Zappaholic: Visst kostar den, men kan man historien och den är bäst för dig är den självklart aldrig för dyr.
När det gäller Trappistöl har vi från fransktalande Belgien • Rochefort och • Chimay
Samt från flamländska delen • Vestmalle • Vestvletaren • Orval
och sedan från Nederländerna Flamländskt trappist också.
Jag har alltid föredragit de franska trappist med Chimay Grand Cru som favorit, fast på senare tid börjar jag luta mot Rochefort.
Dessa öl är extremt fulladdade med alla möjliga smaker och att njuta dem är som en orgasm för gommen.
Trappisterna förekommer vanligen i tre styrkor, 6%, 8% och 10-12% alkohol och de njuts bäst i högsta styrkan eftersom det också innebär fler och djupare smaker.
Orval, däremot har bara en styrka, måttlig.
Trappistölen har etablerats i trappistkloster senaste 0-200 år sedan med undantag för Rochefort som jag har för mig etablerades redan under medeltiden.
De flamländska trappistölen har en smalare smak med betoning på mindre beska och sötma och därmed som ett riktigt gott bröd; ganska unikt för öl överhuvudtaget och strålande gott.
Har gillat den unika smaken av de flamländska trappistölen också, även om Orval som är svagare generellt inte når de andra. Har inte testat flamländskt så mycket att jag haft speciell favorit, men blev överraskad när jag för några veckor sedan för första gången testade nederländska La Trappe - riktigt gott.
När man talar om alkoholstarka öl är det bara fånigt att jämföra mycket avancerade och komplexa trappist som fått utvecklats under lång tid, med enklare lager som givits hög alkoholhalt, Har smakat en del men det mesta har varit bara skit, a la dansk Elefantöl, som bara smakar som enkla öl i vilka man hällt på med brännvin.
Några håller faktiskt, där man kombinerat god smak med alkoholstyrka; t ex Norrlands Djup och Mariestads Ox.
Sedan har vi förstås också dubbelbrända ale etc från Belgien och Tyskland. Mycket goda dessa.
Och så förstås Duvel som av många inklusive mig själv då och då, anses vara världens bästa öl: Ger intrycket av en lugn lager bara, men när man tar första klunken inser man att den har så mycket karaktär att det finns inget liknande.
Men Trappistöl har en särställning. Inget man dricker sig berusad på men snarare som att ta en konjak framför elden att njuta läppjande, mums!
Malmet - Luleå 0-0 efter första perioden och det är som det är. Efter denna match har vi 11 dagar vila i SHL. Nästa match kommer vi att kunna plocka in O'Neill, Bromé och Shinnimin och som alla inser kan vi då bygga upp ett helt annat lag.
Bulan har idag vaskat och blandat i linorna och jag tycker att det är synd att Haninge satte ihop Wozniak, Hedqvist och Granberg i en lina: de var ju outstanding under några år i J20 och vet var de har varandra.
Puh! Hanterat fönster idag, byter ut allt mot treglas och de väger rejält. Se bilden tre paket 12 fönster som inte ser så gävliga ut men sammanlagt väger 525 kg. Är ändå bara 1/3 av samtliga fönster. Största fönstren 80 kg och visserligen har jag en rejäl norrbottensstyrka, men huset har tre våningar och att ta dessa monsterfönster i trappor gav jag upp på. Insåg att man kan skruva bort fönstren och bära upp dem enskilt plus ram så kunde jag hantera de lättare på >50 kg på styrka bara. Men slut efter ansträngningen; att montera blir väl värre men får vänta ett tag nu.
Sven.Savage: Aftonen rookie zebror: Folkstrand, Kristoffer - Strömberg, Rasmus Nog för vi lirar under isen men dessa sopor inger inget större värde av förtroende!
Zappaholic: Ganska meningslös diskussion egentligen. För det är ändå ingen som beställer och dricker den där flaskan för priset 240 kr, hur god den än är. Och på bilden ser det inte ut att vara mer än max 33 cl i den heller? Vilket gör den HUTLÖST DYR.
