1 - 7? Det verkar ju väääldigt troligt. Not. Han kan knappast ha trott att det resultatet skulle gå in själv. Man undrar om dom bara skriver för att provocera ibland...
Njae .. Jag har aldrig sett LHF förlora i COOP Arena. Vill du fortfarande att jag ska gå? :)
Det där ryktet om att laget jag ska se alltid förlorar är betydligt överdrivet, däremot förlorar TIK alltid när jag ser dom. Det är nästintill vetenskapligt bevisat. ;)
Danne_L: Inte bara snö, det blåser som fan också. Jag har suttit i en kvart och fascinerat studerat de två flaggstängerna utanför mitt kontorsfönster och undrat hur länge det dröjer innan jag har dem liggande över skrivbordet.
Albert Hall: Mmm, det är kul att vi äntigen har nästan helt ordinarie trupp igen, och Tuukka behövs både offensivt och defensivt. Hoppas nu bra att Fabbes rehabilitering går som den ska också.
Jag tycker faktiskt inte så väldans mycket om snö jag heller. Jag tycker jag har sett fullt tillräckligt. Fast man kan ju vara tacksam för att Umäää fick snö långt tidigare än oss och att jag slapp se det eländet.
Ikväll lirar tydligen Mäntylä igen. Det innebär ju nästan ordinarie lag. Bara Fabricius som saknas. Så ordinarie har vi ju inte varit på hela säsongen!
Hoppas snöovädret håller i sig så kommer nog indianerna att börja längta hem så fort dom sätter sina mockasinklädda fötter utanför Kallax.
Chief: Hmm, så du menar att det finns något sånt där Magic Eye-mönster inlagt på förstasidan? Trodde att den "flugan" hade dött ut för länge sedan. Kanske borde sätta mig och kisa på förstasidan jag med...
Kickan: Jag tror att det var kolsyran som ställde till det för dig. Den brukar kunna sätta sig på finmotoriken. Hmm, kanske bäst att kolla så att jag ställt om väckarklockan till vintertid. Vill ju inte komma försent till kompetensutvecklingsseminariet i någon skolmatsal.
Portello: Förmodligen nåt avancerat mönster som ska framträda om man stirrar riktgt länge? Eller också håller Dysso på att klura ut vad som fascinerade Albert så mycket....
Kickan: Idag verkar det vara Dysso som fastnat på förstasidan. Kan inte fatta vad det är för speciellt med den sidan. Får nog besöka den och se om man kan lista ut vad som gör att folk kan stirra på den lång stunder.
Portello: Jag kanske tänkte att jag på något sätt måste jämna ut det hela eftersom alla klockor sammanlagt ger rätt många timmar. Eller så berodde det på eh... läsken?
Portello: Jag vet inte riktigt vad som blev fel, men i natt, eller det var väl snarare i morse, när jag skulle ställa om klockorna lyckades jag med alla utom den jag har runt armleden som jag istället ställde fram två timmar.
Portello: För egen del så känns det som att vi kunde vrida tillbaka almanackan en vecka eller så och göra den veckan till lovvecka den med. Skulle behöva all den sömnen!
Förresten, jag tyckte mig hitta ett litet fel i söndagens Sportblad. Stod något om Sveriges mest enögda supportrar och det illustreras med en bild på LHCs supportrar, enligt all expertis på området så måste väl detta vara fel.
Paddan: Det där länktipset är nästan lite oroväckande sett till dina fantasier om tomteklubbor, tomtenissaklänningar och diskussionen som inleddes med dina associationer till Brasse i isprinsessemundering ; )
Ta inte i så du spricker. Den dag jag visat tillstymmelse till sympati för MooDoo hoppas jag att någon skjuter mig i skallen så jag försvinner snabbt och någorlunda smärtfritt.
Kickan: Nog för att jag inte är speciellt förtjust i fotboll, men det finns tydligen andra sporter också för de där männen med handväskor.
zigge: Vet ju att Kickan egentligen vill gratulera oss, men samtidigt så måste hon ju försöka hålla sina känslor i styr och inte börja visa sina allt större sympatier för oss som haft förmånen att öppet kunna supporta det absolut trevligaste laget i elitserien med de mest sportsliga hockeyspelarna, nämligen MoDo Hockey...
zigge: Aha, på så sätt. I så fall finns det en enkel förklaring till det utblivna grattiset - jag säger aldrig grattis till en MooDooseger om den inte har kommit mot ett lag om är ännu hemskare, typ Linkping ; )
Kickan: Ja, o nej, o kanske....Jag åsyftade det lag som ligger sist, AssAssKåå, om de går runt med Handväskor kan jag icke säkert säga... I vicke fall, fick de igår sin 9:e raka ovinst, i mötet med laget på väg upp genom serien!
zigge: Ja, förvisso, men trots allt är det ju ett hockeyplank även om det är kul att surra om annat ibland också, och börjar 90% vara ohockey kan man ju fråga sig om inte diskussionerna platsar bättre någon annanstans.
Jag visste inte att du brydde dig så pass mycket om män-med-handväskesporten sparkboll att jag borde säga grattis, men grattis dårå.
Kickan: Vi håller ju oss åxå i Otråden! Paddan, har Kau..ickan grattat Dig till vinsten över Assyriska SK? Inte mig iaf. Då ska INTE vi Ogratta till Förlusten mot Åskledarna i morrn kväll heller
Kickan: Ojdå, det lät ju verkligen imponerande. Var det Zakke som stod idag?
Hmm, det var väl LIF som vårt J20-lag spöade med 5-2 igår. Så smart som jag är så försökte jag bjuda en av killarna på whisky igår, tänkte ju inte på att de spelade match även idag.
zigge: Det var efter rivandet av Muren och innan byggandet av bland annat Sveriges nya ambassad i Berlin inleddes. Minns att hissen på hotellet på en parallellgata till Ku´damm hade en förmåga att leva sitt eget liv, behagade stanna mitt emellan våningsplanen allt som oftast.
Paddan: Var det före elr efter rivandet av Muren? Viktigt att ha rätt kasus o böja rätt, när det är Rörelse. Hela tyska grammatiken är ju frexten rörig. ENkelt , de hade väl ett i öst o ett i väst. Unter den Linden e ju fint, mycken god öl här o där.
zigge: Jo, jag var faktiskt i Gullänget och festade, dock inte hemma hos den där skogshuggaren, eller vad han nu kan ha varit.
Förresten, upptäckte att Berlin kan vara lite lätt förvirrande. Hur sjutton skulle jag t.ex. kunna veta att det finns TVÅ Egyptiska museum i den staden när jag stod i de östliga delarna av Berlin och försökte fråga efter vägen till nämnda museum.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1-7..jisses. Läste just Expressen och där tippar de 3-1 till Luleå. Om man kompromissar däremellan så borde det bli njae sisådär...4-2 till VF?;)