RQT: Vi kan ju fråga Myllys t ex vad han anser om Expressens skriverier. Fast det har jag nog skrivit alldeles nyligen när jag tänker efter. Fuck Expressen!
Fast ser man till sig själv, så hade man haft en agent som har till uppgift att se till att man får så bra lön som möjligt är det ju faktiskt ingen som gör fel (annat än Expressen som kan tänkas ta mutor av agenter dårå). Man hade ju gärna sett att lönen blev så bra som möjligt om man haft en agent som skötte det hela åt en, precis som man önskar när man sköter förhandlingarna själv. En klubb som lägger bud på en ledig spelare efter avslutad säsong gör ju egentligen absolut inget fel - det är ju så det ska gå till - även om jag önskar att det skulle drabba något annat lag än Mora. Gärna Ulfven.
Kickan: Okej, jo, jag tror och hoppas att det är ett litet spel från agenterna. Känns lite som att de skulle kunna gå ut i tidningarna med sånna här rykten för att trissa upp priset för spelare. Men vad vet jag, surt är det i vilket fall.
RQT: Fast jag syftade mest på att de sålt sina klubbfärger och valt en av de fulaste färgkombinationer någon överhuvudtaget kunde komma på - allt för pengarnas skull.
Jag tror att mycket är utspel från agenterna. Agenterna ser ju till att informera alla klubbar om spelare vars kontrakt går ut. Är spelaren en spelare man anser sig sakna i lagbygget så lägger man ett bud. I regel är man heller inte ensam om att lägga bud på spelaren i fråga. Att som FBK sätta i system att göra helt klart med spelare vars dåvarande lag man möter i slutspelet är väl värre ändå? Hento t ex slängde ju mer än gärna in puckarna själv om Ulfvarna inte prickade helt rätt sista tiden innan han officiellt blev klar för dem. Det kändes inte så jättebra. Fjanten hade ju dessutom mage att tjura ihop helt när han blev bänkad just på grund av det uppenbara att han själv slängde in puckarna.
90 000 för Eric är rätt billigt ändå. Som en jämförelse kan jag ju säga att Skrbek hade 100 000/månad under sin första sejour hos oss, innan han stack till er. Då kanske ni förstår varför han inte erjöds nytt kontrakt efter att ha varit skadad (och avstängd) under ett relativt stort antal matcher hos oss. Kostnaden för honom per spelad match var mer än vi hade råd med om det skulle fortsätta så. Han var inte direkt ensam i LHF om att vara skadebenägen då, men de problemen har ju minskat rejält nu när "gamlingarna" blivit antingen hockeyinvalider, pensionerat sig eller valt att spela i någon bananliga utomlands. Jag är glad att hans skadebenägenhet och avstängningsbenägenhet avtog så vi kunde plocka "hem" honom igen. Han har en enorm räckvidd.
HV valde verkligen rätt tidpunkt att drabbas av någon form av formsvacka, eller om det är flummaren i målet man skall beskylla för det. Trist att inte Hento rasade ihop från match nr ett. Ulfven skulle ha förtjänat det. Spelar man i lilagult förtjänar man allt hemskt, för då har man valt att prostituera sig hårdare än någon spelare i något annat lag. Tvi!
Metal Guru: Det är ju enkelt att svara på. Bra spelare med bra attityd som inte är över sig dyra i drift.
Fast det mesta som det skrivs om är ju inte alls klart. Det är ju bara Kerman som har skrivit på den här säsongen. Och han var ju ändå inget att ha läste jag ju nånstans.
Så är det då officiellt att vi är ute efter Eric Johansson (som jag tycker ska uttalas amerikanskt, Erric me tjockt r och sen djåohänsen, låter tuffare då).
Anmärkningsvärt är att det åter är Expressen som kommer med en nyhet från inside LHF. Dom verkar veta allt om allting. Lönesummor och... ja allt. Oftast har det sedan underligt nog med tanke tidningens övriga träffsäkerhet visa sig vara ganska sant.
Det är någon jävel inom LHF som läcker som ett såll till Expressen. Alternativt planterar lämpliga nyheter vid rätt tidpunkt.
