Luleå HF

SHL · 118060 inlägg · 891 ämnen

« · 1799319 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Djurgården sätter 5-4 på Hovet och Luleå ramlar under strecket. Nu är vi på plats 11 vilket innebär spelslut och vi får alltså inte ens lira PlayIn.

Lätt hänt att man letar syndabockar i lägen som detta och min syndabock i denna match heter Hillding.

Jahaja. Det här var nivåskillnad. Man undrar ju hur detta Luleå lyckades spöa Läjkrarna. Även när spelarna kämpar är det tillräckligt många spelare som inte följer game plan och Hilldings j-a misstag till 2-0 kan vare sig förklaras eller ursäktas.

Pungen däremot imponerar rejält. Starka linor och bättre försvarsspel än pungarne brukar ha. Det här laget är inte ofarligt i slutspelet. Inte ofarligt alls. Nu går Pungen så starkt att de mycket väl kan avancera och fightas om platserna 1-3. Annars är läget just nu att det blir Pungen mot Apan i kvarten och en sådant kvart har jag svårt att se annat än att Pungen tar.

Och för oss: OK en viss uppryckning av laget och många spelare men tillräckligt många som är inne i senaste två årens mantra "det är OK att ge bort puck i egen zon" och inget rejält anfallsspel på det.

I detta nu, om Djurgårn håller ledningen sista minuterna och vinner, är vi på plats 11 utanför PlayIn. En plats som representerar Luleås sämsta insats i Elitserien SHL någonsin. Närmaste fem matcherna ska vi, förutom att möta läjkers, även köra tre fyrapoängsmatcher mot Öret, Djurgårn och Kronan. Är vi tillräckligt starka för dessa otroligt avgörande matcher?

Kanske. Kanske inte.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lustigt att identifiera Pungens målstaktik. En, som även andra klubbar använt men sällan. Och Pungarne gör det hela tiden.

När en pung kommer i friläge lite snett ut - utan spelare mellan sig och vakten - helt öppet läge och där i stort sett alla skjuter - då passar Pungen- crosspassar rakt över där en pung, om han får puck har halva målet öppet eftersom vakten skyddar andra sidan. Och där kommer alltid en puck eftersom de övat in och kör just detta. Så kommer passet, stenhårt, nästan ett skottpass, och pungakompisen klipper till direkt.

Att inte ta skottet i första läget - med typ 10-20% målchans - och i stället passa till 80-90% målchans om pass och möte fungerar (och det gör det eftersom de tränat just det) är förstås smart.

Idag har Pungen ändå bara gjort ett sådant mål men borde satt 2-3 till, sådana lägen har de haft.
Knappt sju minuter kvar nu och Pungen är närmare 3-0 än vi 2-1. Mycket närmare...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Shit, vad kass denne Hillding är och det har han tydligen varit senaste åren i senaste klubbarna också. Tydligen ska ha en gång ha varit lovande och produktiv men nu verkar han ha gjort en karriär a la Mikko Lehtonen.

Luleå är med lite mer i tredje perioden än i andra. Kan nog bero på att vi slapp inleda perioden med tvenne utvisningar varpå laget körde slut på sig för att hålla tätt.

Men ändå har Pungen fortsatt värsta chanserna inklusive en där målet var helt öppet men pungaskytten missade.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jaha, dags för tredje perioden nu.

Efter den totala överkörningen under andra med 19-2 i skott och 2-0 i mål för Pungen känns det förstås inte möjligt alls.

Faktum är att nu har Kronan passerat oss i tabellen, trots att de inte ens spelar, men det beror på att de två insläppta målen gjort att vårt målskillnadsförsprång utbytts till ett målskillnadsmotsprång.

Om Djurgårn får in ett mål till på Pölsan passerar även de och då har Luleå ramlat ned till plats 11 under strecket...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Jo, smaken år olika;-)

Gudars skymning vilken överkörning under andra perioden. Att det bara står 2-0 kan vi skatta oss lyckliga för det kunde nästan blivit tvåsiffrigt under perioden.

Nu har jag kollat upp 1-0. I det läget står Johan Harju framför vårt mål, men strax innan Broc Little skjuter från slottet har Garret Roe satt en crosschecking i ryggen på Haeju som viker sig omkull framåt och får ta emot sig med händerna på isen. Skymmer Lassi rätt bra där.

Det äcklar mig att se sådant fusk som annars bara fläskberget sysslar med. Här skulle man önska sig möjlighet till utmaning som i NHL. Det skulle stoppa en del av läskbergets fasoner och här skulle det ge utvsning av Roe isf pungens 1-0.

När det gäller Pungens andra mål orsakas det av ett j-a slarv av Hillding, men man ser också att Melart glider och ser på puck för mycket. Han kunde annars mycket väl ha blockerat den Pung som fick crosspass till öppet mål.

Jaha. Jag hade hoppats på felfri Rönkenförsvarshockey men det är tydligt att de spelarna har vi inte fullt ut och Pungen bara tackar och tar emot. Denna Pung kan bli en svår utmanare om SM-Gludet om inte motståndarna är starka nog att neutralisera deras ruggiga lina med Little, Roe och Olimb.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
4-4 nu på Hovet i en rejäl rallardrabbning mellan Djurgårn och Pölsan.

I Linköping har Pungen skotten med 15-1 (!) i andra perioden innan de nu sätter 2-0 genom ett vackert pass-pass-pass.
Och hur fick de pucken i vår zon?

Genom att Hillding, med full kontroll över puck och ohotad, spela pucken direkt till en pung och två sekunder senare mål. Efter en sådan "insats" ska han bänkas för resten av matchen! Varje spelare kämpar och kämpar och så kommer ett sådant oursäktligt misstag. Fyfan.

Och därefter kör Pungen helt skiten ur oss. Nå, med två minuter kvar lyckas en lobb nå Pungavakten vilket innebär att vi fördubblar vårt antal skott på mål i andra perioden. Nu ligger vi bara under med 19-2...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Absolut, två kloka hockeyfantaster :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läget har förbättrats för Luleå, dock inte genom egen försorg, även om det står 0-0 fortfarande när drygt halva matchen spelats.

Nej, det är Pölsan som gått upp till 3-3 mot Djurgårn och dessutom har Apan kvittrat 1-1 mot Öret.

Men nu försämrades det rejält - Pungen sätter 1-1 och det hängde verkligen i luften eftersom pungarna lekt rejält med vårt försvar.

Puh. Pungen är riktigt bra och nu blir det ännu svårare för oss.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ser att braknollan aptrollet sitter under match och ljuger tungan svart i Apboken. Nu vill han ha det till att Djurgårn har "fått Fjollbollen som tar 16 000 åskådare" och vidare har "massa sponsring av en massa företag".

Allt detta är lögn. Djurgårn har inte ens råd att lira i Fjollbollen och betalar multum för att hyra Hovet: kommunen suger Djurgårn på stålar. Till skillnad från Apkommunen som sponsrar Apan med Aparenan samt i övrigt öser in mer än en miljon på apkontot varje år medan Djurgårn går back på sin kommun!

Där vi andra använder fakta, där går aptrollet in med "alternativa fakta" på samma sätt som det svenska rasistpartiet och galenpannan Trump. Inte så konstigt hatbrottslingar emellan.

Fotnot: Alternativa fakta är påhittade fakta, tagna ur luften, vilka lögnare drar till med som de Bagdad Bobs de är.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vi kan samtidigt konstatera att resultaten efter första perioden verkligen inte går vår väg.

Djurgården leder med 2-1 mot Pölsan och Öret leder med 1-0 mot Apan.

Vi får väl hoppas att inte Apan lämnat halva laget hemma och fyllt på med småttingar, som förra året då de ville försämra läget för andra lag...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, lite bättre denna gång. Vi lyckades etablera oss i pungazonen och spela runt, även om det inte gav några rejäla målchanser.

3.18 kvar av perioden, 3-8 i skott för Luleå, även om jag tycker att Pungens enstaka chanser varit något farligare än våra.

Herregud! Där snubblar K-fab på isen varefter Broc Little lurar upp landslagsjanne på läktaren att köpa korv och det landar i att TRE Pungaspelare kommer fria, men Broc skiter på sig när han ser Lassi och skjuter över, puh.

Luleå har nu allt svårare att hindra snabba och skickliga Pungar i vår zon och jag räknar till minst 3-4 riktiga stora målchanser för Pungen (mot ingen stor för oss). Otrevligt nog kom de ofta efter att vi inte spelade ut puck effektivt ur egen zon ibland: RÖNKENHOCKEY VAR DET! Att lobba och sarga ut är vackert, OK?

Puh, fortfarande 0-0 och slutminut men vi kan tacka turen och Lassi för detta samt även ytterligare lulespelare som gör det de kan.

Det kommer att bli svårt att stå emot Pungen ikväll, den saken är klar. Bra insats av våra spelare men de har svårt att hantera skickliga pungaforwards.

0-0 efter en period och det får vi vara tacksamma för.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
8.46 och La Gace lurar en Pung som åker ut.

PP för Luleå nu.

Nu är också landslagsjanne tillbaka sedan han sytts efter att ha ätit puck redan i inledningsminuten.

Men riktigt uselt PP av Luleå, där bl a en Pung glider omkring och leker med tre lulespelare i vår egen zon i 15-20 sekunder av vårt PP, utan att vi lyckats återta puck.

