Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Sven.Savage: Får beklaga Ovinsten igår. Såg bara delar av sista period, såg väl ut ung som du beskriver nedan. O vet du, ung så har det väl sett ut de senaste 19 matcherna, elr nåt, som MoDo mött Scheelet, nästan. Dvs jämna matcher, inte många chanser, men nog FASEN lyckas Jocke L , Jimmy, Fransosen elr nån tråckla in nån av deras chanser - o spela av resten av matchen på resultatet. HURU bryta ner detta? Kan Anders Forsberg, som väl nästan skapat detta Schtaaan-spel, hitta på nåt motmedel? Time will Tell.
Tråkigt? Neej, spännande, men psykiskt jobbigt i långa loppet.
Nåväl , MoDO har ju vunnit på sneaste tiden, kanske för att man inte mött Schtaaaan på ett tag.
F. ö hoppas jag att Warulfven fortsätter hålla sig på en plats nånstans mellan 10 o 12 i tabellen. Trots Pelle Prestberg. Eller pga Tollefsen.
Lajon: Håller med du. De har hittad fram ett effektivt spel mot oss. Motvilligt får man beundra det eftersom man knappast klagat om det varit vi som haft så mot dem och vunnit senaste sju.
Men pulren ros och wenngren som gnällde tråkigt när Luleå spöade Djurgårn är pinsamma nu när de håller käfy förutom att de beundrar Schtaan...
Sven.Savage:
Nja, är ju svårt att vinna mot ett lag som spelar styrspel i mitzon med fem man helajäva matchen... dom skapar ju inte ett skit på eget spel utan enda gången dom kliver upp är då dom vinner puck högt i mittzon, men så fort dom inte kan vinna den så backar dom hem med fem man i på egen planhalva.
Jag förstår att Wikegård hyllar dom för detta, men vart tog det roliga och anfallsglada Skelleftå vägen, jo dom dyker upp mot dom sämre lagen i ligan, men så fort dom möter på motstånd, då blir det Lasse Falck hockey för hela slanten.
Och nu kan man inte ens lita på hockeyförbundet heller. Ser att de påstår att i Luleås lag spelade bl a Niklas Olausson, Karl Fabricius, Niklas Fogström och t o m Linus Persson!
Var det någon som såg nämnda spelare på isen?
Jag gjorde det inte.
Nåja. Visst är man ini helvitte knäckta över att ha blivit så utmanövrerade - igen! Sanningen är väl den att Luleå gjorde en stark insats som skulle räckt långt och antagligen till seger mot vilket lag som helst. Utom mot Skellefteå. Det är jäkligt jobbigt att veta.
Jag har en teori. Eller förhoppning. Luleå tacklade inte en gång på hela matchen. Kan det vara så att Rönken anbefallt att vi ska köra mjuka stilen i serien mot Schtaan men om/när vi möts i slutspel kommer det att smälla?
Man kan ju alltid hoppas...
Irriterande nog spelar Skellefteå mot oss exakt det spel Rönken lyfte in i Luleå när han kom. Med ganska medelmåttiga spelare som dock kämpade som djur lyckades vi mot nästan alla lag eftersom Arla-Olle eller Abbottarna tog de få chanser som gavs. Tänk bara när vi tog Djurgårn i kvarten med målsnåla uddamålssegrar i tre första kvartsmatcherna.
Då hette det att vi var tråååååkiga. Nu när Skellefteå spelar exakt det spelet, rena kopior av det vi gjorde, heter det att de är effektiva och starka.
Jag tycker inte det är tråkig hockey utan effektiv. Men eftersom det sett ut så här en jäkla massa av de matcher vi förlorat mot Skellefteå senaste året är det för j-a trist. Då menar jag inte att Schtaan är tråkiga, men tråkigt att vi inte kommer runt dem.
Rätt avgörande är förstås PP. Det är de enda gångerna vi har god chans att få till ett bra spel opch ta fram riktiga målchanser. Men liksom i fjol går det inte utan riktiga backar. Kom ihåg hur mycket Janne Niinimaa betydde det där första året. Tänk om vi haft något typ Ryan Gundersson eller varför inte Pavel Brendl eller någon av de hårdskyttande backar HV hade under storhetsperioden.
Men icke. Vi har i viss mån Frallan som skjuter och skjuter och kanske börjar sikta in sig till slut, ungefär som Petter gjorde en gång i världen. Och landslagsjanne som kan dra in ett mål emellanåt. Men stora trygga backar som Skrbek och Jonsson duger inte till och är för övrigt långsamma för att riktigt dominera i försvaret. Och de andra har inte vuxit ut som man hoppats. Trist att sådana som Fälth och Kihlström drog, de hade kunnat växa ut fint.
Något måset dock Bulan och Rönken hitta på mot Skellefteå snart. ALla andra lag kan vi normalt fixa men Skellefteå möter oss med våra egna vapen och sköter det bättre. Vi måste hitta på något. Helt enklet, för att ta till en jante i all sorg.
Fy helvete!
3-0 i öppen kasse av Schtaan.
Nu har vi sett samma spel i match efter match mellan oss två. Schlefftes hela spel består av försvar, försvar och åter försvar medan man väntar på de chanser som kommer där man hugger som en kobra.
I dagens match led vi stort av att sakna Frallan, och i viss mån också av landslagsjanne. Det gör Schlefftes försvarsspel än lättare då man bara behöver fighta ner en lina i taget och när backar eller andra får klippa till mot mål är det vanligen ända uppifrån sargen vid blå och då är det 5-6 spelare emellan skytten och målet. Samtidigt som vi lider av att inte ha tillräckligt med bästa backar: när Hjelm lurades upp på läktaren för att köpa korv och 0-1 kom var matchen nästan avgjord.
