Luleå HF

SHL · 118495 inlägg · 891 ämnen

« · 2327663 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: Skrikegård intervjuar sin favorit, den ilskne kvänen, som har utrustat sig på ett sätt som allvarligt talat måste vara farligt för motståndarna, kan det vara tillåtet?

Apan öppnade spritt språngande och gröningen hade laddat med den grönfärgad visselpipan. Men sedan kom Warulfven igång och tog över. Då ser vi gärna att det fortsätter så med warulfvspress andra perioden.

2-1 till Apan i paus, men detta eftersom Warulfven träffat lite målram.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2022-04-09-kl-155746.png


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Man har ju satt det i system sen återkomsten i högsta serien. Det ska huggas och slås efter varje jävla avblåsning och domarna låter spelarna hållas. Skulle de konsekvent plocka utv varje gång skulle de sluta efter några omgångar.

Alla lag håller på till viss del, men SAIK har tagit det till en helt ny nivå. Sjukt tröttsamt att titta på, tycker alla utom wikegård

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Lägga sig i målgården för att hindra vakten var väl fläskbergets specialitet?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu har apan kört igång. Hoppar på, tjafsar, bultar och slår efter varje avblåsning, gärna 2-3 apor mot en warulfv.

Och så har vi lite gurgel, säger skrikegård.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja du...
Gröningen & FriSören är 2st tomtar som inte klarar av sitt yrke som domare, Just nu ser man han lyckas inte dölja hur han förfördelar sina utv så Apan kan få PP....

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Intressant innovation av Apan. Att lägga en apa i del av målgården så att vakten inte kan komma dit, sedan enkelt att panga in pucken ovan den liggande apan. Speciellt när man vet att gröningen aldrig dömer enligt regelverket då det inte gynnar Apan.

Lika intressant att höra skrikegård bedöma situationer: det är ALLTID bedömning efter vad är bra för Apan. Sjuk människa!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja du..
Kan ge mig fan på då semifinalerna börjar får vi väl dras med Gröningen - FriSören el Bringan i någon form, Det är vårt jäkla öde åka på skiten och bottenskrapet hos domarna!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Hur kan Wikegård tycka att sista Skellefteutvisningen var löjlig?...Han pratar om att man ska få lyfta klubban på motståndaren etc.
Han lyfter ingen klubba, han slår den ju för fan ur händerna på FBK:aren

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Skrikegård kommenterar slashingen som fjollig pinsamt men man blir ännu mer glad att Jurgarden åkte ur SHL.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: man är less idioten

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Apan borde haft ngn utv men som sagt Gröningen är speciell som domare dvs lika dålig som sin far var, Sanslöst hur vissa kan ens få vara på isen som domare fortf i SHL!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och igen en utvisning nu skiter jag i detta bedrövligt uppgjort

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Jaha ja Gröningen vill att Apan ska vinna det ser man helt klart....
Inte lätt ha gröningen på isen som domare som gillar Aporna!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: Domarna verkar ha bestämt sig iallafall
Missat flera tydliga på skaikarna men tar minsta lilla för grönvitt

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Jaha ja så ger man Apan en mål som inte skall godkännas heller, Spelare i målgården då ska det inte vara mål men Apan har fördelarna!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Största skämtet iår att målet blir godkänt i Fläskeå

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: Börjar bra med en skämtutvisning tyvärr har de domarna och Skrikegård med sig

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Mja Apan verkar slå fullt ut iafton musik på isen PLAYBACK och verkat som det är lite skumt över det hela då, Men epa produkt då är det lågklass på introt....

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: Förvånad att inte Fläskberget fick det men Vera var bra i Läxand med det hjälpte inte😂

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jaha ja Vera i Trottoarkanten blev MVP i SHL hur gick det till nu då....

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Ja, det är vidrigt. Tänk att bakom allt det där aprunkeriet i SeMer - samt då i övrig media som saknar experter och bara kopierar SeMers hitta-på - ligger skrikegård som ville gynna sin kompis CryBert som han frekvent bastubadare med och lekte tappa tvålen. Usch!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: He he, och trumpen själv kommer säkert på något vis några led bakåt också från blygden.

Strax dax för Apan-Warulfven. Tycks som att Apan håller på att kollapsa nu med galna påhitt. De sätter lille gustaf med spaden - han har imponerande 86% tidigare. Och så kör de med OS-linaföredettingarna highsticking och Möller i samma lina, så de får shotgun på alla tek i motståndarzon och PP.

