65selander: Det är ju iofs möjligt att de totalt skiter i att uppdatera annat än det absolut nödvändigaste innan det nya målhanteringssystemet införs i hela landet om drygt en månad. Det lär bli totalkaos då iaf eftersom det verkar ha mer än bara barnsjukdomar, iaf testversionen där inget funkar.
Kickan: Då är det konstigt att dom inte har uppdaterat maskinerna, hos oss så är allting tipp topp och vi har ungefär 1000maskiner på 3 orter som hanteras via SMS, SUS, ePo!
65selander: ...dessutom sköts uppdateringarna centralt så våra sysadm brukar inte behöva göra ett dugg när det gäller sånt. Jantagligen vet de knappt vad vi har för program öht. Undantaget när jag ber dem logga in som sysadm så jag får installera något på min dator. Det brukar vara ok. Fast det förutsätter ju att de är här dårå.
Problemet ligger mer hos hockeyligan. Version 9 av mediaspelaren ser bara ut som fan och har plockat bort hälften av dom smidiga tangentbordskombinationerna. Brevväxlar just nu med nån snubbe på hockeyligan som inte kan motivera varför man måste ha den...
lizzard: Nog kan jag ladda hem den precis hur mycket jag vill. Problemet är bara att ingen med sysadmbehörighet finns kvar på jobbet så jag kan inte installera den.
lizzard: Jag satt just och funderade på att plocka fram den.
Sitter på jobbet och upptäckte att jag har en för gammal version av mediaplayer här för att kunna lyssna på webbradion. Plasmaskärmar och DVD-brännare har vi minsann, men senaste versionen av mediaplayer - nix. Jävla överordnade myndighet i Jönköping.
Jag vill bara tacka för att även vi nu gar fått ett alternativnamn! Jag va på er tidigt i våras när det var dagsfärskt att mik var klara för eliten, och det märks att ni inte gjort annat än att grubbla på ett namn åt oss i sommar ;) Jag gillar namnet luggen..!!
NallePhu: Som tur är så är det ju som vilken match som helst. Förstår inte hypen. Det är ju det runt om innan och efter som är ovanligt. Jag tror att det blir 1-0 till Modo.
Kickan: Du kan var cool lugn det här fixar Holma och grabbsen, Floppa och några små sedin knattar som Obsut och Wallin kommer att mumsa på under matchen dom kommer att möra dom först sedan så kommer det att bankas ut lite sedan så ska det kryddas så blir det en vist på sisådär 5-1:)
Paddan: Jag har redan gjort ett arbete baserat på Maslows behovstrappa/pyramid. Jag kan maila det till dig, allt du behöver göra är att ändra namnet och hux flux har du hela kvällen fri för att se MoDo förnedras av Luleå. ;)
Poffa: Han skojar nog bara. Albert och Paddel brukar tävla i vem som låter mest pessimistisk medan jag gör mitt bästa för att trigga motståndarsupportrarna istället : )
Poffa: Hmm, som att det skulle vara någon nyhet, menar du? ;) Äh, tänkte basera min fallstudie på Maslows behovstrappa, eller -pyramid, om man så vill och mina grundläggande behov ikväll är ishockey, pizza och kaffe!
Albert Hall: Äh, det är väl ni som har favorittrycket på er, vi får vara glada om vi överhuvudtaget kommer över mittlinjen idag. Själv har jag funderat på om jag skulle sitta hemma och skriva lite rapporter istället för att se den där matchen som man ändå vet att vi kommer att förlora...
Mitt hopp ligger i att allt ståhej tar bort koncentrartion från modospelarna. Sen kan gärna de andra modospelarna få åka omkring och imponeras av NHL-stjärnorna och hoppas att dom gör hela jobbet. Då kanske vi kan förlora med anständiga siffror.
Albert Hall: Damnit, jag är så laddad inför mötet med Floppagänget att jag knappt kan jobba. Ändå skulle jag verkligen behöva kunna koncentrera mig eftersom högarna på skrivbordet är starkt ångestframkallande. Har försökt göra dem mindre ångestframkallande genom att lägga det mesta i en sketastor hög istället för flera mindre, men det blev nästan ännu värre. Jag tror jag lägger akterna under skrivbordet istället så jag inte behöver se dem. Då kan jag låtsas att de inte finns, eller att de bara finns litegrann.
Jan Simons: Under inställningar längst ner finns en länk med avsluta medlemskap. Och ja, det var jag som tog bort dina rader eftersom det var gränsfall till ett personligt påhopp eller åtminstona personligt förlöjligande.
Anfäkta och anamma! Besökte just Luggen, d v s Luggen-sidan. Jag skrev en del mycket intressanta och Luggande tankar där i går kväll, och döm om min förvåning när jag upptäcker att allt det skrivna har rest ända in i voiden! Det verkar som att de inte tror att jag är den riktige Luggen? Kan inte säga att jag trivs speciellt som Lugg heller. Bara jag hittar adressen till "var-vänlig-avregga-mig" skall jag be om just det. Försökte nyregga ett riktigare namn, för att lämna detta därhän, men se det gick inte alls, för då var min mailadress låst vid detta Lugga-namn.
knaskamilla: Klar vi är chanslösa. Om vi inte tar till en specialare. Undviker både isskott och höjdare. Och lobbar allt det vi kan. F-n, jag tror t o m Gusten skulle kunna sätta en på Salo, han har lite av Myllys handleder, Gusten. Till denna prognos skall inräknas det faktum att man inte ens behöver träffa målet med lobben, eftersom Salo kan gå ut med plocken och valla in de lobbarpuckar han når, d v s Salo kan göra en s k Salo.
Men Foppa kommer förstås att dominera big time. Om han nu får låna pucken av sedinarna, som jantagligen tänker köra karusell med den, i sarghörnen hela matchen, nu när de återkommit till rinkar med stoooora sarghörn.
Då var allsvenska premiären klar 3-1 till Piteå över det topptippade laget Björklöven. Nobbe stod för 1 mål och ett assist. Andra målskyttar var Pär Holmkvist och Björn Lavander.
Portello: Nä, nu jäv... nu ser du till att lösa in dig på matchen och få senapsfläck på tröjan och allt. Kom speciellt ihåg det där med senapsfläcken, den är lyckobringande...
Hmm. Ja, då vinner vi kanske med 6-1. Eller, nä, 7-2. Johan Tellström gör två mål. I MoDo gör Foppa, Jocke L, Jesper Damgaard, H Sedin, D Sedin, Weinis och (helt otippat) Snyggjanne mål.
Albert Hall: Har en känsla av att det inte går så där fort imorgon för Justin pga av tidsomställningen. Blir grymt kul imorrn.Hoppas att luleå försvarsmässigt gör en lika bra match som mot Timrå, då får Modo problem att vinna matchen. Appro på matchen, funderar på att inte se den.Man kanske kan tjäna sig en rejäl hacka på svarta marknaden och istället sitta i bilen och lyssna på sportradion.
Albert Hall: Hmm, kulramen vet jag inte vem det är, däremot fanns det en Marcus Ramén under Boorkens tid i klubben. Tror att han (ja alltså inte Boorken) spelar i Norge nuförtiden.
Om det är slutspelet 2001 du refererar till så blev det 6-1 till Modo i två av matcherna. Trots det så slog Lule ut Modo med 4-3 i matcher. Flera ruskigt spännande matcher i den serien, om jag minns rätt så avgjordes tre av dom i sudden.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?