligen tror mer på ett sådant upplägg!