Första perioden över och helt klart har Luleå öppnat bäst med kraft och fart och kampvilja. Warulfen har tryckts ned och mer hamnat i sitt "bortaspel" sjunka ned till försvarande styrspel och hoppas på vändningar.
Efter ungefär halva perioden blev det mer och mer Luleå som kunde avancera till att börja sno puckarna av Ulfven i ulfvazon. Och ägde spelet allt mer andra halvan av perioden.
Sista minuterna kom Ulfven igen med sitt vanliga anfallsspel, dvs snabb inryckning efter vänster sarg, och då fick de ha puck under kontroll i vår period, men Luleå släppte inte till speciella chanser.
Så, Luleå har dominerat första perioden men ingendera laget hade några större målchanser.
Nu kommer den extremt viktiga andra perioden där lagen har möjligheten att etablera långt anfallsspel, trötta ut motståndarna, byta in nya spelare och få bättre och bättre chanser.
Kan Luleå fortsätta det spel man hade första perioden kan man få chansen till dessa andraperiodsfördelar. Men vi har haft matcher där Ulfven klivit upp och tagit andraperiodsövertag.
I vilket fall. BRA förstaperiod av Luleå. Men lite obehagligt att vi inte kunnat nå fram att måla.
{6908}: Är livrädd för att domarna kommer göra bort sig ordentligt och helt plötsligt sänka nivån betänkligt och börja ta för skitgrejer efter att ta tillåtit på gränsen till mord. Mardrömsscenario.
JoseGonzales: Så länge ingen är ihjälslagen eller blir av med en arm eller huvudet kommer det bli utvisning. Det är game 7 i SM-finalen och Luleå är med och då är det hårt. Det är sedan gammalt.
JoseGonzales: Ja du kanske vi får en Game Seven modell -96 men men dem kommer släppa mycket domarna i afton det kan jag lova dig, Enda jag är rädd är just att Björk Boden & Nordlöf Skellefte supporter ska flippa totalt och göra så FBK vinner!
{6908}: Fanns säkert 4-5 utvisningar i första som dom inte tog. Blir intressant att se om dom kan fortsätta släppa så mycket utan att det ballar ur helt!
JoseGonzales: Domarna KOMMER inte ta något så länge det är inte blod eller liknande, För är det lagen som ska göra upp om det hela då kommer inte domarna peta i mycket alls!
{6908}: Jag är väl inte negativ, sluta gnäll på mig och fokusera på matchen istället, kom igen nu Luleå, nu gäller det att visa hockeysverige vilka som är bäst.
Realisten: Särskilt som Bulan knappast (och det får vi verkligen hoppas) matchar Limpans femma mot Rydals dito. -------------------------------------------------------------------------------- Korr: Jag skrev helt fel i astigheten. Jag menade INTE!!!! matchar Limpans femma mot just Rydals..
Andersson: Scenariot är att Luleå kommer starta fullgas och gå tryck ned mot deras kasse, Tror vi kommer få utdelning rätt snabbt sedan kan det komma att rulla på vilket man hoppas!
Oavsett så har båda lags FANS visat övriga Hockeyfans det är så här vi gör på läktaren, I Luleå 6000 pers som Hoppar i match 5 det säger en hel del vad som sker just nu bland båda fans!
Warulfven: Jag kommer inte uppleva detta det kan jag säga dig direkt känslan är once in lifetime denna stämning som råder, Exat må bästa lag segra men det är en seger fan för hockey i stort och fansen för utan oss skulle inte något av lagen vara där dem är nu!
{6908}: Det är många som dras med och som känner att detta är en möjlighet att uppleva något man kanske aldrig kommer att få uppleva igen. Hajp föder hajp så att säga. Vilken kontrast till förra årets ”final” utan publik och mellan två klubbar utan historia.
Warulfven: Det är skruvat på sitt sätt detta för jag har INTE varit med om ett sådant jäkla intresse, Alla 3 sportbarer är fulla sedan Luleå Energi Arena 2000pers och sedan Delfinen el Coop Norrbotten Arena 6150pers.. Fan detta är ren propaganda för hockeyn ärligt talat!
{6908}: Härligt! Så det ska va. Rätt packat här också (i dubbel bemärkelse) på Olssons Bazar framför storbildsskärm. Personligen föredrar jag att vara utomhus i folkhav om man inte är på plats. Sitta inne i en arena där matchen inte spelas känns fel för egen del.
Sven.Savage: Nehä dem fick inte loss Nord & Öhlund då för vi får dras med Tobias Björk, Johan Nordlöf, Gör saken än enklare skita i matchen och se på Premier Leauge Dart i preventivt syfte så inte tv:n flyger igenom fönstret.....