Ändå är båda lagen ungefär lika bra väldigt stor del av spelet. Skulle vilja påstå att lagen är likvärdiga i 95-<100% av matchen men de enstaka chanserna som kom var de effektivare eller hade mer flyt än vi. Möller klippte direkt in mål, Bella likaså medan Klasen fick ett par chanser i PP som kunde suttit men det ena skottet gick strax utanför, det ena träffade en Schlefftegrilla och gick över.
Jahaja.
FYFAN!
Bra fortsatt tryck från Luleå men hela tiden Schlefftelemmar ivägen. När man tänker på saken borde det inte accepteras att de har två fingrar extra per spelare att hindra skott med. Kan man inte begära kontrollräkning av fingrar och chans till utvisning och nytt PP?
Cehlarik får äntligen chansen, kastas in i lina efter lina, och Luleå valsar runt lite i linorna för att väcka grabbarna och förvirra motståndarna.
Olausson är i Väckelsång eller någonstans. Jag har då inte sett honom i matchen.
Shit, äntligen ett bra PP från Luleå med flera chanser inklusive två skott i bra Klasenlägen av Klasen men med oflyt sitter inte pucken.
Var det sista chansen?
PP för Luleå igen, men svårt att se hur vi ska få till det på bara forwards när vi inte har några backar som kan vidga spelet och hota bakifrån.
Halva sista perioden kvar, sista tåget går nu?
Anders Klang: Ledin skäller på Holloway som en prinsessa som filmar och sätter tryck på zebrorna, hoppas han.
Jag är så ini helvitte förbannad och förtvivlad att se samma spel minut efter minut, period efter period, match efter match mot Schleffte. Kan vi inte hitta på något som vänder detta? En megakross av Hedman kanske?
Hjältetakter i tredje, ge blåmärken, ge tänder, ge allt för att pressa ned Schtaan och få in ettan och förvirring i de sexfingrade leden!
10-4 i skott i andra men 0-1 i mål. Schleffte låser Luleås anfall effektivt och man lyckas inte komma in på mål ordentligt.
Man ser lite småchanser från halvdistans och när Möller eller de andra får dessa klipper de till direkt men i Luleå är det långsammare backar som får motsvarande och de ska lägga puck tillrätta, sikta in sig och när något skott kommer har som regel än schlefftelirare hunnit blocka annars är det så fritt att se för svenssom att han ledigt står ivägen.
Sammanfattningsvis.
A) Luleå kommer inte alls in på mål eller får några rejäla målchanser: Schtaan spelar 100%igt försvarsspel och släpper inte till något. Framför allt punktar man Klasen och i viss mån Olle som är rätt osynliga och därför har Luleå inget.
B) Speciellt Luleås fjärdelina Mannberg-Wallmark-Trukhno är svagare i försvarsspelet och där får Skellefteå ibland bra chanser och sätter dessa.
På backsidan är det också tydligt att vi är svaga idag. Kukan och några andra missar lite för ofta och de stora trygga som Skrbek och Jonsson är alldeles för långsamma.
0-2 och det känns avgjort. Speciellt som det var avgjort efter 1-0 för några veckor sedan.
Men va fan? Sören Stryparen Persson tar ut Ledin för att Svensson gått ned i spagat för att rädda skott!
Är han helt sjuk, vill han mucka för att få strypa? Nu hoppas jag klacken fortsätter sätta stenhårt tryck på stryppersonen!
Fan, det märks något oerhört att Luleå saknas viktigaste PP-backen Frallan och inte heller har dragskottsjanne med. PP-spelet blir inte farligt när vi inte har några skarpa backar med. Nu får sådana som Skrbek och Jonsson sega med puck och det går inte.
Svårt att få några chanser för Luleå. Här måste något speciellt till. Kan man hoppas på att Klasen lurar någon Schtaanlirare och öppnar försvarszonen hos smålirarna?
Det märks att Schtaan har läst tidningarna och vet att Linus Klasen är livsfarlig. De i princip punktmarkerar honom och det känns som att fem skellefteåklubbor hängerb på honom hela tiden. Skellefteå är utstuderade att spela fult så inte zebrorna tar de slashing de borde.
Och fy fan! Schtaan petar petar petar och plötsligt drar Bellemare till så snabbt att inte ens den inverterade Pajalaplocken hinner upp. 0-2 trots att Luleå hade skotten i andra med 5-1. Luleås fjärdekedja varit inne på båda målen...tydligt vilka som inte har Rönkenhockeyn i ryggmärgen ännu.
Tungt tryck frän läktaren nu: KÄMPA LULEÅ, KÄMPA LULEÅ!
Jocke Lindström står och slashar och slashar och till slut lessnar zebrorna och tar ut honom.
PP för Luleå nu! Men...efter bara 11 sekunder åker Abbotten för tripping och 4 mot 4 i stället. FAN!
Kommentatorerna tar in en prominent gäst - hjälten LG Pettersson - för intervju, men tyvärr faller det lite platt eftersom de bara står och beundrar honom och inte ställer den rätta frågan nämligen "Hur blev du så inihelvitte bra på att göra mål?" varpå LG skulle ha svarat "jag tränade skott, skott och åter skott.". LG sköt och sköt och med den bakgrunden kunde han panga in pucken var han ville från vilken plats som helst.