Sex minuter kvar av första perioden och nu åker ytterligare en Pung - Roe - ut, sedan han bakom Julius kört upp klubban i dennes armveck och hakat honom att tappa puck. Nämnde Pung blir fly förbannad, men gubbe lilla, vill du vara kvar på isen är det bara att följa reglerna.

Då får vi se om Luleå kan spela PP när de nu får ...spela PP.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå dödade PPPungen utmärkt. Tio minuter spelade 0-0 men Pungen har kommit in i matchen nu efter Luleås överraskande initiativ första 4-5 minuterna.

Rönkenhockey bara, grabbar, Rönkenhockey!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Första sju minuterna spelade och Luleå har börjat bra. Täcker upp fint i försvaret och lobbar ut när så behövs även om "ofoget" att spela sig ur situationer fortfarande används och som regel på ett lyckat sätt.

Luleå har också pressat Pungen i deras zon och gjort det rejält framgångsrikt och flera gånger tagit över puck.

Några skott från båda lagen och inledningsvis fler av Luleå.

Men alldeles nyss misstag av Jaros som försöker spela sig ut ur egen zon men ger bort puck vilket på en bråkdel av en sekund leder till friläge, som dock inte blir mål, men leder till utvisning och boxspel för Luleå mot starka PP-laget Pungen.

Inte bra Jaros, inte Rönkenhockey.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vad hoppas jag av Luleå Hockey i kvällens match:

Att laget återgår till ett klassiskt Rönkenförsvar där varje gubbe är beredd att åka järnet för att inte släppa några Pungar över bron dvs inte tillåta en pung stå rättvänd mot vårt mål vare sig i 5 mot 5 eller 5 mot 4.

Om lagets spelare dessutom ger sig fan på att säkra den markering och den position de har att hålla och inte tillåter någon pung att åka eller smyga sig fram att få pass i farligt läge är det ännu bättre.

Kan de dessutom ilskna till på så sätt att ingen pungjäkel tillåts böka sig fram framför vår vakt för att hugga och slå, eller någon pung nå en retur är jag ännu gladare.

Kan detta dessutom kombineras med en full fihet att lobba eller utsarga puck när inte bättre alternativ finns tillgängligt.

Då blir jag glad.

Annat önskar jag inte. Vet ju att om laget lyckas spela ett sådant försvar kommer förr eller senare våra chanser och vi har spelare som ska kunna utnyttja sådana. Gärna La Gace förstås.

Kan Petter detta? Ja han körde ju en halv säsong med Bulan och för övrigt har han förstås som åskådare sett och lärt under Rönkeåren.

Vårt största problem är förstås att vi inte har så många spelare inövade i rönkenförsvaret. Det är janne, foppa, K-fab och Hedman bara medan övriga kommit till oss sedan Fagerström och Skuggan fick den briljanta idén att utveckla en friare hockey, den som nu eventuellt lyckas ta oss till ett missat slutspel, t o m ett missat PlayIn. Backarna är mer tränade i att "du får göra misstag" vilket vara förbjudet på Överste Rönnqvists tid och många av våra forwards har drillats i "det är visserligen min gubbe, men den kanske någon annan tar".

Nej, skärpning nu.

Ge allt säger allt i försvarsspelet och ta det från där. OK?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Inför kvällens match borta mot Bufflarna - Bylsma har ännu inte efter förmiddagsträningen kommit ut ur vaktgarderoben och förklarat vem som tar spaden men jag är helt säker på att det blir Trump - har buffelvalentinkortet kommit ut, med en rejäl buffel på framsidan, fast med hänsyn till budskapet "I´ve got my eyes on you" tycker jag att man kunde valt en annan bild...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20170214_kl._18.09.07.png

500x0-skrmavbild20170208kl._2.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleås lag mot Pungen (vi har Falken och Schira avstängda samt Rydahl kanske ljumskborta resten av säsongen):

VAKTER
34. Lassinantti, Joel
30. Gustavsson, Filip

BACKAR
27. Mikkelson, Brendan - 3. Todd, Daine
7. Sandström, Jan - 32. Engsund, Oscar
41. Melart, Ilari - 15. Jaros, Christian

FORWARDS
21. Sweatt, Bill - 40. Mouillierat, Kael - 19. Lagace, Jacob
13. Junttila, Julius - 24. Harju, Johan - 16. Emanuelsson, Einar
25. Hedman, Anton - 42. Hillding, Joakim - 11. Emanuelsson, Petter
52. Fabricius, Karl - 33. Mastomäki, Christopher - 9. Forsberg, Johan

EXTRA
39. Själin, Pontus
14. Toolanen, Anton

Inga extra borta vilket vi tackar för och vaktsidan inklusive backsidan trygga, även om Schira tyvärr saknas.

När det gäller linorna känns det som att Petter går tillbaka till ursprungstankar efter Skuggans laborarerande på senare tid.

Nordamerikanerna Sweatt, La Moule och La Gace kör tillsammans.

Så också Masto mellan K-Fab och Foppa.

Dessutom kör Petter och Hedman tillsammans igen, nu med Hillding som center men denne lär ersättas av Falken så snart han är tillbaka.

Sedan har vi mer oprövat Harju mellan Julius och Einar. Förhoppningen är väl den att de två snabba vingarna ska öppna för Harjus skott. Men mer osäkert om linan kan fixa sina defensiva uppgifter.

17-årige Isac Lundeström är fortsatt utanför laget. Känns trist, men han har nog hackat en del i sina försvarsuppgifter och därför kör man med säkrare kort tills vidare, antar jag.

Tyvärr har vi drabbats av förbundets/ligans skämtlynne eftersom de i stället för domare skickar hemmazebrorna Molgan och hans osynlige kompis Claesson till matchen.

Nåja. Bara att gilla läget. Som består i en alldeles enastående uppgift: att borta möta Pungen, som vunnit 11 av 11 spelade matcher 2017 (bara slarvat bort en onödig förlust mot blivande kvallaget Trottoarkantens IF).

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
I en annan bok på snacket sitter ett aptroll och idisslar gång efter annan hur deras lag består av s k egna produkter, varav medparten köpts in eller snotts redan som unga talanger från andra klubbar. Vidare förklarar trollet hur den hemliga apträningen gör alla till superspelare men resultatet låter vänta på sig eftersom bara enstaka av sådana superstjärnor lyckats ta plats i något större lag.

Samtidigt har vi i Luleå haft förmånen med spelare som tillhört oss i långa tider, t o m uppåt 15-20 år som seniorer och som därefter tagits plats i klubben ofta som tränare varav vi nu har så många att vissa får ta plats i andra klubbar. Åkerström, Burström, Skuggan, Bulan, Petter och snart landslagsjanne också. Inga dåliga grejer:-)

Vidare har vi ju haft många mer framträdande - på riktigt - stjärnor i NHL, speciellt jämfört med Apan som haft inga alls, och nu på torsdag hyller vi inför matchen mot Öret den störste av dem alla.

Tomas Holmström. Som Luleå Hockey skriver på hemsidan "SM-guldet med Luleå Hockey 1996 följdes sedan upp med över 1000 NHL-matcher och 4 Stanley Cup. "

Jämför det med Apans s k "Glud-Jimmie" dvs fläskberget.

Ojoj.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att klubbarna är intresserade av att diskussionen förs, även om de har svårt att se hur ett bra beslut ska kunna se ut.

Men motståndare till lönetak är spelarfacket. Inte oväntat.

Min personliga uppfattningen är att facket kanske inte representerar alla medlemmar utan snarare vissa mer högljudda som tror att de har mer att vinna på smygandet.

Jag har befunnit mig i en position att såväl representera sådana anställda som mig själv, som att representera de som anställer och lönesätter i många år, och det är inte okomplicerade förhandlingar. I vissa fall får inte de mest kompetenta och erfarna den ersättning de borde få, men i andra fall får de grönaste slita alldeles för mycket hund för alldeles för lite ersättning.

När det gäller hockeyspelare tycker jag att kunskap om vilken ersättning spelare får skulle ge oss alla möjlighet att dels hur bra jobb den som sätter löner gör, dels hur bra de avlönade levererar för den ersättning de tar emot. Det skulle inte bara vara intressant för oss utomstående. Tror också att t ex Apans junisar gärna skulle se det formellt känt att fläskberget drar in >10 ggr så mycket som de själva.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: Håller med dig om allt. Och tycker att det borde också många andra göra.

Kanske det finns klubbar, som vill ha "vapnet" agera med hemliga ersättningar, men överlag borde de ha nytta av att kostnaderna blir kända fullt ut för att bättre kunna planera och informera om de ekonomiska villkor de arbetar under.

Kan också tro att spelare eller kanske mer korrekt agenter som är "duktiga" att maximera ersättningar kan tänka att även de vill kunna förfoga över det "hemliga vapnet" men å andra sidan kan offentliga löner ge dem ett användbart underlag för att förhandla fram rättvisa ersättningar. Även om det troligen är de som har bäst på fötterna att maximera ersättningar som kan tänkas vilja undvika offentlighet där rättvisan kan diskuteras.

Men alla vi andra!

Nog fan vore det trevligt att veta exakt vad spelarna tar emot av klubbarna - och i förlängningen av medlemmar och sponsorer - för att göra det jobb de gör och ibland inte gör.

