Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

« · 1617811 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och då sätter MIF 1-3!!! : )

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
VIK har plockat ut goalien...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, jag skulle tro det angående Gnaget. Visst fan, de slog ju ut Luleå med 4-0(?) i matcher i någon kvart. Jaji, men nu är det över. Bajen och Göta är ju inte riktigt att räkna med numera heller, så vart ska ni i Lule08 nu ta vägen för att se ert lag?

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Nope, DIF eller AIK, vanligen båda två har alltid funnits där.

Niu är Gnaget borta, bye bye. De dansade några år med Viktor Fasth som keeper, slog ut serievinnarna i kvart två år i rad. Men nu försvinner de och är nog borta för lång tid framåt. Undrar om de inte tar upp möjligheten att gå till KHL igen nu?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
3-2 och slut. Nu är Gnaget körda!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Har det någonsin varit noll 08-lag i högsta serien? Det kan jag inte tänka mig...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, nu är allt ljus på Hovet här hemma. Snacka om ödesmatch. Gnaget är ruggigt illa ute i KS vid förlust...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ska Malmö tappa 2-0 mot VIK igen???

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Klok inställning att hitta positiva grejer i alla lägen:-)

Nu har Pungen vunnit. Det blir avgörande i Göttlabörrrrg på torsdag. 

På Hovet är det mycket Gnaget nu i tredje. DIF fick ändå ett PP men under de minuterna hade box-farliga Gnaget de flesta chanserna. 

Fem minuter kvar på Hovet, fortfarande 3-2 till Djurgårn.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En helt avgörande batalj i Götet alltså:

Lustans Lakejer vs Pang på Pungen

Kul!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Ja, chansen finns att det blir Malmö för min del. Men jag tvivlar starkt på att de fixar det även om man så önskar. Annars får man la glädja sig åt att Timrå IK kommer på ett par besök...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helt sjukt! Nu LEDER Rögle kvalserien, på 10p liksom Öret, men bättre målskillnad. Vad går de på nere i Ängelholm? Specialcider på mexikanska svampar?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Jahaja, nu har de börjat igen och Gurkan reducerar till 1-2 direkt. Om du beslutar testa Malmö som bostadsort kommande säsong får vi väl sitta och hålla på Malmö nu?

Och 3.33 kvar i Linköping. Lustan sätter 5-3. Nu inträffar hockeyns relativitetsteori när tiden går olidligt långsamt för Pungen medan den rusar iväg för Lustan, speciellt när de inte kan få hjälp av "klockan glappar festårru" som hemma...

Röglarna vinner på straffar...

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

5-3 med 01:30 kvar nu...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
1-2 i straffar i Örebro, fy fan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: I kvartsfinalen 5-2 av Lustan med sex minuter kvar. 

Straffar i Örebro ja. en pinne hit eller dit kan bli viktig när serien och strecket mellan lag 2 och 3 ska räknas fram.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Brandlarmet hade alltså gått i Västerås, därav förseningen...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Fokuserar just på ÖHK - RBK i nuläget. Lutar åt straffar. 50-50 i så fall skulle jag tro. Huga...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Böljahockey i Linköping där matchen rinner ut snatt nu. Mindre än nio minuter kvar och Pungen ligger närmare 5-1 än Lustan 4-2. 

Ja, där satt 5-1. Vilket svar på 6-2 i Göttlabörrrg i förra matchen.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Ja, de kanske bara spelat två perioder men kaos-laget Rögle har förvirrat alla att tro att det är tre spelat. Nu kör de sudd i Örebro, Röglarna har altså minst en pinne.

Öret förlorade 5/17 matcher som gick till sudd i SHL, medan Röglarna var jämna....i Allsvenskan förstås.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Denna Pung! Bara en förstafemma och stora problem i serien, slutar nia. Nu har man först slagit ut åttan Trottoarkanten i två snabba och går nu för 3-3 i matcher mot tvåan Köplustan och är bara en matchvinst till från semifinal mot Schtaan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Märkligt hur matchen i Örebro kan ligga en hel period före de andra kvalmatcherna. Antar att de har någon tid att passa. En besvikelse att inte ÖHK lyckades vinna...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och 17 sekunder senare 4-1! Swehockey påstår att det var Arlbrandt men nog ser det ut som att Hjalmarsson magar in den. Eller så var det Arla ändå. Båda utbildade var?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Simon Hjalmarsson 3-1 efter 3.30. En avgörande match på torsdag kommer allt närmare...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, det pågår hockey och en period återstår.

