Rytter: Ja, Trottoarkanten har ju antagligen er rättmätiga plats i SHL denna säsong efter Tjommens "avbryt kvalet - vi måste ta samhällsansvar!". I år har de ju lyckats bättre efter att ha ÖÖÖÖÖÖST pengar på spelaköp en säsong när alla klubbar kommer att backa ekonomiskt, men de räknar väl lugnt med att sälja en och annan trottoarkant för att komma undan konkurs.
Men tyvärr, där kommer Trottaren 3 mot 1 och vi har tagit vakten. 5-3, spiken i kistan. Och strax därefter 6-3 också det i tom kasse.
OK.
Avstår från fyrtioelvahundra inlägg om domedag och avgå alla som det brukar se ut numera på pölserligt hockeysnack. Nöjer mig med.
Gavelo: Ja, bara 3,5 minuter kvar nu och Trottoaren har i stort sett inget offensivt längre, bara Luleå som försöker trycka på och som bäst kommer fram till skott från back dvs vanliga köret.
Det KAN ju bli mål, men trottoarerna vädrar tre poäng och offrar sig helhjärtat i försvaret.
Sitter och håller på er då jag önskar leksand all olycka. Ni har ju dominerat och ägt spelet, därför är det så onödigt av sondell att bjuda på två och kanske ge bort matchen.
Halva sista perioden spelad och läget är oförändrat. Luleå trycker på gång på gång medan Trottoarerna försöker undvika att ge oss lägen annat än långskott där de hoppas att Juvonen ska stå emot vilket han gjort för det mesta.
Hela tiden vet vi om att en spelvändningskontring på öppna ytor så kan det smälla till för 5-3 och sannolikt klar torsk. Men dessa försök har blivit allt färre under matchen.
Sven.Savage: En match som är lika bra som Leksands ekonomi det senaste decenniet. Mittzonen består av übermycket slarv och hockeyn är i sämsta Hawaiistil. Trottoarkanten leder men ingen vet egentligen om det är rättvist, Bulan har 600 sekunder på sig att trolla fram ett mål och något säger mig att självaste Berglund kommer kliva fram och på bästa biljardmanér stöta in kulan till 4-4 och ta matchen till en oerhört spännande förlamning eller förlängning , det får vi se.
Rytter: Jag håller med! Den ende Luleåback jag kommer ihåg som värre på det var Daniel Gunnarsson; Köpingspojken som fick följa vakten Johan Gustafsson till Luleå och under tre år bara pysslade med att tappa puck vid blå eller skjuta utanför mål. Nu spelar han ju i Trottoaren, men de har ju ett lite annat spelsystem så där spelar hans "specialitet" ingen större roll.
Sondräll har emellanåt kört långt in på säsong utan att bidra speciellt, förutom då genom att tappa puck till baklängesmål vid blå. Långt in på säsong brukar han dock bli mer stabil, men inledningsvis vill man bara bli av med honom. Lite miss att Eddie Larsson inte kunnat bidra med mer, då hade han nog tagit Sondrälls plats bredvid lill-Nisse.
Men TVÅ sådana målresulterande missar är skamligt!
nej, men fyfan, det är sondräll igen. Skjuter puck på trottoar som får med sig pucken och enkelt åker förbi Sondräll, blir helt naken med The Wall och smäller in 4-2.
Luleå har innan dess haft lägen med fri puck framför Juvonen, men behöver många lägen för att få in den - medan Trottoaren bara tycks behöva ett läge så är det mål.
Strax därefter går iaf ett av våra typiska lägen in - det är Erik från blå och pucken tycks byta riktning på flera spelare innan den retligt för Juvonen går in vid stolpen.
Ja, vad ska man säga? Luleå mer kontroll över puck och spel med den bärande idén i anfallszon att linan behåller puck, utmanar, och så skickar bak till backarna där främst Erik och lill-Nisse, inland Klasen, pangar på när de har öppet fram till mål, dit vi skickat 1 el. 2 spelare att skymma, eller eventuellt styra, eller ta returer.
Ofta fungerar det rätt bra och brukar leda fram till några baljor per match. Sedan har vi ju också friåkningar och mål av bröderna Wolf.
Trottoarkanten en annan sorts hockey, snarast s k Drillohockey, dvs när de passerar blå gör de antingen mål eller tappar puck inom fem sekunder. De har ju duktiga forwards för den typen av hockey och det blir snabba åkningar och långa pass till skottskickliga spelare som har väldigt öppen is eftersom hela spelet bygger på snabba kontringar.