Ungefär som Björn Borg stod och dunkade boll mot garagedörren till det var dags att sova eller vi spelade fotboil till det var så mörkt att vi inte längre såg bollen (dock utan att bli stjärnor;-)).
Andra perioden nu. KOM IGEN LULEÅ!
Jag skulle tro att sådana där ny-supportrar av hockey tänker att de åker ju bara omkring och nästan inga chanser till mål.
Men det är en j-a insats från båda lagen som levererar mycket effektiva försvar där det inte är lätt för anfallande lag att hitta några luckor.
Vi, som förstår hockey, gnäller inte utan uppskattar giganternas kamp.
När det ser ut så här är det bara tillfälligheter som blir avgörande. Ett problem för Luleå är förstås att båda bästa backarna saknas idag. En liten öppning och den där Möller - för vilken gång i ordningen? - får och tar chansen.
Nåja. 0-1 är bara 0-1. Men de sa vi senast vi möttes också, sedan Möller satt ledningsmålet och då lirade Schleffte sarg-ut i två perioder och lyckades vinna de tre poängen fast Luleå öste på men inte fick hål på Schtaan.
Fullsatt i Delfinen förstås. Nu hoppas vi att hela läktaren lyfter laget och får hål på Svensson och Schleffte!
Anders Klang: Bra sagt!
Lagen väsentligen tar ut varandra och få chanser men %€€#€%%&% Möller får en chans och sätter 0-1. Kom igen Luleå!
Sven.Savage: Det är skamligt. Är övertygad om att statliga lönegarintin är tänkt som en omställning för anställda då deras arbetsgivare konkar. Inte till att betala ut höga spelarlöner för att en förening levt i det blå. Leksand och även Timrå har kommit väldigt lindrigt undan i jämförelse med andra klubbar. För 15 år sedan flyttades IFK Luleå ned två divisioner då man sökte ackordsuppgörelse. 2010 flyttades Björklöven ned. Asplöven fick en friplats till Allsvenskan då Borås hade ont om kosing.
Leksand mjölkar ut allt som de kan från systemet på ett vidrigt sett. Inte bara staten utan kommunen utnyttjas. Det är en liten ort och kummynstyrelse och föreningens styrelse är samma sak. I Luleå hade det blivit ett ramaskri om LHF skulle ta över Arcuscampingen och sedan köpa en bit av storgatan för att komma undan skatt. Politiskt omöjligt annat än i små orter. Men i längden är det ohållbart. Skall en kommun på knappt 7000 invånare finansiera ett lag i SHL? Leksands omsättning är väl i klass med kommunens största förvaltningar. Min salige far hade en profitia då Leksand byggde sin nya arena (för lånade pengar). "Bygga en modern arena med 8000 platser ute i inganstans, de kommar att bli tvungna att riva den för att den blir för dyr att driva och underhålla". Kanske hans profetia uppfylls?
Kanske idé att fastlägga den tragiska bakgrunden till det hela.
1. Kommunen säljer en bit trottoarkant samt en campinganläggning till föreningen.
2. Trottoarkantens värde anges som 1 kr. Campinganläggningens värde till 30 miljoner kronor.
3. På anmälningsblanketten påstår kommunen att trottoarkanten är en basfastighet medan campinganläggningen är en tilläggsfastighet.
4. Vid en fastighetsförsäljning betalas stämpelskatt till staten. Den skatten beräknas på värdet av basfastigheten. Som följd av att kommunen och föreningen "kreativt" la till trottarkanten slipper de alltså betala en miljon i stämpelskatt vid försälningen av campinganläggningen. Men föreningen tvingas ta på sig den tunga stämpelskatten för förvärvandet av trottarkanten - den skatten uppgår till hela 3 öre.
5. Efter att affären genomförts är föreningen storsint och skänker tillbaka Trottoarkanten till kommunen. Den kan ju komma till användning för andra "kreativa" affärer.
Förlorarna? Staten förstås, landets skattebetalare förlorar en miljon.
Vill man ha större siffror än så är det bara att räkna på "rekonstruktionen". Att lag efter lag flyttats ned till lägre divisioner då de inte ansetts ha ekonomin i ordning, medan Trottoarkantens IF under applåder av leksandsrunkare som wennergren och ros avancerar till SHL är den största sportsliga skandalen.
Tyvärr, Trottoarkantens IF. Ni är för små och kommer inte att hänga kvar i hockeyn på hög nivå. Och det är hela saken. Allt det där myglet ni pysslat med för att motverka den utveckligen är lika fult som annat sportsligt fusk.
Om Dramalamat Trottoarkantens IF.
När Uppdrag Granskning presenterade programmet svarade kommunen Leksand att det var "kraftigt vinklat" och anmälde en lång rad punkter till granskningsnämnden.
Vad som sedan skett är att Granskningsnämnden friat Uppdrag Granskning på punkt efter punkt efter punkt då man ansett att programmet hade fakta, stöd och sanning bakom varje punkt.
Utom två punkter, som jag nedan redogjort för.
1) I en skum affär sålde kommunen två ishallar till föreningen för 1 kr + ett antal aktier. Vad var de värda? I ett senare skede köpte kommunen tillbaka aktierna för <10 000. Alla utmostående förstår att det handlar om ett enormt mygel där man dribblat med pengar och kommunen i princip gratis skänkt bort två ishallar och en campingby vid Siljan till föreningen (för att finansiera att föreningen varje år köpte in ett nytt lag av legoknektar).
Exakt vad aktierna uppskattades vara värda spelar ju ingen roll. UG hävdade 39 miljoner men hade inte stött sin uppskattning på tillräcklig undersökning, vilket förstås är skit samma. Men man klandras alltså för det.
