Luleå HF

SHL · 118246 inlägg · 891 ämnen

« · 2289677 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Då ska vi se om Svens "favorit" Scheike skadar någon av de våra ;)

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
På Luleå Hockeys hemsida intervjuas Tyrre inför matchen. Hockeyspråket är ju intressant och speciellt, bl.a. med hänsyn till just språket. Internetifiering har ju inneburit att hela världen, speciellt unga människor, numera talar bra engelska. Men i Sverige har vi hamnat i Abbottstilen, dvs frågorna ställs på svenska men svaren ges på engelska. Ganska lustigt.

Tyrre kör en variant, tillfrågas på svenska, svarar på engelska, slänger in en del svenska.

Typ: I like it when there is känslor and it is crowded läktare.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Transferfönstret för SHL - 58 timmar kvar strax.

Måndag 23.59 har vi deadline för att förstärka trupperna för SHL-lagen. Och några klubbar har agerat. Djurgårn får över Gelinas, men Röglet ersätter med starka kompletteringar. Gangsteröret som vanligt ute och handlar. Och lite till.

Den bästa marknaden torde vara KHL där de lag, som tappat chansen till slutspel, vanligen är beredda att försvaga laget för att spara pengar.

Kommer Luleå att agera?

Det tror jag inte. Man är nog tämligen nöjd med de spelare man har och endast skador skulle kunna rucka på det. Men som läget nu är vore det bara om någon viktig spelare blev långtidsskadad på Hovet ikväll som något sådant skulle kunna ske. Och när DIF nu gjort sig av med galningen Holland är ju risken för det liten.

Nej, vi sitter nog lugnt i båten. Men det finns helt klart intressanta KHL-namn att hämta in så det kan nog handlas av andra lag. Många av SHL-lagen har ju dessutom en vana att handla på sig innan deadline så det kan nog komma in ytterligare.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Hela tre matcher i SHL idag!

15.15
• Brynäs IF - Växjö Lakers HC
• Örebro HK - Leksands IF

18.00
• Djurgårdens IF - Luleå HF

Lär bli mycket folk på Hovet, Egentligen en match upplagd för att Luleå vinner såväl på isen som på läktarna, men lite oklart hur det blir efter allt uppehåll. Har Luleå spelarna friska och formen kvar? Har Nånschtansch med alla nyrekryteringar gjutit mod i gårdarna? Har publiken väntat så länge att de nu fyller Hovet?

Vi får se.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag är avundsjuk.

Visst, man ser matcherna själv och kommenterar och diskuterar med vänner IRL och på nätet. Men bevakningen av hockeyn i media har alltid hört till. Och tidigare hade såväl lokaltidningar, rikstäckande tidningar och TV hockeyintresserade och kunniga journalister som bevakade det hela och tillförde kompetens och information som var intressant att ta del av.

Men det var då det.

Numera har vi egentligen bara lokaltidningar som håller sig med någorlunda kompetens att bevaka hockeyn och speciellt det lokala laget.

"Sportradion" och "TV" är ersatt av SeMer som totalt domineras av Stockholmsbaserade "experter" som tyvärr inte håller utan dessvärre mest bidrar med subjektiva tyckanden som bara gör en förbannad.

När det gäller "rikstäckande" har vi "Hockeysverige" som inte täcker ett skit av svensk elithockey numera. De tar bara det kortfattade resultatet i form av målgörare och assister och breder ut som en låtsasrapport som inte ger något alls. Eventuellt kompletterat med "experten tycker" i rubriken där något fånigt uttryckt av "SeMerExpert" som raaaasar lyfts fram.

Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet har väsentligen släppt elithockeyn de med. Och så har vi tabloiderna Sexpressen och Aftontrasan, som ballat ur totalt och låter PRAO-elever som inte kan skriva korrekt språk "täcka" det hela. Kompletterat med några galningar av typ vennerstig och rosen som mest snackar skit.

