Luleå HF

SHL · 118101 inlägg · 891 ämnen

« · 1955096 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: He he, Fulunda kommer inte ikapp er, inte efter torsken i kväll. Och speciellt inte eftersom ni nu kommit upp i delar av den potential vi alla räknade med att ni skulle uppnå i höstas. Men vi fick en tidut tack vare / på grund av alla era skador, Nu har ni fixat det nu behöver och nu är ni...WARULFVEN!

Huvvaligen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Jag håller ed dig, broder. Helt osannolikt har vi lyckats behålla förstaplatsen i stort sett hela tiden, sedan vi spöade upp Apan i början av november.

Men vi vet ju hur det slutar. På något vis passeras vi allra senast i slutminuten av omgång 52 då Ulfven får in ett flytmål på gårdarna och vi sjunker som en gåsten ned till plats 2.

Nå, vi kommer - förutom torsk omgång 51 - inte att kunna råka på ulfven förrän i final om vi tar oss dit.

Och då slår vi en intellektuell jägarbas och tar det från där.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: vi är inte klara än Frölunda kan fortfarande vinna tre och vi losa tre. Allt är möjligt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Kart att det blir minst plats 2 och 500trk till klubbkassan.
I detta nu har vi plats 1 och har haft den större delen av säsongen och 1,3 meloner som en plats i topp efter 52 omg innebär men synsk som jag har efter min farmor kommer Ulfen sno oss på den med minsta möjliga marginal, ödets onani.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lugnet före stormen. Slutet av serien och sedan blir det slutspel.

Man kan väl på internationella kvinnodagen konstatera att den extremt och unikt jämna tabellen med 5-10 pinnar mellan lag 1 och lag 10 nu är ett minne blott. Under våren har agnarna skiljts från vetet, som det heter, och innebär att de som inte har något med saken att göra ramlat ned för att elimineras tidigt i slutspelet. Medan de som blir att räkna med identifierats.

Och nu ska vi spela klart under bl a de 364 dagar som i praktiken är internationella mansdagar...

Nu är det hela 27 poäng från plats 1 till plats 10 och det är framför allt Luleå och Warulfven som seglat ifrån övriga lag.

Det känns.........bra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
OK, då tar vi omgång 49 i mål.

Tre omgångar återstår - tre matcher och 0-9 poäng för varje lag - och tabellen ser ut som nedan.

• Vi kan konstatera att Warulfven och Luleå nu är helt säkra på att ta plats 1-2.

• Fulunda är i praktiken också klara för topp 6 och kommer antagligen att ta plats 3.

• När det gäller platserna 4-6 kan det vara lite knivigare. Utan att titta på vilka som möter vilka nu utan bara titta på poängen kan vi väl påstå att det handlar om Läjkers, Djurgårn, Apan, Malmö, HV och Röglet. Och allvarligt talat: Vi kan nog anse att Läjkrarna är klara och att Röglet inte fixar det. Så det står två platser i kvarten direkt på spel mellan Djurgårn, Apan, Malmö och HV. En av dessa platser (plats 5) kan också innebära fribiljett till CHL så låt oss hoppas att Apan missar.

• Och så har vi plats 10 och deltagande i åttondelsfinalerna. Jag har ju påstått att Öret kommer att fixa detta men den oberäkneliga Pölsan studsade plötsligt tillbaka och har just nu platsen. Och Pungen kan teoretiskt sett blanda sig i också.

I vilket fall börjar det lukta risk för att Luleå kan få Öret eller t o m Pölsan i kvarten.