2) UP granskning gissade att kommunens skattebetalare lagt 120 miljoner på föreningen. Inte heller den siffran var belagd.
Det var det hele. På alla andra punkter friades programmet. De hade fullt stöd för alla påståenden.
I efterhand kan vän av ordning bara anse det ytterligare bekräftat av oberoende källor att allt mygel som lyftes fram var bevisat. Att några siffror angående exakt HUR STORT myglet var inte var tillräckligt undersökta spelar förstås ingen roll.
Vad basunerar då de nyttiga idioterna, runkarna av Trottoarkantens IF, i tabloiderna ut? De där "tidningarna" som i brist på journalister använder prao-elever som inte kan stava eller vet vad grammatik är?
"Leksand friades" påstår man, "Uppdrag Granskning fälldes".
Vi kompetenta bedömare inser förstås att det är en lögnaktig beskrivning. Mer korrekt vore att säga att "Leksands mygel bekräftades till 98% av Granskningsnämnden. Enstaka sifferuppgifter var dock inte tillräckligt belagda".
Och vad säger Trottoarkantens IF?
"– Vi från klubben har inte haft så mycket med saken att göra, utan det var mer mot kommunen. Och jag vet att de har drivit frågan. Så det måste vara skönt för dem att få det här beskedet, säger Leksand IF:s klubbdirektör Anders Doverskog till SportExpressen.se."
Man bekskriver alltså ett ordentligt nederlag som en vinst. Inte oväntat i ett löjligt försök att skriva om historien för att tro att folk ska glömma. Men vi utomstående, som via skattesedeln fått betala för myglet, glömmer inte. Namnet Trottoarkantens IF är för all framtid stämplat på föreningen. Fanns det någon liten möjlighet för ursäkt och upprättelse seglade den all väg nu när Trottoarkantens IFs ordförande går ut och blundar för allt mygel de ställt till med och hittar på att "det var skönt att få det beskedet".
Och nej. Jag köper inte påståenden om att "föreningen var inte inblandad, det var kommunen" och vice versa. Eftersom ordföranden i kommunen och ordföranden i föreningen har samma namn, vid olika tidpunkter. Och kommunalordföranden tagit beslut i lönndom som övrig politisk i kommunen inte informerats om, men med all säkerhet föreningen varit väl involverad i.
Dragan 2k: En skillnad är förstås den att landets näst största stad, som bara har ett hockeylag, drar enorm publik och därigenom utan insats får mest stålar att leva på. Medan Trottoarkantens IF finns i ett pyttelitet samhälle men ändå drar väldigt mycket pubik. Är väl ungefär som att Köplustan skulle haft 1,5 miljoner människor på hemmamatcherna.
Nå, det är villkoren och det lämnar mig kall. Trottarkantens IF saknar förutsättningarna och förr eller senare går de under. De är de bistra villkoren, men de är sanna och jag kan inte tänka mig att acceptera supermyglet för att de ska bli kvar i eliten. Bara att acceptera faktum. Bye bye, Trottoarkant. Ni spjärnade emot men slutsången blev inte vacker.
30 sekunder senare, 5-3 i tom kasse!
4 mål av Gnaget på 4.35 och vändning från 1-3 till 5-3.
Oj oj.
Nu såg jag iofs inte tidigare delen av matchen men nog såg det snyggt ut när Gnaget satte målen. Janmark, tvillingarna Ahlström och de andra är duktiga när de vill.
Samtidigt ett svaghetstecken för Lakers. Påminner om när vi vann mot dem - då blev det plötslig full hönsgård i Lakers försvar när Luleå tryckte på: trots att Lakers varit imponerande starka offensivt under första perioden.
Känns som att Lakers skulle behöva lite försvarspolicy.
Och efter match intervjuar de Sam Hallam, som ser ut som en ledsen hund i ögonen, man väntar sig att han ska falla i gråt, stackarn.
Överlag förvånande att Gnaget tar tre pinnar av Lakers; jag tror ju att Lakers är ett klart bättre lag.
Nu ser jag repriser - det ser ut som att Lakers la in varje mål i femte luckan på Daniel Larsson? Otroligt vad han glappar där. Nästan värre än Tommy glipan Söderström gjorde för Djurgården innan han la av.
Trevligast var väl att Gnaget gick om Warulfven i tabellen. Ulfven nu näst sist, men med en match mindre spelad. I morgon möter Ulfven Öret och man får hoppas att Öret nu studsar tillbaka efter många poängförluster senaste veckorna. Vinner Warulfven med tre mål klättrar de ända upp till plats nio och passerar Gnaget och Öret. Det hoppas vi slippa:-)
Vilken utveckling. Janmark får friläge och även om Lakers inte känner till det är frilägen det sämsta som Mattias Modig är på. Det blir mål, förstås. 2-3.
Sedan en konstig situation där Modig åker in lätt i stolpen och blir skadad? Vad hände där? Han får gå av helt enkelt, med bara få minuter kvar, och Scott Munroe ersätter.
Snyggt anfall av Gnaget och det blir kvittering.
Och strax därefter sätter Gnaget också 4-3!
På fyra minuter och fem sekunder går Gnaget från 1-3 till 4-3. Nu får daniel Larsson vatten på kvarnen.
Hm, ser att Gnaget möter Lakers hemma på Hovet. Har inte sett första perioderna men det är ju intressant att se om Gnaget kan rycka upp sig sedan vakten Daniel Larsson offentligt förklarat att Gnagets problem beror på att tränaren och utespelarna inte är seriösa och tar i ordentligt. Är förstås lite småspännande att se hur laget trivs med varandra och vakten nu...
