Sven.Savage: Vi nollar HV på bortaplan och leder fortsatt serien, Rautio håller nollan ännu en gång, Apan torskar mot soplaget Llinköping och den ilskna kvänen är sur. Det var en bra torsdagskväll och men är glad :-)
DansbandsWolf: Ja, nu har jag sett den ilskne kvänen intervjuas och han ser otroligt pigg och vaken ut. "Vi är så förbannat lama från röda linjen och bakåt i egen zon" menar kvänen. Mannekängen verkar ha släppt in allt möjligt mellan benen och han verkar ha tränat "vidgad femte lucka" instruerad av Norskar.
Jag ser just nu Pungen-Apan, där Apan reducerat till 4-3 och två minuter återstår. Apan har försäkrat sig mot att mannekängen cka släppa in ytterligare i femte luckan genom att plocka ut honom - och där avgör Pungen med 5-3 i tom kasse:-)
Jesper uppe vid blå centralt får puck i PP och pangar in 0-4!
Satan vad bra Luleå har varit idag och nuvarande seriefemma är helt enkelt chanslösa.
Och Berguven håller nollan igen:-) Vilka målvakter vi har i Luleå - egna produkter båda två, på riktigt, inte på "apsätt" där alla är "från blygden" även om de är inköpta i trettioårsåldern.
eltifoso: Shit, luftar ni mApKYssen? Ja, då kan det förstås vända. Ja, det verkar ju taktiskt riktigt, att spara er riktige vakt till match mot Luleå;-)
Törnberg försöker gå rakt på och igenom Själin som bara står kvar. Och då slänger sig Törnberg och får betalt genom utvisning på Själin.
Vad fan är detta?
Om något skulle det varit utvisning på Törnberg, men inte när Wolfram "dömer" inte.
Strax därefter kastar sig en HV-spelare på en lulespelare som håller på att kontra sig naken i box, och där kan inte ens blundningsmaskinen Wolfram avstå från utvisning så 4 mot 4 nu.
eltifoso: Ja, det blir en trevlig match och vi hoppas det står sig resultatmässigt. Starkt av Warulfven att ha klättrat förbi de närmaste konkurrenterna. Svanru får låta vintergolfen vila nu när det blir riktig hockey :-)
HV-spelare bakifrån fäller lulespelare efter lulespelare, men eftersom publiken inte har något problem med det har inte heller Wolfram några problem med att hålla tyst.
Sven.Savage: Helt underbart att se den ilskna kvänen tvingad till en intervju i pausen efter en period hans Apan torskat med 3-0, stor komik. Man blev glad.
0-2 till Luleå efter två perioder och hela andra perioden igenom ser man hur HV försöker, men är tämligen försvarslösa eftersom varje Luleåspelare gör precis allt i varje situation och när HV möter sådant motstånd har de ingenting alls att komma med.
Kolla bara nedanstående situationer där HV-spelare som erövrat puck i egen zon är helt omringade av Luleåspelare och omöjligen kan hitta något vettigt att göra med pucken. Jag tror fan att HV tappat puck i egen zon varannan gång de haft den.
Ett formidabelt spelande Luleå och HV är inte i närheten av att ha någon chans.
12-22 i skott och 0-2 till Luleå efter två perioder.
OK, två mål är inte mycket att snacka om i hockey, men HV måste få till en helt annan match om de ska kunna vända på detta. Riktigt trist är att se hur zebrorna hjälper HV gång på gång genom att hitta helt horribla hitte-på-utvisningar av Luleåspelare. Skämmes, tammefan!
Och efter c:a sju minuter av andra får Luleå PP. Som "vanligt" är Luleå extremt starka i andra perioden och har ägt sönder HV rejält nu. 0-3 vore rättvist och skulle kännas fint.
Luleå har ägt spelet helt fyra första minuterna av andra perioden och då hittar zebrorna på att ge HV PP för en "slashing" av Connolly, som i princip bara hade en klubba i händerna.
Intressant att se tabellen som figur i stället för som tabell. Illustrerar fint hur lagen i serien samlats i diverse grupper, där HV ligger lite mittemellan, men ambition att ansluta till lag 1-4, men snarare kommer att lieras med lagen på plats 6-8, tror jag. Samt Läjkers com vill släppa närheten till lag 12-14, för att nå lag 9-10.
Mest tydligt är förstås hur Pölsan håller på att vandra uppåt. Malmö passerar de strax och nästa slaktoffer blir nog Apan. Om nu inte Röglet fortsätter tappa utan förhoppningsvis kommer igång igen, men tidigare skadade in i laget.
Luleå har vunnit 6/6 senaste; HV 5/6 senaste. Alltså ligans formstarkaste lag i vår match.
Men HV borta är alltid svårt. ; Med gubbhylllan bakom vårt bås., från vilken okvädningar, spott och snus kommer att ösas över våra spelare.
Apropos Apan ser jag att lille Gustaf krisat ihop och törs inte vara med. De kör med en mannekäng och en Norskar, båda experter när det gäller att kasta in puckar. Men kan det räcka mot hängpungen, som hänger på gärdsgårn? Vi får se.
Mest intressant i övrigt om Djurgårn kan hota Frölunda borta. Eller om Läjkers kan störa Öret hemma.
Kollade av Urkens sida där det påpekade - helt korrekt - hur vackra våra tröjor blir när reklma inte tillåts dominera. Enstaka reklam, färgmässigt integrerade utan att förstöra intrycket. Så vackert jämfört med att smälla på med fuka, vita, blå, gröna superfula och opassande blaffor!