Huga!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-08-kl-211844.png

500x0-skarmavbild-2019-03-08-kl-211854.png

500x0-skarmavbild-2019-03-08-kl-211906.png

500x0-skarmavbild-2019-03-08-kl-211917.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
6-1 i öppen kasse med 1.14 kvar och nästa 12 sekunder senare med målvakt:-)

Då vet vi och kan sammanställa läget:

1. Luleå +39 95 p
2. Ulfven +48 94 p
3. Fulunda +12 86p

Det betyder att med tre matcher kvar måste Fulunda:
• för att passera Luleå ta 9p medan vi tar 0p och dessutom hämta in 27 mål i målskillnad
• för att passera Ulfven
- ta 12 p mot 1p för Ulfven och hämta in 36 mål
- ta 11 p mot 0p för Ulfven och hämta in 36 mål
- ta 12 p mot 0p för Ulfven

Ja, som alla vet. Det går inte. Det var svårt redan innan men nu är det i praktiken omöjligt.

Luleå och Warulfven kommer att dela plats 1 och plats 2 mellan sig.

HÄRLIGT!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fulunda trycker på nu, men bara fyra minuter kvar och 4-1 för HV.

Inga problem. Det här torskar Fulunda:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
NU kommer 3-1 och jag tycker att Fulundas utespelare framför JG är för lata.

17 sekunder senare - 4-1 för HV! Fulunda byter vakt. Har 12 minuter på sig att få in tre mål.

Men de borde bättre ha bytt ut backparen, så slöa, så slappa, så Fulundska!

Jag tror att fulundorna - som vanligt på våren - tänker mer på sparkboll och på att sitta på Avenyn med en kall pilsner och titta på flickor.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu kör vi en tredje. Ett snabbt 3-1, tack, om man får beställa:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Två perioder spelade och HV leder fortfarande med 1-2. Vi håller på er, HVK!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit! Ett flytmål för Fulunda _ pucken var 2-3 cm innanför mållinjen innan den slogs bort.

2-1 nu efter 15 minuter av andra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Halva andra perioden spelad och nu får HV spela PP. Kom igen!

Lyssnar på läktarskanderingarna och det låter som att man i arenan hejar "HVK är dom bästa" men så heter de väl inte. Tycker faktiskt att kommentatorerna borde inse att klackar och ramsor är en del av hockeyn och att de borde referera åskådarna med. I stället för att bara slött förklara att "det är mycket/lite folk på läktarna idag" samt i enstaka fall tycka till om publikyttringarna typ "hemmapubliken kräver utvisning".

Eller så kunde de avstå från "olle till kalle till pelle till ville" alternativt "olles brorsa hade för 10 år sedan en bra säsong säsong i Division 8 med 18 poäng men gick anmärkningsvärt nog -5 i plusminus"...så skulle man bättre höra klackarna.

Var köper man en sådan där röd knapp som nedtryckt netyder att "stäng av ljudet från kommentatorn"?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hurra!

HV hade två skott på mål i första perioden, varav det första efter 18 sekunder blev mål.

Nu har andra perioden börjat och efter en dryg minut kommer HV:s första skott - mål igen!

2-0 till HV nu. Och glädjen är stor i Jönköping, Karlstad och Luleå:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
En period spelad. Har varit mycket Fulunda efter HV:s 1-0 men det har inte blivit några fler mål.

Kom igen nu, HV: ta kontroll på Fulunda!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Nu har jag kollat upp vilka som kvalificeras för CHL. Det är väsentligen efter placeringar i SHL, kompletterat med regerande CHL-mästare och svenska mästare.

Lite ändrat från tidigare då SM-finalisten också hade plats bl a, semifinalister också. Men så här är det nu:

1. CHL champions
2. National league champions
3. Regular season winners
4. Regular season runners-up
5. Regular season third-placed team
6. Regular season fourth-placed team
7. Regular season fifth-placed team

Det betyder att Fulunda, Ulfven och Luleå redan som du påpekade är kvalificerade under punkterna 1, 3 och 4.

Då ska vi ta fram de sista två svenska lagen och det blir genom:

2. National league champions
5. Regular season third-placed team
6. Regular season fourth-placed team
7. Regular season fifth-placed team

A) Låt säga att den som blir svenska mästare, och tar plats 1-3 i serien, kommer från Luleå, Warulfven och Fulunda.