Pungen-Lustan 1-2
Lustan tydligen dominerande under första perioden  Men man fick bara 1-1 och i andra tar Pungen över ordentligt och har nu ledningen efter två perioder. Men bara ett måls ledning, kan Lustan steppa upp och vinna hela kvarten genom en stark tredje, eller blir det en avgörande match i Scandal-I-Analium på torsdag?

Gurkan-Malmoe 0-2
Malmö tar chansen att avancera i kvalserien nu?

Öret-Rögle 2-2
Öret tar programenligt ledning hemma med 2-0 men på några minuter i andra studsar kaos-Rögle tillbaka. Vilket överraskningslag!

Djurgården-Gnaget 3-2
Inför drygt 8000 Djurgårdssupportrar på Hovet chockar Gnaget DIF genom att leda matchen med 0-2 efter fyra minuter. Men Djurgårn har successivt arbetat sig tillbaka,  har bland annat 10 minuter PP mer än Gnaget och eftersom jag inte har viasat ser jag inte matchen och vet inte om det är rätt dömt eller om zebrorna Wolfram och Mikael Nord fallit igenom inför det starkaste hemmatryck man kan tänka sig. 0-1 kom faktiskt när Djurgårn hade PP - Gnaget var ju ett av de lag som gjorde flest mål i SHL med en man mindre, de är giftiga - men DIF har nu målat i två av sina PP båda gångerna Jens Jacobs, utbildad i Luleå i fjol;-) DIF har alltså vänt till 3-2 och med den matchbilden inför statsministern och åttatusen andra DIF-supportrar tror jag Gnaget är chanslöst nu.

Kvalserien har spelat halvvägs efter ikväll. Sist har ju Djurgårn och Gnaget legat och det av lagen som förlorar ikväll är nog avsågade för gott medan vinnaren - om det blir 3p får en god chans att hänga på kampen om SHL-platserna.

Nog är det häftigt att Röglarna kan överraska hela hockey-Sverige gång på gång och att de hämtar upp 2-0 på Öret borta är ganska sjukt. Jag hade nog tänkt att Öret var helt överlägset de andra och skulle ta maximala 30p. Iofs kan man säkert räkna med att Öret tar en av de två platserna i vilket fall, så resten hoppas väl att Röglarna får stryk idag för att de inte ska hänga på i kampen. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:SOZ trodde att ni spelade kväll men Nörskarnas intresse för hockey är än lägre än det är i Gäfle just nu :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

I kväll är det väl bara lichupi vs fullrunda på  slutspelsmenyn. Det börjar bli bråda dagar för Malmö nu. Torsk i vesseros och jag börjar misströsta rejält. Och så har vi ödesderby mellan jugode och ajk samt seriefinal mellan urrebo och ruggel. Spännande!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Svanru: Tack för det! Om du menar kvällens match är det Pungen och Lustan som möts, är inte säker på om den följs men i morgon kommer Luleå mot Läjkrarna. Då är jag visserligen ute på en skärgårdsö men ska kunna få in matchen på webben åtminstone, fast blir det vid middagsbord, framför lägereld eller annat? Det ger sig:-) 

När du nämner Oslo kan man spekulera i hur hockeyn blir om/när Jokerit och Vålerenga kliver in i KHL och blir sponsrade ett antal år för att köpa in legosoldater. Min gissning är att Vålerenga i första hand kommer att försök signa alla norska spelare på hög nivå, vilket i så fall innebär att ditt Warulfven dräneras;-) Mwn så många norska spelare som håller tillräcklig nivå finns det väl inte så de måste ju komplettera med andra spelare och svenskar ligger väl nära till hands, varför inte kompisar till de norska spelare man värvar hem...det kanske blir ytterligare drain från Warulfven? Undrar om Looben insett detta? Det var helt klart en mäktig ledarkonstellation man presenterade för att komma igen, men det kan skita sig om man inte har några spelare. Looben får helt enkelt köpa in sig hos Vålerenga.