Hur täcker de Luleå då? Ja ingenting. Kort om resultatet i form av målskyttar typ, ingenting annat, om de inte hittar någon affär de kan raaaaasa med. Enda anledningen att täcka Luleå vore väl om tidningarna kunde raaaasa och kräva att vi skulle sparka tränaren, men eftersom vi har Bulan som tränare händer förstås inte det. Ganska ofta skiter de t.o.m. att överhuvudtaget rapportera att Luleå spelat match.

Ibland orkar de bevaka Djurgårn - det "lokala" laget för Stockholmsbaserade tidningar - och för närvarande handlar det mest om vilka som sparkats och vilka som rekryterats.

Och så har vi Göteborgsposten, som genom avtal med Sexpressen, publicerar sina artiklar i Sexpressen,. Och eftersom GP täcker Fru Ölands hockey ordentligt innebär det att Öflundrahockeyn täcks ordentligt.

Se bara rapporten från gårdagens match (länk).

Här har vi en matchrapport på >50 rader som komplett rapporterar, analyserar och informerar om matchen mellan Malmoe och Öflundran.

Medan matcher för Luleå och många andra lag behandlas som om hunden skitit på mattan.

Man blir avis.

Vad kan tabloiderna göra? De skulle kunna avtala att köpa in rapportering även från andra lokaltidningar. Det skulle väsentligen bli bra. Undantaget förstås Norran som är fullständigt värdelös genom sitt krypande för Apan.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Målsnålt länge, men matchen slutade 1-2 till Fru Öland på straffar mot Malmoe. Så vi uppdaterar tabellerna:
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-02-12-kl-004714.png

500x0-skarmavbild-2022-02-12-kl-004650.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
En match I SHL idag. Malmoe tar emot ickeindianerna Fru Öland.

En möjlighet för Malmoe nu att rycka ytterligare ifrån hotet nedifrån Timret, som inte hade flyt i dubbelmötet mot Röglet och tappade sex poäng.

Öflundran har ju "som alltid" fallit ihop i SHL efter jul, men Rogern hävdar att de nu jagat ikapp.

Vi får se.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och igår kväll vann Trottoarkanten med 4-2 mot Öret. Starkt gjort och Trottoarerna hänger därmed på högt i klungan, bakom Apan, Röglet och Luleå.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-02-11-kl-070204.png

500x0-skarmavbild-2022-02-11-kl-070231.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Charliejfz: Och dessutom imponerande att se utflyttade duktiga röglare vilja komma hem för att hjälpa till och vara med när laget går för GLUDet. Ungefär som Limpan Omark och Luleå.

Dessutom förstärkt genom att rekrytera riktigt bra spelare för att komplettera laget där så behövs. Chris och Cam måste vara mycket duktiga på att identifiera, analysera och kommunicera med potentiella spelare.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ja, imponerande att ungdomsverksamheten var stark redan då. Men skönt att nu kunna behålla spelare som inte försvinner till bättre lag :)

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Charliejfz: Rögle var ju uppe speciellt början av nittiotalet och då ett lag som Luleå hade rejält svårt för. Tror faktiskt att Röglet var det lag vi tog minst poäng av och hade minusstats mot. När ni var nere i allsvenskan hoppades jag ni skulle upp igen, bl a för att vi i Luleå skulle få chans att rätta till staten;-) Men dessutom levererade Röglets ungdomsverksamhet många av Sveriges bästa hockeyspelare i många år, trots att de sedan köptes över av rikare klubbar. Så även när ni var nere i Allsvenskan hoppades man se er komma upp. Så ni försökte då och då, men blev ofta kort.

Men nu är det nya tider och sedan ni plockade in Bottarna och fick ordning är det helt annat.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Elitserien ... på den tiden var ju avancemang en bragd för en liten landsortsklubb. Rbk försökte några säsonger men hade inte trupp eller medel att hålla sig kvar. Under 90-talet upplevdes toppklubbarna som mäktiga, orubbliga och mer inflytelserika. Luleå var en av storklubbarna som spelare från den skånska myllan drömde om att få kontrakt med men nålsögat var litet.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
En enda match I SHL ikväll. Hockeytorsdag a la OS/corona.