Det vore trevligt att kunna skälla på latmaskar som har mage att inte kämpa när de i vissa fall tar emot helt extrema ersättningar för den uppgift de har att sköta. Liksom det vore fint att kunna ge stöd till spelare som trots låga ersättningar gör ett imponerande jobb, även om de är svaga vid förhandlingsbordet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Tror inte på lönetak av många anledningar, tkr att det är lite ironiskt att NHL kör med det, gissar att många ägare är för "fri marknad" i övrigt :) offentliga löner skulle vara "mumma".
Btw så blir bötesbeloppen missvisande för utländska spelare, inte helt hundra men rätt säker på att deras "signon" bonus undantas.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
enkelP diskuterar frågan om lönetak i SHL och visar att frågan inte är helt enkel att hantera. Det är exempelvis svårt att jämföra med låsta ligor speciellt med det obehagliga draftupplägg som gäller för NHL.

Det må vara som det är med den saken men något som skulle kunna genomföras i Sverige är att kräva papperen på bordet och köra med offentliga löner. Och då menar jag att klubbarna skulle redovisa allt inklusive pensionsavtal och den underbordethantering som s k sign-on-ersättningar innebär och andra bonusar.

Vi får ju reda på en del om lönenivån genom de storleken på böter som avstängda spelare kan drabbas av, - t ex när vi fick reda på att fläskberget givits det oerhörda skämtet 250 - 300 000 i månaden av Apan - men det visar ju inte hela bilden. Det vore exempelvis intressant att få reda på hur mycket Apan betalade under bordet för att sno Zachrisson framför ögon på alla andra klubbar. Handlade det om en miljon, som det ryktats om i media? Exakt hur mycket lade landets mest kommunaldopade lag för den legoknekten?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och fortsättningsvis - när det gäller debatten efter Trump Lehners uttalande - berätter Buffalo idag fölajnde:

"Emotions boiled over following a 4-2 loss for the Buffalo Sabres to Vancouver on Sunday night, when goalie Robin Lehner referred to the team's inability to play within its game plan as "disrespectful" and Kyle Okposo shared much of the same sentiments.

When the team returned to KeyBank Center for a meeting and an optional skate on Monday morning, Lehner reiterated that his comments were aimed at that team as a whole rather than at any individual players.

"What I said yesterday was to be was to be aimed at us as a group, starting with myself and all the way through the lineup," Lehner said. "We've got to take more responsibility. It's not certain lines, it's not certain people. It's literally all of us on a day-to-day basis."

Neither coach Dan Bylsma nor the team's leadership expressed any discontent with Lehner's comments. Captain Brian Gionta and alternate captain Josh Gorges echoed much of what Lehner had to say, in fact, stating that in order for the Sabres to take the step from .500 hockey team to playoff contender, they need to start by sticking to the plan."

Säga vad man vill om Trump Lehner men han har verkligen - inte bara ovan utan tidigare också - tagit en rejäl plats i Buffalo och uttalar sig gärna och ofta om vad han anser laget ska fokusera på till media.

Så länge han får medhåll och inte kliver över vad som är acceptabelt är detta förstås en styrka som ytterligare förbättrar hans läge när det gäller möjligheten att få ett kontrakt på flera år med rejäl lön för förstaspaden i Buffalo.

Min gissning är att han redan i stort sett lyckats och kommer att belönas med nämnda kontrakt. Troligen kommer han också att få ta spade de allra flesta matcherna resten av säsongen.

Som supporter till Anders kan det kännas lite orättvist, men så tänker inte jag. Visst, Anders har presterat lika bra som Lehner under säsongen och under slutet av 2016 var det många som ansåg att han gått så mycket bättre än Trump att han borde få stå minst hälften av matcherna - t o m menade många att Anders borde få ta de flesta spadarna.

Men förutsättningarna innan säsong var beslutade: prioritet ett var att ta fram ett underlag för att kunna bedöma om Trump kunde ges ett monsterkontrakt eller inte. Alltså ungefär samma förutsättningar som gällde året innan, i Edmonton, men då gällde det att ta reda på om Cam Talbot höll för en förstaspade.

I Edmonton imponerade Anders väldigt och var nära att ta över tjinget på förstaspaden men när Oilers sedan ändå valde Talbot tappade Anders sugen. I år vet han bättre vad som gäller och hoppas att han nu kan fortsätta året ut med samma resultat. Han håller i detta nu >92% räddningar sedan han haft spade i 20 matcher redan och fortsätter han så här i kanske typ 30 matcher har han alldeles utmärkt CV för att få en ännu bättre chans kommande år. Många NHL-lag har redan säkrat upp sin förstevakt för flera år framöver, men det finns andra lag som saknar säker sådan, där tidigare etta är på väg ut med ålderns rätt eller där man för närvarande prövar några namn som inte övertygar. Här finns möjligheten att något lag ger Anders den chans han hoppas på att trygga framtiden ekonomiskt för sig och sin familj och skulle det även bli på någon av de trevligare platserna för NHL-lag; gärna i US of D förstås där de ekonomiska förutsättningarna är bättre och klimatet och omgivningen kan vara mer spännande, så är det bara att tacka och ta emot.

I efterhand imponerande hur Anders sedan han fått ett armbågsförslag till kontrakt av NY Islanders valde att i stället gå till KHL och bli ligans bäste vakt, för att därefter komma tillbaka och betvinga svårigheterna för att spela sig närmare och närmare drömmen om ett säkert NHL-kontrakt.

Jag kommer ihåg att mApKyss svensson, ex.apan, förklarade att även han var mogen för NHL för några år sedan, en dröm som bara föll på att ingen ville ha honom, en sådan petitess. Men mApKyssen har ju följt Anders exempel och satsar på att bli KHLs bäste vakt för att gå samma väg som Anders. Jag har försökt följa upp hur det går för mApKyssen men har haft svårt att återfinna honom i lagen som spelar i KHL. Men jag är säker på att sidekicken-aptrollet kommer att göra det. Han och det andra aptrollet måste ju vara högeligen intresserade sedan de förklarade att den unika och ekonomiskt geniartade målvaktsträningen i Apan utvecklat den mer eller mindre egna produkten mApKyssen till en internationell supermålvakt. Väntar med spänningen på uppföljningen i Apboken.

I detta nu har vi ju ont om svenska vakter i NHL. King Hank är av allt att döma på väg ut snart efter alla säsonger och gissningsvis inte så många år kvar för honom. Nu kommer säkert Robin Trump Lehner att få en förstaspade för Buffalo - svårt att se vad som ska kunna hindra det nu - men för övrigt är det ju bara Jacob Markström som ligger nära och kanske lyckas, även om det inte gått så bra för honom tidigare i år som man hade hoppats, men han har kommit mycket starkare på senare tid.

Vid sidan av dessa tre är det bara Anders Nilsson som för all del imponerat stort under året och kanske får chans på förstaspade nästa år. Övriga svenska vakter i år är:

Jonas Gustafsson med 87,8% på 7 matcher för Edmonton;
Jhonas Enroth med 87,2% på 6 matcher för Toronto;
Anton Forsberg med 85,2% på 1 match för Columbus;
Eddie Läck med 84,8% på 6 matcher för Carolina.

Ja, och så Magnus Hellberg förstås, med 100% för NY Rangers efter att ha räddat samtliga fyra skott de drygt 18 minuter han haft spade under säsongen...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
34,5 timmar kvar innan transferfönstret stänger och trupperna är spikade för resten av SHL-säsongen och slutspelet om SM.

Näsan köpte ju in en kanadakroatisk back igår och idag är det HV som gör detsamma men med en finsk back. Dennes namn är Mikko Lehtonen och alla hajar väl till då, eftersom vi redan haft två andra Mikko Lehtonen i Elitserien SHL; senast den som Apan inhandlade och som gnydde efter Bamseplåster och tio veckors vila när han fått ett blåmärke för att därefter stå och luta sig mot sargen vid bortre blå till dess att Apan fick sparka honom; ytterligare ett inköp som stöder Apans renommé som ekonomiska genier.

Men nu handlar det om en ny Mikko Lehtonen, en 23-årig back från Åbo med hyggliga stats om än inte så där imponerande. Degersig.

Tydligen ganska tomt på marknaden för närvarande och svårt att identifiera några giftigare namn speciellt för de enstaka positioner där klubbarna kan behöva förstärka.

Men 34,5 timmar kvar att vinka på.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och ikväll startar Elitserien SHL om, för en nervös avslutning, för oss i Luleå i synnerhet närmaste sex matcher under två veckor och fr a kvällens oerhört svåra bortamatch mot starka Pungen som vunnit 10 av 11 senaste och för närvarande kanske är seriens starkaste lag.

Ojoj, det här blir tufft för oss och dessutom har vi både Falk och Schira avstängda nu när Petter tar över i båset.

Andra matcher av betydelse för oss är förstås bl a Djurgårn-Pölsan, där vi gärna ser bortaseger, samt Öret-Pan där vi likaledes hoppas att bortalaget - seriens ekonomiska genier, bekräftat av affärerna Rit-Ola, Sörensen och Cumiskey - orkar vinna.

Men viktigast för oss naturligtvis vår egen match, en match där allt talar emot oss tyvärr.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det ekonomiska geniet aptrollet i Göttlaburrrg förklarar nu att den fruktansvärda kommunaldopning som står för långt över allt plus på kontot som Apan har är förklaringen till aplyxen att betala ett halvårs rehabilitering för ett stort antal spelare; spelare som Rit-Ola, som orkade några månader innan han myglade sig ur kontraktet med yrsel som förklaring, för några matcher av Sörensen som "oväntat upptäckte att handleden var bruten"; för Cumiskey som bidrog med <2 timmars hockey och liknande ekonomiska lyckade manövrar.