Apropos det är det lite förvånande att KHL inte kunnat lura in något svenskt lag ännu. De fick ju allsvenska Gnaget för några år sedan men det stoppades av förbundet, vilket känns larvigt. I detta nu verkar det finnas risk att Sthlm för första gången blir utan lag i högsta divisionen så kanske KHL-spåret dyker upp igen. Något eller båda av sthlmslagen kan ju faktiskt bilda nytt och skita i förbundet och när de nu märkt att eftersom de inte har något stöd från huvudstadskommunen utan tvärtom drabbas av högre räkningar för vakter och hyror än alla andra och nu inte kan konkurrera längre så...men nog vore det trist om DIF/AIK hockey bara upphörde att existera. Men jag utesluter inte att så kan bli fallet. Bara att gå igenom varje SHL-lag för att se vilka Sthlmskillar de har i laget och fundera på hur starkt skulle ett lag från Fjollträsk bli om de hade råd behålla dem? Så inser man att DIF och Gnaget numera pinkar i motvind. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Lycka till ikväll och krya på dig. Själv sitter jag i Oslo utan möjlighet att se sändningen så om du orkar rapportera med dina analyser ikväll så skall jag läsa dem med förtjusning.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:

Aha. Själv tar jag en hel del andra mediciner av diverse skäl. : )


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleås backbesättning

Robin Jonsson
Defensiv klippa. Med honom på isen är det kontroll i försvaret.
Skadad och borta för säsongen. 

Skrbek
Också en förväntad defensiv klippa.
Men mot Läjkrarna har hans problem och ålder blotts pinsamt väl. Han hinner inte med och blir lätt rundad av snabba läjkrar när han försöker spela "Rönkenhockey". Han tar dessutom knäppa beslut, sådana som en defensiv klippa INTE får göra. Slår blinda pass i vår egen zon fast han har tid på sig att kontrollera att pucken går till en medspelare och inte en läjk. Några gånger har isens långsammaste också fått för sig att gå till attack och rundar motståndarnas kasse för att sedan slå ett pass blint upp till slottet där vanligen en läjk tar över och går till kontring mot ett Luleå där den defensiva klippan står kvar i burskydd bakom fel mål...

Landslagsjanne
Tidigare ett offensivt vapen med sin patenterade dragare men det har väsentligen fallit bort. Dock hyggligt snabb och kompetent passare och fr a vet han exakt vad som behövs av en försvarande back och gör det nästan alltid perfekt. Leker man med tanken att landslagsjanne var några decimeter längre och 20 kg tyngre skulle ingen j-a motståndare komma över vår blå.  

Frallan
Fantastiskt offensivt vapen tidigare när man peakat, samtidigt har han då varit vårt enda riskmoment defensivt, men så länge det bara var han kunde vi leva med det. Offensivt märks han inte längre speciellt, har nästan försvunnit. Defensivt har han klart förbättrat sitt spel och snarast blivit något av en defensiv klippa men fortsätter ta mindre kloka beslut i försvaret och riskar till spelet. Nu dessutom borta senaste matcherna och vi vet inte om han kommer tillbaka i år över huvudtaget,

Gunnarsson
Grabben som skulle slå igenom big time i år men det har i stort sett helt stannat upp av oklar anledning. Hans "farliga" skott har i stort sett varit farligast för oss själva eftersom han bara ger bort puck till motståndare. Och i frösvaret har han länge bara stått och tittat på och hans usla defensiv har varit orsak till baklängesmål och förlorade matcher många gånger. Men när Minnesota satte sig på läktaren skärpte han sig och har levererat fin defensiv flera matcher nu - och då blir han oturligt skadad. Oklart om han finns med i morgon.

Kukan
En forward som någon läst fel på och trott att han var försvarare. Helt obegripligt eftersom han är helt kass som försvarare, en högrisk som gör massor av absolut förbjudna misstag i försvaret och ofta ger bort matcherna genom detta. Däremot med väldiga kvaliteer framåt och några gånger har han stått för imponerande och matchvinnande mål. Men sammantaget skulle jag vilja påstå att den som förlorat flest matcher för oss är just denne Kukan 

Hjelm
En grabb som man satsat på i år, som inte gjort så mycket väsen av sig och mer varit under utbildning. Som sådan har han förstås varit en risk men på sistone har han tagit fram kämpatakter och varit mycket bättre än man trott. 