Det är Trottoarkanten som tar emot Öret. Två av de lag som fightas för att ta plats bland toppsex och direktplats i kvartsfinalen om SM. Där Apan, Röglet och Luleå för närvarande ser ut att inte kunna nås av de under, men där Öflundran mycket väl kan passeras. Kanske.

Trottoaren och Öret har ju spelat lite olika antal matcher och har lite olika poäng, men skulle Öret vinna ligger de rätt lika inför fortsättningen. Vilket förstås innebär att vinner Trottoaren har de ett hyggligt försprång på Öret.

Lite spänning kan man alltid hitta när det spelas i SHL. Tänk att på tiden med Elitserien hade jag så lite tid tillgänglig att jag totalbevakade Luleås matcher, men sket fullständigt i övrigas.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Update
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-02-09-kl-220104.png

500x0-skarmavbild-2022-02-09-kl-220141.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Nära, nära för DIF men med tre min kvar kvittrar Pölsan och vinner sedan 2-3.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja han var troligen bäst på isen i ett riktigt blekt hemmalag
Slarvigt av Brynäs att behöva tappa poäng mot klara jumbon

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Och er gamle Gludvakt tycks hålla stilen?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Inledningen av tredje perioden - Djurgårn sätter 2-1.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Det syns att lagen inte spelat på ett tag, hafsigt , slarvigt och mycket som sker utan tanke

Men trevligt med publik, man har ju tyvärr fått vänja sig med tysta arenor (såsom alltid i Skellefteå )

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Intressant match I matchen mellan två unga spelare som utbildats av och kommit fram i Luleå Hockey; Noel Gunler för Pölsan och Tim Söderlund för Djurgårn. Gårdarna har dessutom nu Alexander Salak med spaden.

Tjockdicken får med sig en utvisning där, vilket jag tycker var billigt, men hemmadömeri har man ju hört talas om.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Mäktig inledning på Hovet när hela kortsidan full av DIF-supportrar sjunger igång matchen.

Av hur lagen gått på senare tid måste pölsorna ses som favoriter. Men det blir intressant att se om gårdarna kan överraska nu, stödda av en av landets mest mäktiga supporterklackar på Hovet.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Bara enstaka flyttade matcher under OS-uppehållet. Nu ikväll har vi en match i SHL när Djurgårn tar emot Pölsan på Hovet. Om jag förstått rätt ska de nu för första gången på en tid kunna fylla läktarna utan restriktioner. Tidigare i höst var ju intresset ljumt - även när det var utan restriktioner. Och det berodde förstås på att DIF gick så infernaliskt dåligt då. Men nu håller de ju på att genomgå en make-over överallt så kanske folk passar på att fira den nya friheten med att gå på Hovet ikväll?

Vi hoppas på det!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Tufft för Timret nu. Efter en mycket svag inledning av serien kom man igång bättre och gick länge bra, men på senare tid har det gått någon sorts troll i matcherna och man förlorar jämna tillställningar. Kanske att övriga lag insett faran och förstått att man måste ge 100% mot Timret, annars går det inte.

Och ledningen har nu gått ut på hemsida och i lokalmedia och bekymrar sig för att relationen med åtminstone del av supportrar är obra.

Ingen har väl glömt den soppa som Pölsan hamnade i förra säsongen heller.

Det gör ont att se hur jobbigt det kan bli.

