nappen: Fem spelare borta...en gång i världen skulle man reagerat starkt och oroligt på sådana besked. Nu känns det nästan som rutin: bra att det iaf inte är sex-sju man borta. Tänka sig!
Men tänk på den tiden då man gick in för en match som denna med laddade Petter och Skuggan Nilssöner i matchtruppen! Man har verkligen vant sig vid kristider. Är det inte konstigt! Att de numera inte spelar med känns lika naturligt som att vi inte har Burda och Kucera.
lizzard: Mardröms-scenario: Influensa har 1-3 dagars inkubationstid. Om nu Skrbek smittat Bulan, kan han ha givit samma present till många andra, som kommer att få frossan under uppvärmningen. Får vi se en hel femma på isen i kväll? Kanske tränare och klubbdirektör får snöära på sig rören? Har någon ringt LG, Öquist, Lasse Lindgren och Kapten Köhler?
Vivix: Vra ju ner till Timrå Kapus var väl ok, han imponerade väl inte men man måste ju ha i åtanke att det var hans första riktiga match med Luleå. Men jag tror att han kan bli en stor tillgång för laget såsmåningom.
lizzard: Nej, det är inte vad vi behöver just nu. Extra synd också med tanke på att det drabbar Kapus kedjan, man var ju lite extra spänd på att se just dem. Nåja, Emil ska tydligen spela i den kedjan i stället och det kan ju mycket väl funka det med.
De har hetat pölsan i många år nu. Bakgrunden är den att någon påstod att tecknet, på teckenspråk, för pölsa och gävle är identiskt. Detta har sedemera mött protester, från pölsa-håll naturligtvis, men hur det nu står till med den saken är numera egalt. De är för all framtid pölsan.
personligen händer det att jag brukar motvilligt applådera det laget när de lyckas mobilisera varenda molekyl för att vinna matcher som står och väger. Om det inte händer mot oss. Då hävdar jag bara att de har vidrig tur, gävlarna.
Bragd-Birger: Hmm, och eftersom jag inte kan tänka mig att inte tänka som du får jag tänka om: teglet kommer att börja svikta snart. De har sitt bygge, låt vara i tegel, på lösan sand och så snart det börjar blåsa, faller teglet. Har en känsla av att det vankas storm efter februariuppehållet...
Liam Devlin: Med 'Teglet' antar jag att du avser SSK. Där går våra åsikter, för en gångs skull, isär. Jag tror näppeligen att dom återfinns bland dom 8 första. Dels därför att dom aldrig vinner 'sexpoängsmatcherna', och dels för att dom helt enkelt varit för dåliga för länge. Det skulle tarvas en svit nästan i Timråklass för att bringa skutan i hamn och det fixar dom aldrig.
Liam Devlin: Var kommer "pölsan" ifrån angående Brynäs ? Här nere i Hudik går brynässupportrarna under namnet brynäsgrisarna för att dem alltid betett sig som svin.
Bragd-Birger: Javisst var det så. Sedan visade det väl sig att Tiken var starkare ju längre matchen led, men trots allt höll vi 1-1 till bara minuter återstod. I flera bortamatcher den här säsongen har det varit ännu jävligare. Vi har haft väl så mycket spel, och mycket väl kunnat vinna alla tre pinnarna borta, men i matchernas slutskeden tappat allt. Såvisst känns det försmädligt, om du förstår? Skulle det blivit 6-2 eller så hade man inte gnytt av det här skälet, däremot ogillat att vi så kunde bli utlirade.
Vilket utan vidare går ihop med att åka ut och ha kul, och det gjorde vi väl också.
Vad det gäller Tikens kommande chanser. Mmm, efter ett duktigt poängplockande före jul, speciellt på bortais, har ni det nu väl förspänt. Om ni inte helt tappar stilen skall ni naturligtvis klara slutspel, även om jag inte är säker på att ni når 6e plats, eller bättre, när det väl är klart. Det är dock en hel del matcher kvar och visst kan ni droppa, om det vill sig så. Fast ned till kval riskerar ni säkert inte. Det finns alltför många lag därnere som slåss om de platserna. Men teglet är inte ett av de lagen: Teglet kommer att få spela slutspel för första gången på sjuhundramiljoner år.
JOY: VA, har Ni hela 4 kedjor?? Orättvist! Dela om!!!!!! Annars e inte jag ME !! :-(((
SKADELÄGET: Helt borta: Joakim Lindström (axel), Per Svartvadet (bruten fotled), borta säsongen ut, Hans Jonsson (mellanhandsben), Fredrik Warg (höft), Lars Jansson (knä) och Kari Haakana (befarat brott i handleden). Kanske spelar: Peter Högardh (knä) och Magnus Hedlund (lårkaka). Spelar: Magnus Wernblom, åter efter hjärnskakningen mot Färjestad borta på Trettondagen
Portello: Jag tycker att Frallan dessutom borde bli den som tar hem titeln till sist också, men nomineringen är ju förstås ett första steg på vägen dit.
Liam Devlin: Hade för mig att förlusten i tisdags inte spelade någon roll alls. Ingen press på sig, poängen tar man hemma och devisen för dagen 'åka ut och bara ha kul'. Ungefär så gick väl snacket. Jaja, ska icke komma här och komma. Lite intressant dock att Timrå tydligen har en massa press på sig. 57 pinnar och 13 matcher kvar, hmm... i min bok känns det som hyfsat säkra papper.
Portello: Det har inte gått två dygn ännu, och man har fortfarande med sig känslan av sååå typiskt att hålla 1-1 i bortamatchen mot Timrå bara för att, med några minuter kvar, se alla tre poängen segla iväg...som vanligt.