Det gäller Luleå och det gäller andra lag. Förutom Apan förstås - deras fula fängelsedräkter kan ju bara vinna av att döljas bakom reklamskit.
Nu är jag på södra Öland igen och hunnit beta av jobb-deadlines varför jag nu kan njuta hockeyn.
HV borta. Naturligtvis en så¨dan match som vi kan förlora med lite oflyt och om HV går på max. Å andra sidan - hur ska det kännas för HV; att möta Luleå? Ett magnifikt motstånd för vilket lag som helst, förstås. Jag vet ju att HV gått bra, men såg en del ev HV mot Öret nyligen och - även om Öret är svåra att möta - tyckte nog att HV är inte tillräckligt bra för att hota Luleå.
Å andra sidan tänker jag just nu oberoende av vilka vi än möter* att vi är så bra att det måste kännas rejält tufft för alla andra och att vi i princip är segertippade och att vår svåraste risk är just det. Att vi inte kan tända till och lira 100% Bulanhockey varje gång, eftersom även våra egna spelare vet att vi kan och att vi lyckats. Match efter match efter match.
I kväll får vi Wolfram och en rookie som zebror och det kommer naturligtvis att bli hemmadömeri.Nu har dock HV inte bättre special teams-stats än vi så det borde inte betyda så mycket, men litet.
Bulan ställer Berguven i mål och vidare saknas Sondäll, vilket inte säkert är någon nackdel. Olle och Erik är iaf tillbaka.
Luleås lag:
4th Line 14. Berglund, Jonas 16. Olausson, Niklas 52. Fabricius, Karl
Jahaja - Både Burkölen och MooDoo torskade igår, medan Bråkfors vann.
Jaja. Det ordnar sig nog. Mädhåken har ju räknat ut att Burkölen "redan" är klara för allsvensk final till våren (gärna mot MooDoo eller Timrå, tycker jag).
Jag menar, om man inte kan lita på Mädhåken - vem kan man då lita på?
57 sek kvar av perioden. Då förklarar kommentatorn att det är 1.40 kvar - han har tittat på utvisningstiden
:-)
Tredje perioden är över och Luleå har ledning med 2-1 när vi nu tar en veckas paus innan vi spelar perioderna 4-6 i Delfinen.
Lite underlig match med anledning av Lasagnes lite ålderdomligt finska spel. Undrar om inte Bulan tänker ut någon listig strategi till fortsättningen.
Luleå kan ju ställa sig i burskydd 60 minuter eftersom Lasagnes spelare som robotar ränner ned till egen blå när de tappat puck.
Och mot deras uppställning vid blå blir det ju mycket dumpa puck men det kan fungera om våra snabba spelare t ex Einar, Kovacs, Brännström, nog också Emil, Widing och Petter har hastigheten uppe när dumpen kommer. Lite träning på det där under veckan?
Nå. då kan vi sammanfatta läget inför period 4-6 om en vecka: Luleå - Lasagne 2-1 Biel - Frölunda 3-2 Zug - Mountfield 1-1 München - Djurgårn 1-5
Man kan ju tycka att det är rejäl fördel för de kommande hemmalagen om en vecka.
Förutom då München, som ligger under med hela fem mål. München är dock väldigt starka på hemmais, så helt borträknade är de väl inte, men Dicken tycks vara spelglad som fan och verkar ha dragit igång en fin stil på Djurgårn.
Och det är klart att Frölunda kan ingen räkna bort trots att de nu torskade hemma. Men i årtes CHL inledde de med att torska första två matcherna hemma, och i åtonndelen låg de under med 5-0 och 6-3 mot Ulfven, men vände.
Ja, någorlunds lyckad dag i Champions som numera är härligt fri från Apor: och tomma stolar-)
Einar Wolf har varit j-t duktig idag; är snabb och lurig och fungerar bra mot Lasagnes blålinjemur. Det borde också Kovacs och emil lyckas med - snabba att överlista blålinjesmurar.
Satan så nära för Lausanne! En av deras spelare - den farligaste - får pucken mitt i slottet och är sopren. Han laddar och drar in pucken i klubbkrysset på Lassi, men Lassi har läst skottet och går upp med armen och stöten framför krysset och räddar.
Kom igen nu Luleå! Döda Lausanne, chanserna för fler Luleåmål kommer!
SATAN! Lules överjävliga box är ingenstans och Lausanne får etablera PP gång efter gång och avlossa skott efter skott. Och med en halv minut kvar av andra perioden lyckas Lausanne kvittera.
Blivit mycket mer av spelvändningar i andra perioden och det är framför allt Luleå som tar attackerna fram till målchanser. Men fortfarande 0-0 efter elva spelade minuter av andra och då tar Lausanne en utvisning och Luleå får PP igen och...
centraltplacerad vid blå direktpassar Sellgren Robin Kovacs som klipper till direktskott och vakten hinner med 0-1 för Luleå!
Den kunnige kommentatorn förklarar att "Fabbe hittat tillbaka till Luleå"... jo, så kanske man kan uttrycka saken - för en spelare som lirat senaste ÅTTA säsongerna i Luleå...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men det blir spännande på lördag! Om Luleå är så bra som man var idag måste ni vara riktigt, riktigt bra för att slå oss.
(eller ha turen att få Wolfram i dagens zebraform att "döma"...)