Oj oj, Lakers har bara skjutit 14 skott under första perioderna. Det påminner ju vad Larsson påstod i DN om Luleå - pisstråkiga att möta, man får bara 12-13 skott på sig under matchen. I o f sig kollade jag ju upp det där - Luleå har ju skjutit runt 30 skott på Gnaget när vi mötts (och gjort 5-6 mål varje gång, säkert....pisstråkigt).
Oj oj oj, Lakers har Mattias Modig i målet! Det var ju han som Daniel Larsson konkurrerade med bland B-junisar det år Daniel lirade med Luleå Hockey. Daniel fick stå nästan alla matcher, men i efterhand menar han ju att han aldrig fick stå eftersom någon släkting till Modig motarbetade honom...en riktig match i matchen, detta.
Jahaja. 1-3 står det. Mattias Modig har räddat 94,44%, Daniel Larsson har räddat...78,57%. Och ett av Lakers mål på Larsson har satts av Malte Strömwall, den unge sonen till Luleålegenden Johan.
Jag antar att det är skittråkigt för Daniel. Hur vore det med lite självkritik?
Trottoarkantens IF slår tillbaka!
Idag meddelas att Granskningsnämnden fäller Uppdrag Gransknings granskning av Leksand (oops, oops, oops!) och anser att programmet stred mot krav på saklighet.
Som vi alla vet innebär det att samtliga Trottoarkantens IF:s Supportrar fr o m nu med röda ansikten och höga röster kommer att hävda att "allt var fel, Leksand friades".
Men stämmer det?
Naturligtvis inte. Nämnden fäller programmet på två punkter:
1. Programmet har inte ”visat tillräcklig grund för uppgiften att kommunens stöd till Leksands IF medfört en kostnad för kommuninvånarna på 120 miljoner kronor”.
Min kommentar: Och? Jag skiter väl i om det handlar om 115 miljoner eller 125 miljoner. I programmet presenterades tillräcklig grund för att det handlar on en j-a massa miljoner och det räcker för mig.
2. Leksand sålde två ishallar till föreningen för en krona plus ett antal aktier i föreningens fastighetsbolag. Dessa uppskattades i programmet vara värda 39 miljoner men beskrivningen av värdet av aktierna var inte tillräckligt utförlig.
Min kommentar: Och igen? Jag skiter också i om de tillhandahållit tillräckligt underlag för den exakta sifferuppgiften. Det handlade om en massa miljoner återigen. Det räcker för mig. (Sedan köpte kommunen tillbaka aktierna för 9 900 kronor vilket i praktiken innebar att föreningen köper två ishallar av kommunen för 9 901 kronor!!).
Av större intresse är förstås att Granskningnämnden INTE fällt uppgifterna i programmet att kommunalordföranden i hemlighet sålt en trottoarkant till föreningen för en krona, och samtidigt sålde en stor campingby till föreningen som "bifastighet" till trottoarkanten, ett skattefusk som undanhöll landets skattebetalare miljoner i skatteintänkter. Plus allt annat j-a mygel.
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Jag gillar att sätta "o" framför saker för att markera motsats och dessutom att jag är norrbottning. Tänk bara på sådana klassiker som oätit och osovit för att inte tala om det magiska ostökigt som i vissa sammanhnag betyder detsamma som stökigt.
Edmonton Oilers. Ett Marklag. I mina ögon ett lag som stoppat upp den fantastiske Linus Omarks NHL-karriär i åratal. Nästa sommar tappar de "rättigheterna" och Linus blir s k free agent så då ska det väl ordna sig. Men fram till nu har de haft den fantastiskt underbara hockeykompetensen att "veta" att en lirare av Omarks klass sätter man bäst som ytter i en tredje-fjärde lina med i huvudsak defensiva uppgifter. Magiskt, mystiskt, underbart, tänk vad de kan!
Nu meddelas att Oilers plockar upp Anton Lander från AHL-laget Oklahoma. Lander har gjort succé i AHL och får chansen i NFL-Oilers igen. Under sina tidigare matcher i Oilers har han fått lira brunkarlina, fått pinne var tionde match. Men i AHL har han tagit 6p på 8 matcher.
Hur kommer det sig att han plockat så många pinnar i Oklahoma? Gissa det ni.
Han har fått lira i samma lina som Omark. Omark petade ju in fyra pinnar i en match i veckan, följde upp det med att i nästnästa match peta in fyra mål, o s v. Inte undra på att man får poäng om man får spela med Omark.
Vi förstår det. Men Mark-laget dvs oOmark-laget Oilers förstår det inte. Och eftersom de var bäst i NHL på Gretzkytiden för sjuhundra år sedan vet de ju att de vet bäst. Fyfan!
Tycker det är dags för en uppdatering av lagens utveckling under seriennu, när vi strax spelat 1/3 av SHL. Idag har alla lag spelat 16 matcher så jag delar in detta på två tabeller; omgång 1-8 respektive omgång 9-16.
