Portello: Husse har faktiskt inte övertygat under försäsongen. Kanske måste han ha matcher som betyder något för att prestera på topp, eller så är han bara seg i starten. Min favvokedja fortsätter ju hur som helst att dominera vem än som spelar på Fabbes plats. Imorgon står den kedjan för fyra mål, minst, appselut!
Portello: Tror att idioten tack och lov inte är luling iaf utan gröning eller schtaansupporter. Troligen det sistnämnda om jag minns rätt från diverse hemsor och det är samma person. Vet inte om Jesper, LL och Perry kan gå in och radera i den gästboken, annars bör det fixas per omgående.
Kickan: Extra kul att det är Linus som får göra målen.Betyder nog hemskt mycket för honom. Nu väntar jag bara på att Husse ska få igång målskyttet. Hoppas att jag inte behöver vänta längre än till i morgon.
lizzard: Det är möjligt, men Linus prestation är nog så stor. Betänk att han haft handen avyxad större delen av försäsongen och ändå dominerar i sin andra match efter att han blivit återställd. Dessutom gör han mål, MÅL! Och är det något som gör mig glad är det mål.
Portello: Skönt förresten att forum är uppe igen tills det är klart med ett nytt till nya hemsan. Den där fjortisvarianten utan krav på reggning fick mig bara att vilja grina. Nästan i klass med modohockey.se. Huga.
Portello: Lite trist att Nobbe slutar med hockeyn. Hade han haft den rätta viljan och ambitionen hade han kunnat vara hur bra som helst, men i dagens BIK är han mest ett original som gör den annars jämngrå massan mindre jämngrå. När han vill är han en jäkligt kul spelare.
Lövva: Bilderna skiftas varje gång man går in på sidan eller uppdatarar när man redan är inne.
Sidan är ju alldeles nyfödd och än så länge bara ett skal. Den närmaste tiden lär det så gott som dagligen dyka upp nya avdelningar och dessutom ett vettigt forum - förhoppningsvis en uppdatarad variant av vårat riktiga forum. Ett forum med 200 olika smileys att välja bland, avatarer och andra fjortisprylar vill jag iaf INTE ha. *ryyyysa*
Portello: Nej, det hade det faktiskt inte varit, då hade jag inte fått åka med dem hem till Luleå idag direkt efter lunch utan varit tvungen att ta mig hem på egen hand. Resan går snabbare om man har någon att surra med.
Paddan: Läge för lite självcensur kanske. Fy på mig, sådär kan jag inte hålla på om jag vill kunna fortsätta att skriva inlägg. Får väl sätta mig i skamvrån ett tag...
Portello: Eftersom Jonte inte pissade på LHF betyder det då att han pissade på sig? Räckte detta i sådana fall för att släcka elden som brutit ut på DIFs matchtröjor?
lizzard: Jag svarar i otråden istället så slipper Älsklingstråden spåra ur igen.
Nej, jag hann inte hem till Luleå eftersom vi avslutade förhandlingen för igår först efter 18.30 någon gång. Jag kollade matchen på storbildare på Kilkennys tillsammans med häkteskillarna som också stannat i stan istf att åka hem till Luleå eftersom vi skulle fortsätta förhandlingen klockan nio i morse. Lite roligt ändå att jag båda kvällarna i Gällivare bara umgicks med lulingar.
Kickan: Jo om inte Åkerström skulle ha funnits skulle Linus helt klart fått bli det. Men jag tycker Mr Åkerström gjorde en felfri insata en av hans bästa insatser på ja kanske några år och det tycker jag ska premieras. Hann du till matchen eller såg du den på tv?
Portello: Jag kan ju tillägga att det förstås var Paddans fel att det började spåra så smått. Beviset finns ett par inlägg längre ner som svar på mitt inlägg om min kandidat.
Kickan: Nja, när jag tittade i min tjuvkikare så såg jag att du enligt uppgift höll på att skriva ett inlägg, så när det inte hände något så antog jag att du höll på med ett inlägg av serverkrascharstorlek. Någon form av uppmjukning inför bataljen på torsdag eller så, men ack vad jag bedrog mig.
Hmm, tydligen måste jag göra något rätt på mitt "jobb" eftersom en av lärarna uttryckte ett önskemål om att jag skulle stanna längre än de överenskomna fyra veckorna.
Paddan: Vet inte om det tog särskilt lång tid. Möjligen klickade jag på besvara ett par timmar tidigare men skrev inget då eftersom jag blev upptagen med något annat. Eller menar du att det dröjt från igår till nu?
Börjar bara målproduktionen fungera aningen bättre så, för det är väl fortfarande under all kritik. Visst var det 3 mål mot djurgården, men det sista i öppen kasse kan väl knappast räknas när man ser på hur bra forwards är på att göra mål. Hoppas på islossning mot SSK, 4-5 mål hade suttit fint.
Dysso: Helt klar om man ser på många andras hemsidor så brukar matchrapporterna komma upp några timmar efter matchen, och det e ju så det ska va. Men håller med man får ha lite överseende när den nyss startat.
Håller med, innehållet är bra mycket viktigare än hur sidan ser ut. Nu är sidan helt ny så det är möjligt att uppdateringsrutiner och sånt inte är helt up-to-date, så vi får väl se hur det blir. Visst måste matchrapporter komma upp senast dagen efter.
lizzard: Det får man verkligen hoppas på , för att om det ska bli någoting bra av det hela så måste det vara en levande sida som uppdateras regelbundet.
Salcin: Man får verkligen hoppas att denna sida börjar uppdateras lite då å då med tränar intervjuer, matchrapporter mm. Inte som den gamla sidan att det ska at 2-3 dar att det ska komma upp en matchrapport.
Många upprörda känslor att Forum har försvunnit och jag kan förstå frustrasionen som många känner.Är bara hoppas att det nya forumet bara är tillfälligt och ersätts med ett nytt bra forum.
Lövva: Regel är regler och skall efterföljas oavsett vad vi som åskådare tycker. I detta fall så skulle det ha renderat matchstraff (aldrig hört talas om 2+10 för raffing förut) även om jag som Djurgårdare självklart inte hade uppskattat det ;) Dock måste förbundet tas sitt ansvar och se över regelverket en gång för alla.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?