Leksands IF

SHL · 27242 inlägg · 1367 ämnen

« · 760264 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Leksand- Oskarshamn

mattias - 74: Aha är det så, jag skäms lite för att jag inte är tillräckligt påläst i ämnet.
Db loggar väl på snart och rättar oss om vi har fel. :-)


Sv: Leksand- Oskarshamn
Stigsson:

3 första går väl direkt till KS medans några lag gör opp om den 4:a platsen tror jag!!

Sv: Leksand- Oskarshamn
mattias - 74:

Defenitivt, han tillhör ju dem som spelar minst en serie för lågt. Och har Janne Huokko lovat mål i varje match borde väl Saarela kunna göra detsamma! ;)

Sv: Leksand- Oskarshamn
mattias - 74: Hur funkar eran serie? Ettan och tvåan direkt till KS men sen då ett antal lag som får spela play-off om mera platser eller?

Sv: Leksand- Oskarshamn
LA Kings:

Absolut, tror Saarela fortsätter göra mål idag !!

Sv: Leksand- Oskarshamn
mattias - 74:

Gärna det, men tror väl att det är lite för mycket begärt. Men en stabil seger bör det bli. Både spelare och ledare är fortfarande motiverade att ge 100%.

Dels för att man ännu inte kommit in i serielunken och dels för att det är lite av sista chansen att visa att man som anfallare vill ha en plats i laget nu när Vopat strax tar plats i laget.

Och motivation räcker för att slå Oskarshamn.

Sv: Leksand- Oskarshamn
Db_04:

Vill gärna se 2 siffrigt idag igen då motståndet är av samma kaliber !!

Sv: Leksand- Oskarshamn
mattias - 74: se länk

Sv: Leksand- Oskarshamn
Db_04:

Vem är han har ingen koll !!!

Sv: Leksand- Oskarshamn
mattias - 74: ja men Jaenson har väll alltid var en räv :)

Sv: Leksand- Oskarshamn
Db_04:

Hägglund varnade för den där Fredrik Jaenson. var tydligen en lurig rackare enligt hägglund !!

Leksand- Oskarshamn
Ingen Vopat med i dag

Samma lag som tidigare....vilket betyder att Ritola återigen är bänkad.v



-----------------------------------------------------------------------
Motståndarnas lag
2 spelare med förflutet i LIF. Borlängesonen Rasmus Ericsson och Magnus Eriksson som gjorde en mindre lyckas säsong i LIF för några år sedan.


Jimmie Svensson - Andreas Lundin - Alexander Johansson
Andreas Valdix - Rasmus Ericsson - Patric Rönnqvist
Linus Bladström - Fredrik Jaensson - Fredrik Håkansson
Max Kenig - Stefan Eriksson - Fredrik Jonsson

Andreas Schultz - Emil Ekblad
Tom Linder - Mattias Nilsson
Nicklas Westerlind - Fredrik Lovén
Per Svensson

Ari Luostarinen (Tobias Gottfridsson)

www.svenskafans.com/hockeyzon/artikel.asp?id=137838

Sv: Intervju med Vopat
Db_04:

Ok då får man se honom där då =)

Sv: Intervju med Vopat
mattias - 74: tror han skulle vänta till almtuna borta för att hinna träna me laget

Sv: Intervju med Vopat
Db_04:

Hoppas han är med idag !!!

Sv: Intervju med Vopat
mattias - 74: ne hoppas de dock inte blir nån 100 kg hjärnskakning dock

Sv: Intervju med Vopat
Db_04:

Ingen liten kille =)

Intervju med Vopat
saxat från Leksandsif.se

I samband med att Roman Vopat kom till Ejendals arena så tog Per Källgren och Claes Thirus och gjorde en filmad intervju med det senaste nyförvärvet

Sv: Leksands J20
Alisandali: ja denna bröms ja....de va lika bra han tar just nu inte ens en bänkplats i alaget

Sv: Leksands J20
Db_04: Leksand och Arboga har kommit överens om detaljerna i uppgörelsen som innebär att Niklas Bröms tills vidare lånas ut från LIF.

Se länk .

Sv: Almtuna - Leksand!
mok:

Vi skall tillbaka hem också =)

Sv: Almtuna - Leksand!
mattias - 74: O vart precis skall ni tillbaka? Antar du menar Leksand eftersom du skriver du skall till Uppsala....