Skönt att vi redan i kväll har en ny match, för att tvätta bort samken i munnen med. Och nog skall vi väl kunna ta pölsan? Dels sviten, dels pölsans usla spel på sistone, dels vår suveräna hemmasatsetik....f-n också: allt talar för oss på ett sätt som gör att man börjar nästan tvivla och nerva...*ryysa*...
JOY: I morgon gäller det att vi vinner.Ett misslyckande betyder förlorad slutspelsplats men om vi vinner får vi en lucka till Brynäs på fyra poäng. Skönt att iallafall JJ är tillbaka, han tycker jag har spelat långt över mina förväntningar.
Kul viu fick beröm av hockeylive igår.. Vi gjorde vårt bästa för att höras i hallen vilket inte alltid var så jätte lätt eftersom vi var i lite minoritet så att säga. Var väl kanske 20 st totalt som stod på bortastå.
Läste just igenom pölsaplanket, om det nu kan kallas läsa när det bl a handlar om s k prestationer av vissa icke nämnda s k skribenter. Full fart är det på det pölserliga planket och den allmänna åsikten är tydligen den att de får det svårt i morgon. Tänk, att de är så pass kompetenta att de insett det! Annars förefaller de strängeligen upptagna med att debattera huruvida de kommer att kastas ut ur elitserien efter att ha spelats bort i kvalet. eller om det blir licensen de misslyckas uppnå. Kul läsning!
Huge: Devlin har passerat lunaråldern med god marginal så det tror jag inte. Han brukar vara, och är, en uppskattad skribent. Du måste bara lära dig när han driver med dig och inte så lär du dig säkert att uppskatta honom du också, även om du är pölsing.
Vi får la se. Isf lyckas ni med något som få lyckas med i Coop Arena, och det tror jag inte ni gör. Däremot räknar jag med att få läsa än fler domedagsprofetior i eran gästbok imorgon ; )
Liam Devlin: Gläfsandet har ju iofs avtagit efter matchen. Det var väl mest ernie som fortsatte gläfsa. Fast nog är de oroliga.
Innan säsongen tippade jag att Pölsan och Soporna skulle få kvala. Jag tror nog att det kommer att visa sig att jag tippade rätt. Korven hamnar i ingenmansland tillsammans med MooDoo eller Gläfsers och Kringlorna tar en slutspelsplats. Ungefär så.
Liam Devlin: Hipp Happ ?? Näe, HippHipp kommer senare i veckan! Ikväll är det först 'Simma Lungt, Larra' sen Sally. HumorTV, i SVT2. Pölsan,ja, DET är Humor. Sjuk Humor. Humoristiskt att läsa i deras GB, i klass med de Ofisiälla för både LHF o MODO.
Kickan: Jag tror att de där Tikarna gläfsar för att de är oroliga, medan vi är roliga. Hipp som happ kommer de att förlora sex matcher igen, och då handlar det om close encounter with the lines.
Pölsan likaså, för att inte säga värre. Det är väl därför hugge är så desperat att han argumenterar som hade han våldtagits av en flock pittbulls. Vilket antagligen alls inte är någon dålig beskrivning, när det gäller en pölsa.
Vad tror du om pölsan nu? Min gissning är den att om tre-fyra matcher ligger de sist och sedan orkar de nog inte upp över något streck igen. Jag ser gärna att korven följer dem till kvalserien. Det blir säkert kul i dalom, när det vankas Korven-Mooora i spritt språngande slagsmål om en elitplats. stalltips internationellt utvisningsrekord, förstås.
Jag undrar också varför ernie är så anti-mange. Mange som är så snäll och trevlig. Konstigt är det.
Kickan: Jag har också tänk på det där angående Mange. Earnie är nog den enda jag också vet som tycker att Mange spelar fult. Tufft spelar han, men inte fult.
Liam Devlin: Jag stängde av datorn direkt efter matchen igår för att få suraostört och har suttit i förhandling större delen av dagen idag, så jag har inte haft tid att titta in här förrän nu.
Av inläggsskörden sedan jag stängde ner datorn igår har jag hunnit notera att ernies Mangehat verkar bli värre och värre. Skumt, och reaktionen känns något överdriven då gläfsers dessutom (tyvärr) vann. Ingen annan gläfsare eller någon annan heller för den delen verkar ju uppfatta Mange som särskilt fulspelande.
Nedrans surt att förlora igår, men imorgon kan inget hindra oss från att ta tre poäng. Vi borde kunna vinna rätt stort till och med.
Liam Devlin: Jag får svara mig själv, tror jag. Eftersom det jag skrev före tio-snåret i går kväll var det senaste av en riktig luling i denna bok. Därefter har det kryllat av Tikar, MooDooister, Pölsor och Pingar här. Folk, som ville komma hit och disssskutera matchen, förstås. Men vårt intresse var nog minst sagt ljumt.
Nog för att vi fortfarande fick spela med nästan en femma borta, och en kapus som måste få några matcher på sig innan man kan räkna in honom som förstärkning. Och nog för att det verkar ha varit en hel del Timrå i matchen. Men vi höll ändå oavgjort in i sjuttonde minuten av tredje perioden, och i ett sådant läge finns ingen anledning låta alla olulingar ösa galla över oss. Lite slumpmässigt kunde det i stället ha blivit 1-2, och då har vi ingen anledning ta skit, tycker jag.
Nejdå. Visst hoppades vi, men det här var ingen måstematch för oss. Utvecklingen senaste veckorna går åt rätt håll för oss, och gårdagsnollningen förändrar ingenting. Vi kommer igen, och det redan i morgon då vi har nöjet att ta emot pölsan hemma. En pölsa som tagit alldeles för många poäng mot oss i den gävligaste av gavlerinkar denna säsong. Det skall de få betala för. Om 36 timmar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?