Så kan man slösa bort miljoner, när man är landets mest kommunaldopade lag alla kategorier, och det utnämner det hatbrottsliga aptrollet till skickligt agerat; snart dyker den inte så smarte sidekicken upp och utropar "Alternativa Nobelpriset i Ekonomi till Apledningen!".

Medan vi andra konstaterar att där sektbeteendet tar över försvinner sans och förnuft.
Uppladdat:

500x0-images6.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
SDHL har bara slutomgångarna kvar och mest spännande att se är om Dampungen kan försvara sin andraplats eller om de passeras av Damgården.

Men redan nu börjar lagen ställa in sig för slutspelet och Hockeysverige intervjuar Dampölsans Amanda Helgöstam som modigt förklarar att "de har absolut ingenting emot att möta Luleå Hockey" som de troligen får göra redan i kvartsfinal.

Såskarelåta! Bara att gilla läget och gå in för varje match med allt att vinna. Dampölsan hör dessutom till de lag som satsat på att dra till sig stora mängder åskådare för vissa matcher, så kanske kan vi få lite publikfester redan i kvarten för att öka intresset, bevakningen och framgångarna för damhockey!
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20170214_kl._11.40.16.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ikväll möter Buffalo återigen Ottawa, som är ett topplag i NHL, men som Buffalo spöat tre av ter gånger i år. Robin Trump Lehner tillhörde ju tidigare Ottawa och han har gjort utmärkta insatser varje gång i möten mot Ottawa även om han en av matcherna fick kliva av med skada varefter Anders tog över spaden och tog vinsten i mål.

Det handlar ju dessutom om en bortamatch mot Ottawa, medan bufflarna på torsdag möter Colorado hemma. En rimlig spadfördelning vore att Trump tar spaden i natt, medan Anders får den på torsdag - Anders har ju 5/5 segrar senaste matcherna han haft spaden "hemma" i Buffalo.

Men hur Bylsma kommer att agera känns inte helt säkert. Senast lät han ju Trump ta spaden båda matcherna trots att det handlade om matcher inom 24 timmar och liksom förra gången han testade det fick Trump efter utmärkta siffror match ett relativt usla match två. Men det känns ju som att läget just nu är att målsättningen innan säsong - att testa om Trump kan lyckas nå högra siffror även om han får stå massor av matcher - kan vara prioriterad så kanske kör han på med Trump? Inte för att Anders lyckats dåligt, han har ju lyckats lika bra som Trump, utan för att testa av om Trump fixar det för att ge honom ett flerårigt förstaspadekontrakt. Jag tror att det kommer att prägla resten av säsongen och jag tror att Trump kommer att lyckas. Anders gick inte in i säsongen med likvärdiga förutsättningar men han har trots det lyckats utmärkt med det han kunnat.

I detta nu finns också en annan händelse som rört om i grytan för bufflarna. Senaste matchen torskade man ju mot Canucks vilket man inte alls räknat med. Inte så få supportrar lastar Trump för detta, dels genom dåliga siffror, dels eftersom han went full viking under match vid ledningen 1-0 för bufflarna och gav sig efter conucken Burroughs för slagsmål, något som ledde till box för buffalo (tredje sämsta boxen i ligan...) vilket ledde till kvittering och sedan gick Vancouver ifrån och vann.

Men efter matchen "låt sig" Trump intervjuas av media och uttryckte sig på sådant sätt att alla tolkar det som att han menade att lagets stjärna, 20-årige Jack Eichel, spelade Allan och glassade i stället för att lyda Bylsma och spela på säkerhet och det var orsaken till att man torskade. Trump har senare svarat att det inte var så han menade, men diskussionerna går heta bland buffelsupportrar som menar att detta "bevisar" att Bylsma tappat omklädningsrummet, vilket tolkats på olika sätt, vanligen att ledande spelare som Eichel inte tror på Bylsmas hockey, medan andra fokuserat på att Trump till offentligheten sprider informationen om att det saknas sammanhållning i laget.

Personligen tycker jag det är stormar i vattenglas. Jag tycker att Buffalo hela tiden haft två utmärkta vakter - räknade ju nyss fram att plats 25-laget Buffalo sammantaget har ligans tredje bästa vaktsiffror, medan de enda lag som visar bättre vaktsiffror ligger på plats 1 och 2 i ligan. Tycker också att Bufflarnas försvarsspel bättrats under året även om det skulle kunna stärkas ytterligare om alla bidrog - de usla boxsiffrorna är ju tecken på lata boxspelare - men det har blivit bättre och bättre och många matcher gör man det utmärkt numera, för att andra tappa sugen och slöspela. Och slutligen har anfallsspelet blivit rejält mycket bättre på senare tid vilket framför allt beror på att tidigare skadade spelare kommit in och laget nu förfogar över många bra linor och alla har växt - bufflarna har ett av ligans bästa PP bl a.

Så jag tycker att allt är på rätt väg för buffalo som under 2017 varit allt starkare och kan de bara hålla detta och få alla med sig kanske de t o m kan lyckas nå slutspelet trots att de började säsongen så uselt fr a beroende på ett uselt anfalsspel pga saknade spelare kombinerat med slött försvarsspel bland många av spelarna.

I det här läget gäller nog bara att fortsätta stödja varandra, dra ett streck efter förluster, och ta nästa match. Mindre bra att sprida missförtroende inom laget nu.

Intressant att följa utvecklingen dock och kan de i natt lyckas vinna borta för fjärde gången i år mot starka Ottawa?

Vi får se.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att några ekonomer utrett SHL-klubbarnas ekonomiska hantering. Inledningsvis intressant och man undrar hur de gått tillväga.

Har de kartlagt varje klubbs förutsättningar i form av storlek på ort och supporterunderlag, tillgång till ekonomiskt stöd genom detta underlag men också från kommuner och sponsorer samt hur klubbarna byggt beredskap och agerat vid i förväg ej kända kriser och problem i form av sportsliga motgångar, vikande intresse, oturligt skadade spelare (som inte varit skadade redan när de värvats) eller spelare som lämnar? Vi som hängt med vet ju att förutsättningarna skiljer sig väldigt mycket för klubbarna och hur skickliga har styrelser och sportsliga ledningar varit att hantera de utmaningar som varje klubb ställts inför?

Nej, tyvärr. Ekonomer som utreder områden där de själv saknar kompetens gör som de alltid gjort och alltid kommer att göra. De frågar efter hur mycket kapital varje klubb har på sparkontot och de som har mest förklaras som "duktigast".

Därmed vet vi ju alla att mammondyrkarna Apan blir hyllade, och sedan fyller ekonomerna på med de floskler och för klubben självhyllande förklaringar som Apan förklarat ligger bakom det hela.

Men ekonomerna har alltså "missat" att notera de tre avgörande omständigheter som ligger bakom det "ekonomiska undret" för Apan.

1. Kommunen har varje år utan vidare fundering om det öst in >10 miljoner på Apans sparkonto. Det finns klubbar i SHL som inte har ett enda öre i kommunalt stöd när man räknar ihop relationerna utan tvärtom går massor back genom snarast utsugning av kommunen. Utan det kommunala stödet - eller rättare, som kompetenta bedömare uttryckt saken, landets värsta kommunala doping - skulle Apan i SHL gått som bäst plusminus noll varje år men vissa år massor av miljoner back. Hela behållningen på Apans sparkonto beror på den kommunala dopingen.

Under tiden har julgranarna släckts, lekparker stängts och omsorgen om barn och gamlingar nedmonterats i Apschtaan, d v s det kommunala ansvaret och uppdraget har nedmonterats på ett för de flesta invånarna skamligt sätt, samtidigt som Apan själv lagt ned damhockeyn och därigenom sparat >en miljon årligen år efter år och nu kräver en ny ishall i gratisgåva av kommunen för att tänka sig göra något för den halva befolkningen igen.

2. Apan har sparat pengar som använts för de vilda köpfesterna genom att sno åt sig talanger från andra klubbars upptagningsområden genom att lura små pojkar att lämna familj och vänner i tidigare åldrar än övriga klubbar ansett moraliskt acceptabelt. Att många pojkar drabbats och fått lida av denna aphantering samt att den nu stoppats funderar inte ekonomerna på.

Jag tycker att det var bra att dessa inkompetenta räknenissar lämnat sin skamligt usla och ytligt genomförda rapport så att vi andra som förstår området bättre kan få anledning att återigen förklara hur det ligger till. Igen-kligen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Håller med:-) Tycker vi har en fin stämning här i boken där besökare även från andra klubbar bemöts med respekt och alla uppträder på ett givande och trevligt sätt. Någon gång hoppar någon in och jäklas, men det kan vi ju hantera och drar aldrig igång något onödigt tjafsbråk, vilket av och till händer i Apboken; där det å andra sidan är det igen-kliga intresset.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hahaha det är sån humor att de lyckas vara allvarliga när de skriver vissa saker. De kan väl inte vara allvarliga med 97 procent av allt skräp de skriver?!
Det var inte längre sedan som yoda och babben skrämde bort alla Skeåfans från SvenskaFans från deras apbok pga deras egna rekordlåga nivå. Att sedan ha mage att klaga på att du måste skrämma bort fans pga att du skriver för mycket hockeyrelaterat om Anders Nilssons matcher gör ju att man undrar hur många gånger han blivit tappad i backen som barn, vuxen och numera pensionär.