Zappaholic: Självklart inte. Men då finns det väl ändå nån smaklig likör för en betydligt mer resonabel penning som GARANTERAT matchar och förmodligen toppar smakupplevelsen av ölen...
Zappaholic: Kostar den 240 kr flaskan att få tag i finns det inte så mycket att välja på. Då kostar ju berusningen mer än att hålla på med knark. Och det betackar jag mig för.
Sven.Savage: Enligt Lars Lindberg i senaste Rinkside kommer Wozniak gå tillbaka till Björklöven när Shinnimin gör entré. Hoppas han stanna är där resten av säsongen då, aldrig bra med ett hattande.
Zappaholic: Det betyder ju tyvärr att det INTE blir något inmundigande av den där exklusiva drycken... 240 kr... Då köper jag nog hellre 10st 10,2%-iga arboga för 236 kr. Även om den smakar lite mer spritigt än vad som är riktigt njutbart. Men 14 sofiero 7,5 för 250 känns ändå som ett något vettigare alternativ än 1 trappistöl, då man får "något" mer 'berusningsvaluta' för pengarna, trots trappistölens "fantastiska" smak.
Zappaholic: Ok en Trappistöl av 10,2% styrka. Det var väl såna där som klostermunkar tillhörande Trappistorden började brygga under andra hälften av 1800-talet. Jag betvivlar inte för en sekund att den är supergod. Den stora frågan är bara vad kostar en sån där? Jag är övertygad om att den kostar långt över 50 kr flaskan. Räcker 100?
Sven.Savage: ”Hoppas er sportchef kan rekrytera det som kan behövas då.”
Dessvärre osannolikt. För ett år sedan värvade han nästa bara spelare värda sin vikt i guld, nu värvar han nästan bara spelare värda sin vikt i kattguld.
Huge: He he, jag skrattade högt och gott när jag läste din kommentar om Munkas på Pölsaplanket. Vi brukar ju tala om läktarcoacher etc, men tangentbordstränare var än mer kreativt och imponerande av di och med tillägget magsur blir din beskrivning skönt precis:-)
Sven.Savage: Hehe... Fan, man kanske borde ta patent och copyright på titeln "Magsur tangentbordstränare". Fast då behöver DU inte betala nånting för användandet. Kunniga och roliga användare debiteras ingenting...
Sven.Savage: Nu informeras om att Schtan ska lysas upp av en ljus-älg. Troligen har de hört talas om hur fint Julbocken i Gävle lyser upp den staden, när bocken fattat eld. Den informationen sprids ju över världen, och Schtan vill nog åstadkomma något liknande. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Under de senaste 8 åren, EFTER 2016, har bocken bara brunnit 1 enda gång!, 2021. Fast 2023 blev den så sakteliga uppäten av fåglar p.g.a. att vädret varit blött och kornen blev kvar ovanpå halmen, vilket tilltalade fåglarna (wikipedia). I början av januari var praktiskt taget all halm uppäten och bara skelettet stod kvar. Då tog man ner bocken. Fast man kan ju alltid låtsas som att den brann ner även detta år. Då ser det ju 'lite' bättre ut i den betydligt 'mindre glamorösa' statistiken över UTEBLIVNA! nedbrända Julbockar över de senaste 8 åren. Vad tänker du om det Sven. Och chansen finns ju fortfarande att den brinner i år, även om sannolikheten är tämligen liten för att så sker...
Badabong: Jo. Utvecklas mycket tydlig nedre och övre halva nu. De som kan utmana toppen under säsongen kan ju vara Pölsan och Luleå, om och när vi får igång spelet.
Gillar Röglet och har tippat att de vinner SHL i år.
Sven.Savage: Nu informeras om att Schtan ska lysas upp av en ljus-älg.