-> I så fall kommer lag 4 och lag 5 i SHL att få plats i CHL.

B) Som A - men något annat lag blir svenska mästare.

-> I så fall kommer svenska mästaren att få plats i CHL, samt lag 4 från SHL. OM lag 4 vinner SM är det lag 5 från SHL som tar CHL-plats.

C) Som A, men Läjkers, Djurgårn eller Apan tar tredjeplatsen i SHL.

-> I så fall tar lag 3 (något av de ovanstående) + lag 4 eller 5 (det lag som inte är Frölunda) plats i CHL.

D) Något annat lag än Luleå, Ulfven och Fulunda blir svenska mästare och Läjkers, Djurgårn eller Apan tar tredjeplatsen i SHL.

-> I så fall kommer svenska mästaren att få plats i CHL, samt lag 3 från SHL Om det inte är samma lag, för i så fall får lag 4 eller 5 (det lag som inte är Frölunda) plats i CHL.

Hmmm. Skriver medan jag lagar mat så kanske jag analyserade lite hackigt. Men det lutar väl mot att lag 4 och lag 5 från SHL kommer att få plats i CHL. Om nu inte något av lag 6-10 från SHL vinner SM.

I detta nu är det alltså Läjkers och Djurgårn som har de två sista CHL-platserna. Men det finns ju en liten risk att Apan skulle kunna bli ett av de lagen; eller chans att det skulle kunna bli Malmö. Och en mycket liten möjlighet att det blir HV eller Röglet.

Medan Örets, Pungens och Pölsans enda möjlighet att kvalificera sig för CHL är genom att bli svenska mästare.

Nå, i vilket fall verkar det finnas en liten risk att Apschabraket myglar sig in i CHL igen för att skämma ut sig själva, Sverige och Europeisk hockey. Låt oss hoppas att så inte sker!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Precis kommit hem och ska nu laga mat, vilket gärna tar timmar när jag gör det en fredag kväll. Sätter på datorn för att följa matchen och upptäcker att HV omedelbart tagit ledningen:-)

Det här är en match som vi och Ulfvarne gärna ser HV vinna så det har börjat perfekt!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Jag är imponerad över att du utan vidare kan kommentera detta som jag uppfattar på ett objektivt och sportsligt sett. Nog för att jag visste att du var klok och kunnig men nu ökar respekten för dig ännu mer. Ett nöje att diskutera hockey med supportrar av andra lag när det är på den här nivån :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja incidenten igår var inte smickrande för MS som person eller för FBK som hans arbetsgivare
Knappt så hans räddningar väger upp gårdagskvällen

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Jag har inte sett sekvensen, men din målande beskrivning låter ju som en "normal mApKyss", mycket trist att vi inom nationell elithockey ska behöva stå ut med sådant fusk. Allt går ju att spåra tillbaka till Fläskberget - en medioker spelare som "tänkte ut" sin framtida karriär när han insåg att han inte höll måttet på sportsliga grunder. Men han hittade en nisch, som inte andra använde sig av. Att filma och att fuska och det har han allt sedan dess utvecklat till extrem nivå. Vet att på den tiden var de flesta apsupportrars uppfattning att de skämdes för en sådan fuskare och inte ville se honom i klubb.

Hade det handlat om någon annan klubb än Apan skulle de väl gjort sig av med honom, men ApPea, Aplasse J och sekten som är beredda att gå över lik för att sprida sina apsanningar tog Fläskberget till sig. Utsåg honom till lagkapten och ett rättesnöre för andra apor. Och därmed har eländet fått hållas. Tidigare fuskade han på och blev ertappad många gånger, varpå han till slut erkände att vad han höll på med. Men så småningom blev han allt "skickligare" på att hitta fusk och filmningar som var svåra att bevisa, förutsatt att man inte punktmarkerade honom. Och under en följd av år har ingen jävel brytt sig om att avslöja honom. Teknik och inflytande fanns hos SeMer, men där skyddades han av herrar swikegård och sanny.