Tabell för matcherna 1-8:
| 1 | Skellefteå AIK | 8 | 18 |
| 2 | Luleå HF | 8 | 16 |
| 3 | Linköpings HC | 8 | 16 |
| 4 | Örebro HK | 8 | 13 |
| 5 | Brynäs IF | 8 | 13 |
| 6 | Växjö Lakers HC | 8 | 12 |
| 7 | Färjestads BK | 8 | 11 |
| 8 | Leksands IF | 8 | 11 |
| 9 | Frölunda HC | 8 | 10 |
| 10 | MODO Hockey | 8 | 8 |
| 11 | HV 71 | 8 | 8 |
| 12 | AIK | 8 | 8 |
Tabell för matcherna 1-16:
| 1 | Frölunda HC | 8 | 18 |
| 2 | MODO Hockey | 8 | 17 |
| 3 | Skellefteå AIK | 8 | 16 |
| 4 | Växjö Lakers HC | 8 | 16 |
| 5 | Luleå HF | 8 | 15 |
| 6 | Brynäs IF | 8 | 13 |
| 7 | Linköpings HC | 8 | 11 |
| 8 | Leksands IF | 8 | 10 |
| 9 | AIK | 8 | 9 |
| 10 | Örebro HK | 8 | 7 |
| 11 | Färjestads BK | 8 | 6 |
| 12 | HV 71 | 8 | 6 |
Rätt intressant. Uppdelat på det viset ser vi att ungefär hälften av lagen gått ungefär lika under den första och andra delen. Det gäller Skellefteå, Luleå, Brynäs, Trottoarkantens IF, AIK och HV 71.
Lag som försämrats:
| 1-8 | 9-16 | |
| Örebro HK | 13 | 7 |
| Färjestads BK | 11 | 6 |
| Linköpings HC | 16 | 11 |
Det gäller, som synes framför allt Öret och Warulfven som halverat pinnarna. Även Pungen har gått sämre efter inledningen.
Lag som förbättrats:
| 1-8 | 9-16 | |
| MODO Hockey | 8 | 17 |
| Frölunda HC | 10 | 18 |
| Växjö Lakers HC | 12 | 16 |
Seriens raketer är MooDoo och Värsta Köplustan som kommit igång rejält efter en svagare inledning. Även Växjö har gått något starkare.
Jag tänker att det vi sett är nog ganska övertygande. Med ledning av de aktuella resultat med speciell hänsyn tagen till utveckling skulle jag gissa prognosen just nu ungefär:
1-2. Skellefteå och Luleå.
Skellefteå har ju haft ett rejält försprång men efter sämre insatser på senare tid kan ju faktiskt Luleå passera Schtaan i tabellen i morgon - samtidigt som Schtaan kan rycka till en sexpoängsledning, om de vinner. Nå, de två lagen får nog rankas högst efter inledningen.
3-7 Köplustan, Pölsan, MooDoo, Lakers, Pungen.
Här har vi ett spännande gäng av fem lag som alla visat sig starka och det är i dagsläget tämligen omöjligt att sia om den inbördes rangordningen för dessa. Något eller några kanske blir så starka att de kan utmana högre upp om platserna 1-2, men å andra sidan kan något eller några visa sig svagare framöver och kanske utmanas nedifrån. Det här blir intressant att följa!
8-12 Trottoarkantens IF, Öret, Warulfven, Gnaget och HV.
Öret har ju tappat efter en strålande inledning och gissningsvis ser vi antagligen nu mer representativt vad laget står för, dvs de kommer att haka på nedre regionerna. Att Trottoatkantens IF och Gnaget hör hemma här nere och knappast har några möjligheter avancera uppåt är nog också det klart som korvspad.
När det gäller HV och Warulfven är det lite svårare att sia säkert. Det är ju två lag som man knappast väntar sig ska ligga där nere och dö men kan de skärpa till sig? I skrivande stund har ju HV på någon vecka bytt ut 25% av laget och förstärkt så det vore ju konstigt om man inte nu blir ett bättre lag. helt säkert är det inte men det återstår ju >2/3 av serien och HV kan nog avancera upp till övre halvan av tabellen. När det gäller Warulfven vet man ännu så länge mindre om vad som kommer att ske. Naturligtvis kan också Ulfven komma igång och som HV utmana om plats på övre halvan, men helt säkert är det inte. Och nog finns det en liten risk att de inte kommer igång och vill det sig riktigt illa (eller bra, ur oss utomståendes synvinkel) kan de haverera och bli kvar därnere hotade av nedre strecket. Man kan ju hoppas:-) Men min prognos är att Gnaget är ett av lag 11-12 när serien är spelad och att Trottoarkantens IF eller Öret blir det andra laget, om nu inte Warulfven olyckas.
Dragan 2k: Jag hoppas du har rätt. Men Skellefteå brukar kunna mobiliseras komplett när de möter oss. Under senaste åren har det varit väsentligen jämnt under grundserien men i slutspelen har de alltid lyckats ta fram lite, lite mer och därför vunnit, senast med klara 4-0 i matcher trots att vi i ett par av matcherna var ordentligt med och snarast det bättre laget.
Men det illustrerar hur grymt tända de är just mot oss - vilket vi förstås är mot Skellefteå också - så jag förutsätter nog att de är på topp i övermorgon. Visst har de gått svagt på senare tid, men nu har de haft hela sex vilodagar på sig att förberedas för matchen mot Luleå, samtidigt som Luleå åkt runt och spelat ett par bortamatcher och fått mindre och större skador på ett antal spelare. Som det nu ser ut har vi våra två bästa backar - Frallan och landslagsjanne borta - samtidigt som Skellefteå säkert rehabiliderat de småskador de haft.
Men jag hoppas din känsla är korrekt:-)
Hm, dags att börja mobilisera inför tisdagsmatchen i Delfinen.