Även om jag inte själv skriver så mycket så läser jag det mesta som både du och alla andra trevliga fans skriver här... står alla fritt att INTE läsa inlägg man inte är intresserad av. Jag kan för övrigt meddela att det är en sjukt stor andel av inläggen i Skeåboken som jag inte är intresserad av men kommer inte helt oprovocerat att gnälla om det. Modo- och Frölundafansen tillför faktiskt en högre nivå men det är inte svårt att glänsa i en apbok.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hockeyoraklet i Övik - hatbrottslingens sidekick som aptroll - har låtit sin oerhörda expertkompetens spridas över världen och förklarar att "han är försiktigt positiv, tror visserligen inte att han kommer att dominera men bidrar han är det lyckat, gör han fiasko är ingen större skada skedd" när det gäller den senast legoknekten inhandlad av Näsan.

Ja, vad säger man? En sådan kunnig och exakt prognos får oss alla andra att inse hur små och okunniga vi är när genierna uttalar sig.
Uppladdat:

500x0-images3_0.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att den gamle åldringen från Äldreomsorgen i Öfvre Örnsköldsvik, sidekicken som ingen ville ha kvar i SheLeftYou, misstänker att vår punktmarkering i Luleåboken av ANders Nilssons öden och äventyr - när han jobbar för att ta en förstaspade i NHL (vilket han antagligen kommer att lyckas med) - en position skyhögt över vad någon Apa någonsin lyckats med* innebär att Luleåsupportrar en masse lämnat sidan.

*den närmaste är förstås Hardy Åström men att han körde några matcher hos Apan innan han drog till NHL som förste svenske vakt gör honom inte till Apa. Däremot är även han en ren och fin produkt från Luleå. Född och uppvuxen i Svartöstan till han började åka ettans Hurtigbuss in till Östra Skolan för högstadiet och hockeyutbildat först i Svartöstans Luleå AIK innan han kom över till IFK Luleå.

Själv dillar jag inte persilja som sidekicken eller hans idolen, den unkne hatbrottslingen, utan använder fakta. För några månader sedan räknade jag fram att antalet inlägg i Luleåboken - av andra än mig - innan jag kom hit snittade 2 inlägg per vecka och nu var det 50 per vecka. Men jag kollade december och juluppehåll så det verkliga antalet kan vara rejält högre.

Känns fint att följa vår härlige Luleåpojke. Noterade nyss att hade han bara räddat 0,7% ytterligare skulle han varit näst bästa vakt i NHL vad det gäller räddningsprocent, efter omöjlige Minnesota-keepern Dubnyk, av de som haft spade 20 matcher eller mer. Jag tror möjligheten finns att han nästa år i någon av NHL-klubbarna får en position där det uttalat gäller att fortsätter han lika bra som i år i betydligt fler matcher så är han hemma vad det gäller ett stort och välbetalt kontrakt under många år.

Men sidekicken är ju fri att följa fortsatta öden och äventyr för mApKiss "sållet" svensson, fiaskovakten som "spelar" i KHL, vanligen genom att sköta båsdörren.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161030kl._73.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
He he, vi tänkte detsamma, samtidigt. Ett tecken på fint samspel av kunnigt folk.

Vilket är mer än man kan säga om Näsan. Tack och lov:-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161030kl._72.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att i detta nu har vi 52 timmar drygt kvar innan transferfönstret stängs för denna säsong i SHL.

Nog för att det finns många lag som skulle behöva förstärka laget, men samtidigt är marknaden rätt tom på attraktiva spelare.

Det hindrar dock inte köpelaget från Apschtaan.

Näsan visade ju kraft och köphunger i höstas när han köpte in Kyle Cumiskey, en duktig back men skadad, som många av Apans inköp på senare år.

Cumiskey lyckades delta kort tid per match under 12 matcher dvs 75% av matcherna var han inte med och när han var med blev det typ 50% av vad en viktig vakt deltar. Hans väldiga prestation ledde till typ 4 pinnar totalt under säsongen och minus i plusminus, dvs han var inne på dubbelt så mycket bakåt.

Men nu slår Näsan till!

Han har handlat in en back som ska förstärka Apans mediokra backuppsättning. Äntligen, säger Fylking.

Jag har ju tjatat om det sedan förra våren och längre. Och alla normala apsupportrar säger likadant.

Apan är i skriande behov av ett stor och tuff back som kan styra och ställa i försvaret.

Så, vad fick de.

Mark Kratic. En kanadick som lirat i Kroatien större delen av sin karriär och där år för år fått sämre och sämre plusminus; senast -14. Och grabben är 178 cm kort, väger 82 kg.

Vad säger det oss?

Att det är absolut inte den back Apan behövde.

Vi andra får väl tacka och ta emot. Ytterligare en s k back som enkelt kan tacklas fast mot sarg och som skiter i det en back ska göra - försvara - för att i stället jaga uppåt och vilja måla.

Läser att Sanny Lindström uttalar sig sällsynt kategoriskt: detta är en misslyckad värvning som tyder på desperation.

Ja, jag säger då det.

Vi andra tackar Näsan. Det här var en fin värvning av köpeklubben.

En fin värvning för oss andra. Hur många mål kommer han att bjuda oss på?
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161030kl._71.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Och SKAIK värvar en back, en viss Mark Katic? Har aldrig hört talas om honom och han har inget direkt imponerande CV, men ska iaf vara en hyfsat offensiv back.
Storleksmässigt då?? Puttefnask och svag i sargerna, som alla andra SKAIK backar. Tror inte på flipp, iaf.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
OBS! Små barn och gamlingar som apsidekicken kan bli störda av det som följer.

Lehner gick alltså bananas i natt, eller, som de säger hos Buffalo, he went full viking.

Nu ledde det till PP där Canucks kvitterade till 1-1 och senare vann de också matchen med 2-4.

Men kolla gärna in nedanstående klipp.

Burroughs är en retsticka framför Lehners mål. Får är tämligen omild behandling av diverse bufflar och svarar själv genom ett tjuvnyp på Lehner. Denne svarar genom att ge sig efter retstickan och klipper ett dubbelhandsslag i ansiktet på honom. Det berör honom dock inte så mycket men in i situationen kommer buffelbacken Falk med detsamma men rejälare varpå Burroughs blir nedklubbad.

Nu åkte ju Buffalo på ett mål i baken under utvisningen som följde, men ryktet om Robin Trump Lehners farlighet fick ett nytt kapitel.

Som varnar motstånardforwards för att ge sig in och spela fult mot honom.

Alternativt ger dem ett tips om att han kan retas att tappa fattningen vilket kan utnyttjas.

Grattis förresten till Markan som vann matchen i matchen mellan två svenska vakter i NHL. Inte så ofta vi har sådana men under året har det varit några gånger mellan Bufflarna, Rangers och Vancouver.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20170208kl._1.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vancouver vinner med 2-4 efter skotten 28-31 och markan tar vaktmattchen. Trump 87,1% och experimentet med 2 spadar på 24 timmar misslyckades.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vancouver tar ledningen 2-1 efter 17 min men Bufflarna kvitterar 2-2 15 sekunder innan paus där vi är nu.

Tuta och kör-hockey åt båda håll; så här kan det väl inte fortsätta?

10-11 i skott så de svenska vakternas stats ärinte så imponerande.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
11 minuter och full fart åt båda håll. Nyss stolpskott av Vancouver.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nio minuter spelade. En canuck avlossar ett skott och vill sedan in i Lehners område men då går denne full Viking och Vancouver får PP mot en av ligans sämsta boxar och Trump får släppa in 1-1.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Buffalo har fått ihop ett bra lag nu. Markan får släppa in 1-0 redan efter fem minuter.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jo. Jag antydde en misstanke tidigare idag, att Bylsma skulle låta Lehner ta spaden trots att han spelade igår.

Normalt switchar de ju vakt när det är två matcher inom 24 timmar, men Bylsma testade faktiskt för tre veckor sedan att ge Lehner båda matcherna, sedan han räddat runt 97% av skotten i första matchen mot Dallas. I den andra matchen då släppte Lehner in tre mål på nio minuter i andra perioden varpå Bylsma plockade honom av isen och gav spaden åt Anders, något som fick Lehner att "go full viking".

Men nu försöker han igen. Hur förklarar han det?

“Been looking for this opportunity to give Robin a bigger workload,” coach Dan Bylsma said this morning inside KeyBank Center, where the Sabres host the Vancouver Canucks. “He’s getting an opportunity tonight.”

Där ser man.

Jag har en känsla av att det handlar om att Lehner senaste veckorna imponerat starkt och i de flesta matcher levererat mycket höga räddningsprocent och nu pressar man honom extra för att få mer underlag för om han ska erbjudas ett välbetalt flerårigt kontrakt som etta för Buffalo. Lehner ÄR het nu och han kommer nog att lyckas.

Nu möter man Canucks, ett lag som gått ungefär lika bra/dåligt som Buffalo under säsongen och extra intressant för oss svenskar är att matchen i matchen mellan spadryttarna går mellan de två svenska vakter som kan anses ligga närmast ett förstahandskontrakt som officiell förstevakt i NHL - f n har vi ju bara Henrik Lundqvist, vars karriär börjar lida mot sitt slut av allt att döma.

Men det blir alltså Jacob Markström mot Robin Lehner i natt.

Markan har kanske inte lyckats lika bra som man hoppats i Vancouver i år och "gamle" Ryan Miller har fått ta 2/3 av matcherna. Markan har haft spade 24 matcher och levererat 91,3%.

Nå, det blir intressant. Markan får vara beredd på att Trump eventuellt utmanar honom på slagsmål om han väljer att "go full viking", han har ju utmanat motståndarvakter förut, men de brukar banga förklarande att Lehner får man akta sig för, han är helt galen.