Sv: Almtuna - Leksand!
mattias - 74:
Nästa match i Uppsala. Eller Västerås.
Fem matcher på fotbollssäsongen kvar.

Sv: Almtuna - Leksand!
Metal Guru:

ok men vi ses väl där då =) Om du har så nära menar jag!

Sv: Almtuna - Leksand!

mattias - 74:

Det blir en omväg för mig att åka i din bil från Borlänge. Jag skulle nog hinna fram till matchstart på cykel.


Sv: Almtuna - Leksand!
Metal Guru:

skall du med =)

Sv: Almtuna - Leksand!

mattias - 74:
Tillbaka till Almtuna???

(sorry - kunde bara inte låta bli... aj. Aj. AJ!!!)


Almtuna - Leksand!
Tänkte åka till Uppsala!

har 2 platser kvar i bilen om nån är intresserad!

Svara via mail eller bubbla !!

Vi skall tillbaka!!!

Sv: Leksands J20
J20 vann i dag mot Brünäs! med 2-1....båda målen av Johan Skinnars..!

Sv: Hammarby - Leksand!
LA Kings:

Boustedt var ju inte förvånad över utklassningen eftersom alla spelar i Leksands trupp har spelat i Es elle ri den finskal högstaligan medans Hammarbys spelare gör debut i AS och ingan spelat i ES!!

Sv: Hammarby - Leksand!
Stabil insats! :)

Kul att se att killarna kör på även fast matcher är avgjord efter halva första perioden. Det var väl egentligen bara efter 10:an som LIF släppte på tempot lite.

Men hur Oskarshamn kunde torska mot Bajen förstår jag egentligen inte. Enda förklaringen måste vara att Oskarshamn inte heller kan vara särskilt bra.

Sv: Premiären avklarad...
nyz:

Japp, då missförstod jag dig lite. Låter som vi är helt överrens, för jag håller med dig fullständigt i ovanstående! :)

Sv: Hammarby - Leksand!
mattias - 74: jovisst....men visst var det skoj å se lite klapp klapp hockey :)

Sv: Hammarby - Leksand!
Db_04:

Inte svårt att göra 10 mål på ett lag som håller korpen klass, dessutom berömde Perlskog Leksands pp. det var väl snarare så att Hammarby var urkassa i BP!!

Sv: Leksands J20
J20 spelar just nu borta mot Västerås....ingen av ajun målvakterna är med men LIF leder trots allt med 2-1 efter ca halva 3e perioden

25.44 0 - 2 EQ Leksand 22. SKINNARS, Johan
24.58 0 - 1 EQ Leksand 20. BRÖMS, Niklas
(17. SVENSSON, Patrik)

Sv: Hammarby - Leksand!
slut 10-3.....lite lojt 3e perioden men är väll kanske lite svårt å motivera sig när man leder me 9 puckar....

Sv: Hammarby - Leksand!
8-1 efter 2 perioder..... va ska man säga.... 2-3 av bajens utespelare hänger med i tempot.....bäste bajare är nog ändå dom Calle Klinth....men han fick ju nog efter 1-6.

Sv: Hammarby - Leksand!
mattias - 74: han håller bra allsvensk klass...men har han nå backar att tala om?

Sv: Hammarby - Leksand!
Db_04:

Hur bra är klinth i målet då?

Sv: Hammarby - Leksand!
mattias - 74: jo men han gjorde inte bort sig mot VIK ändå å bajens junisar ska han väll klara

Sv: Hammarby - Leksand!
Db_04:

Ok Känns som om Hirsch nlir nyckelfigur idag igen ! Elofsson kan de bänka!!

Sv: Hammarby - Leksand!
mattias - 74: Ser att Borlängebacken Andreas Melin gör debut i Leksands J20 i dag.... och där spelar även Bröms!

Leksand ställer upp med samma lag som förra matchen

Hammarby - Leksand!
Dagens matchtråd !!

Tror på vinst med 1 - 7

Saarela och Mikkola gör 3 var samt att Österby slår in ett!!