Oskarsson
Som kommit in på slutet i takt emd skador på andra backar. Inte gjort så mycket väsen av sig men faktiskt lirat ganska bra backspel och speciellt nu i slutspelet varit en ganska trygg back för oss. 

Lundkvist
Svårt att bedöma ännu, inplockad eftersom vi har så många borta. 

Högbom
Svårt att bedöma ännu, inplockad eftersom vi har så många borta.  

Fagerudd
En, som jag tror, blivande storback. Helt klart den back som har det absolut bästa slagskottet från blå, något vi saknat hela året. Nu har Luleå bestämt sig för att satsa på honom framöver och nästa år är han säkert ordinarie. Men det man inte förstår är varför han inte fått komma in under våren. Vet inte att han har defensivt svaga sidor och skulle det vara så finns det mycket större risker bland andra backar. Och Fagerudd skulle helt klart med sitt fina skott vara en stor tillgång för vårt PP.

Sammanfattningsvis. En backuppsättning som redan från start är diskutabel och under året och grundserien har vi inte alls fått den utveckling och förbättring vi hoppats på, följd av att nu på slutet faller den ene efter den andre av våra viktigaste kort bort.

Med en backuppsättning som under Rönkens föregående tre år är jag bombsäker på att vi skulle spöa läjkrarna. Men de backarna har vi inte idag.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

1. Schtaan
2. Lustan
3. Läjkrarna
5. Ulfven
6. Luleå
9. Pungen 

Luleå och Pungen har ju i princip samma svåra läge nu. Tog över kvarten och var på G men har nu fått en rejäl torsk och är tryckt mot väggen: nästa match hemma, men måste vinna både den och nästa match borta, annars är säsongen över. 

Hur stora chanser har vi och Pungen? Inte så stora. Nu har Lustan och Läjkrarna stora chanser att ta sig till semifinal och allvarligt talat tror jag att Läjkrarnas chanser är ännu större än Lustans.

Lustan vann ju rejält senast och hade god koll på Pungen men Pungen har överraskat och vunnit mot andra lag som inte kunnat få stopp på dem och det kan hända igen.

När det gäller Luleå tycker jag att vi kommit upp i nivå, linorna har kommit igång och backarna gör sitt bästa.

Men Läjkrarna har analyserat situationen och vet hur de ska göra och lyckas med det: de ligger hårt på våra Linusar och över huvud taget hårt på våra spelare vilket ger en matchbild där vi svarar men då tappar vi fokus och Läjkrarna får till det där böljande spelet som passar dem mycket bättre än oss.

Nog för att det är väldigt jämnt när båda lagen är som bäst och förutom match ett, då vi inte var med, har det jämna läget ändå varit med viss fördel Läjkrarna tycker jag. Med flyt och med zebrafördelar kan sådant tippa över åt endera hållet. I match 2 och 5 som läjkrarna vann hade vi upprepade stolpträffar och puckar som dansade på mållinjen: i de matcherna hade läjkrarna det flyt de behövde, dessutom kan man rejält diskutera att zebrorna släppte fällningen som gav Läjkrarna 1-0 och ett momentum som gav dem matchen igår. Å andra sidan kan man diskutera vårt 5-4 mål då vi körde in puck och vakt i målet. Jaja, jämnt och små skillnader men senaste matchen har man på näthinnan och den fick läjkrarna dit de ville genom att ha järnkoll på våra Linusar och dessutom har våra backar försvunnit nu. 

Fast...det är inte över förrän det är över.

PS. Medicineffekt = frös pga tilltagande feber och medicinering för att ta bort de symptomen;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Patrik Källstr: Vänta lite nu... Håller inte du på Modo? Lite magstarkt att klaga på antalet utlänningar då kanske, med tanke på att Modo så sent som förra säsongen lirade med 14 utlänningar i truppen. I flera matcher hade man fler utlänningar än svenskar i laguppställningen... Det tror jag inte ens Växjö matchar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Den där kommentaren minns jag. Vilken idiot! Antar att "Rönken" låter sina spelare ta del av den.

Vilken medicineffekt? : )

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Vi ses igen! Jag väntade in medicineffekt och hann ta del av lite media. Dags för tändvätska för onsdag:

– Jag gillar dem verkligen inte, säger Växjös Noah Welch 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Fint att det äntligen ramlade in ett inlägg från dig. Ligger här och halvslumrar och ska alldeles strax till att natta på riktigt. Har ärligt talat känt en sådan ångest över att det är så dött överallt.

