Paddan: Detta är trist. Vi misslyckades ju med Julg Lögg senast. Nu missade Julgl Ögg att tacka ja innan 23.59.59 och faxet anlände först 00.00.01. Jag vet inte hur vi ska klara detta. Julgl Ögg är nödvändig om vi skall överleva helgerna. Julsk Inka är inte lika bra om man skall lyckas lugna nerverna efter att ha umgåtts dels med släkten, dels med sambons släkt och då tabelläget inte känns särskilt behagligt för tillfället.
Kickan: En liten uppdatering, Risal Amaltas bror Juul Groet, som var aktuell för spel i Sverige har blivit anklagad för dopingbrott. Man har funnit misstänkta kaneler i en soptunna utanför Juuls hus. Herr Groet anklagar sin lokale läkemedelsmånglare, som i sin tur svarat med en Juul-stämning.
Paddan: Törstig är du garanterat, oavsett resultat. Fast vi vinner ju förstås eftersom du kommer upp och kollar matchen.
Har gjort en sista (nåja, nästan sista - det blir en vända imorgon också) julklappsköparrunda. Alla som jag inte visste vad jag skulle köpa för något till får sprit. Det är nära till Alko och ingen brukar direkt grina när de öppnar paketet och ser att det innehåller en sjuttis Chivas Regal, eller något annat de tycker om.
LL: Hehe, enligt vissa personer så räcker det med att jag åker på bortamatcher för att vi ska förlora, så det blir allt att se till att vara ordentligt törstig, verkar det som...
Fast jag hoppas iofs på ett väldigt snart slut på min olycksbådande trend.
Vivix: Men vad trevligt, precis när man varit och betalat bussresan upp till Luleå och allt. Sen hoppas jag givetvis att ni är så vänliga och bistår med både MoDo-seger och öppen bar på annandagen... ;)
JanT: Ja, det är väl för väl att allt är möjligt i sportens värld.
Bortsett från att man är svensk, så var ex. Vitrysslands vinst över Sverige oerhört uppfriskande. Vad hette han, Skellefte-spelaren, som fick ovationer på bortaplanerna..?
Metal Guru: Vi får väl helt enkelt ta och göra "en Mora" de resterande 22 omgångarna! Ni har ju med all önskvärd tydlighet visat att det mesta är möjligt!
JanT: Gissar att man kan säga samma sak om Pavlikovsky, om man är Leksing.
Men, inte för att jag vill vara taskig, men om man kikar lite i Brynäs bok, så tycks ni ha andra problem just nu än att oroa er för Moras väl och ve i Luleås gästbok. Men tack ändå.
Metal Guru: Jag måste ju tillstå att Adam Anderssons utveckling i MIK har överträffat mina vildaste mardrömmar. Jag trodde aldrig att Adam var mäktig det han nu har visat upp, var bedrövlig förra säsongen i BIF! Det är bara att gratulera! Det får nog bli allraminst Rohypnol och Koskenkorva toppat med lite vitt pulver för att dämpa den baksmälla som kommer att drabba varje sann Morasupporter när denna säsong är över. Som Brynäsare/Luleåit räcker det gott med ett glas vatten...
JanT: Håller med. Lite grann av äran att vinna SM GULD har som blåst bort i takt med att spelare far fram å tillbaks mellan klubbarna. Visst är LHF å BIF stora vinnare när NHL lockouten tar slut. Men den i särklass största vinnaren är ju HV som jag personligen tror kommer att dra en obeskrivlig fördel av hela cirkusen. Den största förloren tror jag dock inte är Mora utan Modo. Forsberg (om han väljer att återvända till NHL dvs nästa säsong eller efter de) m.fl har ju totalt tagit tag i takt pinnarna i laget. Desamma gäller ju LHC.
SIVASN: Visst har spelarna i Mora lärt sig en hel del av lockout spelarna. Men räcker det för att fylla luckorna efter dem? Det har jag svårt att tro. Efter varje fest kommer en baksmälla. Å för Moras del så lär knappast en alvedon och ett glas vatten att lindra den
Metal Guru: Om ni ger tillbaka de poäng ni redan stulit av oss så lovar jag att hålla tyst. Kan ni inte låta ismaskinen jobba ännu lite hårdare när ni möter lagen bakom oss i tabellen? Snääääälla?
Metal Guru: Som du säkert vet så har allting ett pris min gode vän. Hossa och hans polare kommer att stå Mora dyrt så småningom, det man inte betalar för idag får man betala för i morgon, på ett eller annat sätt. Sen verkar som ni MIK:are börjat tro på den helige ande på allvar (räcker det inte med svenska kyrkan?), skall Hossas ande leda Peter Nylanders magiska klubba nästa säsong? Eller Johan Lindström kanske gör comeback från snusförsäljningen och vägleds av den helige Horcoff samtidigt som han slår nytt poängrekord i ES!
Paddan: Nja, du är oss på spåren - men nej, det är bara att vänta och se vad Simons har i sina träskor... :0P
Utifall att vi inte sjunker som en sten i tabellen, och kraschar i kvalserien, innan elitlicensnämnden placerar oss i Division 2. För då blir det Falu IF och Tunabro som får krångla med våra billiga Slovener och Bulgarer.
JanT: Nästa säsong så har vi i Mora hittat på något annat än NHL-lockout, som alla kommer känna till, men bara vi kan dra nytta utav. Så sorry, den gubben går inte heller.
Lövva: Håller med dig om detta, kan man bara hänga kvar denna kalle anka säsong (en säsong när man kan köpa sig ett SM-Guld) så skall det bli MYCKET kul att se framförallt Mora IK lufta sina bänknötare. I det läget tillhör BIF & LHF vinnarna!
JanT: Tror egentligen att den klubb som ersätter en NHL stjärna med en ung lovande spelare, drar det längsta strået. Att ta in massa NHL spelare är ju bland de mest kortsiktiga lösningarna som finns. Tvivlar på att det gynnar klubben i längden. Å i många fall, typ HV så inte äns kortsiktigt lönsamt har det varit
Portello: Det verkar vara allmänt trögt att få över NHL-lirare för närvarande, Nagy, Fernandez och Theodore är de enda som dykt upp (räknar inte Sundström). Tror inte det blir tal om en invasion med upp till 20 spelare som AB skrev för ett tag sedan. Som Brynäsare sliter man sitt hår för tillfället, Timonen måste ersättas!
Portello: Mycket möjligt men jag tror knappast att det är något gemensamt för samtliga spelare. Både vi å DIF har ju lyckas locka till oss varsin målvakt.
På tal om något annat så läste jag på TIK supporter klubbs hemsida:
Brynäs-Timrå IK Annandag Jul
Antal anmälda 227 st
Ganska imponerande måste jag säga... ...det kan ju gämföras med LuleåFans supar resa till Leksand (!) där det är endast 12 bokade.
Portello: Mycket möjligt men jag tror knappast att det är något gemensamt för samtliga spelare. Både vi å DIF har ju lyckas locka till oss varsin målvakt.
På tal om något annat så läste jag på TIK supporter klubbs hemsida:
Brynäs-Timrå IK Annandag Jul
Antal anmälda 227 st
Ganska imponerande måste jag säga... ...det kan ju gämföras med LuleåFans supar resa till Leksand (!) där det är endast 12 bokade.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?