Luleås lag är uppe. Och det är förstås identiskt med det Bulan och Henric satt på isen under senare tid.
Med en skillnad. För första gången startar man med Einar Warulfvsdräparen Wolf i linan med Limpan och Tyrre, medan Posta får starta med Fröberg och kOMAReK.
Warulfven har alla spelare med sedan tidigare.
Och så kommer chocken.
Det blir gröningen och ExApan som släpps fram att ta hand om game seven i SM-finalen.
Man skakar på huvudet, men inget att göra åt det nu. Bara att skita i det och fokusera på vad lagen gör nu. Med nedsläpp om drygt 1,5 timme.
Själv kör jag barbecue i trädgården innan match för matt slippa tänka mer nu, eftersom det ändå inte hjälper.
SeMer startar ju en hel timme innan nedsläpp, men de nissarna har jag hört förut och - allvarligt talat - de säger aldrig något man behöver höra.
{6908}: Om vi vinner beror det i första hand på att vi i förmån av hemmaplan, alltid får byta byta in manskap EFTER ulvarna.
Då blir det bl.a betydligt svårare för ulvarna att neutralisera Limpans femma. Särskilt som Bulan knappast (och det får vi verkligen hoppas) matchar Limpans femma mot Rydals dito. För så har det allt som oftast sett ut i Karlstad, där Limpans femma knappt fått nåt alls uträttat mot Rydals dito.
Wilhelmsson: Yep. Nu är det dags att skita i allt bladder-bladder, ta av sig skyddskläderna och gå in och göra upp. Hockey är ju en modern ersättning för slag och krig och när vi är framme vid detta är det bara att ge allt. Som det heter i krigsfilmerna:
This is not an exercise. This is the real thing. This is what you were trained for. Make us proud.
Eller Any Given Sunday och kunskapen att det gäller att i varje situation vinna centimeter för centimeter och ge allt stöd till din kamrat med kunskap om att han är beredd att göra detsamma för dig. Nu, eller aldrig!
Sven.Savage: Luleå kommer gå ut på KO i denna match och ta tag i skiten direkt, Sedan kommer man sätta fullt tryck på Ulfarnas kasse för att få utdelning snabbt sedan kommer det rinna på!
X Factor är vår 6-7 spelare nämligen publiken och well dem ger laget ger energi!
Warulfven hemma har varit annorlunda än Warulfven borta.
Hemma har de kört ett spel för att vinna och lyckats med det hela slutspelet.
Borta har de kört för att inte förlora. Mer försiktiga och förvsvarsinriktade med förhoppning att utnyttja de vändningar och kontringar de förr eller senare får, där de kan använda sina hockeyskicklig, snabba och fysiskt starka spetsforwards.
Och i första matchen har de öst på fysiskt tufft med många tacklingar på viktiga spelare i motståndarlaget, för att chocka redan i första matchen borta och knipa den. Det lyckades mot Apan, det lyckades mot Röglet, men det lyckades inte mot Luleå.
Nu är vi framme vid game seven och jag tycker att det känns tämligen väntat att nu kommer Warulfven att komma ut och köra Karlstadshockey. Det vill säga gå all-in med sin bästa hockey för vinst förstås. Något annat finns inte.
Hur kommer det att se ut?
Ja, efter att ha sett de tidigare matcherna tror jag att de kommer att vara beredda att pressa högt när de finns lägen samt damma på med tacklingar för att sno puck i vår zon och hitta in i slottet mot icke organiserat luleförsvar.
Vidare det stereotypa men effektiva anfallsspel där en tung och snabb ulv driver in pucken efter sargen (90% vänster, 10% höger) för att jaga in så långt de hinner utan att stoppas. Och många gånger hinner de ned bakom vårt mål för att kunna slå överraskningspass in i slottet om vi inte markerar bort övriga ulvar. Eller så fortsätter de runt målet och upp efter högersargen för att hitta pass in i slottet. Och hittar de inte de målchanspass in islottet eller nära mål de söker blir det i stället pass efter sarg till kompis, eller upp till blå. För att nästa ulv ska fortsätta samma karusell till något öppnas.
Emellanåt tar de chansen att damma på utifrån för styrning eller returer men den hockeyn lyckas nästan aldrig; där går lulespelare i skottlinjen när de kan alternativt når de Lassi som i storts ett alltid kontrollerar bort sådant.
De bästa chanserna för Ulfven är annars och förstås när de kan utnyttja lulemisstag högt och kontra för det är det anfallsspel som deras spelare är allra bäst på.
Så jag tror att Ulfven kommer att sikta på att etablera spel enligt ovan för att äga hockeyn.