Att åka ut mot Schtaan är det minst sämsta som jag känner det.

Denna vecka och tiden framåt kommer att bli spännande för en annan. Men i skrivande stund är jag så utmattad att jag dessvärre måste släcka och sova. Men vi ses igen... : )

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp: Härlig stämning här på nattkröken. Själv har jag dragit på mig en sådan där vårförkylning som just debuterat varför jag sitter påpälsad och fryser, håller bara på att ladda ned en bok till Ipaden som jag kan sömnas av.

Trodde det var slutspelstemperaturen jag kände av tidigare men efter matchen förstod jag bättre. Nå, det är ju bara världsligt.

Ser att Warulfven snubblade in en suddpuck, turrackarna. Så Pölsans saga är all för i år. Ja, det drabbar ju alla lag utom ett förr eller senare och på onsdag när vi själva ställer upp utan backar kan det bli vår svanesång. 

Att Schtaan och Ulfven skulle bli klara för semi har vi ju räknat med ett tag nu, och i morgon, eller två dagar senare ansluter ett lag till, kompletterat av ett annat på onsdag eller hellre fredag. Nu har vi kvar

1. Schtaan
2. Lustan
3. Läjkrarna
5. Ulfven
6. Luleå
9. Pungen 

Det betyder också att om Luleå skulle lyckas gå till semi får vi möta Schtaan, om nu inte Pungen fixar det också för då möter vi Ulfven.

Hmm. Med våra icke befintlliga backar kan vi väl glömma att nå final vilket i så fall innebär att vi åker ut mot Läjkrarna, Schtaan eller Ulfven. Vilka skulle man i såfall föredra att torska mot? Förbereder bortförklaringen om den behövs på onsdag...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Patrik Källstr:

Ha ha, men vad har då Timrå? Ett gäng dansband eller? Vet fan inte. Ärligt talat tycker jag förresten att Di Leva har gjort riktigt bra grejer och särskilt då på 80-talet.

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp:

Brynär har alltså Di Leva och vi Roger Pontare

Kan inte bli så mycket flummigare :)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Patrik Källstr:

Nej, det var Di Levas "Vi har bara varandra" från 1989. Jag vet att han håller på Brynäs, så det kan man väl ge dem nu i och med kvällens uttåg ur slutspelet...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DJ Hemp:

Nån löjlig Björklöven låt?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Patrik Källstr:

Det är lugnt. Själv är jag kommunist och håller på Timrå IK, men det skäms jag inte det minsta för.

"Vi är alla löv på samma träd, del i det som sker, det finns en plats dit alla vill färdas, det finns ett möte i vårt hopp..."

Gissningslek: Från vilken låt är den nyss nämnda texten hämtad...?

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Patrik Källstr: Därför får vi hoppas Luleå vänder detta och slår ut luftslottet läjkers! 

Själv är man bara bitter nu och helt tom!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Det vore synd om ni åkte ut mot ett lag som inte borde få spela i SHL. Seriöst... Får man ha så många utlänningar i laget?

(Jag vet, jag är nazist, rasist osv... )


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru:

Jag var som TIK-are rätt så neutral i sammanhanget och kan kosta på mig ett grattis till er... : )

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DJ Hemp:Det var grymt sa grisen:)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sommarlov för Pölsan...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:

Tack! Piss bara att man inte kunde bidra till att vända matchen på något sätt. Tvärtom, det blev ett andra mål i arslet. Hemmamatch på onsdag nu alltså. Kanske blir man tvungen att se den på krogen eller nåt? Det återstår att se. Jävel med skadorna, men vi ger inte upp så lätt...

Edit: "Vi"??? Jag är ju TIK-are. Där blev det tokigt. Sorry att jag snyltade lite på Luleås elitseriestatus...

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Warulfven öppnar suddperioden mot Pölsan 3-3 med att riva omkull Harju gång på gång. Till slut får man boxa, in med vinstpucken nu, Pölsor, döda Warulfven!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DJ Hemp: Snyggt jobbat med kroaterna, bra att du grundade för att palla med detta. Satan-i-gatan, vi får hoppas på en legendarisk vändning, även om jag idag inte har någon aning om vad som skulle tala för det.

« · 1617811 · »