Men de får fortsätta med gröningen som zebra så det kan ju hjälpa. Fläskberget kommer väl i vanlig ordning kör trumpstil och elda på pöbeln att pressa gröningen. Om de nu får någon publik? Enligt matchrapporterna saknade de ju runt 500 åskådare ena hemmamatchen, runt 1000 åskådare andra hemmamatchen och då har de dessutom räknat upp siffrorna med tomma stolar som kommunen betalar biljetter för, som vanligt.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ser på SeMer och deras hyllningar till Aporna man blir äcklad

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hehe ja tänk att värdegrunden från blygden visade sitt fula tryne även i Capitolium av alla ställen. Skulle tro att vissa i blygden nu kommer att se alla spelare i Washington Capitals som sprungna ur egna led, med härkomst från blygden.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ha ha ha, det får vi verkligen hoppas inte blir av. Fläskberget är ju en av de mest uttalade förespråkarna för en aphockey som inkluderar att köra över målvakter, filma och fulspela. Och tänk hur han skämde ut sig i pausintervjun, hetsande pöbel till kaos, som en Apans svar på Trumpen, som fick igång mannen med Skellefteåhalsduken och annat drägg att attackera Capitolium, med 5 döda som facit (varför ställs inte trumpen i domstol för uppviglande?).

Ser gärna att Apan kan vara kvar i SHL med en mer ärlig hockey, som Robert Ohlsson och icke sekt-dräglande kan komma att utveckla. Ett Fläskberg inne i klubben skulle sabotera allt sådant.

Ungefär som mummelklockare, en annan sektkålsupare, som "utvecklade" färdigheter i "benen försvinner" i Öret.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
{6908}: Håller med. Trots att Oskars gått så starkt mot Röglet har jag svårt att tro att de kan ta Luleå, om de nu lyckas vinna mot Röglet. Och även om Oskars nu har 3-2 i matcher tror jag Röglet har en god chans att skärpa till sig och ta sista två matcherna. Tippar i detta nu typ 50% för lagen.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Jo, såg målen Oskars satte på Rifalk igår och blev lite överraskad - tänkte att Lassi nog skulle fixat några av dem. Men har inte sett något ytterligare av matcherna. Kanske är det som du säger att Rifalk inte håller? Trots att han är del av arvet bakom Myllys och fick sin målvaktsutbildning i Luleås hockeygymnasium, liksom Viktor Fasth, en annan Kalixpojke.

Men Rifalk har ju faktiskt 92,62% räddningar och det är inte dåligt. Men Tim Juel i Oskars mål har ännu bättre, med 93,58% räddade skott och det är ju näst bästa stats för slutspelslagen (Lassi är förstås bäst med 93,91% räddade skott).

Är lite mer förvånad att Oskars lyckats stänga ned Röglets produktion framåt. I de tre vinstmatcherna för Oskars hade Röglet bara 0, 1 och 1 mål. Lite oväntat för Röglets mäktiga anfallsspel, men kanske påverkat av att de haft så starka forwards borta i en del matcher?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: På apforum vill dom att fläskberget ska ta på sig någon form av ass roll i båset....

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Ja, det blev nervöst och tack och lov att Lassi räddade oss när utespelarna tröttnat. Alla självutnämnda experter i media dreglade över hur bra fjollträskuppvuxne Enroth var, men själv tycker jag att Lassi var bättre. >3% fler räddade skott än Enroth skojar man inte bort.

Tänkte som du när det lutade mot att vi skulle torska i period fyra att hur fan ska det gå i match 6 och 7 när Öret fått upp energin även utan Kovacs. Brrrrr...

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Jo, överraskande hur hårt Bulan matchat vissa spelare, han hårdcoachar som aldrig förr. När det mot ett lag som Öret ändå blir målsnålt innebär det att matchen fortfarande står och väger när våra viktigaste spelare börjar ta slut. Förra förlängningen var vårt lag ändå otroligt starkt i fjärde perioden då det trötta Öret blev överkörda, men denna förlängning blev det tvärtom Öret som öste på och vi orkade knappt.

Syftet med att hårdmatcha är väl att köra över motståndarna tidigt och skaffa oss en sådan ledning att vi vinner ändå, även om de som spelat mest tröttnar i tredje. Och det kanske har ännu bättre chans att lyckas när vi väl nu får tillbaka Tyrre, vars axel Bulan vilade, klokt beslut när vi nu vann ändå. Tänker att en sådan målsättning kan fungera mot Oskars, och senare kanske Warulfven, men får vi Öflundran i semifinal kan det också bli målsnålt, som mot Öret, och då kan det bli än mer viktigt att inte köra slut på Lepistö och Erik första två perioderna.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Jo, mycket trevligt att höra Timrets förstärkningar till kommande säsong. Det tyder på att de kan tänkas etablera sig mer säkert och långsiktigt i SHL. Därmed ytterligare ett norrlandslag och det gillar vi.