Luleå är ju inte direkt vana att möta det spelet hemma men förstår ju att det kommer en annan ulv nu. Tror att vårt grundspel är så väl genomtänkt och väl fungerande att vi inte behöver hitta på några speciella krusiduller bara för att det är game seven.
Det kommer i stället att handla om vilket lag som mest av allt vill vinna och är beredd att ge allt för att lyckas med det. Och det kommer man som vanligt att snabbt bli varse: Vilket lag vinner tekningarna? Vilket lag vinner man-mot-man-kamperna? Vilket lag vinner striderna vid sargen?
Mindre än två tippar till nedsläpp för denna säsongens allra sista och dessutom viktigaste match i hockey-Sverige. Och man känner en djup tacksamhet och är stolt att vårt kära Luleå Hockey är med.
Kul med direkt avgörande match och i Luleå också, idag blir ett lag mästare och ett lag förlorare, varken domare eller annat kan man skylla på efter denna drabbning, det bästa laget vinner idag och får titulera sig som svenska mästare.
Jag tog en prenumeration på nya wemlandstidningen under finalserien för att se hur de följer. Mycket skrivet under första matcherna, känslan att de tar första borta, därefter 3 hemma och vinner med 4-2. som mot Apan och mot Rögle.
Nu har de blivit lite mer störda, lite mer försiktiga i kommentarerna och chanserna. Men kunnigt folk, som t ex erkände att visst fan skulle det varit minst ett par rapporter och avstängningar på Ulfvar, t ex Knä-Lennström och Huvud-jägaren.
Nu har de följt en supporterbuss som avgick Karlstad 23.00, anlände Delfinen 15.00 (bild nedan) och det är snyggt. I Karlstad har krogarna laddat med att beställa extra öl. Så intresset är stort.
Men förstås inget i jämförelse med Luleå där man fyllde Delfinen - NÄR VI SPELADE BORTA!
Limpan tror att vi kunde fyllt tre Delfiner ikväll, hade vi haft plats. Motsvarar att trekvarts miljon skulle önskat se Djurgårn i hockeyfinal på Hovet eller Fjollbollen. Så är det inte och det är därför jag högaktningsfullt skiter i stockholmsbaserad medias hitta-på om att Elithockeyn behöver ett Stockholmslag.
Det gör vi inte!
Stockholm är nog bra, men det ligger lite avsides, som vi säger i Norrbotten. Men visst får de vara med i högsta serien. Om de är bra nog och om folk där är intresserade nog. Så är det inte nu...
Sven.Savage: Åhhh tur det finns fan annat se på om nerverna får ett frispel, Då kan man ser på DART om något till midnatt om man hellre vill hålla sig lugn och inga otyg som TV eller dator inte ska åka ut genom ett fönster!
Sven.Savage: Råttmin är det Shinnimin du menar? Tilltaget tyder väl mest på desperation och låg tilltro till egna laget. Skrämde slag på djur gjorde väl nötterna på köpet.
Ta guldet ikväll nu från kaffegänget, ni är värd det efter 26 års väntan. Ingen som inte håller på Färjetad kan känna sympati med det gröna gänget från Karlstad.
Nu har media kul åt att det tydligen ska ha avlossats 30-40 raketer under natten utanför Scandic, det hotell där Warulfven sovit.
Min uppfattning är den att det är en naturlig följd när MittGnäll och han med Råttmin ljuger om att Luleå filmar. Men samtidigt skickar de ut Lindquist att filmande slänga sig på isen efter en pytteknuff av Engsund, följt av att Ulfven först låg kvar länge och sedan grinade och kved i lagets bås en minut extra. något som tunna zebror belönade med 2 min PP för Warulfven.
Och raketerna var naturligtvis syftande att hylla MittGnäll och han med Råttmin för detta års slutspel mest framträdande och självklara filmning. Grattis!
Hade gärna sett att ni i Röglet fått Gludet i år eller ännu hellre förra året, men då hindrades ni tyvärr av att Apan ostraffat i semifinalen fick skada era viktigaste spelare inför final. Men de senaste två åren har Röglet varit så extremt bra när ni varit på topp att nog tusan borde ni ha ett Glud nu.
Vete tusan hur det går för oss ikväll men när vi inte fick det Glud vi skulle haft pandemivåren vore det lika rätt att vi fick vinna nu. Men det tror jag Warulfven skiter i;-)
Charliejfz: För dom som inte har något speciellt för sig i afton och behöver tips på hur man slår ihjäl några timmar har jag bestämt för mig att det går några sevärda avsnitt av serien Glamour på nån obskyr kanal någonstans....
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?