Samtidigt som vi i Luleå för närvarande har det riktigt bra. Fick som medlem och därmed delägare Luleå Hockey nyss del av medlemsutskick från VD Stefan Enbom; ett mail som avslutas med

"Nu vill vi lägga fokus på att kraftsamla i Vårat gäng. Tillsammans ska vi utmana om nya Guld för Vårat Gäng. En härlig utmaning som vi alla brinner för.
Har Ni synpunkter eller frågor är det precis som vanligt bara att svara på detta mejl.
Ha det gott.
MVH Stefan"

Man blir glad.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Ajajaj, Timret. 0-2 blev 4-2 blev 5-3.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-02-08-kl-220654.png

500x0-skarmavbild-2022-02-08-kl-220721.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, hockey är hockey och ingen chans alls är förstås en chans. Och plötsligt händer något, som innebär att Damkronorna får chans, ja, nästan seglar upp som favoriter:

Aftontrasans Vennervall lovar att riva kinesiska muren sten för sten om Damkronorna vinner. Denne infernaliskt inkompetente självutnämnde expert har ju ett cred av att konsekvent tippa åt helvitte. Det kan vara Djurgårdens "skrattmatch" mot HV eller att tippa hur det går i Elitserien SHL eller vad som helst: det enda man vet om denne Vennerbäcks tips är att det blir tvärtom.

Så med hans nu lagda experttips börjar man plötsligt tro att århundradets hockeysensation ligger på lur.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja 20-0 är en lågoddsare :-)
Men det skall spelas om det och tänk om Canadadamerna blev covidsmittade av ryssflickorna igår?
Finland slog ryssarna med 5-0 nyss och Putindamerna hade bara 15 utespelare så i den gruppen härjar covid big time.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, ajaj, finskorna med några av SDHLs bästa spelare, dvs de från Luleå Hockey, så krossade! Kanada har ju bara vinst att spela för så när de väl petat in tillräckligt med mål antar jag att de kopplar av. Vilket kan göra att siffrorna inte blir så fruktansvärda. Men det vore nog intressant att se hur det slutar om Kanda kör järnet. Min gissning 20-0.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: Ja, de får i alla fall spela OS-kvart mot Kanada, en trevlig erfarenhet för de unga spelarna att få pröva på.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Oj på den nivån alltså. Hmmm inget man behöver vara nervös av att beskåda då antagligen

Får hoppas på bättre tag av herrarna

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Ja, nära kvittering, och tänk om det blivit förlängning och Danmark vunnit: då hade Kina tagit platsen i kvarten.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Allt bättre än Finlands torsk med 11-1 mot Canada är en seger.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso:
Tror det kan vara en viktig kvart för framtiden rätt ungt lag, ett par av dem tycker jag sticker ut, skall bli intressant att se hur dessa klarar sig mot Kanada

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Seger, men danskorna var en ribbträff från kvittering .
Tror det blir tufft i kommande kvart och trolig tidig respass igen tyvärr

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Danskorna kvitterar men Damkronorna tar ledningen igen.

2-1 inför tredje perioden.

Värt att påminna om förutsättningarna nu:

• Sverige 3p -> Sverige till kvarten
• Sverige 2p -> Sverige till kvarten
• Sverige 1p -> Kina till kvarten
• Sverige 0p -> Danmark till kvarten

Danmark måste alltså vinna innan 60 minuter spelats alltså. Vilket innebär att skulle det vara oavgjort med bara minuter kvar kommer de säkerligen att ta vakten och försöka med 6 mot 5.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ajaj, hennę ska de akta sig för. Nu i andra perioden mycket Danmark. Men nära Emma Nordin satte 2-0 nyss.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: 1-0 visst men #4 i Danmark är lulebekantingen Silke Glud....huga.
60p på 13 matcher i danska ligan.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Tio minuter spelade, 4 utvisningar redan på Sverige. Vi har i princip spelat 4 mot 5 mest hela tiden, men fortfarande 1-0 Sverige.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Så var det dags för avslutande damhockeymatchen mellan Danmark och Sverige. Och några minuter in på första perioden sätter Luleå Hockeys Emma Nordin 1-0 för Sverige.

I Aftontrasan, Sexpressen och Hockeysverige presenteras matchen som ÖDESMATCHEN.