Tänk om MooDoo eller BurkÖlen - vilket av lagen som vinner deras inbördes semi - skulle lyckas spöa HV i den allsvenska finalen också. Vore riktigt trevligt!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Bäska droppar: Ska försöka ta klabbet. Men just nu ser Warulfven ruggig ut. Kanske också Öflundran.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Håller med. Bulan måste fördela istiden mer lika. 4e linen är lika bra som första i egen zon tex, och får 1a vila lite mer så blir dom spetsigare när dom får tryck i anfallszon. Tycker #55 gjorde en blek insats senast, han såg nervös ut, men de två matcherna innan var han bra. Tycker gott han och #39 kan få mer istid. Luleå såg tröttare ut än öret igår, trots att öret spelat 3 fler matcher. Hade vi loosat igår vette fan vad som kunnat bli, i match 6 och ev match 7 med tanke på hur snett bulan fördelar istiden och hur slitna våra topp 6 fw såg ut. Tack och lov tog vi segern och får vila nu men jag vill se smartare coaching i semin.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Rögle har trubbel med målvakterna det är lite hipp som happ vem har dagen och so far är det inte vidare feeling för vem som är het, Rögles problem är det jag sade inför slutspelet om Luleå dem är deras egen fiende att förlora man ser Rögle är favorittyngda och Humlan flyger på bra ännu!

Blir INTE ett dugg förvånad om dem går vidare till semi mot oss väl där Kommer humlan sluta flyga för spela mot Luleå är lite annorlunda än mot Rögle, Enda är väl det kommer passa våra kedjor bättre än vad det gjorde mot Öret gissar lite mindre fysiskt spel mer gäsa på!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Rögles målvaktssida känns för tunn för att gå långt i slutspelet. Även om man vinner mot Oskars så tycker jag att det är en Rögle akilleshäl. Målvakten är halva laget är ju en känd klyscha som inte är helt fel. Målvakten utmanas på ett annat sätt i slutspel än i grundserie. Slutspelskvalitet kräver nåt annat än grundserielunken. Kanske fel ute men jag ser inte det hos Rögles målvakter. En bra slutspelsmålis gör fler ”omöjliga” räddningar än en målis som bara är bra. Det är det som krävs i ett slutspel. Rätt målvakt vinner matcher.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
En reflektion till, vi belastar vissa spelare sjuk hårt, EG 40 min är ju helt galet. Fjärde bara runt 15 minuter trots fem perioder. Det håller inte i en semi.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Timrå har en imponerande Silly så här långt. Mycket starka nyförvärv på ingång. Kan man matcha med tränarstab?
Blir favorittyngda kommande säsong och intressant att följa Timrå framöver.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Grattis till att ha slagit ut Köpebro. Vinn hela klabbet nu då!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: som svar på "ain't life wonderful" ;-)
Har Påven en lustig mössa?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Som alla vet. Konkurrensen är i år hårdare än någonsin i slutspelet och alla lag på plats 1-10 från serien hade viss chans att lyckas i slutspelet, även om chansen var bättre ju högre upp i SHL man hamnade.

Nu hotar lag 9 ta semifinalplats från lag 1, bara en sån sak.

I detta nu har vi sex lag (plats i SHL) för semifinal:

• Röglet (1) - Oskars (9) 2-3
• Luleå (2)
• Apan (3) - Warulfven (6) 1-3
• Fru Öland (4)

Så två kvartar ska avslutas, och beroende av resultaten får vi följande semifinaler:

Oskars och Warulfven vinner:
• Luleå-Oskars
• Öflundran-Warulfven

Röglet och Warulfven vinner:
• Röglet-Warulfven
• Luleå-Öflundran

Oskars och Apan vinner:
• Luleå-Oskars
• Apan-Öflundran

Röglet och Apan vinner:
• Röglet-Öflundran
• Luleå-Apan

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Iko70: Ja, du, kompis, det börjar ju se ut som att ni når semifinal och då är det bara att gratulera er! och i så fall möter vi er. Fest vid båda tillfällena!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Bäska droppar: Om Biden är senil? Ja, kanske lite utanför diskussionen här, men jag tror att det är så, tyvärr.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Mycket trevligt! Damer uppskattas i Luleå!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Snart fest kompis. Grattis för semifinal


Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Bra tryck när damerna firades innan nedsläpp!

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Perro: Damlaget vann Glud och herrlaget har gått till semi!

Ain't life wonderful?

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Och alla undrar väl hur målvaktskampen slutade?

• Lassi räddar 93,91% av Örets skott.
• Rothen räddar 90,85% av Luleås skott.

Vi vanliga människor kan ju tro att >3% bättre innebär att Lassi varit bättre. Men vi är ju inte självutnämnda experter.

Så, enligt SeMers analys är - barambarambaram - Rothen bästigast.

Fakta visar ju att Lassi varit överlägsen, men SeMer kör trumputlåtanden: Fake news! Fake News! Fake News!

Uttalanden som säger mer om de som uttalar dessa än om vakterna.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hahahha nyss hemkommen från Delfinen. Vilken pärs, helt jävla slut. Fasen så lovely med Victoria. Grattis till semi kära luleiter.

Sv: Luleå Hockey 2021-2022: Vägen mot SM-GLUDet!
Svanru: Tack, och jo klart vi heller tar Oskars än Fru Öland, men även om något krånglat hos Röglet nu tycker jag att de ska vara kvar för i grund och botten har de ett jäkla bra lag som inte förtjänar manövreras ut av serienian.

Men vi får se. Kanske blir det Luleå-Warulfven i final? Vore väl trevligt om vi fick revansch för vad som hände för 25 år sedan;-)

« · 2327663 · »