Luleå HF

SHL · 121223 inlägg · 893 ämnen

« · 676952 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
wap.hockeysnack.com
Nu vet man varför han flippade ur... tänk er henne med Eskilstuna dialekten som tjatar att frillan ligger fel samt att han flippade ur på plan.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Kickan: Nä, egentligen svarade du rätt. Jag är den som inte varit med henne. Ibland så tappar man självförtroendet.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Pål Emik: Vet int. Har du varit med henne? Skäms isf. Förhållanden med henne skulle iofs kunna förklara den galenskap som MooDooismen är, fast hon är för ung för att vara upphov till det hela.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Kickan: Vem har inte varit tillsammans med Zubeyde? (Eller hur fan hon nu stavar det?)

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
65selander: Jesse är prins. Lener är kungen, för att inte säga Papa. Hur som helst har ju Jesse, och kanske i än högre grad clownen Roger, en framtid i LHF och det är jag glad för. Tränarsidan är nästan lika lovande som målissidan är, sett till vilka junismålisar vi har plus Rautio. Det lär bli svårt att välja framöver.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Karoliina: Fast jjag har inget problem med att kriga med honom pga hans lagsympatier även om min avsky mot Pölsan inte omfattar just honom, så du behöver inte moloka så mycket.

Å andra sidan lär jag och Selander aldrig bli riktigt aggressiva mot varandra, tror jag, så personangrepp och liknande blir inte aktuellt, om det var det du hoppades på, men däremot kan det säkert gå hett till när vi diskuterar våra respektive favvolag.

Haha, min kollegas bandyman är bästa kompis med Fosshaug. Kollegan berättade idag att Fosshaug varit tillsammans med Zubeyde (eller hur fan hon nu stavar det) innan hon blev dokusopa. Inte undra på att han måste yxa ner folk med klubban för att uttrycka vad han vill ha sagt.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
wap.hockeysnack.com
Kickan/Karoliina: Ang Jensa så träffade jag han när vi loosade i oktober. Då var han så j-a ødmjuk efersom han tyckte Boorken var jävligt bra. LHF vann. Nu när vi tog en 1p borta så blev det ett jävla liv. PROMISE att om Pølsan møter Lillebror før Sunderbyn så blir det en trist säsong før Mjølkudden. Puss damer.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Kickan: jaha *molokar*

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Karoliina: Fast jag har lite svårt att vara direkt otrevlig mot Selander eftersom jag har träffat honom och gillar honom, även om han har vidriga lagsympatier. Däremot har jag inga problem att spy galla över Äckel-Pölsan så jag får köra vidare på det utan att angripa Selander.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden

På han Kickan. *hoppar upp o ner av ilska*


Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
65selander: Pölsan rår inte på oss ändå. Dessutom har ni hunnit åka ut när vi kommit så långt som till semi : P

Fast innerst inne önskar jag att vi skulle mötas i en final. Sedan skulle ni få vinna de tre första matcherna lätt, och sedan skulle vi ta er efter 19 suddenperioder i resterande fyra matcher. Det hela skulle upprepas i åtminstone fem år i rad. Endast då skulle ni förstå hur mycket vi avskyr Pölsan och varför. Jag vill att ni skall få lida.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
wap.hockeysnack.com
Kickan : Kvarten är lugn. Vad händer när Bartecko drar... Pølsan sopar ut er igen som en sk reunion?

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Db_04: Vi får la passa på att tacka för att Korven aldrig gav Nordan chansen dårå, så vi som vågade satsa på honom också får skörda frukterna av det.

Rätt skönt att påpeka det för mina alldeles för många leksingkollegor jag har nu under de månader jag jobbar i Dalarna ; )

Fast kollegan vägg i vägg med mitt kontor är Warulfv, så vi lär ha en...eh...intressant? relation i slutspelet då jag räknar med att vi möter Ulfven i kvarten.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Albert Hall: ja...går han till färjestad så .... ska ja åka upp till mora å muta Toukko för lösa problemet.... ingen Nordqvist i färjestad :)

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Paddan:

Jaja, hellre Enron-aktier än ersättningen från FBK. Det är i alla fall inte mindre i slutändan.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Albert Hall: Äh, det blir säkert så att Chicago tar Nordquist och så får ni er ersättning i form av Enron-aktier eller någon indianhövding. På så sätt kanske ni kan få ett kasino också...

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Newplayer:

Egentligen så räknade jag fel när jag sa "för 1,6 mille + Nordquists nuvarande lön så värvar man nog en en hyggligt bra center på två år." För Nordquist har ju bara ett år kvar på kontraktet efter denna.

Hm, oj, nu uppstod ju alternativet att sälja Nordquist efter denna säsong till Chicago för 1,6 mille gentemot alternativet att sälja honom till FBK efter nästa säsong för 0,00 mille som nästan önsvärt?

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Fast nu har vi ju egna junisar att hoppas på, kom jag på.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Albert Hall: ja då är det bara hoppas Nobbe hittar en ny Nordqvist från allsvenskan :)

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Newplayer:

Ja, helt klart. För 1,6 mille + Nordquists nuvarande lön så värvar man nog en en hyggligt bra center på två år. Fast Nordquist är ändå alltid Nordquist.