Vad det nu kan ha fått det ifrån?
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20170208kl._0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Yep, Sverige torskar med 2-3 mot Finland och kommer näst sist i egen koskenkorvaturnering, bara före det Finland man nyss torskat mot och det på bättre målskillnad. Grönborg hade ju gjort så gott han kunnat genom att undvika att ta ut några apor, men det räckte inte. Finland hade ju tagit ut Ilari Melart från Luleå Hockey och troligen var det vad som avgjorde.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att Peter Cehlarik debuterade för Boston i NHL igår. Trevligt att se hur Pistol Pete lyckats. Han var ju bara 15 år när han kontaktade Luleå Hockey och valde att flytta så långt hemifrån för att bli hockeyspelare. Han spelade för oss i fem år och utvecklades så bra att han nu fått chans i NHL.

Imponerande att se pojkar som i sådan ung ålder vet vad de vill och är beredda att satsa allt som behövs. Till skillnad, vill jag säga, från när farbröder lurat så unga och flera år yngre pojkar som inte är mogna för det att lämna familj och vänner för att ensamma sitta på främmande ort och lida ont, bara för att en klubb vill maximera sina chanser att få spelare till sitt A-lag, medan de som inte lyckas blir lämnade vind för våg.

Trevligt att läsa hur han tackar Luleå för sin utveckling och vilken fin reklam han är för andra lovande talanger från Tjeck-o-slovakien att följa Pistol Petes exempel.

Dean Kukan gick ju innan och har redan 8 matcher med Columbus.

Och om något år tar Christian Jaros planet över Atlanten för att spela i NHL även han.

Tre tjeckoslovakiska pojkar som alla sökt sig till Luleå Hockey, släppts fram i A-laget redan som junisar, och utvecklats så att de når sin dröm att bli NHL-spelare:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, pågår tydligen koskenkorvaturnering nu.

Media - dvs den s k hockeyexpertisen, låt vara av självutnämnd natur, har yrat om att Sverige har god chans att vinna detta. Så blir det inte. Ryssland har redan vunnit efter att ha spöat övriga lag.

Finland torskade tydligen med 1-7 mot Tjeckien igår.

Det sämsta finska laget på tio år, rubricerade Aftontrasan. Tre kronor ska knäppa Finland på näsan och förvärra rivalens kris, fyllde Sexpressen på med.

Jag sitter och arbetar med något helt annat men har matchen på ett litet fönster; det är Sverige mot Finland. Nu har man spelat två perioder och Finland leder mot Sverige med 1-2...

I detta nu delar väl Sverige sistaplatsen med Tjeckien och Finland och slutar det så här blir väl Sverige bara näst sist, på bättre målskillnad än våra (blivande?) besegrare Finland. Om inte finnarna petar in tre baljor till. Då är Sverige sist säger sist i denna koskenkorva.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, i ett så kritiskt läge för Luleå som detta när man diskuterar den kommande avgörande viktiga matchen och Pungen är inblandad, drar man sig osökt till minnes ett liknande läge för nio år sedan.

Luleå hade en tränartrio som kallades Rograrna och dessa hade genant misslyckats under året. Mot slutet av serien häckade Luleå i botten om med några matcher kvar var vi i praktiken klara för kvalspel. Teoretiskt fanns en chans, men den var så osannolik och otänkbar att alla accepterat att det blev kval för oss. Men omgång för omgång lyckades vi, samtidigt som Mora olyckades, och i sista omgången gällde att vi måste ta upp sista pinnarna på Mora. Även målskillnadsmässigt handlade det om i princip samma skillnad och kunde bli avgörande.

Vi mötte Timrå hemma, Mora mötte Pungen borta. Mindre än halva tredje perioden kvar och Luleå ledde mot Timrå med 3-2 medan Pungen hade gått upp till 5-3 mot Mora, resultat som sammanfattningsvis innebar att vi skulle passera Mora och slippa kvalet.

På den tiden fanns de flesta Luleåsupportrar på Svenska Fans och länken nedan går direkt in i matchtråden i det ovan beskrivna läget i matchens slut. Därefter hann vi med >200 inlägg ytterligare, innan allt var avgjort. Det hela slutade med att vi spöade Timrå med 4-2 men alla spelare och publik blev stående i Delfinen för att följa slutet i Linköping, där Mora kom ikapp genom först 4-5 och sedan 5-5.

I slutet av matchen tryckte Mora på utav helvitte och en vinst för Mora innan 60 minuter - men också i sudd - skulle skicka Luleå till kval. I slutet av matchen i Linköping blev f d Luleåspelaren Tomas Surovy utvisad och vi svor ve och förbannelse över honom. Men Pungen stod emot och matchen slutade 5-5. Och så, i sudd avgjorde Surovy för Pungen och då föll Mora ned i kval, försvann och har aldrig kommit tillbaka. Ännu. Pungen gick hela vägen till final om SM och tog ledningen med 2-0 i matcher mot HV men föll till slut.

Ja, det var tider.

Rograrna? De fick fortsätta. Nästa år gick det taskigt länge, men genom ett misstag råkade de långt in på säsongen sätta Omark-Harju-Snygg-Mats i samma lina och det ändrade på allt.

Året efter tog Rograrna till plats tio en gång till, men sedan fick de sparken och ersattes av Rönken och Bulan och då blev det andra bullar.

Rograrnas historia hos oss är alltså lika usel som Rönnbergs senare historia i Frölunda är fin. Kanske han fick den utbildning han behövde av oss?

Nåja. Summan av kardemumman är att Luleå i utsatt läge i slutet av Elitserien SHL har fått god hjälp av Pungen tidigare.

Nu har vi visserligen ingen Tomas Surovy hos Pungen men dock Kristian Näkyvä, Emil Sylvegård och Niklas Fogström....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fokus för oss i Luleå nu är förstås avslutningen av serien. Vi gjorde fiasko i Europamästerskapet och nästa år får vi inte vara med, om vi nu inte skulle gå riktigt långt i slutspelet om SM, men det finns ju inget som talar för det nu.

Snarare undrar vi om vi överhuvudtaget får vara med när festen - slutspelet - börjar eller om vi ska missa att ens ta oss till PlayIn i år och i stället sluta på plats 11 eller 12. Skulle det gå så illa handlar det om Luleås största misslyckande sedan klubben bildades.

Ja. Så illa är det. Och innan landslagsuppehållet lutade det starkt mot det, eftersom vi helt tappat greppet och trots starkt spel då och då kollapsade gång på gång genom pinsamt svaga misstag orsakade av att spelarna var lata och sket i att göra jobbet.

Men att Skuggan i förtid tog karriärsteget att bli GM - vilket vi nog på ren svenska skulle säga: fick sparken - finns ju ett visst hopp att vi nu ska kunna se förändringar. Visst. Petter VAR redan tidigare delansvarig för laget, som assisterande, men om problemet var att Skuggan tappat omklädningsrummet och laget kan man hysa hopp att det nu blir skillnad.

För så dåliga spelare har vi inte att vi inte ska kunna slå oss in i PlayIn.

Kom igen nu, Petter! Och kom igen nu, Luleå Hockey.

För oss gäller ju bara de fyras grupp. Lagen under hinner inte ifatt oss och lagen över hinner vi aldrig i kapp.

Det är denna grupp som gäller för oss och närmare bestämt att bli ett av de två bästa lagen i gruppen.

9 Luleå HF 14-27 (-13) 5
10 Karlskrona HK 0-14 (-14) 5
11 Djurgårdens IF 0-28 (-28) 3
12 Örebro HK 6-33 (-27) 0

Intressant att påpeka att tre av de fyra lagen switchat tränare. Öret gjorde det först och verkar ha skärpt till sig ordentligt sedan dess. Kronan har gjort det, men mer tveksamt om slangen Molin kan lyckas bättre än Hånberg. Luleå har gjort det och vi hoppas på Petterprestation nu. Djurgårn har lite mer oväntat tappat stilen efter att ha gått bra länge, men uppehållet kanske fått ordning på laget. Vi får se.

En ärlig gissning från min sida är att Kronan inte kan hindra fallet, men att de tre övriga lagen får igång sitt spel och då tror/hoppas jag att Luleå har bäst material och lyckas bäst, medan det är mer osäkert om det blir Djurgårn eller Öret som i så fall följer oss, även om jag skulle gissa på gårdarna.

När man ser vårt schema finner man att det för oss handlar om två avdelningar, där den första blir för j-a viktig och tuff, medan fortsättningen - om vi fixar den första avdelningen - blir betydligt lättare.

Under de första 12 dagarna har vi:

2017-02-14 Linköping HC - Luleå HF
2017-02-16 Luleå HF - Örebro HK
2017-02-18 Luleå HF - Frölunda HC
2017-02-21 Växjö Lakers HC - Luleå HF
2017-02-23 Luleå HF - Djurgårdens IF
2017-02-25 Karlskrona HK - Luleå HF

Vi möter alltså Läjkrarna, Frölunda och Pungen - tre mycket svåra uppgifter mot tre av landets just nu klart bästa lag, kanske de tre starkaste. Och dessutom insprängt tre fyrpoängsmatcher mot våra tre konkurrenter i de fyras grupp. Ojoj, det här blir riktigt j-a svårt.