Nå. Nu när vi blivit av med Fläskberget Hollywood hoppas vi att hans "arv" ska rinna ut i sanden så snart som möjligt. Även om det igen-kligen vore nödvändigt att avmentalisera de han lurat att följa hans vidriga exempel.

Härlig information du kommer med när det gäller CHL, broder! Ska bli riktigt trevligt att delta i Europamästerskapet igen och som du säger: j-t kul att det nu blir värdiga representanter från Sverige till skillnad från Apan, som snackat skit om turneringen i åratal och spelat inför tomma läktare och skämt ut nationen.

Läste på länken att Sverige har fem representanter garanterade, varav regerande Europamästarna är en. Återstår att tillsätta de fyra övriga och lagen på plats 1-3 i serien är självskrivna dvs Luleå och Warulfven är klara.

men sedan ska det till två till. Har för mig att dessa kunde väljas ända ned semifinaler i slutspelet om det behövs, kanske också lag 4 i serien? Flera blir ju dubbelkvalificerade; i Fulundas fall kanske t o trippelkvalificerade, och det betyder plats för lag längre ned i "linjen". Nå, jag ska kolla upp det där sedan, och hoppas få säkra besked (CHL byter ju struktur och regelverk lite då och då för att successivt förbättras, men det ska väl gå).

Och som jag ser det måste Apan åka ut i åttondelen eller senast kvarten; annars riskerar vi att de förorenar vår turnering igen; och som alltid gratis för den j-a snålapan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag såg den där sekvensen när den hände och reagerade på hur mApKyssen handlöst slängde sig bakåt av den milda beröringen av en inknuffad Hedman. Slängande av sig klubbhandske och humpade in pucken i eget mål såg det mer än lovligt ut som om han spelade över.
Att han sedan såg groggy ut och kastade av sig hjälmen var för att han i sin iver att förstärka händelsen dunkade bakhuvudet i isen, fall på eget grepp milt uttryckt.
Förstår att Örebro blev förbannade, ja fy fan för filmare!

För övrigt är vi som bekant klara för CHL tillsammans med Frölunda och FBK, tre lag som verkligen vill vara med och som har publik på sina matcher bra bra.
Nu återstår 2 platser och man får hoppas på DIF och Malmö för då har vi alla svenska deltagare som hyllar CHL och slipper lag som Apan som spelar utan publik och gör sitt yttersta för att dissa och undergräva evenemanget.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hängmatch i SHL ikväll: HV71-Fulunda. Och vi kan räkna med att såväl Luleå som Warulfven kommer att hålla hårt på HV eftersom 0 poäng för Fulunda skulle innebära att de - med tre omgångar kvar - hamnar 8p bakom Ulfven och 9p bakom Luleå; där båda lagen har betydligt bättre målskillnad än Fulunda.

Torskar Fulunda är alltså Luleå och Ulfven i praktiken ännu tydligare säkra på de två första platserna.

Dvs Ulfven tar förstaplatsen, bl a genom att "som vanligt" vinna hemma mot Luleå på tisdag.

Men - HEJA HV! SPÖA FULUNDA!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-08-kl-095033.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och trist att konstatera att mApKyss "sållet" Svensson fortsätter med det mygelspel han utvecklade under åren hos Apan där man utnämnde en kapten som officiellt utan att skämmas förklarade att han fuskade om så behövdes för att Apan skulle vinna. Fläskbergets "karriär" är nu av allt att döma över eftersom gamlingen inte hinner med på isen sedan länge och när akillessenan läkt lär han inte få kontrakt med andra än max S K Lejon. Men mannen - känd som Hollywood över hela riket för sina upprepade filmningar - sitter fortfarande mitt i Apans omklädningsrum och ger de andra aporna tips för spelet. Inte minst hans egen filmningsinnovation - "oj, benen försvinner" så snart man vidrörs av en motspelare - har med "framgång" utförts av flera andra apor under säsongen.