När han värvades till LHF så kunde jag inte drömma om att han skulle bli så bra som han blivit. Inte ens hälften faktiskt. Jag minns dessutom att L-G Niemi i P4 Norrbotten (och numer tydligen webradion också, även om jag aldrig hört honom där) avfärdade honom totalt. Det är nog ibland tur att det finns folk inom klubben som kan mer hockey än vad jag och Niemi kan.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Albert Hall: Vi får ju en del pengar ifall han åker, alltid nåt. Men jag tror inte han spelar med Luleå nästa säsong.


Sv: Luleå HF - Färjestads BK

Karoliina:

Det blir fler kalsongbyten än derbymatcher 06.
Eller var det 07..? 


Sv: Luleå HF - Färjestads BK

Jag har tagit del av det skrivna. Men inte fattat.

(28 derbymatcher eller var det extramatcher? eller var det en extra och noll derby? var det nu eller 06, eller var det iår. Kalsonger var det allafall. Fast mera sällan?)


Sv: Slutspel 2006

LL:

hmm... Jag vet inte själv vad jag menade.
Men jag byter tråd, för säkerhets skull.


Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Metal Guru: alltför sällan, menar du?

Sv: Luleå HF - Färjestads BK

Ack, 65selander:
Ni byter trådar som jag byter kalsonger! 


Sv: Slutspel 2006
Albert Hall: Jag tror att Luleå väljer Modo och då går i alla fall ett lag vidare.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK

Metal Guru: Boota om nu.

 Lasse svarade på detta :-))

Albert Hall @ LuleåIdag kl. 15:47 
GävleLasse: Ett gäng? Är det inte bara en, det vill säga 27 hemma och 28 borta som gäller, eller har jag helt fattat fel?


Sv: Luleå HF - Färjestads BK

GävleLasse:

Albert Hall pratar slutspel 2006.
Du pratar den derbygruppsfria grundspelssäsongen 2006/07.

Synchronize Now!


Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Albert Hall: Nu blev jag osäker, men som jag fattade det så skulle den undre halvan få en hemmamatch extra mot varje lag på den övre halvan första året sedan skulle det bli tvärt om året efter. Så det borde ju bli ett gäng bortamatcher extra för er...

Slutspel 2006
Så har jag då analyserat läget inför slutspelet och kommit fram till följande kvartsfinaler, det bäst placerade laget nämns först:

HV71-Brynäs. HV71 solklara favoriter och vinner lätt. Möjligen kan Brynäs ta en hemmamatch. 4-1.

Frölunda-Mora. Likadant här, 4-1.

Linköping-Modo. Modo kan nog streta emot ganska bra, kanske till och med till en sjunde match, men LHC avgör nog redan i Övik i den sjätte matchen. 4-2.

Färjestad-Luleå. FBK går om Luleå på slutet tack vare en något lättare derbygrupp. Luleå har kvar att möta tre av lagen som slåss om slutspelsplatsen och orkar inte hålla avståndet till FBK. I själva kvarten blir det jämna matcher men FBK drar det längsta strået. 4-2.

Tyvärr alltså, inga sensationer och rätt förutsägbara semifinaler.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
GävleLasse: Ett gäng? Är det inte bara en, det vill säga 27 hemma och 28 borta som gäller, eller har jag helt fattat fel?

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Albert Hall: Ja det gäller att ni lyckas behålla den fina bortatrenden även nästa säsong då ni har ett gäng extra bortamatcher.

Annars är det bara att lyfta på hatten och gratulera er till en jävligt bra genomförd säsong.

Lycka till i slutspelet!

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Oj, vad jag skriver svamligt. Så här menade jag:

"Än vad kvalseriegängen gjort på samtliga matcher".

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Man tycker i att vi den här säsongen inte varit särskilt bra hemma. Däremot strålande borta. En för en luttrad luling helt otrolig A N D R A P L A T S i bortatabelllen.

Men ändå, för att få lite perspektiv på hur bra det gått alltså, har vi har tagit mer poäng enbart på hemmaplan än vad kvalseriegängen gjort.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK

*sitter på jobbet och skriver*…nyss och för en timme sen såg jag en affärspartners nummer på den ringande fonenens display. Tummen var redan på ’plocka-upp-samtalet-knappen’ när insikten fann ikapp mig: Vi loosade ju mot hans gäng igår. Han är lilagul.

 

och vaddå. Jag har väl annat att stöka med än att hänga i telefon.

 

(nej. Man blir aldrig vuxen. På riktigt)


Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Metal Guru: jamen vi har ju en förkylningsvåg i laget också... och så hade vi otur med vinden i går, det blåste motvind hela tiden. Plus att domaren säkert var jättekass! Och... och... ja, något mer var det säkert också!

Sv: Luleå HF - Färjestads BK

LL:

Vi förstärkte inte heller i TF III, samt vår lettiske landslagsback Aatvars Tri(nånting) var inte med igår pga OS. Och vår trupp brukar inte anklagas för att vara fet.