Här finns definitivt risken att vi ska förlora en massa pinnar och att vi ska missa chansen till nytändning för att i stället från en plats under PlayIn-strecket med bränt självförtroende har avslutningsmatcherna kvar att fortsätta misslyckas på och totalt kollapsa med fiaskostämpeln lysande i pannan.

Men också en möjlighet och en chans. OM vi kan skärpa oss nu och gå hyggligt eller t o m bra i dessa matcher fixar vi det. Då ska avslutningen inte vara nåt problem.

För avslutningsvis har vi:

2017-02-28 Luleå HF - Rögle BK
2017-03-02 Färjestad BK - Luleå HF
2017-03-04 Luleå HF - Leksands IF
2017-03-07 HV 71 - Luleå HF
2017-03-09 Luleå HF - Rögle BK

2 matcher hemma mot kommande kvallaget Rögle, 1 hemma mot kommande kvallaget Trottoarkanten och så två starkare motståndare borta; HV och Warulfven.

Vill man anti-jinxa kan man förstås påpeka att kvallagen har chans att spela ut avslappnat utan press och att Warulfven kan ha streckkamp och liksom HV fightas för position till slutspelet.

Det må så vara, men nog är första avdelningen den i särklass mest avgörande. Faller vi där, ligger vi pyrt till - lyckas vi, bör vi greja säsongen.

Och vi börjar borta mot Pungen som numera är i en spritt språngande form. Fungerar inte vårt försvar på topp då, är vi körda. Här måste Petter ha fått ihop vinnar- och kämpaglädjen i laget. Den här matchen kommer att sätta sin prägel på fortsättningen.

Hur starka är Pungen?

Hur har de lyckats under 2017?

2017-01-03 Linköping HC - Skellefteå AIK 5 - 2 (2-0, 1-1, 2-1)
2017-01-05 Djurgårdens IF - Linköping HC 0 - 4 (0-0, 0-0, 0-4)
2017-01-07 Linköping HC - Luleå HF 5 - 2 (2-1, 2-0, 1-1)
2017-01-12 Linköping HC - Karlskrona HK 4 - 3 (2-0, 1-2, 0-1, 0-0, 1-0)
2017-01-14 Örebro HK - Linköping HC 0 - 1 (0-1, 0-0, 0-0)
2017-01-19 Leksands IF - Linköping HC 5 - 1 (1-0, 2-1, 2-0)
2017-01-21 Linköping HC - Rögle BK 2 - 1 (1-1, 1-0, 0-0)
2017-01-26 Linköping HC - Skellefteå AIK 3 - 0 (1-0, 1-0, 1-0)
2017-01-31 Leksands IF - Linköping HC 2 - 5 (1-2, 1-1, 0-2)
2017-02-02 Linköping HC - Djurgårdens IF 4 - 1 (1-0, 2-1, 1-0)
2017-02-04 HV 71 - Linköping HC 2 - 3 (0-0, 1-0, 1-2, 0-0, 0-1)

Åh, fy fan! De har vunnit 10 av 11 matcher och bara torskat en match mot bottenlaget Trottoarkantens IF, sannolikt genom underskattning/oflyt/en dålig dag för Högberg vid spaden.

Ja, det här ser riktigt jävla tufft ut. Att möta Pungen - som gissningsvis (utan att jag kollat) går starkast i landet just nu. Dessa fruktade motståndare möter vi dessutom borta. I en match, då vi måste visa att vi skärpt oss och kommit igen, för att få ett GO! i laget för den viktiga och tuffa fortsättningen.

Det här blir svårt. Riktigt j-a svårt.

Vilka har vi då i truppen, vilka måste vi hoppas på?

Vakter
34. Lassinantti, Joel
30. Gustavsson, Filip

Ja, det kan fungera. Visst har Lassi haft en något sämre säsong i år men nu har han fått vila länge medan Filip haft spaden och därefter uppehållet för koskenkorva.

Backar
27. Mikkelson, Brendan
3. Todd, Daine
41. Melart, Ilari
15. Jaros, Christian
7. Sandström, Jan
32. Engsund, Oscar

Vi saknar tyvärr Schira som är avstängd mot Pungen och dessutom mot Öret. Ett tungt avbräck. Men överlag tycker jag att våra backar ska vara så pass starka att om de gör sitt bästa ska de kunna hantera en match mot Pungen.

Forwards
21. Sweatt, Bill
13. Junttila, Julius
9. Forsberg, Johan
52. Fabricius, Karl
25. Hedman, Anton
11. Emanuelsson, Petter
16. Emanuelsson, Einar
37. Lundeström, Isac
20. Rydahl, Gustav

33. Mastomäki, Christopher
40. Mouillierat, Kael
19. Lagace, Jacob
42. Hillding, Joakim
24. Harju, Johan

Och här saknar vi Andreas Falk som är avstängd denna match, men är åter mot Öret. Ett tungt avbräck, speciellt eftersom vi är så svaga på centersidan.

Kommer våra forwards att hålla, kommer de att lyckas göra det jobb de måste mot Pungen?

Det är mer tveksamt. Jag tror att det absolut viktigaste blir att de måste sköta sina uppgifter när vi INTE har puck. De måste anstränga sig för j-a mycket att hjälpa till i försvarsspelet för att ge backarna det stöd dessa behöver genom att följa med hela vägen ned men också genom att vara vakna nog att verkligen ta sin uppgift i markering och inte lattja runt lite som de känner för vilket var fallet rätt ofta i matcherna på slutet. Tror nog att detta blir det avgörande för oss: om forwards inte sköter sina uppgifter i försvaret mot anfallsglada Pungen är vi antagligen hjälplöst förlorade. Men om de gör det de ska, kommer vi (kanske) att ha chans att slåss om poängen om vi kan utnyttja de (antagligen få) chanser vi får.

Ja, harrejavvlar.

Det här ser tungt ut. Sex tuffa och viktiga matcher redan från början där vi måste lyckas åtminstone halvbra och allt startar med en magnifikt svår uppgift; kanske den svåraste av dem alla.

Å andra sidan är det bara att gilla läget som betyder att detta är en match då hjältar kan lyckas.

Har vi några som vill bli hjältar?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mycket stark insats av bufflarna och Lehner i natt. Man gick loss till ledning 0-3 efter första perioden och stod emot fram till en 1-3-vinst trots att Toronto pressade på allt värre och t ex i sista perioden hade skotten med 18-4 utan att måla.

Bufflarna har fått igång laget bra efter nyår och är numera vanligen på topp i matcherna jämfört med slutet av förra året då de tvärtom latade sig igenom och torskade många matcher.

Lehner har också kommit igång rejält och levererar nu ofta toppinsatser och nu börjar det kännas tämligen säkert att han lyckas med årets uppgift att spela hem ett välavlönat flerårigt kontrakt. I detta nu, med 92,5% räddningar på 37 matcher, har han i NHLs vaktliga bara tre vakter som spelat så många matcher eller mer framför sig: Washingtons Holtby och Columbus Bobrovsky med 92,6% efter 43-44 matcher, samt säsongens vaktstjärna Minnesotas Devan Dubnyk med 93,4% på 42 matcher.

Det gör att det blir svårare för Anders att märkas men men kan han fortsätta hålla stilen - i detta nu 92,2% - lika bra som tidigare kommer han säkert att få förbättrade möjligheter i NHL nästa säsong. Gissningsvis får Anders ta spaden i nattens match 01.30 svensk tid mot Vancouver, om inte Bylsma vill se Lehner i en match till 24 timmar efter den förra? Degersig.

Vi uppdaterar...Buffelvaktjakten:

2016-10-13 Buffalo-Montreal 1-4, 0p Skott 31-24 ROBIN 83,3%
2016-10-16 Edmonton-Buffalo 2-6, 2p Skott 33-24 ROBIN 93,9%
2016-10-18 Buffalo-Calgary 3-4 OT, 1p Skott 21-34 ROBIN 88,2%
2016-10-20 Buffalo-Vancouver 1-2 0p Skott 28-20 ROBIN 90,0%

2016-10-25 Buffalo-Philly 4-3 SO, 1p Skott 25-41 ANDERS 92,7%
2016-10-27 Buffalo-Minnesota 0-4 0p Skott 38-22 ANDERS 85,7%
2016-10-29 Florida-Buffalo 0-3, 2p Skott 33-25 ANDERS 100%

2016-10-30 Winnipeg-Buffalo1-3, 2p Skott 38-28 ROBIN 97,4%
2016-11-01 Minnesota-Buffalo 1-2, 2p Skott 28-24 ROBIN 96,4%
2016-11-03 Buffalo-Toronto 1-2, 0p Skott 43-29 ROBIN 93,1%
2016-11-05 Ottawa-Buffalo 1-2, 2p Skott 33-32 ROBIN 97,0%
2016-11-07 Boston-Buffalo 4-0, 0p Skott 42-32 ROBIN 90,5%

2016-11-11 Buffalo-New Jersey 1-2, 1p Skott 26-43, ANDERS 95,3%

2016-11-12 New Jersey-Buffalo 4-2, 0p Skott 27-23, ROBIN 85,2%
2016-11-15 St Louis-Buffalo 4-1, 0p, Skott 30-23, ROBIN 90,0%.
2016-11-17 Buffalo-Tampa Bay 1-4, 0p, skott 33-38, ROBIN 89,5%

2016-11-19 Buffalo-Pittsburgh 2-1SO, 2p, skott 47-33, ANDERS 97,9%

2016-11-21 Buffalo-Calgary 4-2, 2p Skott 31-32, ROBIN 93,5%
2016-11-23 Buffalo-Detroit 1-2SO, 1p Skott 33-24, ROBIN 95,8%