När det gäller mApKyss var läget tydligen sådant att Öret tryckte på rejält för att kvittera och plötsligt kastar mAkKyss utrustningen och lägger sig på isen och lyckas på sådant sätt ordna en rejäl tidut för Warulfven som hinner samla sig, vilket Örets ledare var minst sagt förgrymmade på.

Vi, som följt mApKyssens år hos Apan, har ju många gånger sett hur han uppfört sig. Hans företrädare som apvakt - KÖPESPELAREN Hadelöv - utvecklade ju sin specialitet att när en motståndare passerade honom och vidrörde Hadelöv med en millimeter - ja, då "försvann benen" för Hadelöv som blev länge liggande till dess att zebrorna givit Apan PP.

mApKyss tog det hela ett steg längre. När pucken och zebrornas uppsikt var åt annat håll och en motståndarforward passerade en meter framför och således klart utanför mApKyssens målområde kastade sig mApKyssen framåt med benen först och fällde på sådant sätt fult motståndaren. När det hela upptäcktes såg zebrorna att stackars mApKyss låg på isen och "vred sig i plågor" samtidigt som motståndaren ramlade på isen. Och tolkningen blev flera gånger PP för Apan. Men så småningom hade så många utsatts för mApKyssen att man började punktmarkera honom för fusket och då blev han upptäckt och överbevisad och tvingades lägga av med skiten. I alla fall när det gällde de fula överfallen då han själv kastade sig framåt med skridskorna före, i syfte att fälla motståndare. Men kom någon alltför nära och vidrörde honom - ja, då fortsatte han att "dö på isen".

När det gäller gårdagens incidens finns tydligen filmsekvenser som stöder att mApKyssen knappast träffats av något rejält och då tvingas han erkänna att han inte blev skadad eller ens då trodde sig blivit skadad men "man blir ju orolig" och därför låg han kvar.

Ja, det är pinsamt hur han håller på. Apan drabbades själv då mApKyss mitt i brinnande slutspel bara fick för sig att lägga sig bakåt oträffad av något och ligga kvar på isen helt utslagen till han kravlade upp och blev utbytt. Sedan vägrade mApKyss spela mer under säsongen men någon skada kunde ingen upptäcka.

Nåja. Objektivt sett lite trist för Warulfven - som i fjol kunde nått hur långt som helst men åkte på att vakterna inte höll måttet i kvarten - nu drabbas av jobsposten mApKyss som tycks vara allra bäst på att hålla en stol på läktaren. Men de har ju Werner som gått imponerande bra så de klarar sig nog.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2016-04-16-kl-185755_4.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ottawa torskade mot starka Islanders igen men stod emot med 2-3 till slutet då de försökte med 6 mot 5 men fick 2-4 i tomt mål. Blir intressant att se hur Crawford fortsatt agerar när det gäller vem som ska ta spaden. Jag tycker att han ska köra med Anders nu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Lite sparsmakat med information om Isac men det som sagts är att "det är inga problem med nacken" i alla fall och man kommer att bedöma om han har drabbats av hjärnskakning senare. Det låter ändå betryggande; tack och lov var det inte så mycket fart vid tacklingen så troligen ingen rejäl hjärnskakning. Jag var mer orolig för nacken med tanke på vinkeln och positionen när han bultades in i sargen, men även när det gällde risk för nacken lär den inte så uttalade farten/kraften ha varit gynnsam. Puh.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Jo, men de lyckades skärpa sig och tog tre raka Färjestads BK - Bodens IK 7-3 Bodens IK - Färjestads BK 0-6 Färjestads BK - Bodens IK 6-2 följt av att Boden (hade de bytt från BBK till BIK då? Svar: ja. 1987) bommade även kvalserien och kom tvåa.

Hade kanske varit obra för Luleå Hockey men satan så man hoppades att Boden skulle greja det.

