Lindberg Råkkar: ändå är Omark bäst i Luleå. Det som är lite tråkigt är att nu kommer det att heta att Frölunda har tagit bort Omark och Harju ur spelet men det tycker jag inte alls att de har gjort. Det är ju spelare som Miettinen, Bartecko, Lundberg, Chabada, Burström och ett par till som inte har förmått att prestera. Omark har sex assist på tre matcher och Harju har fyra mål och de enda som skapade chanser även i fem mot fem var ju just Omark och Harju. Dessutom ordnar Omark i alla fall två utvisningar varav den ena gav 1-1 - inte direkt vad jag skulle kalla att ha "tagit bort" spelare.
PEN: Vilka mål har Modig darrat på? 1,2,3 idag var mer eller mindre otagbara, 4:an fick VF tillbaka flytstudsarna vi hade i match 1. Mål 2 och 3 i Göteborg var oxå otagbara. Målvaktsspelet har väl varit det minsta problemet den här säsongen, å vill du fortfarande ha en ny målvakt får du byta ut Modig och inte Gusten då det är han som är 1:a.
PEN: Ledin kanske, men varför skulle Gusten vara med på den listan. Killen har varit tvåa en väldigt lång tid och inte sagt ett negativt ord utåt. Nilsson är väl dessutom junior ett år till? Varför stressa i onödan.
LL: Omark fick en smäll tidigt sen åkte han runt och grinade efter varje avblåsning. Tråkigt att se honom ödsla tid och kraft på det. Kanske är pressen för stor då han vet att han måste leverera då 1:a och 3:e inte ens försöker få till spel i andfallszon. Cred till en sån som Lidhammar som försökte men sedan inte blev belönad av sina tränare. #9-#25-#74 kan dom bänka i 4:e matchen.
Hur kan man låta Dahlén pissa på oss med sin coaching en hel match. Varje byte så byter dom sist för att vi är så osmarta och får sina perfekta matchups matchen igenom. Utan att vi gör något för att störa deras rytm.
Är väl taskigt såga Victor endå. Han får ju inte ens lira för penningjägarna måste ha sin istid. Och Lidhammar blir bänkad trots han är den enda som skapar ngt 5 mot 5
Salcin: Ja lika gott det slippa lidandet i år igen!!
Ska bli intressant att se vilka som får gå och inte, Osten kan nog öppna det där bankfacket och släppa namnen som dem förläng respektive inte förlängt med känns onödigt tjuvhålla på det hela!!!
Misstänker dessa har inte fått förlängt med tanke på vad man ser på isen! Bartecko Kalt Gurra Burra Lindgren Misstänker att dessa har fått nej av Osten...
Obsut + Johnsson lär väl signat på skulle nog tänkas!
Sedan vilka han fått in i truppen utöver Raffl känns svårt, Tror nog Ahlström twins är några han signat upp + någon från SM-Liiga!
PEN: kompisvärvning vet jag inte, det var nog en chansning helt enkelt.
Måste tyvärr säga att Frölunda är lite bättre, sedan kan man inte ta utvisningar som Miettinen gör så att de får göra 1-2. Spela på kroppen i stället för att haka, vettja.
PEN: ja, Kalt har inte varit någon succévärvning så här långt. Men jag tycker ändå att det var rätt att prova, han har antagligen inte kostat särskilt många kronor totalt.
LL: Iofs men men det Pettersson gjorde mot Omark var fan inte snyggt, Det vad Checking to head, Crosschecking och high stick i en och samma smäll men blev bara en simpel 2:a!!!
Sedan avd permanent permafrost finns i firma Bartecko - Kalt, De har lägen med det vill sig inte + att vad sjutton ska Bartecko in framför målvakten att göra han ska styra ett PP på ena sidan Chabi på 2:a men nu är det sterotypt!
LL: 2+10 minst men i slutet skulle det vart en 2+2 på sista utv då han först crosscheckar en Luleå back sedan interference på Modig... Kuben annars helt ok, men det finns saker som kan tyda på att det kan spåra ur denna match om han inte stämmer i bäcken på alla regelvidrigehter som Frölunda har....
PEN: nu på slutet är det dock mer Frölunda som har tappat koncepterna en aning. Petterssons tackling på Omark var riktigt ful och borde minst ha bedömts som en 2+10 för checking to the head.
LL: Fast jag förstår ändå vad Pettersson menar idag, TOC hade ju inte ett enda byte 5 mot 5 där man pressade tillbaka Frölunda i egen zon. På bortaplan måste dom göra det för att låta våra mer defensiva lines kunna vila mer. Men visst kan man kräva mer från våra övriga, vi kommer ju inte kunna vinna denna matchserie med bara Omark, Harju och Modig det är Frölunda alldeles för bra för.
Tyckte ändå Bartecko hade en del byten där man såg lite av vad han kan, tyvärr är självförtroendet uselt så ju närmare mål han kommer desto sämre blir det. Jag menar när han rundade upp mot blå och sen tvärvände in i mitten och fick gata mot mål så slog han istället en passning ut mot sargen till ingen. Gäller han orkar ta fram det där oftare och fortsätta mot mål i såna lägen. Vi behöver att fler bidrar offensivt.
Lindberg Råkkar: framför allt Miettinens agerande vid 3-1 är helt uppåt väggarna, vad han skulle ner bakom mål och göra vete fanken. Hade han bara klivit in på rätt sida han han ju hur enkelt som helst kunnat ta bort pucken när Andersson lade in den.
Fredrik Pettersson var väldigt nöjd med hur de hade tagit bort Harju och Omark. Men 0+2 på Omark och 1+0 på Harju - är det verkligen att ha lyckats ta bort dem? Omark har fem assist på två matcher och Harju har tre mål trots att Frölunda spelar extra hårt på dem. Då finns det ju andra i LHF som verkligen inte har bidragit nämnvärt offensivt.
alfnisse: Nä,absolut inte. Ska inte börja fegas och tänka på nästa match. En match är 60 minuter oavsett resultat. Kunde vi gör a 5 mål på en period ska det väl inte vara omöjligt med två nu. Bättre inställning är vad som krävs!
alfnisse: Förvisso, men det var ju inte direkt farligt, mer än lovligt tamt av Miettinen och Phillip också. Dom ska inte komma undan på det där målet. Man kan inte låta PRO-kedjan gå in och åka sönder oss, det ska inte ett gäng 40-åringar klara av i dagens elitserie, det är verkligen inte godkänt.
Oroväckande att Omark varit osynlig 5 mot 5 och verkar väldigt trött långa stunder. Det är ju trots allt den femman som måste lyfta upp spelet och ge oss andrum. Harju ser dock fortsatt stark ut.
alfnisse: Matchen känns ganska lik den i Luleå, Frölunda är väldigt överlägsna i alla spelmoment på planen. Enda skillnaden mot i torsdag är att vi faktiskt är med resultatmässigt vilket inte Frölunda var då.
Vi får hoppas dom blir lite fega i 3:e och börjar försvara ledningen. Det behövs lite tur om vi ska kunna komma tillbaka i denna match.
Bolivar: Det är inte kört förrän matchen är slut! Nu hoppas jag Luleå kommer in i tredje och kämpar in en kvittering på vilja. Frölunda har vunnit skotten hittils med 24-11 och tekningarna med 23-12.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men det mesta verkar skapa i 5 mot 4
Iaf det som ger resultat.
Nu spelar inte det ngn roll.
Så länge artisterna är statister så blir det bara 2 bortamatcher.