Mattias - 74:Ja inte är det Backlunds fel att forwards gör för få mål,man vinner sällan matcher om man bara gör ett mål framåt. Tyckte Backlund skötte sig bra,även fast jag inte gillar Leksand så tyckte jag att ni förtjänade åtminstonde 1 poäng mot Brynäs
Mattias - 74: Dommaren gjorde en helt korrekt bedömning, Holm startar och är den som är aktiv i slagsmålet, Nylander "Ger igen med ett slag, eller försök till slag" som det står i regelboken och skall därför ha 2 minuter.
Mattias - 74: Nja, det står "avsiktligt slänger handskarna" (avsiktligt understruket). Det kommer naturligtvis till en bedömningsfråga, men jag anser definitivt att dommaren handlade korrekt och enligt gällande regler. Jag satt dessutom ca fem meter ifrån situationen så jag såg den rätt så bra.
Kom igen nu å ta en slutspelsplats....