Ja, det är skandal att Apan får hålla på. Jag lastar Swikegård/sanny som i SeMer beordrat lärlingen i situationsrummet och skrämt zebrorna på isen för att bestraffa Apan på rätt sätt. På mindre än 12 månader stängdes lindström av två ggr, men skulle haft 4 avstängningar om lärlingen rapporterat till Disciplinnämnden och då jäklar hade vederbörande som infernalisk återfallsförbrytare fått rejält många matcher. Dessutom har de ju gång på gång sett hur apor klappat klubborna i ansiktet på oförberedda motståndare utan att SeMer vevat repriser på det. För att inte tala om Fläskbergets alla "oj, där försvann benen" som han också lärt andra apor. Jag kan inte tro att de är så okunniga att de inte ser det, men däremot kniper de käft av outgrunlig korruptiv anledning. Och de s k journalisterna som skulle kunna påpeka ofoget i tidningarna finns inte; de sitter bara okunniga och upprepar vad de självutnämnda experterna i SeMer påstått: "experten rasar...".

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Först ett kvalfyllt kval mot Boden, sen blev det ny arena. Där var Värmlandspaniken nära!

Ser att Aplaget fortsätter briljera i att systematiskt oskadliggöra motståndare, även utan #21 på isen, men han skulle ju vara nära laget så det fattar man ju att det delas ut smällkarameller i deras omklädningsrum efter en sån jubelmatch med fyra fiender nedlagda! Varför ser inte ligan detta?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Den snacksalige tjommen Crawford som är interim-coach för Ottawa ger Anders spaden ikväll mot Islanders, som spöade Ottawa med 5-4 i tisdags, när Craig var vakt.

Jag tycker iofs att NHL skulle köra på två matcher oftare än de gör men undrar om inte Crawford snart kollar upp fakta och finner att när Ottawa vinner har Anders Nilsson haft spaden?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Jo, ruggig arena, innan de först av alla i landet var smarta nog att övertala kommunen att ge dem värsta arenan som de fyllde med folk och skaffade sig överlägsen ekonomi i många år. Imponerande urinoar i den nya arenan, har för mig att det är 70 meter pissränna. Mycket välplanerat för att inte folk ska komma försent till starten av period 2 och 3;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ja, det är trist men dessa skador. Hoppas man hade professionellt läkarstöd där. Tror också mer nacke än hjärnskakning. Håller tummarna.

Nä, vi är inte bortskämda med vinster i Karlstad. Faktiskt en mardrömsarena, så har det varit även på åttiotalet innan den var ombyggd, det kanske beror på att Ulvarna alltid varit bra .. eller en jobbig resa dit?
Kuriosa, det var en märklig upplevelse i den gamla arenan när spelarna i pausen gick ut från rinken och promenerade genom publiken under läktaren.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: He he, Jag kollade faktiskt igenom samtliga lag samtliga säsonger och upptäckte också de där 22-match snitten på den tid de då 12 lagen mötte varandra hemma och borta fram till jul, varpå de två som låg sist fick kliva ned i en "Allsvenska" tillsammans med topplagen från divisionen nedifrån.

T o m laget som aldrig utbildat egen elitserie/SHL-vakt - Apan - hade ju en säsong med <100 insläppta. På 22 matcher förstås:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: äsch som jag sa för många år sedan ni vinner. Statistik kan vara roligt om man kan räkna kollade in Wikipedia för att hitta ett rekord om minst insläppta mål och fann Fusklunda med 70 94/95 vilket skulle innebära ett snitt på fanatiska 1,75 men så började jag tänka till det där kan inte stämma då jag minns att de var fuskusla den säsongen. Kollade och minsann fick de rekordet på 22 matcher resten fortsatte och spelade 40.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Vi håller tummarna för HV nu. Att de i B2B mot Fulunda tar minst 3p för vår del, minst 4p för er del, och därmed lämnar plats 1-2 till våra lag. Plus att HV om de plockar bra med pinnar kan bli ett ytterligare lag som kan jäklas med Apan när det gäller plats över strecket till topp 6.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Jag hoppas ju att du får rätt, men är så luttrad över att nästan alltid torska i Karlstad när det är nödvändigt att vinna, så..