Så det är fler faktorer än laguppställningen som spelar in, om ni söker ursäkter för att ni gör er femte nollpoängare sen omgång 16. 


Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Salcin: äh, jag tror att du kraftigt övervärderar betydelsen av en enstaka match. Ska vi gå det senaste mötet mellan olika lag måste HV frukta Mora något kopiöst efter 0-6 i går. Och Frölunda måste drömma mardrömmar efter 8-2 i Coop Arena. Och så vidare.

Vi hade tre spelare borta innan nedsläpp och Skrbek försvann efter ett par minuter. Vi har en rätt tunn trupp där vissa spelare slits hårt, och det har varit ett intensivt spelprogram sedan omstarten efter jul. Klart som fan att det kommer bottennapp då och då. Favoriter att vinna en kvartsfinalserie har vi heller aldrig varit annat än hos ett fåtal, men våra chanser är klart större än på många år.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Pessimisten: jo, alla lag förstärkte. Men det kom väl inte som en överraskning i går? Man ska ha varit bra isolerad från om världen för att inte ha insett det.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK

Salcin:

Lite noteringar om gårdagens match:

* PP-spelet var uruselt. 5-3 i 1,47.Skapade knappt nå.När sedan Alanko fick matchstraff så tog det åtminstone 3 minuter innan vi etablerade något.

*Vi har en tunn trupp.Är ju ingen hemlighet direkt.Bara att tacka vår lyckliga stjärna att vi haer varit så pass förskonade från skador.

*I tredje perioden orkade vi helt enkelt inte.Men det är ändå dåligt att bara mäkta med två skott, varav det ena var från egen zon.

Vidare kan man ju säga att uppehållet kommer otroligt lägligt. 


Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Pessimisten: det nonexisterande PP-spelet?? sämsta jag sett iår!

Usla passningar och långsamt utav bara helvete i spel 5-3 och sedan eftergöljande 5 min pp 5-4 skapades fan inte en målchans.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Salcin: Jag noterade att det tog drygt 14 minuter innan första skottet på Hento i tredje, lätt att spika igen då. Då hade vi dessutom haft ett powerplay i början på perioden...

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Pessimisten: Hoppet om att överleva kvarten släcktes idag, fan vilket uselt och tamt spel av Luleå i tredje perioden presterade noll och nada.
Blir 1-4 med en borta vinst och första slutspelsvinsten i Coop lär dröja ytterligare något år.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
LL: Alla lag runtomkring oss förstärkte inför slutspelet i sista transferfönstret. Vi gjorde ingenting. Det håller inte att spela med två och en halv juniorkedja och bara fyra seniorbackar i ett slutspel...

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
LL: Men ett tredjerankat PP skall hänga med så många långa 5-3 som vi haft senase 3 hemma.

Och 5 min 5-4 utan farliga avslut är ju skandal.

Enda glädjeämnet var väl att apberget fick 10000 så d ekan betala av den samlade studieskulden.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Pessimisten: vaddå fuskbygge? Att satsa på en vassare spets men tunnare trupp var ju ett medvetet val. Ett val som jag vill minnas att tex du har förespråkat i ett par år. Jag fattar ärligt talat inte vad du är så upprörd över. Innan säsongen satt vi och spekulerade i vilka lag vi hade möjlighet att ha bakom oss så att vi i alla fall skulle slippa kval, och nu gäller striden fjärdeplatsen - och när vi förlorar mot FBK då vi har flera skadade spelare och en förkylning som härjar i truppen så flyger topplocket för dig?

Och förresten är "usla" pp-laget Luleå trea i serien vad gäller den delen av spelet. Däremot är vi trea från slutet i box play. Ska du gnälla så får du i alla fall se till att ha koll på vad du gnäller på ;-)

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
Just ja, glömde grina om pp. Ett lag med NORMALT, säger NORMALT, powerplay hade gjort en tre-fyra mål i första perioden. Nu har inte LHF något normalt powerplay utan ett super-duper-jävla-uselt-pp, som t o m Tavve (tar jag i nog nu?) hade kunnat konstruera bättre. Lahti var rackarns hemmabetonad inledningsvis och det MÅSTE man utnyttja med de problem vi just nu har.

Sv: Luleå HF - Färjestads BK
LL: Utan Renberg, Obsut och Skrbek så rasade korthuset ihop. Det blev för mycket Lindberg och Fransson och när även våra normalt starka kort som Bartecko och Nordquist gjorde bleka figurer så pissade Hento och Ledin på oss, trots alla hånfulla gaphalsar på sittplats (migrerade icke-CSN-are). Nä, fuskbygget är avslöjat, med skador på nyckelspelare håller vi kvalserieklass helt enklet. Men Hellgren, Chrunak och Nobbe tar varandra i armkrok och dansar runt och sjunger: -Ingen rädder för vargen är, vargen är, vargen är... Återkommer nog lite mer om den liknelsen senare. Vi borde förstärkt om vi tänkt vinna den där första slutspelsmatchen i Coop Arena. För det lär bli snabbt respass med några skador/sjukdomar på våra få toppspelare...

« · 676952 · »