Vi har ju haft mer puck och mer chanser men Juvonen är bra i mål och vi har bara fått in två puckar, medan Trottoaren lyckats sätta tre.
Intressnt att se vart denna match tar vägen. Nu kör vi trean!
Mycket puckägande av Luleå nu men Trottoaren lyckas hindra alltför svåra lägen. Vi kommer fram till halvhyggliga backskott då och då dock och sådant kan ju resultera men inte just nu. Trottoaren satsar på spelvändningar och blir då halvfarliga, men inte mer än så just nu.
Gavelo: Ja, skönt att de lagt av med att blåsa för slashing i tid och otid men Erik som har för vana att lite vågat/skickligt hantera puck i egen zon "ingen kan ta den ifrån mig" utmanas av Pistol Pete som gett sig fan på att lyckas. Men när Erik rundar buren för att gå upp i banan förföljs han av Pete som a) slashar Erik från vänster b) hakar Erik från höger, samt c) åker på Erik bakifrån.
Varpå Erik faller, Pete spelar fram Zahris som duktigt drar upp pucken i krysset,
Osäker match denna. En spritt sprängande Trottoarkant i medvind är inte att leka med.
Vi behöver spela mer ´kontrollerat och Bulan-säkert, men hinner vi med det, mot snabba Trottoarer?
Sven.Savage: Erik Gustavsson stuper på en grästuva bakom eget mål och zackrisson i trottoaren får en förmodad felträff och gör sitt första för säsongen. Lulä är inte nöjda och Tjomme vill numera inte stänga shl för nedflyttning när leksand ligger på säker mark.
Nu tar zebran kafferast, rond 2 återtas om en kvart
Gustafssom åker runt eget mål, förföljd av Cehlaric, som hakar omkull Erik och det ger friläge för köpespelaren Zahris som drar in 2-1 i plockkrysset.
Första perioden över. Sammantaget relativt jämnt, mer kontroll av Luleå senare delen av perioden, men Trottoaren minst lika bra tillfällen. Dock pinsamt uppträde av zebrorna som tar billiga utvisningar varvat med att de skiter i självklara utvisningar vilket drabbat Luleå och Trottoaren leder därför med 2-1.
Två min kvar av första, 1-1. Men det har blivit lite mer Luleå, nyss stolpe av lill-Nisse.
Trottoarerna är dock inte ofarliga, försöker passa sig in och lyckas då och då men hittills har The Wall tagit/stått i vägen för allt utom då Campers friläge.
Tio minuter spelade, nu kraftbryt, och än så länge Trottoaren som haft detbättre spelet medan Luleå inte riktigt kommit igång, förutom då under vårt PP. Trottoaren snabba, långa pass, målsökande och Luleå har mest pysslat med att försvara sig ännu.
Då tycker vi att det är dags för Luleå att skärpa till sig lite mer och hålla trottoarpuckarna bland deras försvarsspelare och sluta släppa spelvändningar och anfallsspel till Trottoarlinorna.
Gavelo: En trottoar missar pucken och sniper-Fabbe får friläge, skjuter på vakten och kör därefter över honom, men till det bidrog en trottoar som stängde Fabbe.
Stor och bra box av Trottoaren men Luleå läs Klasen-Gustafsson är j-t pucksäkra och håller kvar pucken i trottoarzon. Och med Tyrre som skymmare prickar Klasen in 1-1.
Trottoarkanten saknar mellanspelaren i stjärnlinan. Dessutom Frallan och Ritola när de ska räkna upp stjärnor, vilket känns tveksamt. Däremot brunkarzachris, en ytterligare av alla de köpespelare som köpts in av Trottoaren, sedan Tjommen fixat att de slapp kvals ut eftersom "det var samhällsintresse".
Äckligt 6-5 av Apans köpespelare Frödén, som bakifrån målet skjuter på Pölsavakten Andréns skridsko för att valla in pucken i mål och det lyckas.
Mycket underligt att Pölsan ska häcka där nere i botten. Tycker nog att det har offensiv, men däremot ganska kassa i försvaret med en massa välbetalda föredettingar där, som inte räcker till.
Kul att The Gun fick sätta snyggt poängvinnande mål iaf.
Kan inte annat än att tycka att Pölsan ägt större delen av matchen och borde haft alla tre poängen. Men otur med stolpar och oskickligt försvarsspel, fast ett fall framåt att jobba sig upp till oavgjort.