Vet ej om Isac, har inte hört något. Men det var riktigt obehagligt. Skönt att han ändå kunde lämna isen på två ben. Men hade det varit mer kraft i boardingen, då Isac skickades i sargen med huvudet före och vriden nacke.....Brrrr

Så mycket som man älskar hockey, lika mycket hatar man de värsta skadorna. Jag tror att de får röntga igenom halskotpelaren på Isac innan de vågar släppa ut honom på isen. Var faktiskt överraskad när de lät honom lämna på egna ben, låt vara med mäsnkliga stöd. Hade jag varit där skulle han inte släppts bort förrän han haft en stabiliserade halskrage på.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Åh nej, inte en chans att vi slår er i Karlstad. Så snart ni har målöverläge ställer ni upp styret och sedan kan spelarna lira vändåtta resten av matchen utan att det påverkar resultatet.

Men...om vi tar ledningen? Skitsamma. Ni testade ju det där lite i höstas. Tremålsunderläge i några mtacher och sedan öste ni på i tredje och vann matcherna ändå förstås. Och eftersom ni dessutom pangar in fem baljor när ni vill i de flesta matcher...

Nej. Vi torskar i Karlstad. Vår chans hade kanske varit att Öret luggat er ikväll. Eller att Läjkrarna gör det i nästa. Det kan innebära att möjligheten TEORETISKT finns kvar till sista omgången. Men ni vinner.

Men Warulfven och Luleå kommer i alla fall inte att mötas i slutspelet. Om vi inte båda når final.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Nu kollade jag upp korrekta fakta och jag hade förstås fel och du rätt; tusen tack!

Så här ser det ut:


Lag/säsonger med <100 insläppta mål:

HV 2016-17 152 : 99 (52m) Snitt 1,90
Fulunda 2004-05 180 : 96 (50m) Snitt 1,92
Fulunda 2002-03 162 : 97 (50m) Snitt 1,94
Fulunda 1995-96 130 : 95 (40m) Snitt 2,38
Djurgårn 1994-95 139 : 96 (40m) Snitt 2,40

Om man nu tillåter att Fulunda ska räknas de säsonger när de fuskade och hade Lunkan med spaden.

Men lägsta snitten har ändå Luleå:

Luleå 2011-12: 128-104 (55m) Snitt 1,89
Luleå 2018-19: 131-92 (49m hittills) 1.87
Luleå 2012-13: 145-102 (55m) 1,85

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: vi möter båda Läjkers och vi möter varandra. Här är det lika förutsättningar men ni har oss hemma, er fördel. och sen har ni DIF och vi har Linköping men Linköping är sämre än DIF, vår fördel.
Som sagt jag är optimist för vår del.

Hur gick det med Isac, vet någon nåt?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Om jag kan räkna så räcker det utan problem och att slå oss i Karlstad är gôrlätt då vi har glömt att serien pågår och inväntar slutspel

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ovanligt i alla fall, mycket ovanligt till och med. Jag är förhoppningsfull att vi tar serien. Vinst på lördag, vinst mot ulven borta och sen torsk hemma mot Läjkers. Borde räcka.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vi gjorde bara fyra idag sedan tror jag att er serieseger är klar då vi har tre mycket tuffa matcher kvar. Vi hoppas iallafall en pinne på dessa matcher och att Fusklunda tappar någon och kan behålla andraplatsen

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Det hade jag missat! Snyggt Svanru, trevligt att lära sig något nytt. Men då förstås också bara 52 matcher så Rönken/Bulans 102 är igen-kligen bättre.