Tabelläget:
1Skellefteå AIK16103348:35 (13)34
2Luleå HF 1684451:32 (19)31
Senaste sex inbördes matcherna:
2013-09-28Skellefteå AIK - Luleå HF1 - 0( 1-0,0-0,0-0 )
2013-04-18Luleå HF - Skellefteå AIK 0 - 4 ( 0-2,0-1,0-1 )
2013-04-16Skellefteå AIK - Luleå HF 2 - 1 ( 0-1,2-0,0-0 )
2013-04-14Luleå HF - Skellefteå AIK 2 - 4 ( 1-3,1-1,0-0 )
2013-04-13Skellefteå AIK - Luleå HF 1 - 0 ( 0-0,0-0,0-0,1-0 )
2013-02-23Luleå HF - Skellefteå AIK 3 - 4 ( 0-0,2-1,1-2,0-0,0-1 )
Vi har alltså torskat sex matcher i rad mot Schtaan, ofta med uddamålet och ibland under sudden death eller straffläggning. Det har alltså varit jämnt, men Schtaan har ändå vunnit. Tycker det är dags att vi ändrar på det nu. Och vi har chansen att ta över serieledningen, om vi tar tre poäng.
Berka: Mm, vi är ju alla överens om att bästa domarna är de som inte märks. Men bara duktiga domare har kompetens att inse när de måste markera för spelare för att lagen ska hålla rätt nivå - under förutsättning att domarna håller den.
Man har ju försökt jobba in kamp mot farligt spel som riskerar hjärnskador eller knäskador och visst har det blivit bättre, speciellt sedan anmälan-disciplinnämnd skärpte sig. Men ibland fallerar det, bl a när usla zebror är så upptagna att övervaka årets specialitet; kampen mot slashing/tripping.
Som jag såg gårdagens domare var de inte tillräckligt alerta mot slashig inledningsvis och det gled iväg allt mer, som följd av att de inte markerade nivån. De släppte det mesta, men tog några, spealrna fick svårt att veta gränsen och till slut tog de massor. Men missade massa annat, samtidigt som de tappade matchen. Tyvärr fanns ingen spelförståelse bland zebrorna och deras hantering gjorde det oerhört svårt för spelarna att veta vad som gällde.
I efterhand känns det som att zebrorna ställde till med en match där de missade massor och även om de delade ut hela 40 minuter var mycket av det tog i högsta grad diskutabelt. Från Luleåsynvinkel känns förstås några grova zebratabbar som t ex när Mario faller i kampo vid målet och Robin Jonsson pker ut för tripping - verkar som att enda chansen för Robin hade varit att han inte varit där. Eller när Påhlsson står och håller fast Abbotts klubba hur länge som helst utan åtgärd men Abbotten åker ut för ett minrapp mot Påhlsons grillor sedan han fått loss klubban. För att inte tala om den extremt usla missen vid offside som de följde upp med att plocka bort vår viktige Olausson halva andra perioden bara för att han protesterade mot att domaren blundat för offsiden. Att plocka bort någon tio minuter är ett mäktigt vapen som ska användas med omsorg. Att sakna känsla för spelet till den grad att man inte kan hantera "normala" känslor utan att dra till med TIO MINUTER är bara för pinsamt. En kompetent zebrakvartett hade enkelt hanterat en upprördhet genom att erkänna att man missade alt. om de faktiskt inte visste om att de missat svarat att de gör sitt bästa. Men kan någon enda begripa att linjedomaren samt de tre övriga domarna inte ser en sådan tydlig offside där en spelare åker in och i flera sekunder är två meter innanför linjen? Nej, det är obegripligt. Någon måste ha sett dett och informerat de andra om att de stått för en sådan extremt grov miss att de fick acceptera känslor från spelare utan att vråla tio minuter. Eller så var de till den grad usla att de faktiskt missade det, everyhopa.
Nå, där skrev jag av mig en del uppdämt.
I allt detta var jag riktigt imponerad av MooDoos boxplay (förutom 5 mot 5 också förstås). Lätt att förstå att man vunnit sex matcher i rad nu. Mycket fint och ett riktigt bra vapen. Vi fick väl mål på 1/4 så det blev 25% PP-mål för oss ändå, men MooDooboxen var överlägsen det man sett från andra klubbar. Jag kan förstås leva med att vi fick en pinne bara, MooDoo gjorde en fin match och vi lyckades inte tillräckligt bra. Ska bli intressant att se hur MooDoo fortsätter, kändes osäkert inför säsongen men det här spelet kan räcka mycke långt.
Skönt att ha fått pinnen iaf vilket betyder att tar vi tre pinnar mot SkAIK tar vi över förstaplatsen. Vore rätt kul, mest för att sätta skrämsel i SkAIKarna som var så omöjliga när de fter runt tio matcher dragit ifrån i toppen med hela nioa poäng. Men matchen är redan på tisdag, SkAIK har fått vila upp sig i sex dagar medan vi spelat ett par bortamatcher så det känns som en svår uppgift och man har på näthinnan matcher där Schleffte drar ifrån redan i matchstarten och avgör match. Brrr....
Redigerad kommentar
Blake och Rytter: Det var ett imponerande MooDoo i matchen och fortsätter man så här kommer laget att klättra i tabellen. Hur högt? Ja, jag tänker nog att Skellefteå och Luleå borde hålla undan men de andra kan man ha chans mot: i första hand kommer det väl att gälla om man kan ta Växjö, Pungen och Köplustan men sedan får man också avvakta för att se vad som händer med Jönköpingslaget. Kan HV komma igen så pass att man innan serien är slut utmanar om plats 3-6 t ex? Inte omöjligt.