Matchen sänds för övrigt på TV 4 + klockan 1850

Sv: Premiären avklarad...
LA Kings: Jag vet inte om jag inte var tillräkligt tydlig, eller om du bara inte riktigt förstod mig. Jag var orolig under de första 10 minuterna och givitvis innan matchen, med tanke på tidigare premiärer, men efter 2-1 var jag tämligen segerviss och tog mig tid att studera enskilda spelare mer än matchen som helhet.

Jag håller inte med i Nyströms analys, det var inte därför jag tipsade om artikeln. Vissa delar är i och för sig alldeles korrekta (tänker på fansen och att vi är värda ett ES-lag), medans han i vissa stycken är helt ute och cyklar...

Leksand har ett riktigt bra AS-lag. Att samtliga spelare inte platsar i 1:a formationer i ES skiter jag fullständigt i. Inget lag har enbart 1:a femmor... Nyckelordet för årets LIF är lagspel. Att alla spelar för varandra i laget och strävar åt samma håll, med ett gemensamt mål - ES!

Senare under säsongen ska vi bygga vidare av vårt AS-lag och uppgradera det till ett lag som håller ES-klass...

Sportsmanship...
...existerar tydligen inte längre.

Ska man verkligen, fullt medveten om att ett mål är helt korrekt, ändå försöka få det bortdömt på teknikaliteter som att linjedomarna eventuellt kan ha sneglat på en jumbotron?

Sv: Bröderna Gladhockeys framfart
Db_04 skrev:
"52.35 2 min MODO 20. STEEN, Oscar SLASH
52.35 10 min MODO 20. STEEN, Oscar ABUSE

Så började lillebror gladhockey sin säsong"

---

Haha :)

Sv: Premiären avklarad...
nyz:

Måste faktiskt säga emot både dig och Expressen. Var faktiskt aldrig orolig även om det inte såg lysande ut i början. Tycker att LIF bevakade matchen rätt bra i sista perioden - Västerås var inte i närheten av att kunna kvittera - och det var det länge sedan man såg ett Leksandslag göra.

Och hade LIF inte redan haft ledningen är jag säker på att de hade en växel till att lägga i. Sedan var det ju premiär med allt vad det innebär av premiärnerver och sånt.

Men missförstå mig inte, jag tyckte inte att LIF spelade bra utan det var tvärtom att trots att de inte spelade på topp så kunde de bevaka hem segern som var det positiva.

Och visst är det jättekul med ett gäng spelare med glöd och vilja! :)

Det var ju framförallt det som saknades förra säsongen. Och därför tycker jag att det är helt fel att, som Expressen gör i artikelns inledning, döma ut hela laget bortsett från Karlberg och co redan nu och börja skrika efter förstärkningar. ("De andra formationerna skulle inte överleva i högsta serien." Nähä. Vi spelar ju inte där heller! Och vilka allsvenska lag har såna andra-, tredje och fjärdeformationer?).

Då har man inte hajjat Micke Lundströms plan för fem öre.

Tanken är ju att ett ungt, lovande lag med hjärta ska få chansen att utvecklas och spela åt sig en plats i det lag som senare i år kvalar till elitserien. Det är hoppet om att killar som Granath, Andersén m.fl. ska utvecklas kraftigt när de äntligen får speltid som är idén. Skulle man börja med idiotiska panikvärvningar a´la förra säsongen redan nu är vi tillbaka på ruta ett.

Nyström (Expressen-journalisten) avslutar också med att erkänna att LIF:s satsning på hungriga spelare ser lovande ut så vad menar han egentligen?

Inser att jag kanske blev lite gnällig här (OBS! Det är alltså artikeln jag gnäller på och absolut inte dig nys - det fick bara hänga med i samma inlägg eftersom det var du som tipsade om länken :) ), men det jag menar är bara att vad LIF:s spelare behöver just nu är en positiv anda och tålamod och inte sågningar och skrik efter nya spelare.

Sv: Bröderna Gladhockeys framfart
Toan snackar om sin första fullträff...

Sv: Premiären avklarad...
nyz: Det stämmer att pucken var upp i skyddsnätet aldeles före VIKs mål , men Notan slog in den på volly med klubban .

Sv: Premiären avklarad...
vidare ansåg vissa att notan slagit in pucken med handen... såg det inte själv, dock.

« · 760264 · »