LL: De två första med Taavola var helt ok inte tal om annant. Men vad less man blev på att höra karln mumla fem säsonger i rad. Alltså, han flyttar hemåt och ser sig om efter bostad i boden. Inte helt otroligt att gamla TK-falangen som är mycket Taavola vänlig vill ge honom någon form av funktion inom föreningen vilket vore lika med LHF:s undergång.
Hannu Neimi: varför vore det en sådan katastrof? Dels beror det väl på vad han i så fall skulle göra, och dessutom tycker jag att han får oförtjänt mycket skit från många som bara vräker ur sig dynga utan att tänka efter särskilt mycket. Visst, vi har haft bättre tränare men något måste han ju ha gjort rätt som tog laget till slutspel alla åren och dessutom nådde semifinal tre säsonger av fem, och det utan att ha särskilt namnkunniga trupper.
Dessutom har jag svårt att tro att Tavve vill göra annat än att vara huvudtränare för ett lag och där har vi ju som bekant en kille som heter Slavomir som redan har det jobbet, så jag tror inte att du behöver oroa dig.
Albert Hall: ja, vi får väl se vad Modig kan åstadkomma som sportchef. Om inte annat så var det väl på tiden att det blev en heltidsanställd person som jobbar med de här bitarna.
Det var värst. Om honom hör man i alla fall mycket åsikter... Men till en sportchefs arbetsuppgifter hör väl att ständigt bli utskälld och ifrågasatt, så det ordnar sig nog.
Match på C+ sport mellan Minnesota-Detroit.Med fyra minuter kvar av andra perioden så leder Detroit med 3-1.Holmström assisterade till Zetterbergs 2-1 mål.
Mattias Modig gör debut i landslaget! (Jo, jag har kollat datumet på nyheten, det ÄR daterat den 2 spril.) Vad var oddsen på det? Inget ont om Modig, men nog har man nog varit tvungen att gå rätt långt ner på listan över svenska målvakter. Nåja, killen har ju gjort en match i elitserien innan landslagsdebuten alla fall.
Rautio måste väl vara skadad, för nog rankas väl han ett snäpp högre?
I semin mellan LHC och VF har VF kommit tillbaka starkt i andra perioden och kvitterat. När man började ta över matchen använde LHC sig av ett beprövat trick med att dra igång ett slagsmål. Känns det igen?
Frisco: Är ju bara hoppas att det går bättre den här gången. En jobbarkompis som är skellefteå-tok hade en biljett över så han undrade om jag skulle hänga på.Man behövde inte så många sekunders betänketid.
Portello: Oki, jag som såg de stora bokstäverna framför mig. "Skellefteå FÖRHOPPNINGSVIS säkrar Es-platsen" "Ska bli riktigt KUL" Hockey är roligt det håller jag med om.
Jag var i Skellefteå för 2 år sedan och skulle se Skellefteå säkra elitserieplatsen mot ett redan avhängt Hammarby. Ee etta säkrare än den som skulle bli då har aldrig någonsin funnits inom sport.
tk75: Fabbe är en genuin LHF produkt. Tycker det är viktigt att behålla honom i truppen. Inte helt lett att vara kreativ och ösa in poäng tillsamans med Ragnar Karlsson och Emil Lundberg.
Jesper Jonsson:Det kanske kan bero på att han spelat i tredje som han inte producerat men ge han lite förtroende i en annan femma så blir det kanske annat, han har kapaciteten att bli riktigt bra! Det är vad jag tror i alla fall. Om inte M.R kan fortsätta blir det en ledig plats där! Har en stor tilltro till Fabbe :-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Fast ser man till sig själv, så hade man haft en agent som har till uppgift att se till att man får så bra lön som möjligt är det ju faktiskt ingen som gör fel (annat än Expressen som kan tänkas ta mutor av agenter dårå). Man hade ju gärna sett att lönen blev så bra som möjligt om man haft en agent som skötte det hela åt en, precis som man önskar när man sköter förhandlingarna själv. En klubb som lägger bud på en ledig spelare efter avslutad säsong gör ju egentligen absolut inget fel - det är ju så det ska gå till - även om jag önskar att det skulle drabba något annat lag än Mora. Gärna Ulfven.