2016-11-25 Washington-Buffalo 3-1, 0p Skott 32-33 ANDERS 90,2%

2016-11-29 Ottawa-Buffalo (1-3, 0p) Skott 6-13 ROBIN 83,3%

2016-11-29 Ottawa-Buffalo 4-5 (3-2), 2p Skott 29-5 ANDERS 89,7%
2016-12-01 Buffalo-Rangers 4-3, 2p Skott 25-34 ANDERS 88,0%

2016-12-03 Buffalo-Boston 1-2, 0p Skott 33-36 ROBIN 93,9%
2016-12-05 Buffalo-Washington 2-3OT, 1p Skott 33-33 ROBIN 90,1%

2016-12-06 Buffalo-Edmonton 4-3OT, 2p Skott 26-37 ANDERS 91,9%

2016-12-09 Buffalo-Washington 1-4, 0p Skott 28-29 ROBIN 89,3%
2016-12-13 Buffalo-Los Angeles 6-3, 2p Skott 26-33 ROBIN 90,9%
2016-12-13 Islanders-Buffalo 2-3OT, 2p Skott 35-37 ROBIN 94,3%

2016-12-17 Carolina-Buffalo 1-2SO, 1p Skott 22-24 ANDERS 95,5%

2016-12-20 Florida-Buffalo 3-4SO 1p Skott 39-36 ROBIN 92,3%
2016-12-22 Buffalo-Carolina 1-3, 0p Skott 23-33 ROBIN 93,9%

2016-12-23 Islanders-Buffalo 5-1, 0p Skott 32-29 ANDERS 84,4%

2016-12-27 Detroit-Buffalo 3-4 2p Skott 44-23 ROBIN 93,0%
2016-12-29 Buffalo-Boston 2-4 0p, Skott 33-38 ROBIN 91.9%
2016-12-31 Boston-Buffalo 3-1 0p, Skott 28-27 ROBIN 89.3%

2017-01-03 Rangers-Buffalo 1-4 2p, Skott 25-19 ANDERS 96%
2017-01-05 Chicago-Buffalo 4-3OT 1p, Skott 43-20 ANDERS 90,3%

2017-01-07 Buffalo-Winnipeg 4-3 2p, Skott 36-35 ROBIN 91,4%

2017-01-10 Buffalo-Philadelphia 4-1 2p, Skott 27-40 ANDERS 97,5%
2017-01-12 Tampa-Buffalo 4-2 0p, Skott 29-26 ANDERS 91,4%
2017-01-13 Carolina-Buffalo 5-2 0p, Skott 38-38 ANDERS 86,8%

2017-01-16 Buffalo-Dallas 4-1 2p, Skott 29-32 ROBIN 96,9%
2017-01-17 Toronto-Buffalo 4-3 (1-1) 0p, Skott 16-15 ROBIN 81,3%

2017-01-17 Toronto-Buffalo 1-1 0p, Skott 16-12 ANDERS 93,8%
2017-01-20 Buffalo-Detroit 3-2OT, 2p, Skott 37-34 ANDERS 94,1%

2017-01-21 Montreal-Buffalo 2-3OT 2p, Skott 38-38 ROBIN 94,7%
2017-01-24 Nashville-Buffalo 4-5OT 2p, Skott 39-37 ROBIN 89,7%

2017-01-26 Dallas-Buffalo 4-3 0p, Skott 38-27 ANDERS 89,5%

2017-01-31 Montreal-Buffalo 5-2 0p, Skott 35-39 ROBIN 85,7%
2017-02-02 Buffalo-Rangers 2-1OT, 1p Skott 37-44 ROBIN 95,5%
2017-02-04 Buffalo-Ottawa 4-0 2p, Skott 29-36 ROBIN 100%
2017-02-06 New Jersey-Buffalo 2-1 0p, Skott 39-23 ROBIN 94,9%

2017-02-07 Buffalo-San Jose 5-4OT 2p, Skott 36-40 ANDERS 90,0%

2017-02-09 Buffalo-Anaheim 2-5 0p, Skott 26-44 ROBIN 90,7%
2017-02-11 Toronto-Buffalo 1-3 2p, Skott 44-23 ROBIN 97,7%
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161030kl._70.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
lifesson: Håller med. Det blir intressant att se hur det kommer att gå i slutspelet och vilka lag som kommer att växa då. Och i år kan det bli ovanligt många om budet.

Frölunda har ju något överraskande trots många förlorade spelare från förra säsongen lyckats väl i år igen, under längre perioder varit så starka att många tänkt att Frölunda kan ingen röra i år. Men nu i vår har det varit tuffare bland annat eftersom andra lag växt.

Läjkers under Hallam har ju varje säsong börjat svagare för att växa under tiden och bli som starkast mot slutet av serien och i slutspelet och så ser det verkligen ut igen. Att Läjkrarna nu redan tagit sig upp i serietopp tyder ju på att de i år kan bli bäst i landet igen och kanske ta hem SM utan större problem. Men Läjkers vann för två år sedan och har kanske då inte den hunger som kommer att krävas, speciellt inte om de råkar på ett hungrigare lag.

Apan är ju svår att räkna bort efter så många finaler i rad men dessa har ofta kommit efter enkelt motstånd i kvart och semi eftersom Apan som serievinnare fått enklaste resan. I år har ju Apan verkligen trampat vatten länge men på senare tid har de växlat upp med matchvinnartyper som highsticking Lindström och Bud Holloway åter i laget. Jag är dock tveksam. Tror inte att laget kommer att hänga med när de möter tufft motstånd av lag som är mer kompletta än Apan. Lag utan luckor och blottor, för sådana finns definitivt i Aplaget, samtidigt som enstaka starka formationer kan tas bort enklare. Jag kan få fel, men jag tror inte på Apan i år. Är inte alls säker på att de överlever kvarten.

HV har ju smugit sig i kapp nästan lite under radarn. Jag har lite svårt att bedöma hur starka de kommer att vara när det verkligen gäller. Ett ganska komplett lag men dock, tror jag, utan det som behövs för att gå hela vägen.

Warulfven? Nej, det har jag svårt att tro. Gick bra från start och länge till men har hackat en längre tid och blandat enstaka starka med mer mediokra och bör inte ha möjlighet röra de översta. Och detsamma gäller förstås lagen under Warulfven.

Pölsan. Lite svårare att helt räkna bort. Pölsan HAR fått ihop det bra under året men en längre period där man inte lyckats alls tyder på att laget inte har så mycket att de kan allvarligt hota i slutspelet. Dock har de varit drabbade av känsliga skador och kanske laget får tillbaka viktiga spelare - jag har inte riktigt koll där - och växer igen. Men det räcker nog inte hel vägen ändå. Kan överraska mot något lag men inte mot alla.

Malmö? Ett lag man kan behöva varna för. Malmö har i serien överraskat redan från start och därefter då och då visat lejonklor i många matcher samt hållit sig kvar på rätt jämn nivå serien igenom. Malmö är också ett sådant där lag med spelare som man tror tar i lagen genom serien men kan växa och bli en värre motståndare än förväntat. Kanske kan de sopa bort något lag i kvarten och nå semi. Men sopa bort tre lag i kvart, semi och final? Nej, så långt räcker det nog inte.

Och till slut landar jag på Pungarne som sista lag att bedöma. Som du skriver, lifesson, Pungen är en klubb som gjort läxan hyggligt i många år även hårdsatsningen på en förstafemma och ofta lite för stabbiga backar hindrat dem att nå målet. Då och då har man trott att det kan vara deras tur men de har alltid lyckats misslyckas. Mest drabbade blev de förstås det år där de hade allt upplagt för sig och alldeles säkert skulle ha vunnit - men sänktes totalt av en sådan grej som att Huselius med polare fick för sig att de skulle ut på Stureplan för att ha lite lattjo lajbans. Nå, nu är de i a f med igen på upploppet och glänser till då och då. Jag skulle väl tänka ändå att detta inte är en av Pungens starka uppsättningar men vem vet? Om det börjar bra för Pungen och de går långt kan de komma att ha en fördel som konkurrerande lag saknar: hungern efter det SM-Glud de aldrig fått. Frölunda ÄR mästare, Läjkers dessförinnan och tidigare var det Apan. Det är inte heller så länge sedan HV dominerade.

Men om Pungen fixar kvarten och sedan tar semi också...då tror jag att klubben och laget kommer att växa rejält och kanske få det driv som gör att de besegrar även lag som igen-kligen är bättre. Genom att de vinner man-mot-man-situationerna, genom att de är beredda att ge tänder och ögon för att nå tid. Hur mycket sådant kan betyda vet vi alla och t ex tror jag att Luleå för fyra år sedan efter att ha slagit ut Frölunda och Warulfven var ett lag för SM. Men då mötte vi en mycket hungrigare Apa och trots att Luleå i många matcher var minst lika bra t o m bättre gick det inte att stoppa den Apa som var beredd att ge allt och mycket riktigt tog oss med 4-0. Den här kraften - att vilja mer än andra - kan komma att lyfta Pungen hela vägen. Visserrligen tror jag att den chansen/risken inte är större än kanske 10%. Men den finns där.

Sammanfattningsvis kommer den mest sannolika finalen att spelas mellan Läjkers och Frölunda. Väl där är det svårt att säga hur det går. Just nu skulle jag nog tippa Läjkers, men tror ändå att det skulle bli ganska nära 50:50% för båda lagen.

« · 1799319 · »