Apan? Ganska usla. Och en j-a massa fulspel från aporne.
5 mot 4 i fem minuter. Man inleder med uselt PP och Apan kan spela bort tid i tre minuter och sedan - 4 mot 5 - går Apan till attack och får skjuta och retur efter retur mot helt j-a värdelösa pölsabackar och det slutar med 4-2 för Apan.
Luleås lag till matchen mot Trottoarkanten har kommit upp och det blir helt oförändrat sedan i torsdags. D v s The Wall Wallstedt tar spaden (skulle han inte åkt till junis-VM-samlingen nu?) medan Berguven fortfarande är krasslig.
Just nu har vi nog fått ihop tre riktigt bra linor och faktum är att vi bara hoppas att Klasen-Ilomäki-DeSouza också ska lyfta.
Pölsan har öppet mål, slår pucken förbi mållinjen och strax därefter ramlar Apan in 3-2. Pölsan har definitivt varit det bättre laget i andra perioden, men tur-Apan har 2-1 i perioden; lite grann beroende på att Pölsan saknar backar då deras planerade backstjärnor inte duger till.
Pölsan trycker på bra under andra perioden och det är pinsamt hur svag Apan är. Aporne fulspelar ju som vanligt för att freda sig men där smäller man en klubba i ansiktet på en pölsa - delar ut en "jocke" alltså - och Pölsan får chans i PP igen. Inte lika bra som förra gången, denna gång, och Apan slipper få ytterligare i apbaken.
Därefter: Apan Burström sliter åt sig och nyper fast en pölserlig klubba och lurar zebrorna att ge Apan PP för "hakning".
Myglet ger resultat - gubben lindström får dra in 2-2.
Gavelo: Jo, de tycks ha en förkärlek för att plocka in ett antal stjärnor och typ var femte-tionde säsong verkar det bli riktigt bra - men annars ett för svagt komplement och sedan Bulan lämnade för Luleå verkar de ha tappat ett stabilt spelsystem. Numera tycks de dessutom i alltför stor grad ha hoppats att gamla stjärnor fortfarande är stjärnor trots att de ofta inte alls håller måttet längre.
Pölsan har så ofta under så många år häckat långt ned i tabellen. En bit in på 2000-talet fick de flera gånger kvalspela, men lyckades alltid tråckla sig kvar. Men ett kvalspel mot Malmoe kan bli tuvan som stjälper det pölseliga lasset.
Jättefint PP av Pölsan! Pucken går snabbt runt över hela isen med perfekta pass och rörliga spelare och Bertil får chans att panga in 1-2 när lille rädde gustaf med apspaden inte hinner med.
Sven.Savage: Pölsan har på senare år gjort precis som oss, man värvade dåligt och släppte inte upp tillräckligt med egna talanger under många år vilket har cementerat dom i botten och jag tror att dom nog kan ligga pyrt till, och vana trogen så är det himmel eller helvete i deras bok efter varje match, jag tror många bara ser det i svart eller vitt. Pungen har ett mediokert lag som vanligt, ramlar dom ur så tror jag inte jättemånga kommer bry sig nämnvärt faktiskt. Apan underpresterar men jag tror dom har för mycket kvalitet både i laget och i egna led för att förlora en kvalserie.
Happ, där pangade Bertilsson in 1-2 för pölsan och Apans hemmafacit ser inte så smickrande ut
Mycket pölsa i inledningen av andra perioden. Kvitteringen blev väldigt viktig för pölsorne, med sargat och bräckligt självförtroende.
Apan ÄR rätt kass, mycket sarg ut, tjafsa med klubbor och veva efter avblåsningar. Nu försöker de dessutom spela med sex utespelare utan att ta vakt och Pölsan får chans att spela PP.
Gavelo: Jo, Pölsan-Malmoe i kval för nedflyttning känns ju inte otänkbart, snarare - som det ser ut just nu - kanske t.o.m. troligt.
Närmast att få konkurrera om det "nöjet" är ju Pungen och HV, fast själv hoppas jag den impotenta sekt-Apan ansluter.
Läste Pölsasidan på snacket efter torsken mot Trottoarkanten och harrejavvlar vilken fart där med massor av tyckanden och i princip samtliga supportrar räknar med att de blir kvar i botten och fö kvala nu.
Lite grann läge där de flesta av oss bara konstaterat att "bara att bryta ihop och komma igen" men något så deppigt som deppiga pölsasupportrar finns inte.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?