Lite oväntat, eftersom kommunen släckt alla kommunala lulgranar i norra Västerbotten, för att spara pengar och finansiera de 10 miljoner de varje år ger till Apan, förmedlat genom 100% kommunalägda bolag.
Troligen har de hört talas om hur fint Julbocken i Gävle lyser upp den staden, när bocken fattat eld. Den informationen sprids ju över världen, och Schtan vill nog åstadkomma något liknande. I syfte att ta bort intresset internationellt för de fantastiska satsningarna lokalt på batterifabriker samt Skelleftehalsduken på brottslingar i Capitolium när Trump misslyckades stjäla valet 2020.
Sven.Savage: ja det vet i fan. Det var tajtare poängmässigt förra säsongen, dvs 4 raka vinster klättrade du 7 placeringsr typ. I år...avstånden som redan skapats. Tror det blir svårt. Håller tummarna för er, alltid gillat Luleå. Lycka till
De har alltid gjort misstag, men kom undan med det enklare på den tiden vi inte vevade repriser i TV i det oändliga. Sådana repriser visar ju tydligt för betraktare när domarfel begåtts och det blir ramaskrin. Kanske skulle man ta bort repriserna, för att slippa de diskussionerna. Men då skulle kanske filmar-föreningen från Västerbotten släppa loss fullständigt.
Badabong: Med så många av våra kommande (troligen) stjärnor har det brett ut sig en uppgivenhetskänsla och så snart några börjar ge upp en match sprids känslan som en löpeld i laget.
Allmänt är nog gruppkänslan att när vi fått fullt lag ger vi järnet och kör över allt och alla.
Fast hinner vi ikapp då? Vem vet, inte jag, vem vet, inte du.
Realisten: Köp fyra flaskor vettja! Så kan du samtidigt fira din synnerligen sannolika framtid i Luleå Hockey.
Rykten från vanligtvis välunderrättade källor menar ju att ditt CV som magsur tangentbordstränare har imponerat på styrelsen och att du nu kommer att erbjudas den kombinerade rollen som klubbdirektör, sportchef, huvudtränare och assisterande tränare.
Realisten: Jag som håller på Rögle var aningen chockad över hur Luleå föll i hop efter 1a målet. Är alötid beredd på tighta 1-1, 2-1 osv. Det ni höll på med var inte värdigt. Visst Rögle är riktigt bra, men inte 6-0 mot Luleå bra. Något är uppenbart åt helvete innanför era väggar. Se till att lös det. Vill inte ha en massa skitlag o slåss om topp 6 platser, vill ha Luuuleeeeee o de andra renskötarna.
Såg fel när det gällde datum för matcherna om plats 5-8; de avslutas idag.
Efter den nesliga avslutningen mot Ulfven och förlusten där blev det match om plats 7-8 mot Medelpad.
Medelpad slog ju Norrbotten i sista gruppspelsmatchen; en förlust för oss som redan var gruppvinnare, men som innebar att Medelpad tog Västerbottens plats i slutspelet 😉
Denna omständighet fanns ju inte med nu, och Norrbotten släppte loss. Ställningen är i detta nu 6-1 för Norrbotten när det återstår 3,5 minut av sista perioden. Vi har lite chans att vinna och bli 7a.
Sven.Savage: Jag ser att du har bemödat dig med att skrolla dig igenom min inläggshistorik från fjolårssäsongen. Och då förmodar jag att det inlägg som du citerat är det det 'absoluta skräckexemplet' du har hittat på hur jag uttryckte mig i något enda av mina skrivna inlägg från förra säsongen. Jag tycker mig dock skönja en diametral skillnad på nuvarande läge jämfört med det jag skrev ifjol, i det att jag DÅ, i dec., skrev att vi 'i bästa fall' går till slutspel som 4:a, 5:a eller 6:a. Där hade jag fel. Vi blev faktiskt på ett mirakulöst sätt till sist 2:a på 92 p. Den lägsta slutpoängen någonsin i SHL som man slutat 2:a på, delat med pandemisäsongen 2019-20. (Samma säsong som VI vann vann seriesegern med förkrossande 14 p.) Dock förvisso blev det till slut så.