Men ska vi slå HVs rekord behöver vi alltså släppa in max 6 mål på avslutande tre matcherna. Få se nu...Ulfven sätter fem på oss. Då måste Lassi hålla nollan på lördag mot Pungen och så får vi släppa in bara ett mål i avslutningen mot Läjkers.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Nej det tror jag inte. När Luleå tog upp Rönkenhockeyn satte vi ju rekord efter rekord på att inte släppa in puckar. Men var aldrig under hundra insläppta. Dock spelade man då 55 matcher, mot numera 52:

Luleås målskillnader:

2007-08 139-164 (55m) Rograrna
2008-09 149-136 (55m) Rograrna
2009-10 139-143 (55m) Rograrna
2010-11 129-115 (55m) Rönken/Bulan
2011-12 128-104 (55m) Rönken/Bulan
2012-13 145-102 (55m) Rönken/Bulan
2013-14 136-115 (55m) Rönken/Bulan
2014-15 127-131 (55m) Fagervall
2015-16 140-123 (52m) Fagervall
2016-17 118-136 (52m) Skuggan/Petter
2017-18 128-117 (52m) Bulan
2018-19 131-92 (49m) Bulan

Per match har vi just nu 1,88 insläppta per match. Jämfört med Luleå 2012-13 med 1,85 insläppta per match, vilket väl är gällande rekord för elitserien SHL. För att slå det snittet får vi inte släppa in mer än 4 mål på de sista 3 matcherna. Blir svårt när vi möter Ulfven näst sista, eftersom de vanligen pangar in runt 5 mål per match.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: HV hade 99 som tvåa 2016/17 sedan finns det några till men med färre matcher

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Har det hänt att något lag släppt in mindre än 100 puckar på en säsong? Vi har bara släppt 92 hittills. Nån som vet?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Dags för att uppdatera tabellen. Vi lyckas behålla ledningen en gång till. Och nu återstår bara tre omgångar av femtiotvå.

När det gäller fighten om förstaplatsen vill jag nog påstå att våra chanser minskat ytterligare, eftersom det här var en omgång där Ulfven mötte svåra Öret och kunde ha tappat poäng, men gjorde det inte.

Men vi har i alla fall säkrat att komma som sämst trea nu. Eftersom vi vann och Läjkers torskade, kand e inte nå oss längre.

För att Fulunda ska kunna ta andraplatsen av oss måste de plocka in 9 poäng - men eftersom vi har klart bättre målskillnad blir det 10 poäng.

Fulunda spelade ju inte idag utan har häng i sin B2B mot HV och kan alltså nå maximalt 12 poäng. D v s det räcker inte, om Luleå tar 3 poäng under de senaste tre matcherna.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2019-03-07-kl-215259.png

500x0-skarmavbild-2019-03-07-kl-215312.png

500x0-skarmavbild-2019-03-07-kl-215324.png

500x0-skarmavbild-2019-03-07-kl-215333.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7533}: Kollade upp Hockeysnacks regler (länk) och mycket riktigt:

"Du ska INTE...Använda flera signaturer för att få fram din åsikt".

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu var det också över i Ängelholm. Röglet sätter 5-3 i tom kasse med bara sekunder kvar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Gewe: Pics, or it didn't happend. Det hävdas att dessa två sambos varit på match tillsammans iaf en gång, bild nedan.

De försökte då tydligen samtala med någon Stefan-Göran men denne höll för hög intellektuell nivå och Ossian-Tanten hängde inte med utan gick hem för att "Krossa skiten!"
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2018-12-04-kl-032315_5.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Öret var nära, men nu har Ulfven rullat iväg till 1-4 så nu ser jag den enda intressanta match som finns kvar: Röglet-Djkurgårn 4-3 och knappt tre minuter kvar...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7533}: dom kanske är sambos och måste dela på en dator? Ekonomin verkar ju inte vara så bra där då dom knappt har råd att gå på matcherna..hmmm

« · 1955096 · »