Nja, lite att ta i. Förlorar vi är OS över för Damkronorna. Vinner vi, får vi lira en match till där vi kommer att bli krossade av Kanada innan OS är över.

Vet inte hur mycket ödesmatch man kan kalla det.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{8399}: Bra gjort!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag har gjort en OS-tråd i OS forumet. gå gärna tit och surra lite.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Tarasov: Kloka tankar!

Något jag gillar med damhockey är att de spelar hockey. Inte så mycket avblåsningar ovh inte smycket tjafs - faktiskt inget tjafs alls - efter avblåsningar. Domarna bestämmer och lagen accepterar det, trots att besluten ibland är fel. Vilket innebär att en period på 20 min blir drygt 20 min, men inte en j-a massa tid ytterligare för att det ska tjafsas, för att spelare som låtit benen försvinna ska ligga kvar och oja sig som sparkbollare, för att det i tid och otid ska bli långa pausar för videotittar. och nog kan det vara fysiskt utan att man bakifrån bultar eller crosscheckar folk eller äventyrar liv och lem genom påhopp utan respekt för motståndares hälsa.

Tror att Luleå var tidigt ute med att ge damerna bra representation hos sponsorer och media och att andra klubbar följer efter.

Men de 14 rovdjuren i SHL i maskopi med SeMer borde kunna avvara typ 20% eller betydligt mer av de extrema ersättningar man får av SeMer - till damhockey men minst lika viktigt till allsvenska hockey och division 1-hockey. Det skulle svensk hockey sammantaget må bra av. Och att de 14 klubbarna tappar några miljoner, får avstå från någon utländsk värvning eller får konkurrera om inhemska spelare genom lägre och lindrigare löner, skulle man inte ha något emot.

Extremt olika ersättningar av SeMer med mera till SHL och övriga herrdivisioner samt till SDHL är en skam. Jag vet att mitt Luleå är ett av dessa 14 lag men det hindrar inte mig från att tycka så. Mitt Luleå har en gång varit utanför Elitserien SHL men är nu där, och en "marknads"-hockey som hindrar andra klubbar att göra samma resa gillar jag inte.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Borde inte vara några problem att förbättra villkoren någotsånär för damerna. Spontant känner jag att jag är motståndare till tak, det är väl i grunden bra att klassen på SDHL är så hög som möjligt tänker att inhemska spelare får ett riktmärke att tävla mot på träning och i match. Men kanske missar något. Några av tv-avtalsmiljoner skulle kanske kunna offra på iaf deltidslöner till damspelarna. Hockeyn är fö rätt underhållande mkt spel samt att man ändå har kampmomentet.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Strålande, Blister - det ska jag omedelbart göra!

ApSven ersätter ApPea; den siste sektprofeten, och beslutar omedelbart att
• spelare kommer där de kommer ifrån, inte från blygden
• när Apan förlorar beror det som regel på att motståndarna var bra
• skitsnack om Luleå förbjuds
• tomma stolar får säljas till riktiga åskådare
• lokalmedia tillåts skriva objektivt om hockey
• specialaren "benen försvinner" och andra filmningar förbjuds
• tjafs och gurgel efter varje målvaktsblockering läggs ned
• highsticking Lindström avtackas


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{9108}: Nedstängd första, Röglet ägde andra, Timret tredje, men Röglets PP-mål blev matchens enda och de vinner med 1-0.

Uppdaterade tabeller:
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-02-07-kl-211831.png

500x0-skarmavbild-2022-02-07-kl-211849.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: rögle mot johansson just nu

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Drygt andra perioden spelad, Röglet i PP, och då smäller det!

1-0 för Röglet.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Röglet - Timret 0-0 efter första, 6-3 i skott, lagen tar ut varandra.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{8839}: Ha! Du hittade en bild på nämnde "journalist-expert" Vennerschwammel!


« · 2289677 · »