Sen är jag evinnerligt tacksam över att jag hade fel ifjol, när vi på ett till yttermera visso lika mirakulöst sätt till slut vann guldet. Men när jag skrev inlägget, DÅ hade vi fortfarande bara ett Guld under de senaste knappa 29 åren
Dock anser jag att det är ett oerhört mycket mer prekärt läge vi befinner oss i nu jämfört med då. Nu handlar det iaf. i min värld inte om att vi ska sluta på någon fjärde, femte eller sjätte plats, utan snarare hur vi ska lyckas ro den här säsongen i land UTAN att den tar en ände med total förskräckelse. Och då syftar jag på att vi i ett mardrömsscenario hamnar i en ödesmättad playout. Något som jag dessvärre anser INTE HELT... går att utesluta. Detta baserat på den fullständiga kollaps spelmässigt som vi visat upp på sistone, kompletterat med ytterligare 4-5 lågvattenmärken hittills under säsongen.
Men ingen skulle bli gladare än jag, om det visar sig att jag har fel även denna gång. Fast nu av helt annan anledning. Jag är dock minst lika bekymrad om inte mer, för vårat lag nu, som jag var i slutet av säsongen 2007-2008, då vi var en hårsmån ifrån att hamna i det negativa kvalet.
Sven.Savage: Ungvargarna får lika mkt utvisningar som seniorerna. Sen finns det dom som tycker FBK förfördelas av domarkåren, trots att vi ligger i toppen av utvisningsligan år efter år.
Sven.Savage: På målvaktssidan tror jag att Brynäs hoppas mycket på Källgren. Som en annan skribent redovisar i länken var hans fjolårssäsong mycket bättre innan han råkade ut för skadan som till slut tvingade honom till en operation med lång rehab.
Det är lite vanskligt, med samtidigt har man investerat mycket i Källgren och det vore orimligt att inte ge honom chansen att komma tillbaka. Dessutom har Clara spelat upp sig.
Det som Brynäs verkligen saknar är den spelskickligheten som D’Astous och Söderström hade på backsidan. Sista månaden har nästan alla Brynäs förluster berott på en kombination av dåligt boxplay och framförallt för lite gjorda mål framåt. Försvarsspelet i fem mot fem är egentligen inget problem. Och när man analyserar spelet är det ganska tydligt att bristen på skicklighet hos backarna har skapat måltorkan i många matcher, det är åtminstone en analys som jag och ganska många andra har gjort.
Fan, det sket sig. När 4 min återstår sätter Vargvalpland 3-1 och nu är det väl kört för oss. Vi får på söndag spela om plats 7-8, troligen blir det väl mot Medelpad.
Norrbotten hade ju tidigare i höst krossat allt motstånd i norra gruppen och mycket snyggt torskat sista matchen mot Medelpad, när Luleå redan var gruppsegrare och då Medelpads poäng innebar att de sparkade Västerbotten från slutspel.
Men nu i slutspelet krossades Norrbotten av norra Stockholm med 8-0 och passades därigenom att spela om platserna 5-8.
Just nu möter Norrbotten Värmland och hamnade under med 0-2 efter första perioden då domare mikkokallio gav Värmland 3 PP mot 0 PP för Luleå. I andra perioden har Luleå reducerat till 1-2. Värmland haft sitt fjärde PP. Men nu, när det återstår bara 6,5 minut av perioden och matchen, får Norrbotten spela PP för första gången.
Vore ju kul om Ihs Wozniak målar nu. Nej, det är inte Jacob, utan lillebror Isak.
Anders Klang: Jo, Omark har väl varit inne på de tankarna. Men det skulle väl som tidigast vara aktuellt efter denna säsong om Fröberg längtar söderut.