Att domare gör misstag hör till och accepteras men numera sedan fyrdoamrsystem infördes är det ovanligt att man ser en sådan usel insats som av zebrorna igår och blir tvungen att skälla mer på dessa än att kommentera hockeyn. Dels måste det ha varit svårt för spelarna att veta vad som gällde med så svaga insatser av samtliga fyra, dels gjorde de ett antal horribla missar som man nu för tiden inte ska behöva se. Vid sidan av allt annat var utvisningen av Olle halva andra perioden för att han skällt på en linjedomare som gör värsta offsidemissen var bara för bedrövligt. Tror att båda lagen drabbades av att inte ha några domare värda namnet men även om man är enögd av principip kändes det som att Luleå förlorade rejält mycket mer på insatsen. Svaga inkompetenta domare väntas naturligt bli "hemmadomare" och inte oväntat var det så.
Men jag vill nog inte hävda att MooDoo vann orättvist, även om det kunnat sluta hur som helst i denna match och efter Luleås upphämtning i tredje mycket väl kunnat bli vi som vann. Fast när jag innan match gått igenom senaste >två årens resultat i Övik för Luleå verkade det ju självklart hur det skulle sluta.
Jag skrev ju: " Känns som att vi typ kan hoppas på 2-2 för att förlora i sudd som bäst. "
Och med det i åtanke får man väl vara nöjd. Ser gärna att vi knäcker Schleffte rejält på tisdag som hämnd. Men nu har ju Schtaan vilat sex dagar och risken finns att de fått ihop spelet igen. Jaja, det ger sig, den dagen, den sorgen.
Rytter: Håller helt med dig Rytter, domarna var sjuka, offsiden var sjuk osv.
Sedan, fulaste tilltaget i matchen tycker jag var Tambellinis tjuvsmäll på Luleåbacken bakom Luleås mål och då brydde jag mig knappt när Hedman drog på Spina en tackling.
Hoppas nu ni spöar Skellefteå kommande vecka, ordentligt!
Sven.Savage:
Kan förstå er ilska mot domarna.
Offsiden som friades var helt sjuk, jävla tur att det inte blev mål där. Eller det bästa kanske hade varit det så dom hade varit tvugna att ställas till svars hur man kunde missa den.
Nivån genom hela matchen var konstig, åt bägge håll,vmen summerat så var det nog modo som tjänade mest på detta.
Klasen är fantastiskt skicklig och rolig att se på men idag så ställer han till det så ni åker på två mål i arslet.
Bra match med bra fart och mycket kännslor, det gillas. Tycker nog att sett till hela matchen så var det rättvist med 2p till modo och 1p till luleå.
Modo aningen bättre i första och vinner på poäng, modo mycket bättre i andra och luleå har det jobbigt, luleå kommer tillbaka i tredje och är lika bra som modo var i andra. Summerat så 2-1 i perioder och 2-1 i poäng känns rättvist.
Tack för en bra match, och se till att ta ner skellefteå på jorden i nästa match, gärna i brynäs stil.
Anders Klang: yep, systemet med de korta och därmed frekventa bytena ökar risken för sex man för helvete. Vilket drabbar Luleå, men visst blir man irriterad varje gång det händer. Kan man inte ha bättre koll.
Skit att förlora ikväll, men skönt med åtminstone en pinne, nu kan vi vid vinst passera Schtaan, vilket vore ljuvligt för att sticka upp hela armen i hålet på de Schtaan-supportrar som verkar vara drygast i Kapernaum.
zigge: Det nya Skellefteå? Tänk vilken utveckling de gått. För några år sedan hade man "full fart framåt"-Skellefteå som dock inte lyckades så bra eftersom de läckte nästan lika mycket bakåt.
Sedan kom Forsberg och införde ett försvarsspel i laget också. De värvade upp grinbert som lärt sig som assisting till Rönken i Almtuna. Genom kombinationen bra försvar bra anfall tog man sig hela vägen, vann GLUDet.
Nu verkar det som att man tagit det ett steg vidare. Man lirar samma försvarspel som Luleå under Rönken drog igång redan 2010 och gör det utmärkt. En sådan frösvarshockey måste dock kombineras med att man utnyttjar de chanser offensivt man får och Skellefteå har skarpa forwards som ofta lyckas med det. Oscar Möller är ju typexemplet, han behöver inte många lägen för att sätta pucken, en typisk sniper.
Nu är det svårt att säkert veta hur matcherna mellan oss och Skellefteå sett ut om de inte fått in första målet. Men den bild man har av de två matcherna i årets serie är två försvarsstarka lag med relativt liknande försvarssystem. Dock att Skellefteå när de verkligen går in för att döda en match de leder rätt effektivt tätar mittzon och tillåter bara någon meters korridor vid sargerna för att, vid genombrott, snabbt nita fast inbrottande mot sargen och gärna direkt s k överbelasta där.
När det gäller offensiven blir det få chanser för båda lagen. Och där har Skellefteå dragit det längre strået genom att effektivare utnyttja de lägen som givits.
Tror att Luleås chans är att utnyttja de PP-chanser man får men då måste man också ha tillräckligt bra backar och där saknas just nu Frallan.
Nu har jag ju väsentligen bara sett Skellefteå mot Luleå men det låter ju som att man kört samma upplägg mot MooDoo också, kanske mot fler lag? Den "glada anfallshockey" Schtaan tidigare körde med är kanske ett minne blott? På sneaste tiden försvarar man sig och gör det så bra att nu är man åter i sex poängs ledning i serien.