Den nuvarande säsongen kommer han väl att köra klart som spelare och gissningsvis blir det i Lugano där han bara kan njuta av landet utan att känna press för hockeyn. Men kanske, kanske kan han komma hem som spelare.
Peja: Du hade helt rätt med din tidiga profetia att Luleå och Pölsan skulle ha lite tyngre säsongsinledningar och vi har anledning tro att båda lagen kan komma igång rejält och utmana framåt slutspelet.
Jag känner mig rätt lugn avseende Luleå. Vi har ju fått gå på en försvagad trupp med runt tio junisar i truppen, men jämfört med nuvarande lag räknar vi med att ha bortåt en femma stjärnor som ska in, och Bulan kan nog få in Bulanhockey på hög nivå innan slutspelet.
Pölsan kan förstås lyckas med att få in Pölsanhockey a la grundserien förra säsongen, men ni har ju också problemet att ni måste lyckas förstärka för att ha ett försvarsspel, backar och målvakt, som duger till. Kan tänkas lätt, förutsatt att ni hittar det ni behöver tillgängligt.
I Luleå var vi ju på gång några år men då Skuggan misslyckades med dessa förstärkningar dessa år gick det inte och supportrarna tryckte på styrelsen att ge Skuggan foten. Lite synd om honom, han gjorde ju till största delen ett bra jobb för att med Bulan sätta ihop bra trupp, och faktum är att guldlaget var ju väsentligen Skuggans förtjänst. Och man kan ju inte diskutera detta utan att lyfta effekten av det j-a blysänket Judas Schwedenbombe Kempe. Förstås.
Men hoppas ni lyckas med de förstärkningar ni behöver. Tänker att både Luleå och Pölsan har förutsättningar att utmana det Röglet och det Fiskrenset som just nu ser ut att äga sönder oss alla. Finns chans på ett hejdundrande slutspel till våren med många mycket starka lag.
Peja: Jo. Han har ju under alla år utomlands sagt att han velat komma hem och spela gludet till Luleå. 2022 var han extremt besviken och "kände att han svikit hela staden" när Warulfven tog gludet av oss i game seven. Han och Linus Klasen hade ju tillsammans kommit överens om att komma hem tillsammans för att fixa det, och Klasen försökte ett år, när Limpan tyvärr inte kunnat hänga på, fast olyckligtvis blev det pandemiår. Klasen var iofs strålande bra, men isoleringssäsong och tomma läktare och sådant gjorde ju att det blev pannkaka för stackars Klasen och Luleå.
Det är ju bakgrunden och för Linus Omark var det förstås pressande att försöka flera gånger, så när han lyckades i våras, hade han ju inställningen att det var klart.
Hockeylivet i Schweiz när man kan komma hem efter varje match, slippa flyg vilket Limpan aldrig varit bekväm med, samt att han hoppats spela någon säsong nere i Lugano eller Lausanne (två pärlor i Schweiz) hade han längtat efter och nu i Lugano där han snabbt kör ner till Milano för sparkbollsmatcher och annat trevligt "norditalienskt" blev ju en fullträff. Och hockeyn har gått bra; har lyft Lugano från botten till strax slutspelsplats gör ju att han trivs ännu mer.
Nu har han uttalat tre saker:
a) Han konstaterar att han är för bra för att lägga av med hockeyn nu. b) Och vidare att han vill komma hem till fru och barn varje kväll. c) Samt att skulle han lira i SHL är det bara Luleå som gäller.
Och just nu är frun och döttrarna -som väl varit bosatta mer i Schweiz än i Luleå - på besök nere i Lugano.
Jag tror att Linus hoppas att familjen ska vilja på Lugano säsongen ut. Men vill barnen hem till Luleå finns det chans att Limpan kommer hem, tänker jag. Gissar att oddsen just nu kan vara typ Lugano 70% Luleå 30%.
Cardigan Daffipoff: Såg inte matchen så du har säkert rätt. Vissa zebror, speciellt rookies, får ibland för sig att de måste "markera" vem som bestämmer. Läste dessutom på det pölserliga planket en åsikt att Silfverberg klagade på domarna hela tiden för närvarande, vet inte om det ligger något i det. Gissar att det är en del av hans ledarstil att få igång laget när det behövts kanske. Att en av hela seriens minst utvisade spelare förra säsongen visas ut två gånger samma match för förseelser som man vet vanligen är diskutabla och som domare kan ta eller inte ta blir värt att anmärka på förstås.
Realisten: Nej, denna höst är dina undergångsprofetior värre än någonsin. Men du tog dina chanser även hösten 2024, exempelvis
2024-12-09 04:50 Realisten Det är en jävla tur att det är uppehåll i ytterligare 10 dagar.... Vad har hänt med vårat patenterade stabila försvarsspel? Dessutom räcker inte vårt målvaktsspel till...
Tyvärr befarar jag att det '''blir som vanligt'''. I år går vi "förhoppningsvis" till slutspel som i bästa fall 4:a 5.a eller 6:a. Sen ryker vi väl "i vanlig ordning"?...direkt i kvarten som ett OTAL ggr tidigare under 2000-talet. Tack och hej leverpastej.....
Den avlägsna visionen om att Luleå ska vinna Guld igen någon gång under ens egna återstående livstid, om det är 30 år eller nåt?..., den drömmen har allafall JAG mer eller mindre gett upp. Och hur det går för Luleå i Grundserien, det ger jag numera "i princip" blanka fan i !!..... Det enda som är intressant numera, iallafall för mig..., det är resultatet av SLUTSPELET!!!!!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
När det gäller Trappistöl har vi från fransktalande Belgien
• Rochefort och
• Chimay
Samt från flamländska delen
• Vestmalle
• Vestvletaren
• Orval
och sedan från Nederländerna Flamländskt trappist också.
Jag har alltid föredragit de franska trappist med Chimay Grand Cru som favorit, fast på senare tid börjar jag luta mot Rochefort.
Dessa öl är extremt fulladdade med alla möjliga smaker och att njuta dem är som en orgasm för gommen.
Trappisterna förekommer vanligen i tre styrkor, 6%, 8% och 10-12% alkohol och de njuts bäst i högsta styrkan eftersom det också innebär fler och djupare smaker.
Orval, däremot har bara en styrka, måttlig.
Trappistölen har etablerats i trappistkloster senaste 0-200 år sedan med undantag för Rochefort som jag har för mig etablerades redan under medeltiden.
De flamländska trappistölen har en smalare smak med betoning på mindre beska och sötma och därmed som ett riktigt gott bröd; ganska unikt för öl överhuvudtaget och strålande gott.
Har gillat den unika smaken av de flamländska trappistölen också, även om Orval som är svagare generellt inte når de andra. Har inte testat flamländskt så mycket att jag haft speciell favorit, men blev överraskad när jag för några veckor sedan för första gången testade nederländska La Trappe - riktigt gott.
När man talar om alkoholstarka öl är det bara fånigt att jämföra mycket avancerade och komplexa trappist som fått utvecklats under lång tid, med enklare lager som givits hög alkoholhalt, Har smakat en del men det mesta har varit bara skit, a la dansk Elefantöl, som bara smakar som enkla öl i vilka man hällt på med brännvin.
Några håller faktiskt, där man kombinerat god smak med alkoholstyrka; t ex Norrlands Djup och Mariestads Ox.
Sedan har vi förstås också dubbelbrända ale etc från Belgien och Tyskland. Mycket goda dessa.
Och så förstås Duvel som av många inklusive mig själv då och då, anses vara världens bästa öl: Ger intrycket av en lugn lager bara, men när man tar första klunken inser man att den har så mycket karaktär att det finns inget liknande.
Men Trappistöl har en särställning. Inget man dricker sig berusad på men snarare som att ta en konjak framför elden att njuta läppjande, mums!